Carmen Ionescu

n. 18.04.1956, Bucureşti
Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1986, clasa profesor Amza Pellea şi Ion Cojar
Rolul de absolvire: Polly Peachum – „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, regia Ion Cojar şi Gelu Colceag – Debut

Premii

  • Premiul de interpretare (pentru cel mai bun rol secundar) la Festivalul Naţional de Teatru I.L. Caragiale, Bucureşti, 1990 pentru Elena din Troia din „Trilogia antică”, regia Andrei Şerban

 

ROLURI IN TEATRU:

Teatrul Metropolis

Colette Duduleanu – “GAITELE”  de Alexandru Kiritescu, regia Dan Tudor 2012

 

TNB

  • Sora şefă – „Spitalul special” de Iosif Naghiu, regia Ştefan Iordănescu, 2010
  • Rodica – „Tectonica sentimentelor” de Eric Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat, 2009
  • Ines – „Cu uşile închise” de Jean Paul Sartre, regia Mircea Anca, 2007 
  • Maggie – „Dansând pentru zeul păgân” de Brian Friel, regia Lynne Parker, 2006
  • „Don Quijote” după Miguel de Cervantes, spectacol de Dan Puric, 2005
  • Mama Morton – „Chicago”, musical de Fred Ebb, Bob Fosse, John Kander; regia Richard Reguant, 2005
  • Demetra – „Coada” de Paul Everac, regia Paul Everac, 2004
  • Regina – „Legenda ultimului împărat” de Valentin Nicolau, regia Alice Barb, 2003
  • Contesa – „Revelion la Terzo Mondo” de Ovidiu Moldovan, regia Mihai Manolescu, 2003
  • O vizitatoare; Chiriţa; O spectatoare; Regina; O balerină; O elevă la canto – „150″ spectacol de Dan Puric, 2003
  • Dra Werner – „Ultima oră” de Mihail Sebastian, regia Anca Ovanez Doroşenco, 2003
  • Văduva – „Anna Karenina” de Hellen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Alice Barb, 2003
  • Fevronia Poşliopkina – „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkaski, 2002
  • Mama – „Machinal” de Sofie Treadwell, regia Alexander Hausvater, 2000
  • „Călătorii cu mătuşa mea” de Graham Green, regia Petre Bokor, 1998
  • O bacantă – „Bacantele” după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Puterea – „Bucureşti, cuibuşor de vijelii”, musical pe textele lui Constantin Tănase, regia Felicia Dalu, 1996
  • Cecily – „Travestiuri” de Tom Stoppard, regia Radu Băieşu, 1996
  • Târfa înnebunită – „Roberto Zucco” de Bernard Maria Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Angustias  – „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Felix Alexa, 1994
  • Lady Montague – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Beatrice Bleonţ, 1994
  • Elia – „Ghetou” de Joshua Sobol, regia Victor Ioan Frunză, 1993
  • Femeia în roşu – „Hamlet machine” de Heinrich Muller, regia B. Wilson
  • Olga – „Paiaţa soseşte la timp” de Fănuş Neagu, regia George Motoi
  • Poseidon – „Păsările” de Aristofan, regia Niky Woltz, 1991
  • Valeria – „Morişca” de Victor Ion Popa, regia George Motoi, 1991
  • Hârzobeanu – „Patrihoţii” de Vasile Alecsandri, regia Mihai Manolescu, 1991
  • Elena din Troia – „Trilogia antică” după Euripide şi Seneca, regia Andrei Şerban, 1990
  • Răţuşca – „Cine are nevoie de teatru” de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • O concurentă – „Audiţia” după Michael Bennett, regia Andrei Şerban, 1990

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ   1986-1990

  • Sânziana – „Sânziana şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache
  • Neaga – „Deşteapta pământului” de Victor Ion Popa, regia Eduard Covali
  • Miss Prism – „Bună seara, domnule Wilde” de Oscar Wilde, regia Nicolae Caranfil
  • Reportera – „Şapte hohote de râs” de Tudor Popescu, regia Alexandru Dabija
  • Lady Moft – „Mireasa mută” de Ben Johnson, regia Alexandru Dabija
  • Camelia – „Aceşti nebuni făţarnici” de Teodor Mazilu, regia Nicolae Scarlat
  • Fata – „Bine, mamă, dar ăştia povestesc în actul doi ce se-ntâmplă-n actul întâi” de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
  • Ana – „Bogdan Vodă” de Mihai Eminescu, regia Mihai Dobre

Colaborări:

  • Dna Bergman – „Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, regia Tudor Ţepeneag, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte, 2004
  • Opt femei – „Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin, regia Beatrice Bleonţ, Teatrul Naţional Timişoara
  • Sora Jeanne a îngerilor – „Diavolii” de John Whiting, regia Laszlo Keszeg
  • Madame de Montreuile  – „Madame de Sade” de Yukyo Mishima, regia Philip Boulay
  • Madame Ubu – „Ubu rege” de Andrè Jarry, regia Stephano de Luca

Festivalul de teatru – Szambek (Ungaria) – în limba maghiară

  • Hella – „Maestrul şi Margareta” de Mihail Bulgakov, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea
  • Hecuba – „Troienele”, spectacol de operă în regia Beatrice (Bleonţ) Rancea
  • Proserpina – „Răpirea sabinelor” de Leonid Andreev, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea

Teatrul Constantin Tănase, Bucureşti: 1979 – 1982, corp ansamblu – balet

Televiziune

  • Paula Teodorescu – „State de România”, regia Larry Maronese şi Vladimir Anton, Pro TV, 2009
  • Paraschiva – „Îngeraşii”, regia Mihai Brătilă şi Vladimir Anton, Acasă TV, 2008
  • Nevasta senatorului – „Inimă de ţigan”, regia Iura Luncaşu, Acasă TV, 2007
  • O mamă – „Doctori de mame”, regia Mihai Brătilă, Acasă TV, 2007
  • Victoria – „Daria, iubirea mea”, regia Alex Fotea şi Sebastian Voinea, serial la Acasă TV, 2006 – 2007
  • Tatiana Ghiţescu – „Lacrimi de iubire”, regia Iura Luncaşu, serial la Acasă TV, 2005 – 2006
  • Dna Maria Bratu – „Numai iubirea”, regia Iura Luncaşu, telenovelă, Acasă TV, 2004 – 2005

 

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite