Gelu Niţu

n. 10 mai 1949
1971 – absolvent al Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale”, București, Facultatea de Teatru, Secția Actorie

Activitate profesională
Din 1974 actor la Teatrul Odeon
1971 – 1974 actor la Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Roluri în teatru

Teatrul Metropolis

  • Nikolski Lahmatov, şeful –  « Funcţionarii » după A.P. Cehov, regia Alexandru Mâzgăreanu 2010
  • Shallow –  “Nevestele vesele” din Windsor de W. Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu 2011

Teatrul Odeon

  • Şarpele în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
  • Vânzătorul, Clientul, Prietenul în Ionesco – cinci piese scurte de Eugene Ionesco, regia Alexandru Dabija
  • Claudius în Hamletmachine de Heiner Müller, regia Dragoș Galgoțiu
  • Doctorul Collard în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
  • Primul ministru în Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Alexandru Dabija
  • Caporalul Hill în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb
  • D-nul Reagan în Fraţii de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
  • Marele Inchizitor în Fraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia Sandu Vasilache
  • Osip în Don Juan a la Russe după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • Jan în Neînţelegerea de Al. Camus, regia Silvia Ionescu
  • Regele în Escurial de M. Ghelderode, regia Dan Victor
  • Helicanus, Pescarul, Codoșul în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
  • Sachi în Carlo contra Carlo de Paul Ioachim, regia Horațiu Mălăele
  • Pinzon în A treia caravelă de Iosif Naghiu, regia Tudor Mărăscu
  • Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
  • Sir William Catesby în Richard III de William Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
  • Excelenţa Sa de Carro în Arta comediei de Eduardo de Filippo, regia Tudor Mărăscu
  • Trigorin în Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • Eminescu în În umbra lui de Nicolescu, regia Tudor Mărăscu
  • Edmund în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
  • Emil în Pălăria florentină de E. Labiche, regia Lucian Giurchescu
  • Silviu în Regina balului de Nicolae Mateescu, regia Gelu Colceag
  • Aurel în Parola de Petre Vintilă, regia Dinu Cernescu
  • Necunoscutul în Aşteptarea începe în zori de Petru Vintilă, regia Corado Negreanu
  • Zidarul în Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu
  • Lisimach în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
  • Jean Andreica în Jean, fiul lui Ion de George Bănică și Nicolae Țic, regia George Bănică
  • Băiatul în Echipa de zgomote de Fănuș Neagu, regia Alexa Visarion
  • Andu în Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia Eugen Todoran
  • Creon în Oedip rege de Sofocle, regia Dinu Cernescu
  • Filip în Dragoste periculoasă de Th. Mănescu, regia Tudor Mărăscu
  • Dumitrașcu în Descăpăţânarea de Alexandru Sever, regia Tudor Mărăscu
  • Angelo în Măsură pentru măsură de W. Shakespeare, regia Dinu Cernescu
  • Zamolxe în Zamolxe de Lucian Blaga, regia Dinu Cernescu
  • Castris în Patima roşie de Mihail Sorbul, regia Cristian Hadjiculea

Colaborări

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

  • Zigger Zagger în Zigger-Zagger de Peter Terson, regia Cornel Todea
  • Peter Munk în Inimă rece de Wilhelm Hauff, regia Sanda Manu
  • Valentin în Valentin şi Valentina de Mihail Roscin, regia Gabriel Negri
  • Topitorul de nasturi în Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia Cătălina Buzoianu
  • Şeful Gore în Şeful sectorului suflete de Al. Mirodan, regia Gabriel Negri

Teatrul de Comedie

  • Pavel Feodorovici Obolialinov, conte în Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu

Film

  • Die Deutschen
  • Povestea unui secol (Eva) regia Adrian Popovici
  • Pictorul regia Marcus Adam
  • Icon regia Charles Martin Smith
  • Natasha regia Jack Moudra
  • Cerberus regia Jan Terlesky
  • Reîntoarcerea mortului viu: Necropolis regia Ellory Elkayem
  • Binecuvântat regia Simon Fellow
  • Inimă neîncoronată regia Peter Patzak
  • Moş Goriot regia Jean-Daniel Verhaeghe
  • Cea care revine regia Silvie Aime
  • Aventurile unei zile regia Petre Năstase
  • Balanţa regia Lucian Pintilie
  • Pădurea de fagi regia Cristina Nichituș
  • Înghiţitorul de săbii regia Alexa Visarion
  • Labirintul regia Șerban Creangă
  • Vis de ianuarie regia Nicolae Oprițescu

Teatru radiofonic

  • Jurământul de Dan Tarchilă, regia Vasile Manta
  • Fost-au Ştefan Vodă de Ina Sterescu, regia Leonard Popovici
  • Ştefan cel Mare nu plăteşte tribut de Georgeta Răboj, regia Leonard Popovici
  • Ştefan cel Mare şi Daniil Sihastrul de Georgeta Răboj, regia Leonard Popovici
  • Mironosiţele sau învierea lui Cristos de Victor Ion Popa, regia Leonard Popovici
  • Diavolul alb de John Webster, regia Titel Constantinescu
  • La farmecul nopţii de Pavel Chihaia, regia Titel Constantinescu
  • Fuga beizadelelor sau orânduirea cea după dreapta fire de Rene Radu Policrat, regia Cristian Munteanu
  • Trei camarazi de Erich Maria Remarque, regia Leonard Popovici
  • Troilus şi Cresida de W. Shakespeare, regia Cristian Munteanu

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite