Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 noiembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-10-16-noiembrie/

N(aum), Peretele, Gaiţele, Hoţi, Panică, Natură moartă cu nepot obez, Mecanica inimii, Tartuffe, Lecţia şi multe alte spectacole în săptămâna 10 – 16 noiembrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|10 Noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 noiembrie

Teatrul Metropolis:

miercuri, ora 19:00 – “N(aum)” de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; joi, ora 19:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, ora 15:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 11:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; ora 15:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional “I.L. Caragiale”,

Sala Studio:

miercuri, ora 19:00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; sâmbătă, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; duminică, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar.

Sala Pictura:

miercuri, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 20:00 – “Lecţia” de Eugène Ionesco, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Sala Atelier:

joi, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, ora 19:30 – “Omul cu mârţoaga” de George Ciprian, regia Anca Bradu.

Sala Media:

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala “George Constantin”: joi, ora 19:30 – “Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, ora 19:30 – “Rapsodie-n roz” după “Oscar şi Tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, ora 19:30 – “Metoda” (Metoda Grönholm), regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, ora 19:30 – “Vizitatorul”, regia Claudiu Goga.

Sala “Horia Lovinescu”: duminică, ora 19:00 – “Portugalia” de Zoltan Egressy.

Natură moartă cu nepot obez, Teatrul Odeon

Natură moartă cu nepot obez, Teatrul Odeon

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez”; joi, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă”; vineri, ora 19:00 – “Şaraiman”; sâmbătă, ora 19:00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; duminică, ora 11:00 – “Fluturi şi oameni”; duminică, ora 19:00 – “Titanic Vals”.

Sala Studio: joi, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”; vineri, ora 19:30 – “De vânzare/ For Sale”; sâmbătă, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”; duminică, ora 19:30 – “Contra democraţiei”.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

vineri, ora 20:00 – “Mecanica inimii”, regia Chris Simion; sâmbătă, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; duminică, ora 19:00 – “Obiceiuri necurate”, regia Mihai Constantin.

Sala “Toma Caragiu”: sâmbătă, ora 19:00 – “Conversaţie după înmormântare”, de Alexandru Darie; duminică, ora 19:00- “Conversaţie după înmormântare”, de Alexandru Darie.

Teatrul de Comedie:

joi, ora 19:00 – “Tartuffe”, regia László Bocsárdi; vineri, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat”, regia Liviu Lucaci; sâmbătă, ora 19:00 – “Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, ora 19:00 – “Elling”, regia Vlad Massaci.

Teatrul Evreiesc de Stat:

luni, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta” de William Shakespeare; miercuri, ora 19:00 – “Teibele şi demonul ei”, regia Szabó K. István; joi, ora 19:00 – “În vizită la domnul Green”, regia Erwin Şimşensohn.

Teatrul Act:

duminică, ora 19:00 – “Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu.

Primavara d-nei Stone la Roma, Teatrul Mic

Primavara d-nei Stone la Roma, Teatrul Mic

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – “Primavara d-nei Stone la Roma”; vineri, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”; sâmbătă, ora 19:00 – “Băieţii de aur”; duminică, ora 19:00 – “Pensiune completă”.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”; duminică, ora 19:00 – “Numele”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”; sâmbătă, ora 19.00 – “Vicleniile lui Scapino”; duminică, ora 19.00 – “Acul cumetrei Gurton”.

Teatrul Excelsior:

marţi, ora 10:00 – “Degeţica”; sâmbătă, ora 11:00 – “Crăiasa zăpezii”; duminică, ora 11:00 – “Măria-Sa… Măgarul!”.

Teatrul “Ion Creangă”:

miercuri, ora 10:00 – “Amintiri din copilărie” (Palatul Naţional al Copiilor); sâmbătă, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – “Box FM”, regia Radu Iacoban; miercuri, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, ora 19:00 – “Orfani”, regia Elena Morar; vineri, ora 19:00 – “Terapie prin sexgmail-com”; ora 22:00 – “Romantic Fools”, regia Toma Dănilă.

Teatrelli:

11 noiembrie ora 20.00, „Taxi blues” de Ana Maria Bamberger, Cu: Marius Bodochi, Dan Tudor; 13 noiembrie ora 20.00 – Concert Basorelief – „O călătorie muzicală de neiutat”, Iulian Vrabete – bas, Relu Bițulescu – tobe, Eduard Bălașa – chitară, Dan Stesco – clape; 14 noiembrie ora 20.00 – O seară argentiniană cu Analia Selis și Mariano Castro

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – “O seară altfel”; sâmbătă, ora 19:00 – “Sub geana mării”, regia Mişa Şerban; duminică, ora 21:00 – “Disco Love”.

Teatrul În Culise:

miercuri, ora 19:00 – “Lecţia”, regia Mona Gavrilaş; joi, ora 20:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, regie Cristian Bajora; sâmbătă, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; duminică, ora 19:00 – “Trei piese scurte fara sex”.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11:00 – “Hansel şi Gretel”; marţi, ora 11:00 – “Hansel şi Gretel”; vineri, ora 17:00 – “Pygmalion”; sâmbătă, ora 11:00 – “Hansel şi Gretel”.

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, ora 20:00 – “Moscova Petuski”, regia Theo Herghelegiu.

Teatrul Elisabeta:

marţi, ora 19:00 – “Încurcătură la nivel Înalt!”; miercuri, ora 20:00 – “Zic Zac”; vineri, ora 19:00 – “Vis”; duminică, ora 20:00 – “Oscar şi Tanti Roz”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook, octavian tibar

19
/02
/17

Singurul film românesc aflat anul acesta în competiţia oficială a celei de-a 67-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, lungmetrajul ,,Ana, mon amour”, regizat de Călin Peter Netzer, a primit sâmbătă seara premiul ,,Ursul de Argint” pentru ,,Contribuţie Artistică Deosebită în Cinematografie”, distincţie acordată Danei Bunescu pentru montajul filmului.

17
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Inspirat dintr-un roman de autoficţiune al lui Cezar Paul-Bădescu, „Ana, mon amour”, noul film al lui Călin Peter Netzer, prezentat în Competiţia Festivalului de la Berlin, încearcă să reia reţeta stilistică de mare succes din „Poziţia copilului”, însă rezultatul este modest.

17
/02
/17

În această seară, echipa filmului ,,Ana, mon amour”, în frunte cu regizorul Călin Peter Netzer, actorii Diana Cavallioti şi Mircea Postelnicu, producătoarea Oana Iancu şi directorul de imagine Andrei Butică, a păşit pe covorul roşu al Festivalului Internaţional de Film de la Berlin. Filmul, care a rulat în premieră mondială la Berlinale Palast, de la ora 19.00, va putea fi vizionat pe marile ecrane din România cu începere din 3 martie.

17
/02
/17

Cu prilejul „Zilei Brâncuși ” care se sărbătorește la nivel național în fiecare an, la 19 februarie, MNAR prezintă în perioada 19-26 februarie 2017 o selecție de fotografii-document care surprind pe de o parte etapele instalării Coloanei Infinitului la Târgu-Jiu și pe de altă parte atmosfera atelierului parizian al lui Constantin Brâncuși care, în unele imagini, apare alături de sculpturile sale.

17
/02
/17

DaKINO 26 demarează miercuri, 1 martie 2017, la Cinema PRO, cu proiecția în premieră în România a filmului Manchester by The Sea (6 nominalizări la Premiile Oscar 2017), cu Casey Affleck și Michelle Williams în rolurile principale. Festivalul Internațional de Film DaKINO, ediția a 26-a, va avea loc în perioada 1-5 martie 2017 la Cinema Pro, Studioul Horia Bernea — Cinema Muzeul Țăranului și ARCUB.

17
/02
/17

O cărticică scrisă în 1943 de Antoine de Saint-Exupery, pasionat aviator, autor de cărţi de aventuri şi amintiri, reporter de război, avea să devină cea mai celebră operă literară de limbă franceză din secolul XX şi să creeze un simbol cu valoare de cult. După succesul înregistrat la Cluj Napoca si Brașov, unde s-au jucat cate doua reprezentații cu casa închisă, "Micul Print" pornește mai departe în călătorie, oprindu-se si la Alba Iulia și Sibiu.

17
/02
/17

Regizorul finlandez Aki Kaurismaki a anunțat joi, în cadrul Festivalului de Film de la Berlin, că a decis să renunțe la activitatea cinematografică. Apreciatul cineast are șanse mari să obțină Ursul de Aur cu pelicula sa din competiție, pelicula ''The Other Side of Hope''. ''Sunt obosit. Vreau să încep să îmi trăiesc viața mea, în sfârșit'', a explicat regizorul de 59 de ani.

17
/02
/17

Într-o zi de 17 februarie avea loc, la Milano, premiera mondială a operei "Madame Butterfly" de Puccini. Tot într-o zi de 17 februarie încetau din viață Giordano Bruno (susţinător al teoriei coperniciene conform căreia Pământul şi celelalte planete se rotesc în jurul Soarelui şi în jurul propriilor axe) și celebrul dramaturg francez Moliere (Jean Baptiste Poquelin).

16
/02
/17

Disponibil acum pe platforma gratuită Cinepub, "Fraţii Dabija", în regia lui Cătălin Drăghici, este un documentar experiment de o oră prezentat prima dată în 2015 în câteva festivaluri (Montreal, Astra Sibiu).

16
/02
/17

Biletele individuale pentru Festivalul Enescu 2017 s-au pus în vânzare în această dimineață (16 februarie), de la ora 10.00, în rețeaua EVENTIM, atât online, cât și în rețeaua magazinelor EVENTIM din întreaga țară la birourile EVENTIM din București și din țară, precum și pe site-urile EVENTIM din străinatate şi în reţelele EVENTIM internaţionale. Între 2 și 24 septembrie, Festivalul Enescu aduce la București și în alte șapte orașe din peste 3.000 de artiști din întreaga lume în cadrul a 80 de evenimente.

Page 1 of 59412345...102030...Last »