Marius Manole

n. 04.10.1978, Iaşi
• Academia de Arte George Enescu, Iaşi, secţia Actorie, promoţia 2001, clasa profesor Emil Coşeriu
• Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, secţia Coregrafie, 2002 – 2003
Stagii
• Academia Itinerantă Andrei Şerban la Horezu şi New York, atelier realizat de ICR New York cu sprijinul ICR Bucureşti, 2009

Roluri in teatru

Teatrul Metropolis

              ActorÎN ROLUL VICTIMEI de VLADIMIR ȘI OLEG KRESNIAKOV, regia Felix Alexa 2007

             Bratoi Spitalul Comunal  de HRISTO BOICEV, regia Felix Alexa 2012

Alte roluri

Politistul – “Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, 2011

  • Tânărul – „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, regia Radu Afrim, 2010
  • Lopahin, Ermolai AlexeeviciLivada de vişini” de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, 2010
  • Egoruşka – „Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009
  • Povestitorul – „Trandafirul şi privighetoarea” de Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu, 2007
  • Yuichi – „Iubiri interzise” de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa, 2007
  • Claudiu / Cleonte – „Burghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Kraft – „Gândirea” de Leonid Andreev, regia Felix Alexa, 2005
  • Kolea, Sonia Oniscenko – „A patra soră” de Janusz Glowaczki, regia Alexandru Colpacci, 2006
  • Sarik, Tipograf Tipografovici Sarikov – „Inimă de câine” de Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2005
  • Puck – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2003
  • Bebe – „Joaca de-a adevărul” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar şi Dorina Chiriac
  • Valea – „În rolul victimei” de Oleg şi Vladimir Presnyakov, regia Felix Alexa
  • Soldatul – „Povestea soldatului” de Igor Stravinsky, regia Ion Ardeal Ieremia, 2006
  • Primul – „Crimă şi pedeapsă” de Feodor Mihailovici Dostoievski, regia Yuriy Kordonskiy, 2006


          Fundaţia Galeriile Acum, ArCuB, cu sprijinul Fundaţiei pentru Teatru şi Film

  • „Avionul albastru şi cutia de conservă”, regia Paul Chiribuţă, 2004

ARCUB, 2005

  • Steve – „I hate Helen” de Peca Ştefan, regia Carmen Lidia Vidu

Teatrul Odeon, Bucureşti

  • Kurt – „Chip de foc” de Marius von Mayenburg, regia Felix Alexa, 2004


Teatrul LUNI, Green Hours

  • Paul – „Stă să plouă”, un spectacol de Lia Bugnar, 2006
  • Patroana agenţiei – „America-ştie-tot” de Nicole Duţu, regia Radu Afrim, 2005
  • Herman – „Bitter Sauce” de Eric Bogosian, regia Carmen Lidia Vidu, 2004
  • Porculete – „Disco Pigs” de Enda Walsh, regia Peter Kerek, 2005
  • Vic – „România 21” de Peca Ştefan, 2003
  • Dansează în „Jurnal `99” – coregrafia Liliana Iorgulescu


Festivalul de la Sighişoara, 2003

  • Semnează coregrafia la „Mânăstirea din Lombardia” după Bocaccio, regia Ana Mărgineanu

Teatrul Act

  • „De mână” de Sofia Freden, regia Ana Mărgineanu, spectacol lectură
  • „Lav” de Ştefan Lindberg, regia Radu Afrim, spectacol lectură
  • „Şi am trăit fericiţi” de Malin Axelsson, regia Radu Apostol, spectacol lectură
  • Mişcarea scenică pentru „Cum o fi” de Oliver Bukowski, regia Radu Dragomirescu
  • „Hamelin” de Juan Mayorga, regia Alexandru Berceanu

Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi

  • Coregrafia pentru „A şaptea kafana”, regia Alexandru Berceanu

  • Nix Theatre Company
  • Mişcarea scenică pentru „Traffic_lights”, regia Răzvan Ion

Teatrul Maria Filotti, Brăila: 2002 – 2004

  • Nicolo – „Angajare de clovn” de Matei Vişniec, regia Radu Nichifor
  • Proprietarul – „Plaja” de Peter Asmussen, regia Radu Afrim
  • Prichindel – „Caragiale…Fantasticul” după I.L. Caragiale, regia Constantin Codrescu
  • Dromio din Efes – „Comedia erorilor” de William Shakespeare, regia Attila Szabo
  • Paulie – „Drept ca o linie” de Luis Alfaro, regia Radu Apostol, 2002 – debut

Teatrul Municipal Maior Gheorghe Pastia, Focşani: 2001 – 2002

  • „Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec, regia Attila Szabo
  • Coregrafie pentru „Femeia din manuscris” de Lia Bugnar, regia Gina Lazăr

Teatrul Tătăraşi, Iaşi

  • Mişcarea scenică pentru „Morţi şi Vii” de Ştefan Caraman, regia Ion Sapdaru

Televiziune

  • Patrick – „Martor fără voie”, regia Alexandru Lupu, serial Antena 1, 2006

Nominalizări şi premii

  • FestCo – Premiul pentru rolul secundar Paul – „Stă să plouă”, Teatrul LUNI, Green Hours, 2007
  • Nominalizare la UNITER pentru cel mai bun actor în rolul Sarikov, Tipograf Tipografovici – „Inimă de câine” după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy, 2006
  • Premiul pentru „Tineri Creatori” acordat de Ministerul Culturii şi Cultelor pentru rolul Puck – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, 2003
  • Nominalizare la UNITER pentru debut: rolul Paulie din „Drept ca o linie”
  • Festivalul de Teatru Contemporan Braşov: premiul special pentru „Drept ca o linie”, 2002
  • Festivalul de Teatru Imagine – Marele premiu pentru „Drept ca o linie”

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite