Programul teatrelor bucureştene, 8 – 14 decembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-8-14-decembrie/

Dumnezeu se îmbracă de la second-hand, Copilăria lui Bach, Peretele, Fantoma, dragostea mea, Lecţia de violoncel, Scaunele, Mobilă şi durere, Când dragostea poartă pâslari şi multe alte spectacole în această săptămână pe scenele teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|8 Decembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 8 – 14 decembrie:

Teatrul Metropolis:

luni, 8 decembrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 9 decembrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Bugnar; sâmbătă, 13 decembrie, ora 16.00 – “Fantoma, dragostea mea!”, de Noel Coward, regia Şerban Puiu; duminică, 14 decembrie, ora 18.00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Atelier:

luni, 8 decembrie, ora 19.30 – “Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; miercuri, 10 decembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; joi, 11 decembrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; vineri, 12 decembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Studio:

joi, 11 decembrie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; vineri, 12 decembrie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

vineri, 12 decembrie, ora 20.00 – Allegro ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.00 – “Acum ori niciodată”, de Vladimir Krasnogorov; duminică, 14 decembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Media:

sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 14 decembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Lecţia de violoncel, Teatrul Metropolis

Lecţia de violoncel, Teatrul Metropolis

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

marţi, 9 decembrie, ora 19.00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 11 decembrie, ora 18.00 – “Mecanica Inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; vineri, 12 decembrie, ora 21.00 – “Mecanica Inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

miercuri, 10 decembrie, ora 10.00 – “Copilăria lui Bach”, regia Monica Ciută; joi, 11 decembrie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 12 decembrie, ora 19.30 – “Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; sâmbătă, 13 decembrie, ora 18.00 – “Copilăria lui Bach”, regia Monica Ciută; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu;

Sala Majestic:

miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 11 decembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt.

Teatrul Nottara,

Sala George Constantin:

marţi, 9 decembrie, ora 19.30 – “Împăratul neîmpărat”, de Filip Columbeanu; joi, 11 decembrie, ora 19.30 – “Metoda (Metoda Gronholm)”, de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma; duminică, 14 decembrie, ora 19.30 – “Poker Face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică;

Sala Horia Lovinescu:

vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Portugalia – Fericirea este în altă parte”, de Zoltan Egressy; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Soţul păcălit”, de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

marţi, 9 decembrie, ora 19.30 – “Părinţi teribili”, de Jean Cocteau, regia Diana Lupescu; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Mic:

luni, 8 decembrie, ora 17.00 – Gala 5 teatre – 5 licee; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 11 decembrie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Băieşii de aur”, de Neil Simon, regizori de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 11 decembrie, ora 19.00 – “39 de trepte”, adaptare de Patrick Barlow după un roman de John Buchan, regia Gabriela Dumitru; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

marţi, 9 decembrie, ora 19.00 – “Frauhess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 – “În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn; joi, 11 decembrie, ora 19.00 – “Teibele şi demonul ei”, de Isaac Bashevis Singer & Eve Friedman, regia Szabo K Istvan.

Teatrul Masca:

vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 13 decembrie, ora 11.00 – “Prostia omenească”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Acul Cumetrei Gurton”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 4 decembrie, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul de Revistă C. Tănase:

sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Crăciun la Savoy”, regia Cezar Ghioca; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Sosesc deseară”, de Tudor Muşatescu, regia Nae Cosmescu.

Teatrul de pe Lipscani:

joi, 11 decembrie, ora 19.00 – “Măscăriciul”, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, adaptare după Sean O’Casey, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Hoţii de frumuseţe”, regia Chris Simion.

Măscăriciul, Teatrul de pe Lipscani

Măscăriciul, Teatrul de pe Lipscani

Teatrul Elisabeta:

marţi, 9 decembrie, ora 20.00 – “Astăzi e ziua mea”, cu Ozana Barabancea; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Bulgăraşi de veste bună”, concert de Crăciun.

ArCuB:

marţi, 9 decembrie, ora 19.00 – “Viţelul de aur”, de Ilf şi Petrov, regia Eugen Gyemant.

Teatrul de Artă:

luni, 8 decembrie, ora 19.15 – “întrebări fără… ştir”, după Marin Sorescu, regia Margareta Nazarchevici; joi, 11 decembrie, ora 20.15 – “Voyeur”, regia Claudiu Istodor; vineri, 12 decembrie, ora 20.15 – “Fă tu primul pas”, de Jean Claude Carriere, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 13 decembrie, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău; duminică, 14 decembrie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, regia Bogdan Huşanu.

În Culise:

luni, 8 decembrie, ora 20.00 – “Just about love”, spectacol caritabil; marţi, 9 decembrie, ora 20.00 – “Lecţia”, după Eugen Ionescu, regia Mona Gavrilaş; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 13 decembrie, ora 18.30 – “Scrisoare către Rita”, regia Cristian Bajora; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Prostii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 8 decembrie, ora 20.00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, 9 decembrie, ora 20.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; sâmbătă, 13 decembrie, ora 15.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; sâmbătă, 13 decembrie, ora 19.00 – “Textul, înainte de toate”, de Doru Moţoc; sâmbătă, 13 decembrie, ora 22.00 – “Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; duminică, 14 decembrie, ora 15.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Talk to the bomb”, de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky; duminică, 14 decembrie, ora 22.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Luni:

sâmbătă, 13 decembrie, ora 17.30 – “Stă să plouă”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Act:

vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Fidelitate”, de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan.

Unteatru:

luni, 8 decembrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 9 decembrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 10 decembrie, ora 19.00 – “Trei femei înalte”, după Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 11 decembrie, ora 19.00 – “Trădare”, de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican; vineri, 12 decembrie, ora 19.00 – “Ce zile frumoase”, de Samuel Beckett, regia Sânziana Stoican; duminică, 14 decembrie, ora 19.00 – “Poezia visului”, un spectacol de Miriam Răducanu.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 8 decembrie, ora 11.00 – “Poveste de Crăciun”; luni, 8 decembrie, ora 13.00 – “Poveste de Crăciun”; marţi, 9 decembrie, ora 11.00 – “Poveste de Crăciun”; luni, 8 decembrie, ora 13.00 – “Poveste de Crăciun”; vineri, 12 decembrie, ora 17.00 – “Poveste de Crăciun”.

Teatrul Ion Creangă

(Teatrul Excelsior): marţi, 9 decembrie, ora 10.00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 9 decembrie, ora 18.00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel; miercuri, 10 decembrie, ora 17.00 – “Rotocol”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, 13 decembrie, ora 11.00 – “Crăiasa Zăpezii” dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 13 decembrie, ora 18.00 – “Crăiasa Zăpezii” dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt;

Teatrul Ion Creangă

(Teatrul Nottara):

miercuri, 10 decembrie, ora 10.00 – “Războiul bucatelor”, de Ioan Gârmacea după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu.

Teatrul Ion Creangă

(Palatul Naţional al Copiilor):

joi, 11 decembrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, de Peter Kerek după Ion Creangă, regia Peter Kerek; vineri, 12 decembrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, de Peter Kerek după Ion Creangă, regia Peter Kerek; duminică, 14 decembrie, ora 11.00 – “Amintiri din copilărie”, de Peter Kerek după Ion Creangă, regia Peter Kerek.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 10 decembrie, ora 10.00 – “Kiki şi Bozo”, de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; joi, 11 decembrie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după Hans Christian Andersen, regia Olimpia Arghir; vineri, 12 decembrie, ora 18.00 – “Kiki şi Bozo”, de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; duminică, 14 decembrie, ora 11.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de HC Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 8 decembrie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 13 decembrie, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 13 decembrie, ora 12.00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; duminică, 14 decembrie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; duminică, 14 decembrie, ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino.

Foto: Programul teatrelor – facebook

Page 1 of 41234