Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-17-23-martie/

Lecţia de violoncel, Revizorul, Când Isadora dansa, Maitreyi, Mobilă şi durere, O scrisoare pierdută, Femeia care şi-a pierdut jartierele, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? Şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie.

Un articol de Petre Ivan|17 Martie 2014

Lecţia de violoncel, Revizorul, Când Isadora dansa, Maitreyi, Mobilă şi durere, O scrisoare pierdută, Femeia care şi-a pierdut jartierele, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie.

Teatrul Metropolis:

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; sâmbătă, 22 martie, ora 11.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 22 martie, ora 14.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Atelier,

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Un duel” după AP Cehov, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică:

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; vineri, 21 martie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 23 martie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Studio:

joi, 20 martie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 21 martie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa;

Sala Pictura:

joi, 20 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 21 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Radu Tudor; duminică, 23 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Media:

duminică, 23 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 20 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”, de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

miercuri, 19 martie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu.

Teatrul Bulandra:

Sala Liviu Ciulei –

luni, 17 martie, ora 18.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 29 martie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, 20 martie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier de Antoaneta Cojocaru; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Voiajul domnului Perrichon”, de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Acum ori niciodată”, de Valentin Krasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;

Sala Toma Caragiu:

luni, 17 martie, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.

Teatrelli

19 martie, ora 20.00 – concert Jazzappella; 20 şi 21 martie, ora 20.00 – Quartet, cu Costel Constantin, Adela Mărculescu, Damian Crâșmaru și Florina Cercel; 22 martie, ora 20.00 – concert Alina Manole

Teatrul Nottara.

Sala Horia Lovinescu –

luni, 17 martie, ora 19.30 – “Fii cuminte, Cristofor!”, de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu; joi, 20 martie, ora 19.00 – “O tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Titanic vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala George Constantin:

marţi, 18 martie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 19 martie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; joi, 20 martie, ora 19.30 – “Panică. Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, 21 martie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; sâmbătă, 22 martie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan –

marţi, 18 martie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; miercuri, 19 martie, ora 19.00 “O scrisoare pierdută”, de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 20 martie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, regia Claudiu Goga; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “…escu”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess, după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Teatrul Teatrelor/Romexpo:

duminică, 23 martie, ora 19.30 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Femeia Programul teatrelor şi-a pierdut jartierele

Teatrul Mic:

marţi, 18 martie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; joi, 20 martie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou, Petre Moraru.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu, duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Masca:

vineri, 21 martie, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Teatrul Naţional) –

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Mic şi al dracu”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;

Sala Nouă a Teatrului de Comedie –

miercuri, 19 martie, ora 19.00 – “Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer;

Sala Teatrului Nottara –

joi, 20 martie, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa.

În Culise:

luni, 17 martie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “O seară furtunoasă”, regia Claudia Negroiu; joi, 20 martie, ora 19.00 – “Vânzătorii ambulanţi”, de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 17 martie, ora 20.00 – “Despre bărbaţi şi femei”, de Emanuel Pârvu şi Oreste Teodorescu, regia Sorin Cocis; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; joi, 20 martie, ora 21.30 – “Bartender Blues”, după Mihai Ignat, regia Eugen Gyemant; vineri, 21 martie, ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 22 martie, ora 18.00 – “Forma lucrurilor”, de Neil LaBute, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 22 martie, ora 22.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, scenografie Irina Moscu; duminică, 23 martie, ora 15.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 23 martie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi.

Teatrul Luni:

luni, 17 martie, ora 20.00 – “7 zile din viaţa lui Simon Labrosse”, de Carole Frechette, regia Elena Morar; marţi, 18 martie, ora 20.00 – “Noaptea ursului”, după Ignacio del Moral, regia Magda Catone.

Teatrul ACT:

luni, 17 martie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul “Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija.

ARCUB:

joi, 20 martie, ora 20.00 – “Însemnările unui nebun”, de NV Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 21 martie, ora 20.00 – “Însemnările unui nebun”, de NV Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 19.00 – “Comedie pe întuneric”, de Peter Shaffer, regia Cristian Dumitru.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 20 martie, ora 20.15 – “9 din 49”, de Gyorgy Spiro, regia Alexandru Maftei; vineri, 21 martie, ora 20.15 – “Ruleta rusească”, de Vladimir Maiakovsky, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu.

Opera Comică:

luni, 17 martie, ora 11.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 17 martie, ora 13.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 18 martie, ora 11.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 18 martie, ora 13.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; vineri, 21 martie, ora 17.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 17 martie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; marţi, 18 martie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – “Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; joi, 20 martie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; vineri, 21 martie, ora 10.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 martie, ora 10.00 – “Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 martie, ora 12.00 – “Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; duminică, 23 martie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 23 martie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino.

Programul teatrelor

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia –

marţi, 18 martie, ora 10.00 – “Inimă Rece”, dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; joi, 20 martie, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; vineri, 21 martie, ora 10.00 – “Carolina şi poneiul de Laurenţiu Budău, regia Cornel Todea; sâmbătă, 22 martie, ora 11.00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; duminică, 23 martie, ora 11.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul “Harap Alb”, de Ion Creangă, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca: miercuri, 19 martie, ora 17.00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Juliena Drăghici.

Teatrul Excelsior:

marţi, 18 martie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran, după HC Andersen, regia Aurel Mitran; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; joi, 20 martie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de HC Andersen, regia Ilinca Stihi; vineri, 21 martie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 23 martie, ora 11.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Foto cu Programul teatrelor , Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule, Femeia care şi-a pierdut jartierele , Pinocchio – wikipedia, facebook

28
/04
/17

Într-o zi de 28 aprilie se nășteau trei actrițe faimoase: Penelope Cruz, Ann Maragret și Jesscia Alba. Vă prezentăm 13 curiozități despre "focoasa" spanioloaică, desemnată în 2013 actriţa cu cel mai frumos corp din lume, și care astăzi împlinește 43 de ani.

27
/04
/17

Ce ştim, de fapt, despre cinema-ul american de autor al momentului? Ce se află dincolo de Hollywood? Filmul american independent pare să o ducă bine. Şi propune, prin câţiva regizori, o estetică aparte: un cinema al discreţiei, al emoţiilor sugerate, al anti-spectacularului fără teribilism.

27
/04
/17

H.-R. Patapievici, Nicu Alifantis, Ada Milea, Cătălin Ștefănescu, Vera Șandor, Mădălina Pașol și mulți alții într-un weekend cu vernisaj, concerte, teatru, dialoguri, conferință și film. Vineri, 12 mai, la ARCUB Lipscani 84-90, la orele 18:30, începe prima ediție a festivalului „FREUDescu, Un Festival cu Tușă Psihanalitică”, singurul festival ce îmbină arta și psihanaliza.

26
/04
/17

Dirijorul Cristian Mandeal revine la Sala Radio, vineri, 28 aprilie 2017, ora 19.00, într-un concert – eveniment alături de Orchestra Națională Radio. Invitata serii este Oxana Corjos, considerată printre pianiștii de referință ai generației sale, cu un repertoriu vast, o tehnică și o inteligență muzicală remarcabile.

25
/04
/17

Concerte live în Piața George Enescu, workshop-uri, conferințe și expoziții, clubul festivalului și noul concurs New Jazz Voices la cea de-a șasea ediție Bucharest Jazz Festival

Page 1 of 61312345...102030...Last »