Programul teatrelor bucureştene în perioada 16-22 decembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-16-22-decembrie/

Programul teatrelor bucureştene cuprinde o ofertă variată şi consistentă în perioada de dinaintea Crăciunului. Printre numeroasele productii pe care le puteţi vedea în aceste zile se numără şi noul spectacol al maestrului Radu Beligan, “Lecţia de violoncel”, de la Teatrul Metropolis.

Un articol de Petre Ivan |16 Decembrie 2013

Programul teatrelor bucureştene cuprinde o ofertă variată şi consistentă în perioada de dinaintea Crăciunului. Printre numeroasele producţii pe care le puteţi vedea în aceste zile se numără şi noul spectacol al maestrului Radu Beligan, „Lecţia de violoncel”, de la Teatrul Metropolis.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier – marţi, 17 decembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 18 decembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Studio: miercuri, 18 decembrie, ora 19.30 – “Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; joi, 19 decembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 20 decembrie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 22 decembrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura: miercuri, 18 decembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 18 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 20 decembrie, ora 20.00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 22 decembrie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Mică: vineri, 20 decembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 decembrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 decembrie, ora 20.00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu.

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu: vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “Un pic prea intim” de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu.

Tennessee Williams & Ion Creangă

Teatrul Odeon, Sala Majestic: sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.30 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 22 decembrie, ora 19.00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei – marţi, 17 decembrie, ora 19.00 – “O ladă” după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “Gărgăriţele se întorc pe pământ” de Vasili Sigarev, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “La grande magia” de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 22 decembrie, ora 19.00 – “Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;

Citiţi şi: Radu Beligan: 95 de ani, un rol impecabil şi un tort în formă de scenă, la Metropolis

Sala Toma Caragiu: joi, 19 decembrie, ora 18.30 – “Ivanov” de AP Cehov, regia Andrei Şerban; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “Măscăriciul” de AP Cehov, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 22 decembrie, ora 19.00 – “Măscăriciul” de AP Cehov, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan – miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “Acasă la tata” de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; joi, 19 decembrie, ora 19.00 – “Revizorul” de N.V. Gogol, adaptarea Horaţiu Mălăele, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Poker” de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija.

Sala Nouă: vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Urâtul” de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Metropolis: luni, 16 decembrie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel” de Mona Radu, regia Felix Alexa.

lectia de violoncel

Teatrul Mic: luni, 16 decembrie, ora 19.00 – “Mă mut la … tata?” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; marţi, 17 decembrie, ora 19.00 – “Mă mut la … tata?” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 19 decembrie, ora 19.00 – “Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur” de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “Sex on the bici” de John Tobias, regia Nona Ciobanu – informează Mediafax.

Mamet & Beigbeder

Teatrul Foarte Mic: miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru” de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu; joi, 19 decembrie, ora 19.00 – “Super-fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu; vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Godot Cafe-Teatru: luni, 16 decembrie, ora 20.30 – “Dragostea durează trei ani” de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 18 decembrie, ora 20.30 – “Liga Improvizatorilor”, un spectacol interactiv.

Teatrul Act: miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “Orfani” de Dennis Kelly, regia Elena Morar.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “Exil în pământul uitării”, texte adaptate de Andreea Tănăsescu după scrieri de Benjamin Fondaine, regia Andreea Tănăsescu; joi, 19 decembrie, ora 19.00 – “Stele rătăcitoare” adaptare de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu; vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Mazl-Tov … and Justice for all!” de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Issac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; duminică, 22 decembrie, ora 19.00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Issac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn.

Unteatru: joi, 19 decembrie, ora 19.00 – “Poezia visului” un spectacol de Miriam Răducanu; vineri, 20 decembrie, ora 19.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, 21 decembrie, ora 19.00 – “Blackbird” de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 22 decembrie, ora 19.00 – “Scrisoare către Casandra”, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise: luni, 16 decembrie, ora 18.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cătălina Buzoianu; luni, 16 decembrie, ora 21.00 – “Drama din Vitan”, text de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 17 decembrie, ora 18.00 – “Feromonii”, text de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 17 decembrie, ora 21.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, text de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; miercuri, 18 decembrie, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; joi, 19 decembrie, ora 19.00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.

Green Hours: marţi, 17 decembrie, ora 20.00 – “Telefonul” după Harry Nilsson şi Terry Southern, adaptare Roxana Guttman;

Teatrul Mignon: marţi, 17 decembrie, ora 19.00 – “Profu’ ” de Jean-Pierre Dopagne, distribuţie Răzvan Vasilescu; miercuri, 18 decembrie, ora 21.15 – “Kean” de Jean Paul Sartre, William Shakespeare, regia Adrian Titieni; vineri, 20 decembrie, ora 19.30 – “Cronică fantastică” de Ion Luca Caragiale, regia Marius Costache.

Programul teatrelor bucureştene, varianta junior

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 21 decembrie, ora 10.00 – “Tom Degeţel”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 decembrie, ora 12.00 – “Tom Degeţel”, regia Daniel Stanciu; duminică, 22 decembrie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 22 decembrie, ora 12.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu.

Teatrul Excelsior: marţi, 17 decembrie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia” după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; miercuri, 18 decembrie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor” după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 19 decembrie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia” după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Teatrul Ion Creangă, Sala Rapsodia: marţi, 17 decembrie, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită” de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu.

Foto cu Programul teatrelor bucurestene si Lectia de violoncel – Cosmin Ardeleanu

Page 1 of 41234