Programul teatrelor bucureştene, 10 – 16 februarie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-10-16-februarie/

Metropolis, TNB, Nottara, Bulandra, Odeon, Teatrul de Comedie, Teatrul Mic, Teatrul Foarte Mic, Masca, În culise, Godot, Green Hours, Teatul de Artă, Teatrul Act, Arcub, Țăndărică, Excelsior, Ion Creangă, Teatrul Evreiesc de Stat etc. Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 februarie:

Un articol de Petre Ivan|10 Februarie 2014

Metropolis, TNB, Nottara, Bulandra, Odeon, Teatrul de Comedie, Teatrul Mic, Teatrul Foarte Mic, Masca, În culise, Godot, Green Hours, Teatul de Artă, Teatrul Act, Arcub, Țăndărică, Excelsior, Ion Creangă,  Teatrul Evreiesc de Stat etc. Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 februarie:

Teatrul Metropolis:

luni, 10 februarie, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Pijamale”, regia Emanuel Pârvu; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 15 februarie, ora 16:00 – “Tartuffe sau Impostorul”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Tartuffe sau Impostorul”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 16 februarie, ora 15:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Bădăranii”, regia Dan Tudor.

 Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio: miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:30 – “Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; 16 februarie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de IL Caragiale, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Pictura: miercuri, 12 februarie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 13 februarie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 14 februarie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 16 februarie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: joi, 13 februarie, ora 19:30 – “Tectonica Sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 16 februarie, ora 19:30 – “Tectonica Sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 14 februarie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 15 februarie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică: sâmbătă, 15 februarie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 16 februarie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Programul teatrelor

“Încă-i bine!” – Programul teatrelor bucureştene

Sala Media: duminică, 16 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu” – luni, 10 februarie, ora 20:00 – “Hamlet” de William Shakespeare, regia Marcel Ţop; marţi, 11 februarie, ora 19:30 – “Vrei să mor în locul tău?”, după “Lips together teeth apart” de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir; joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Scandal la operă!”, comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Un pic prea intim” de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Sala “George Constantin”:marţi, 11 februarie, ora 19:30 – “Indispensabilii” de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; mierucri, 12 februarie, ora 19:30 – “Feisbuc” de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – “În container” de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Când Isadora dansa” de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – “Copilăria lui Enescu”, regia Monica Ciută; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio: joi, 13 februarie, ora 19:30 – “Tipografic majuscul” de Gianina Cărbunariu; vineri, 14 februarie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion” de Tom Dicillo; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion” de Tom Dicillo; duminică, 16 februarie, ora 19:30 – “Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei” – joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugen Labiche, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; duminică, 16 februarie, ora 20:00 – “Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion;

Sala “Liviu Ciulei” (Laborator): vineri, 14 februarie, ora 20:00 – “Arlechino moare?”, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala “Toma Caragiu” – Space Studio: sâmbătă, 15 februarie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; duminică, 16 februarie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul Mic:

luni, 10 februarie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, 11 februarie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, regia Gelu Colceag; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Spionul balcanic”, regia Claudiu Goga.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Născut iarna” de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu.

Programul teatrelor

“Interzis sub 18 ani” – Programul teatrelor bucureştene

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan” – joi, 13 februarie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 15 februarie, ora 12:00 – “Karagiale reloaded”, regia Gheorghe Balint; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Clinica”, regia Aurel Palade; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Pescăruşul”, regia Claudiu Goga.

Teatrul Masca:

vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Parcul”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Acul cumetrei Gurton”, regia Mihai Mălaimare, duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Comedia erorilor”, regia Mihai Mălaimare.

În Culise:

luni, 10 februarie, ora 20:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 11 februarie, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora; joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; Vineri, 14 Februarie, Ora 19:00 -Monoloagele vaginului;  Sâmbătă, 15 Februarie, Ora 19:00 – Trei piese scurte fără sex .

Godot Cafe-Teatru:

luni, 10 februarie, ora 20:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, 11 februarie, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice”, regia Chris Simion; joi, 13 februarie, ora 20:00 – “Freak Show”, un one-man-show cu Florin Piersic jr.; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Ieri, Azi, Mâine şi Oricând” după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; sâmbătă, 15 februarie, ora 22:00 – “7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 16 februarie, ora 15:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 16 februarie, ora 22;00 – “Fă-mi loc!” de Anthony Michineau, regia Radu Beligan.

Teatrul Apropo: vineri, 14 februarie, ora 20.00 – ”Sfârșit, work in progress” de Robert Bălan

teatrelli – theatre, music & more: joi, 13 februarie, ora 20.00 – Confesiuni despre viaţă şi artă, cu Radu Beligan; vineri, 14 februarie, ora 20.00 – concert Jazzappella; sâmbătă, 15 februarie, ora 20.00 – „Filarmonica de comedie“, de Radu Gabriel;

Green Hours:

luni, 10 februarie, ora 20:00 – “7 zile din viaţa lui Simon Labrosse”, regia Elena Morar; marţi, 11 februarie, ora 20:00 – “Poveste pentru oameni mari”, regia Andreea Iacomita.

Teatrul de Artă:

luni, 10 februarie, ora 20:15 – “Dublu sau nimic” de Mimi Brănescu, regia Liviu Cheloiu; miercuri, 12 februarie, ora 20:15 – “Recviem pentru un iepuraş” de Mihai Ignat, regia Dana Voicu; joi, 13 februarie, ora 20:15 – “Stand up PLS” de Silviana Vişan Carter, regia Vera Ion şi Sorin Poamă; vineri, 14 februarie, ora 20:15 – “6 din 49” de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 15 februarie, ora 20:15 – “Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Act:

joi, 13 februarie, ora 19:00 – “Iluzii”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Dumnezeul de a doua zi”, regia Claudiu Goga.

ARCUB:

vineri, 14 februarie, ora 19:00 – “Comedie pe întuneric”, regia Cristian Dumitru; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Viţelul de aur”, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Ţăndărică:

miercuri, 12 februarie, ora 10:00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; joi, 13 februarie, ora 10:00 – “Fata babei şi faţa moşneagului”, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 12 februarie, ora 10:00 – “Zâna zorilor”, regia Ilinca Stihi; joi, 13 februarie, ora 10:00 – “Zâna zorilor”, regia Ilinca Stihi; vineri, 14 februarie, ora 10:00 – “Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – “Mica Sirenă”, regia Olimpia Arghir.

Teatrul “Ion Creangă”:

vineri, 14 februarie, ora 10:00 – “Pinocchio”, regia Cornel Todea; vineri, 14 februarie, ora 17:00 – “Rotocol”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, 15 februarie, ora 11:00 – “Harap Alb”, regia Cornel Todea; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea.

Teatrul Zurli
sâmbătă, 15 februarie, ora 10.30 si ora 12.00 – Pinocchio – la Puzzle Cafe
duminică, 16 februarie, ora  11.00 – TIRIBAM TIRIBUM cu Gasca Zurli, la CinemaPro şi Pinochio de la 10.30 si de la 12.00, la Clubul Ţăranului Român

Teatrul Evreiesc de Stat:

luni, 10 februarie, ora 18:00 – “Mazl-tov… and justice for all”!, regia Andrei Munteanu, spectacolul de susţinere a teatrului, în faţa instituţiei; sala “Horia Lovinescu” (Teatrul Nottara ): miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; Sala Nouă (Teatrul de Comedie): sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – “Păpuşarul” de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – “Păpuşarul” de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – “Păpuşarul” de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater.

Foto cu Programul teatrelor – wikipedia

18
/01
/17

Saroo are doar 5 ani când se pierde de fratele lui mai mare și ajunge într-un tren care-l duce de-a lungul Indiei, în Calcutta, la mii de kilometri depărtare de locul unde s-a născut şi de familie. Înainte de a fi adoptat de un cuplu din Australia, micuţul supravieţuieşte numeroaselor încercări şi primejdii întâlnite. Apoi, 25 de ani mai târziu, porneşte în căutarea familiei sale, încercând să reajungă acasă.

17
/01
/17

Comedia 6,9 pe scara Richter, în regia lui Nae Caranfil ,va ajunge în 39 de oraşe şi peste 65 de ecrane din ţară, începând cu 20 ianuarie. Miercuri, 18 ianuarie, fanii regizorului sunt aşteptaţi la o proiecţie specială în avanpremieră, care va avea loc de la ora 20.00 la Grand Cinema & More Băneasa. Proiecţia va fi precedată de o sesiune de autografe cu Nae Caranfil, începând cu ora 19.30, în foaierul cinematografului.

17
/01
/17

În această seară, de la ora 19.00, la ceainăria Cărturești Verona, editura Nemira lansează o carte fundamentală pentru istoria ideilor, tradusă pentru prima dată în România: Numărul de aur. Rituri și ritmuri pitagoreice în dezvoltarea civilizației occidentale, de Matila C. Ghika. Volumul cuprinde o scrisoare către autor semnată de Paul Valéry, prefață de Basarab Nicolescu și este tradusă din limba franceză de Adrian Pătrușcă.

17
/01
/17

La 20 de ani de la dispariția lui Ion Voicu, fiul acestuia, Mădălin Voicu va dirija Orchestra Naţională Radio într-un concert In memoriam. Alexandru Tomescu va cânta pe vioara Stradivarius Elder Voicu Concertul nr. 5 în la major pentru vioară și orchestră, KV 219 de Mozart.

16
/01
/17

Cartea „Zgomotul timpului” a fost publicată anul trecut în colecția Babel de la Editura Nemira (ediția a II-a, traducere de Virgil Stanciu).

16
/01
/17

Spectacolul No Man`s Land, jucat la Teatrul Naţional din București, este o adaptare scenică după filmul cu acelaşi nume de DanisTanović (câștigător al premiului Oscar pentru cel mai bun film străin în 2001), în regia bulgarului Alexander Morfov.

16
/01
/17

Un film pentru televiziune despre viaţa şi cariera cântăreţului Michael Jackson va fi produs la Hollywood in februarie si se va intitula ”Michael Jackson: Searching for Neverland”. Rolul principal va fi interpretat de Navi, unul dintre cei mai cunoscuți imitatori ai cântăreţului.

16
/01
/17

În urma succesului înregistrat după lansarea, în octombrie, a primelor 5 Atelierele „Micul Artist”, Opera Comică pentru Copii oferă, începând din luna februarie, un nou curs pentru cei mici: Atelierul de Flamenco, susținut de dansatorul argentinian Lucas Molina.

16
/01
/17

TV5MONDE a programat pentru luna ianuarie unele dintre cele mai bune filme clasice ale cinematografului francez, cu actori fabuloși: Jean-Paul Belmondo, Claudia Cardinale, Anthony Perkins, Romy Schneider, Lino Ventura, Jeanne Moreau, Orson Welles, Jean-Louis Trintignant, Michèle Morgan sau Danielle Darrieux.

16
/01
/17

Poetul, prozatorul, criticul literar și publicistul Mircea Cărtărescu a fost desemnat, duminică seară, câștigător al celei de-a XXVI-a ediții a Premiului Național de Poezie Mihai Eminescu pentru Opera Omnia, care se acordă, în fiecare an, pe 15 ianuarie, la Botoșani.

14
/01
/17

CRONICĂ DE FILM „Jackie”, lungmetrajul cu care chilianul Pablo Larrain s-a aflat în 2016 în Competiţia Festivalului de la Veneţia, se situează la intersecţia dintre un film biografic mainstream, cu superstaruri, şi un film de autor care încearcă să împrospăteze convenţiile genului. De aici şi frumuseţea sa.

13
/01
/17

Apărut în 2007 şi relansat acum la liber pe platforma Cinepub, "Război pe calea undelor", de Alexandru Solomon, se înscrie în demersul regizorilor Noului Cinema Românesc, fie ei autori de filme de ficţiune sau de documentare, de a chestiona prezentul prin analiza trecutului, în special a comunismului, şi de a înţelege trecutul pentru o mai bună situare în prezent.

Page 1 of 58512345...102030...Last »