Gelu Niţu

n. 10 mai 1949
1971 – absolvent al Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale”, București, Facultatea de Teatru, Secția Actorie

Activitate profesională
Din 1974 actor la Teatrul Odeon
1971 – 1974 actor la Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Roluri în teatru

Teatrul Metropolis

  • Nikolski Lahmatov, şeful –  « Funcţionarii » după A.P. Cehov, regia Alexandru Mâzgăreanu 2010
  • Shallow –  “Nevestele vesele” din Windsor de W. Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu 2011

Teatrul Odeon

  • Şarpele în Micul Prinţ după Antoine de Saint-Exupery, regia Carmen Lidia Vidu
  • Vânzătorul, Clientul, Prietenul în Ionesco – cinci piese scurte de Eugene Ionesco, regia Alexandru Dabija
  • Claudius în Hamletmachine de Heiner Müller, regia Dragoș Galgoțiu
  • Doctorul Collard în Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea
  • Primul ministru în Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Alexandru Dabija
  • Caporalul Hill în Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb
  • D-nul Reagan în Fraţii de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
  • Marele Inchizitor în Fraţii Karamazov după F.M. Dostoievski, regia Sandu Vasilache
  • Osip în Don Juan a la Russe după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • Jan în Neînţelegerea de Al. Camus, regia Silvia Ionescu
  • Regele în Escurial de M. Ghelderode, regia Dan Victor
  • Helicanus, Pescarul, Codoșul în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
  • Sachi în Carlo contra Carlo de Paul Ioachim, regia Horațiu Mălăele
  • Pinzon în A treia caravelă de Iosif Naghiu, regia Tudor Mărăscu
  • Gavrilescu în La ţigănci după Mircea Eliade, regia Alexander Hausvater
  • Sir William Catesby în Richard III de William Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu
  • Excelenţa Sa de Carro în Arta comediei de Eduardo de Filippo, regia Tudor Mărăscu
  • Trigorin în Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Gelu Colceag
  • Eminescu în În umbra lui de Nicolescu, regia Tudor Mărăscu
  • Edmund în Regele Lear de W. Shakespeare, regia Mircea Marin
  • Emil în Pălăria florentină de E. Labiche, regia Lucian Giurchescu
  • Silviu în Regina balului de Nicolae Mateescu, regia Gelu Colceag
  • Aurel în Parola de Petre Vintilă, regia Dinu Cernescu
  • Necunoscutul în Aşteptarea începe în zori de Petru Vintilă, regia Corado Negreanu
  • Zidarul în Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu
  • Lisimach în Pericle de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
  • Jean Andreica în Jean, fiul lui Ion de George Bănică și Nicolae Țic, regia George Bănică
  • Băiatul în Echipa de zgomote de Fănuș Neagu, regia Alexa Visarion
  • Andu în Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia Eugen Todoran
  • Creon în Oedip rege de Sofocle, regia Dinu Cernescu
  • Filip în Dragoste periculoasă de Th. Mănescu, regia Tudor Mărăscu
  • Dumitrașcu în Descăpăţânarea de Alexandru Sever, regia Tudor Mărăscu
  • Angelo în Măsură pentru măsură de W. Shakespeare, regia Dinu Cernescu
  • Zamolxe în Zamolxe de Lucian Blaga, regia Dinu Cernescu
  • Castris în Patima roşie de Mihail Sorbul, regia Cristian Hadjiculea

Colaborări

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

  • Zigger Zagger în Zigger-Zagger de Peter Terson, regia Cornel Todea
  • Peter Munk în Inimă rece de Wilhelm Hauff, regia Sanda Manu
  • Valentin în Valentin şi Valentina de Mihail Roscin, regia Gabriel Negri
  • Topitorul de nasturi în Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia Cătălina Buzoianu
  • Şeful Gore în Şeful sectorului suflete de Al. Mirodan, regia Gabriel Negri

Teatrul de Comedie

  • Pavel Feodorovici Obolialinov, conte în Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu

Film

  • Die Deutschen
  • Povestea unui secol (Eva) regia Adrian Popovici
  • Pictorul regia Marcus Adam
  • Icon regia Charles Martin Smith
  • Natasha regia Jack Moudra
  • Cerberus regia Jan Terlesky
  • Reîntoarcerea mortului viu: Necropolis regia Ellory Elkayem
  • Binecuvântat regia Simon Fellow
  • Inimă neîncoronată regia Peter Patzak
  • Moş Goriot regia Jean-Daniel Verhaeghe
  • Cea care revine regia Silvie Aime
  • Aventurile unei zile regia Petre Năstase
  • Balanţa regia Lucian Pintilie
  • Pădurea de fagi regia Cristina Nichituș
  • Înghiţitorul de săbii regia Alexa Visarion
  • Labirintul regia Șerban Creangă
  • Vis de ianuarie regia Nicolae Oprițescu

Teatru radiofonic

  • Jurământul de Dan Tarchilă, regia Vasile Manta
  • Fost-au Ştefan Vodă de Ina Sterescu, regia Leonard Popovici
  • Ştefan cel Mare nu plăteşte tribut de Georgeta Răboj, regia Leonard Popovici
  • Ştefan cel Mare şi Daniil Sihastrul de Georgeta Răboj, regia Leonard Popovici
  • Mironosiţele sau învierea lui Cristos de Victor Ion Popa, regia Leonard Popovici
  • Diavolul alb de John Webster, regia Titel Constantinescu
  • La farmecul nopţii de Pavel Chihaia, regia Titel Constantinescu
  • Fuga beizadelelor sau orânduirea cea după dreapta fire de Rene Radu Policrat, regia Cristian Munteanu
  • Trei camarazi de Erich Maria Remarque, regia Leonard Popovici
  • Troilus şi Cresida de W. Shakespeare, regia Cristian Munteanu

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite
  • Twitter

    @ZMetropolis


    Lu, 13 februarie 2017
  • Ziarul Metropolis, editat de Teatrul Metropolis din Bucuresti, va prezinta zilnic cele mai interesante stiri culturale din teatru, film, carte, arte vizuale si muzica. Va tinem la curent cu cele mai noi informatii culturale, prin interviuri cu personalitati, reportaje si dezbateri. Organizam concursuri cu bilete la teatru si la film si cu premii in carti.