Programul teatrelor bucureştene în perioada 19 – 25 mai 2014
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-19-25-mai-2014/

Fantoma, dragostea mea, Doi X Doi, Mult zgomot pentru nimic, Pescăruşul, O viaţă în teatru, Cafeneaua, Just about love, Femeile din viaţa mea şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|19 Mai 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 19 – 25 mai 2014

Teatrul Metropolis: marţi, 20 mai, ora 19.00 – “Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; miercuri, 21 mai, ora 19.00 – “Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 22 mai, ora 19.00 – “Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 23 mai, ora 19.00 – “Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “Tartuffe sau Impostorul”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică:marţi, 20 mai, ora 19.30 – “Doi X Doi”, după “Tigrul”, de Murray Schisgal & “Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; joi, 22 mai, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – “Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Atelier:

miercuri, 21 mai, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; vineri, 23 mai, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Studio:

joi, 22 mai, ora 19.30 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; vineri, 23 mai, ora 19.30 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; duminică, 25 mai, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

vineri, 23 mai, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – “Două loturi”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; duminică, 25 mai, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cărnişteanu;

Sala Media:

duminică, 25 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu

joi, 22 mai, ora 19.00 – “Yentl”, de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; vineri, 23 mai, ora 19.00 – “Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “Maria Callas – La divina”, după Master Class de Terrence McNally, regia Radu Gabrea.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic

miercuri, 21 mai, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 23 mai, ora 19.00 – “Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 25 mai, ora 11.00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “Giţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu

luni, 19 mai, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 20 mai, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 22 mai, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; vineri, 23 mai, ora 20.00 – “Şarpele în iarbă”, de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “Meşteşugul vieţii”, de Hanoch Levin, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan

miercuri, 21 mai, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu; joi, 22 mai, ora 19.00 – “…escu”, de Tudor Muşatescu, regia

Acasa la tata

Acasa la tata

Alexandru Dabija; vineri, 23 mai, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 24 mai, ora 18.00 – “Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci.

Teatrul teatrelor Romexpo:

duminică, 25 mai, ora 19.30 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Mic:

miercuri, 21 mai, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; joi, 22 mai, ora 19.00 – “Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 22 mai, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; vineri, 23 mai, 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 25 mai, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrelli

19 mai (ora 20.00) – „Masculin + Feminin = Love” cu Radu Gabriel, Virginia Mirea, Marius Florea Vizante, Maria Radu şi Mihai Munteniţă; 22 mai (ora 20.00) – Concert Nightlosers; 24 mai (ora 20.00) – „Taxi Blues” cu Marius Bodochi și Dan Tudor

Teatrul Masca:

vineri, 23 mai, ora 19.00 – “Intrusa”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 24 mai, ora 18.00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 25 mai, ora 18.00 – “Parcul”, regia Mihai Mălaimare;

Amfiteatrul teatrului:

vineri, 23 mai, ora 20.00 – “Actorul”, regia Anca Dana Florea; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – “Cafeneaua”; duminică, 25 mai, ora 20.00 – “Gemenii”.

Teatrul Evreiesc:

Sala Mică a Teatrului Naţional – miercuri, 21 mai, ora 19.00 – “Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; miercuri, 21 mai, ora 21.30 – “Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater.

În Culise:

luni, 19 mai, ora 20.00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, 20 mai, ora 20.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; marţi, 20 mai, ora 21.30 – “Iele – O impovizaţie, două…”; miercuri, 21 mai, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 22 mai, ora 19.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 19 mai, ora 20.00 – “Femeile din viaţa mea”, după John Patrick Shanley, scenografia Irina Moscu; marţi, 20 mai, ora 20.00 – “Doamna fără nimeni”, regia Diana Maria Mihailopol; miercuri, 21 mai, ora 19.00 – “Bartender Blues”, după Mihai Ignat, regia Eugen Gyemant; miercuri, 21 mai, ora 21.00 – “Orice pentru tine”, de autori americani contemporani, regia Doina Antohi; joi, 22 mai, ora 19.00 – “Ieri, azi, mâine şi oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; joi, 22 mai, ora 22.00 – “Doamna fără nimeni”, regi Diana Maria Mihailopol;

vineri, 23 mai, ora 19.00 – “Cupluri”, după David Lindsay-Abaire, regia Vlad Zamfirescu; vineri, 23 mai, ora 22.00 – “Shot sau Comedia relaţiilor”, după autori americani contemporani, direcţia scenică Andreea Bibiri; sâmbătă, 24 mai, ora 15.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – “Astă seară. Lola Blau”, de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 24 mai, ora 22.00 – “Comedie neagră”, după Peter Shaffer, regia Cosmin Alexandru Purice; duminică, 25 mai, ora 15.00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 25 mai, ora 20.00 – “Miss Daisy şi şoferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga.

Teatrul Luni:

miercuri, 21 mai, ora 20.00 – “Îmbrăţişări frânte”, după o idee de Vaclav Havel, regia Andreea Iacomiţă; sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – “Suntem ceea ce iubim… de ziua lui Nichita”, regia Laura-Maria Vlădoiu – notează Mediafax.

Teatrul de Artă:

vineri, 23 mai, ora 20.15 – “Şase din 49”, de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 24 mai, ora 20.15 – “Insomniacii”, de Mimi Brănescu, regia Sorin Militaru; duminică, 25 mai, ora 20.15 – “Cehov, trei drame ridicole”, regia Bogdan Sărăteanu.

Teatrul de Sufragerie

sâmbătă, 24 mai, ora 20.00 – “Ne vom revedea în anul care a trecut”, de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy.

Teatrul Mignon:

luni, 19 mai, ora 19.30 – “Deseori neobservat”, regia Amalia Olaru; marţi, 20 mai, ora 19.30 – “Tabloul”, anti-piesă după Eugen Ionesco, regia Alexandru Nagy; miercuri, 21 mai, ora 19.30 – “Cabartul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Naby; vineri, 23 mai, ora 19.30 – “Elevator”, de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; sâmbătă, 24 mai, ora 19.30 – “Venus şi Adonis”, după William Shakespeare, regia Ioana Petre; duminică, 25 mai, ora 21.00 – “Moftul Român”, de I.L. Caragiale.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 19 mai, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; marţi, 20 mai, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Decebal Marin; miercuri, 21 mai, ora 10.00 – “Albă ca zăpada”, după un basm german, regia Cristian Pepino; joi, 22 mai, ora 10.00 – “Albă ca zăpada”, după un basm german, regia Cristian Pepino;

vineri, 23 mai, ora 10.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 25 mai, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; duminică, 25 mai, ora 12.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

joi, 22 mai, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 22 mai, ora 19.00 – “Magia copilăriei”, regia Stelian Milu ; vineri, 23 mai, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, dramatizare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; duminică, 25 mai, ora 11.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia

joi, 22 mai, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Marian Manolescu, regia Mihai Manolescu; vineri, 23 mai, ora 10.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; sâmbătă, 24 mai, ora 11.00 – “Sâmânţa vrăjită”, Regia. Mihai Manolescu; duminică, 25 mai, ora 11.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta;

Sala Ludoteca:

miercuri, 21 mai, ora 18.00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici; vineri, 23 mai,ora 18.00 – “Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Opera Comică pentru copii:

luni, 19 mai, ora 11.00 – “Figaro”, adaptare după opera buffa “Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; luni, 19 mai, ora 13.00 – “Figaro”, adaptare după opera buffa “Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu – informează Mediafax.

marţi, 20 mai, ora 11.00 – “Figaro”, adaptare după opera buffa “Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; marţi, 20 mai, ora 13.00 – “Figaro”, adaptare după opera buffa “Precauţiuni inutile”, de Govanni Paisiello, regia Traian Savinescu; vineri, 23 mai, ora 17.00 – “Mirandolina”, balet de buzunar duşă “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska, scenografia Viorica Petrovici.

Foto cu: Programul teatrelor bucreştene – wikipedia, facebook

27
/03
/17

Astăzi, 27 martie, cu ocazia Zilei Mondiale a Teatrului, Casa de Producţie TVR a programat pe TVR 2 la ora 20:10, „Unchiul Vanea”, de Cehov, în regia lui Yury Kordonsky. Spectacolul va fi difuzat ca parte a Campaniei „Artiști pentru artiști”, iar pe durata lui pe ecran vor apărea conturile în care pot fi făcute donațiile

27
/03
/17

Într-o zi de 27 martie era înfiinţat, la Moscova, ’’Balşoi Teatr’’, Societatea Academică Română devenea, prin decret regal, "Academia Română", se năștea regizorul american Quentin Tarantino și se stingea din viață George Pruteanu, cunoscut pentru emisiunea TV “Doar o vorbă să-ţi mai spun” şi pentru ”Legea Pruteanu” (folosirea limbii române în locuri, relaţii şi instituţii publice).

26
/03
/17

„S-a furat mireasa!”, după textul și în regia lui Radu Popescu, e o comedie despre o tânără corporatistă ruptă între logodna călduță cu Mihai, șeful ei, și iubirea cu aer de libertate a lui Andrei, fost iubit și alpinist.

26
/03
/17

Muzeul Național de Artă al României, în parteneriat cu Institutul Francez, vă invită marți, 28 martie 2017, orele 18.30, la conferința „Victor Brauner, pictopoet și iluminator”, susținută de Mihaela Petrov, critic și istoric de artă. Conferința face parte din seria de evenimente ce marchează luna martie ca lună a Francofoniei.

25
/03
/17

CRONICĂ DE FILM Despre „Fata necunoscută”, noul film - o dramă socială și morală - al fraților belgieni Jean-Pierre și Luc Dardenne. Și despre „(M)ucenicul” (al rusului Kirill Serebrennikov), cu un tânăr care, cu Biblia în mână, se tranformă într-un fanatic religios. Două filme de Cannes, acum în cinematografe.

25
/03
/17

Realizat de Radu Mocanu și Mihai Dragolea și disponibil acum pe platforma gratuită Cinepub, „Roboțelul de aur” a fost unul dintre cele mai de succes documentare românești din 2015. Povestea emoționantă a boxeriței Steluța Duță, crescută la orfelinat.

24
/03
/17

“Nu sunt sigur dacă sunt un actor care participă la curse de maşini sau un şofer de curse care face actorie.” - Steve McQueen. Într-o zi de 24 martie (1930) se năștea unul dintre cei mai îndrăgiți actori americani. Numit „King of Cool” pentru modul nonşalant în care şi-a interpretat personajele, Steve McQueen a debutat în 1956 cu un rol în „Cineva acolo sus mă iubeşte”.

Page 1 of 60412345...102030...Last »