Dragoş Ionescu

28.09.1967, Bucureşti
A absolvit la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, promoţia 1992, clasa profesor Olga Tudorache, conferenţiar Adrian Pintea

Rol de absolvire:  Capulet – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Adrian Pintea

Premii:

  • Premiul II la Gala tânărului actor de la Costineşti

Roluri in teatru

Teatrul Metropolis

GEORGES DUDULEANU“GAITELE” de Alexandru Kiritescu, regia Dan Tudor, 2012

TNB

  • Preotul – “Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011
  • Tatăl – „Spitalul special” de Iosif Naghiu, regia Ştefan Iordănescu, 2010
  • Pasias – „Comedia norilor” după Aristofan, regia Dan Tudor, 2009
  • Nikodim – „Un duel” după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009
  • Roberto – „Sâmbătă, duminică, luni” de Eduardo De Filippo, regia Dinu Cernescu, 2007
  • Jon Freeman, realizator american – „A patra soră” de Janusz Glowacki, regia Alexandru Colpacci, 2006
  • Pestruhin, membru în comitet – „Inimă de câine” după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Beni –  „Coada” de Paul Everac, regia Paul Everac, 2004
  • Nikolai – „Anna Karenina” de Hellen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Alice Barb, 2003
  • Fedotik – „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Yuri Krasowski, 2002
  • Geffrey – „Leul în iarnă” de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Nae –  „Mofturi la Union” după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2001
  • Omul cu plicul – „Audiţie pentru Medeea” de Olga Delia Mateescu, regia Silviu Jicman, 2001
  • Doctor Carrasco, Cavalerul oglinzilor – „Omul din La Mancha” de Dale Wasserman, regia Ion Cojar, 2000
  • Un bolnav, Un soldat, Un comesean – „Macbett” de Eugene Ionesco, regia Beatrice Rancea, 2000
  • Un turc – „Boabe de rouă pe frunza de lotus” de Nicolae Mateescu, regia Gelu Colceag, 1999
  • Cantorul – „Numele trandafirului” de Umberto Eco, regia Gregia Gonţa, 1998
  • Un gardian – „Bacantele” după Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 1997
  • Comisarul – „Nunta lui Krecinski” de Aleksandr Vasilievici Suhovo-Kobîlin, regia Felix Alexa, 1997
  • Un student, Un soldat, Un locatar – „Bucureşti, cuibuşor de vijelii…”, spectacol muzical de Felicia Dalu, 1996
  • Poliţistul – „Roberto Zucco” de Bernard Maria Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Cocorandu – „Anton Pann” de Lucian Blaga, regia Dan Micu, 1995
  • Peter – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Beatrice (Bleonţ) Rancea, 1994
  • Omul de circ – „Salt mortal” de Aziz Nesim, regia Gavril Pinte, 1993
  • Conductorul, Ichim – „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexa Visarion, 1993
  • Alexandre – „Locomotiva” de André Roussin, regia Mihai Manolescu, 1993
  • Ion Popescu – „Morişca” de Ion Luca, regia George Motoi, 1993

Spectacole de poezie:

  • Evocare Nichita Stănescu, 1996
  • Evocare Mihai Eminescu, 1995 şi 1996
  • Evocare Lucian Blaga, 1994, 1995
  • Evocare George Topârceanu, 1994

Teatru radiofonic

  • Emisiuni de poezie românească şi universală la Radio România Cultural

 

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite