Programul teatrelor bucureştene, 28 aprilie – 4 mai
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-28-aprilie-4-mai/

Folia, Shakespeare & Co., Doi pe o bancă , Lecţia de violoncel, Dineu cu proşti, Tragedie dentară, Mobilă şi durere, Coada, Fetiţa din bolul peştelui auriu şi multe alte piese, în această săptămână pe sceneşe teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|28 Aprilie 2014

Programul teatrelor bucureştene, 28 aprilie – 4 mai – grupaj realizat de Mediafax

Teatrul Metropolis:

marţi, 29 aprilie, ora 19.00 – “Sex”, de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga; joi, 1 mai, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, de Alexandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, 2 mai, ora 19.00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 3 mai, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 4 mai, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa;

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio –

miercuri, 30 aprilie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Verber, regia Ion Caramitru; joi, 1 mai, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Verber, regia Ion Caramitru; vineri, 2 mai, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; sâmbătă, 3 mai, ora 20.30 – “D’ale noastre”, de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; duminică, 4 mai, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier:

miercuri, 30 aprilie, ora 19.30 – “Un duel”, după AP Cehov, regia Alexandru Dabija; joi, 1 mai, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmit, regia Nicolae Scarlat; duminică, 4 mai, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmit, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică:

miercuri, 30 aprilie, ora 19.00 – “Tragedie dentară (TES)”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; vineri, 2 mai, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 3 mai, ora 19.30 – “Doi x Doi”, de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; duminică, 4 mai, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Pictura:

vineri, 2 mai, ora 20.00 – “Două loturi”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 3 mai, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Media:

duminică, 4 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu – sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci;

Sala George Constantin:

luni, 28 aprilie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 30 aprilie, ora 19.30 – “Domnul naţiunii”, adaptare liberă după o idee de I.L. Caragiale, regia Cristian Negoescu; joi, 1 mai, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; vineri, 2 mai, ora 19.30 – “Variaţiuni enigmatice”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 3 mai, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, 4 mai, ora 19.30 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor, scenografia Viorica Petrovici.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

marţi, 29 aprilie, ora 19.00 – “Richard III”, un spectacol montat de renumitul regizor Wang Xiaoying, cu actori ai Teatrului Naţional din China; miercuri, 30 aprilie, ora 19.00 – “Richard III”, un spectacol montat de renumitul regizor Wang Xiaoying, cu actori ai Teatrului Naţional din China; vineri, 2 mai, ora 16.00 – “Fetiţa din bolul peştelui auriu”, de Morris Panych, regia Radu Afrim; vineri, 2 mai, ora 20.30 – “Fetiţa din bolul peştelui auriu”, de Morris Panych, regia Radu Afrim; sâmbătă, 3 mai, ora 16.00 – “Nunta micilor burchezi”, de Bertolt Brecht, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 3 mai, ora 20.30 – “Nunta micilor burchezi”, de Bertolt Brecht, regia Alexandru Dabija; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Derdiedans”, un concept de Florin Fieroiu, scenografia Cristina Milea;

Sala Studio:

luni, 28 aprilie, 19.30 – “Trei despărţiri”, de Remi De Vos, regia Mihai Lungeanu; sâmbătă, 3 mai, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 4 mai, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra:

Programul teatrelor Sala Toma Cragiu – marţi, 29 aprilie, ora 19.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; miercuri, 30 aprilie, ora 19.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; joi, 1 mai, ora 19.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei:

miercuri, 30 aprilie, ora 21.30 – “Mecanica inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Oscar şi Tanti Roz”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Oscar şi Tanti Roz”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan –

sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, regia Claudiu Goga;

Sala Nouă:

sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Mic:

miercuri, 30 aprilie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sand Manu; sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag;

Teatrul Foarte Mic:

sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrelli:

luni, 28 aprilie, ora 20.00 – “Quartet”, regia Dan Tudor; duminică, 4 mai, ora 20.00 – “Răzvan Mazilu & Ladies“, un spectacol coregrafic de şi cu Răzvan Mazilu.

Teatrul Masca:

duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin;

Parcul Herăstrău:

joi, 1 mai, ora 19.00 – “Fior D’Amor în Bucuresci”, regia Mihai Mălaimare; vineri, 2 mai, ora 19.00 – “O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 3 mai, ora 17.30 – “Clovnii”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Mică a Teatrului Naţional –

miercuri, 30 aprilie, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa;

Palatul Naţional al Copiilor:

joi, 1 mai, ora 19.00 – “Stele rătăcitoare”, adaptare de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu; vineri, 2 mai, ora 19.00 – “Stele rătăcitoare”, adaptare de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu;

Programul teatrelor

“Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija.

Sala Nouă a Teatrului de Comedie:

duminică, 4 mai, ora 11.00 – “Mic şi al dracu”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Nuntă cu divorţ”, după Şalom Alehem, regia Dan Tudor.

Teatrul ACT:

luni, 28 aprilie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu, Marin Preda, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Arca (La Scena):

luni, 28 aprilie, ora 20.00 – “Monoloagele vaginului”, de Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; miercuri, 30 aprilie, ora 20.00 – “Emigranţii”, de Slawomir Mrozek, scenografia Vladimir Turturică.

În Culise:

marţi, 28 aprilie, ora 20.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora; marţi, 29 aprilie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; miercuri, 30 aprilie, ora 20.00 – “Monoloagele vaginului”, după Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş.

Teatrul Luni (Green Hours):

luni, 28 aprilie, ora 20.00 – “L-V. 8-16”, după Rodrigo Garcia, regia Ioana Păun; vineri, 2 mai, ora 20.00 – “Povestiri din Miserupia”, de Lorena Lupu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 28 aprilie, ora 20.00 – “Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; marţi, 29 aprilie, ora 20.00 – “Mă mut la … tata?”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; vineri, 2 mai, ora 19.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; sâmbătă, 3 mai, ora 14.00 – “Aici nu se simte”, & “Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 3 mai, ora 19.00 – “Bella şi cavalerul fără nume”, de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton; duminică, 4 mai, ora 14.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 4 mai, ora 19.00 – “Proof”, de David Auburn, regia Ionuţ Kivu; duminică, 4 mai, ora 22.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.

Sala ARCUB:

miercuri, 30 aprilie, ora 19.00 – “Prizonierul din Manhattan”, după Neil Simon, regia Iarina Demian.

Teatrul Ţăndărică:

Sala Lahovari –

marţi, 29 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 30 aprilie, ora 10.00 – “Gulliver în ţara piticilor”, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior:

marţi, 29 aprilie, ora 10.00 – “Măria-sa… Măgarul!, comedie cu… “cântece”, pentru copii de toate vârstele de Ion Lucian, regia Ion Lucian; miercuri, 30 aprilie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia –

marţi, 29 aprilie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; miercuri, 30 aprilie, ora 10.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul Harap Alb de Ion Creangă, regia Cornel Todea; sâmbătă, 3 mai, ora 11.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul Harap Alb de Ion Creangă, regia Cornel Todea; duminică, 4 mai, ora 11.00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 30 aprilie, ora 18.00 – “Povestea spicului de grâu”, scenariul de Voicu Hetel, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici.

Foto cu Programul teatrelor bucureştene – facebook

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

17
/08
/17

Zilnic, până în data de 2 septembrie, organizatorii Galei HOP 2017 vă invită să-i cunoaşteţi pe concurenții din acest an, urmărindu-le clipurile de prezentare, fişa profesională şi galeria foto realizată de Adi Bulboacă.

17
/08
/17

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, împreună cu Academia de Teatru şi Film „Athanor” din Passau – Germania prezintă proiectul pilot „Întâlniri Teatrale la Sulina”, care se va desfășura în perioada 31 august – 4 septembrie 2017.

16
/08
/17

Actrița Cristina Flutur joacă personajul Alice în lungmetrajul „Grain”, o coproducție Turcia-Germania-Franța-Suedia, selectat în competiția oficială la Festivalul de Film de la Sarajevo, cel mai important eveniment de gen din Europa de Sud-Est. Filmul „Grain” este regizat de regizorul turc Semih Kaplanoglu, câștigătorul Ursului de Aur la a 60-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin.

15
/08
/17

Într-o zi de 15 august (1769) se năştea, la Ajaccio, în Corsica, Napoleon Bonaparte, lider politic si militar al Franţei, unul dintre cei mai buni conducători militari din istorie. 55 de ani mai devreme, la Constantinopol, în ziua în care creştinii sărbătoreau “Adormirea Maicii Domnului”, Constantin Brâncoveanu, împreună cu cei patru fii şi ginerele său, Enache Văcărescu, erau decapitaţi. Trupurile lor au fost aruncate în apele Bosforului, iar capetele, înfipte în prăjini, au stat trei zile la poarta Seraiului.

14
/08
/17

Cartea „Țara Vinului” (traducere din chineză de Luminița Bălan) a fost publicată la editura Humanitas Fiction în anul 2014.

Page 1 of 64212345...102030...Last »