Damian Crâşmaru

n. 10.05.1931, Ploieşti
Institutul de Teatru I.L. Caragiale, Bucureşti, promoţia 1953, clasa profesor George Timică şi Ion Finteşteanu

Roluri in teatru

        Teatrul Metropolis

Julien, “Floare de cactus”, de BARILLET Și GREDY, regia Alice Barb

Alte Roluri

 

  • Maitre de Philosophie / Profesor de imagine/ TV coach – „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Martino – „Patimile Sfântului Tommaso D`Aquino” de Alex Mihai Stoenescu, dramatizarea şi regia Grigore Gonţa, 2005
  • Boss Finley – „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • Gaston – „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan, 2004
  • Vasile Vasilici Svetlovidov, Grigori Stepanovici Smirnov – „Viaţă de actor” de A.P. Cehov, regia Geo Saizescu, 2003
  • Cebutikin – „Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Cebutikin – „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Iuri Krasovski, 2002
  • Henry II Plantagenet – „Leul în iarnă” de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Bertrand Lachaume – „Vecina de alături” de Pierre Chesnot, regia Victor Moldovan, 2000
  • Bernard Shaw – „Dragă mincinosule” de Jerome Kilty, regia Mara Paşici, 1998
  • Paracliserul – „Paracliserul” de Marin Sorescu, regia Felix Alexa, 1996
  • William Chumley – „Harvey” de Mary Chase, regia Tudor Mărăscu, 1994
  • Ernest – „Locomotiva” de Andrè Roussin, regia Mihai Manolescu, 1993-1994
  • John – „Familia lui John” de Simon Gray, regia Ivan Helmer, 1992-1993
  • Gaev – „Livada cu vişini” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, 1992
  • George – „Părinţii teribili” de Jean Cocteau, regia Andreea Vulpe, 1992
  • Dragomir – „Năpasta” de I.L. Caragiale, regia Dana Dima, 1992-1993
  • Pierre – „Se caută autor dramatic” de Marica Beligan
  • Marele judecător – „Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991
  • Cabinierul – „Cabinierul” de Ronald Harwood, regia Ion Cojar, 1991
  • Seneca – „Teatrul în vremea lui Nero şi Seneca” de  Eduard Radzinski, regia Mihai Berechet, 1990
  • Alfonso d`Este – „Torquato Tasso” de Johann Wolfgang Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1988
  • Von Sala – „Drumul singurătăţii” de Arthur Schnitzler, regia Mihai Berechet, 1988
  • A.P. Cehov –  „Domnul Cehov e îndrăgostit” de Adameck Anee Habeck, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1985
  • Orsino – „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1984
  • Nae Girimea – „D`ale carnavalului” de  I.L. Caragiale, regia Sanda Manu, 1984
  • Andrei Golubev – „Între patru ochi” de Alexandr Ghelman, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1982
  • Pierre Fouqnier – „Cavoul de familie” de Pierre Chesnot, regia Sanda Manu, 1980
  • Ulise – „Ifigenia” de Mircea Eliade, regia Ion Cojar, 1981
  • Tiresias – „Infernalul mecanism” de Jean Cocteau, regia Mihai Berechet, 1979
  • Pascaly, Tânărul întâi – „Căruţa cu paiaţe” de Mircea Ştefănescu, regia Constantin Dinischiotu, 1978
  • Cyrano – „Cyrano de Bergerac” de Edmond Rostand, regia N.Al. Toscani, 1977
  • Don Cezar – „Dona Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973
  • Fabre D`Eglantine – „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Tom Finley jr. – „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Mihai Berechet, 1972
  • Henric II – „Becket” de Jean Anouilh, regia Horea Popescu, 1968
  • Tybalt – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Mugur Val, 1967
  • Don Felix – „Castiliana” de Lope de Vega, regia Horea Popescu, 1966
  • Rudy – „Patima roşie” de Mihail Sorbul, regia Cornel Todea, 1965
  • Mortimer – „Maria Stuart” de Friedrich Schiller, regia Miron Nicolescu, 1964
  • Maxim, Pascal – „Maşina de scris” de Jean Cocteau, regia Alexandru Finţi, 1962
  • Don Alvaro – „Judecătorul din Zalameea” de Calderon de la Barca, regia Dinu Cernescu, 1960
  • Alexandr – „Cei din urmă” de Maxim Gorki, regia Ion Cojar, 1959
  • Zbisko – „Moralitatea doamnei Dulska” de Gabriela Zapolska, regia Sică Alexandrescu, 1958
  • Sebastian – „Furtuna” de William Shakespeare, regia Moni Ghelerter, 1958
  • Jan Flemming – „Institutorii” de Otto Ernst, regia Ion Finteşteanu, 1957
  • Leandre – „Doctor fără voie” de J.B.P. Molière, regia Sică Alexandrescu, 1955
  • Don Luis, Don Manuel – „Doamna nevazută” de Calderon de la Barca, regia Miron Nicolescu, 1955
  • Othello – „Othello” de William Shakespeare, regia Nicolae Massim
  • Un actor – „Matei Millo” (Căruţa cu paiaţe) de Mircea Ştefănescu, regia Sică Alexandrescu, 1953

    Tartuffe – „Tartuffe” de J.B.P. Molière, regia Ion Finteşteanu – Studioul Casandra, 1952 – debut

  • Roluri în film
  • „Pepe şi Fifi”, regia Dan Piţa, 1994
  • „Încrederea”, regia Tudor Mărăscu, 1984

Premii

  • Premiul „Nicolae Băltăţeanu” la Gala Premiilor Păcală, 2007
  • „Premii de simpatie” – UNITER şi SIVECO, 2003

 

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite