Mihaela Teleoacă

S-a născut la 20 septembrie 1968.
A absolvit în 1992 Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică “I.L. Caragiale” Bucureşti, secţia Actorie, clasa prof univ dr. Gelu Colceag.

Roluri în Teatru

Teatrul Metropolis:

  • Wanda Serafim“GAITELE” de Alexandru Kiritescu , regia Dan Tudor 2012

Teatrul de Comedie:

  • O feţişoară la ghişeul casei – Fuga de Mihail Burgakov, regia Cătălina Buzoianu, 1995
  • Sarah – Transport de femei de Steeve Gooch, regia Petre Bokor, 1995
  • Marghioala – Ciocoii vechi şi noi de Nicolae Filimon, regia Gelu Colceag, 1996
  • Checchina – Zvonuri, bârfe, flecăreli… de Carlo Goldoni, regia Adrian Lupu, 1996
  • Lampito – Lisistrata de Aristofan, regia Grigore Gonţa, 1997
  • Luciana – Comedia erorilor de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija, 1997
  • Anais – Pălăria de Eugene Labiche, regia Horaţiu Mălăele, 1998
  • Gianina – Căsătorie în stil olandez de Carlo Goldoni, regia Alice Barb, 1998
  • Betty Johnson – Bani din cer de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, 2001
  • Amelie – …escu de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija, 2002
  • Kathie Lee – Lady Di de Tomislav Zajec, regia Andreea Vulpe, 2004
  • Tamara Pok – Audiţia de Alexandr Galin, regia Mircea Cornişteanu, 2004
  • Safta – Chiriţa of Bîrzoieni de Vasile Alecsandri, regia Iarina Demian, 2004
  • Prima fată bătrână, Procurorul, Ocnaş – Ubu înlănţuit de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa, 2004
  • Miss Furnival – Comedie neagra de Peter Shaffer, regia Alex Mihail, 2005
  • Portăreasa, Fiica portăresei – Ce formidabilă harababură! de Eugene Ionesco, regia Gelu Colceag, 2005
  • Lucetta – Doi tineri din Verona de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2006
  • Actriţa – Înmormântarea, de Péter Nádas, regia László Bocsárdi, 2008
  • Alix – Fitness , de Jacques De Decker, regia Mihai Bisericanu, 2008
  • Fideline – Femeia care şi-a pierdut jartierele de Eugène Labiche, regia Silviu Purcărete, 2010
  • Zoe Trahanache – O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2011
  • Mirela / Dorina – Moștenitoarea de Lucia Vrona, regia Dan Tudor, 2012

Teatrul LUNI de la Green Hours

  • Nathalie – 7 zile din viata lui Simon Labrosse de Carole Frechette, regia Dan Tudor, 2006

Teatrul National Bucuresti

  • Grekova – Platonov de A.P. Cehov, regia Ivan Helmer, asistenta de regie
  • Moartea – Ondine de Annouilh, regia Horea Popescu

Institutul Francez Bucuresti

  • Agnies – un coupé dupa Eugen Ionescu, regia Mark Doré

TELEVIZIUNE

  • 1993 – 1999 – Episoade din Arlechino regia radu Popovici

FILM

  • Eleva – Liceenii dupa George Sovu regia Nicolae Corjos
  • Marine – Studio in cautarea unei vedete regia Nicolae Corjos
  • Elena – Terminus Paradis, regia Lucian Pintilie
  • Mama – Ştefan, regia Stanca Radu, scurtmetraj de fictiune- Marele Premiu la Festivalul Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, 2007

 

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite