Programul teatrelor bucureştene în perioada 20 – 26 octombrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-20-26-octombrie/

Lecţia de violoncel, Mizantropul, Omul cu mârţoaga, Victor sau copiii la putere, Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi, Confesiunile unui câine, Magnetic Fields şi multe alte spectacole în săptămâna 20-26 octombrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|20 Octombrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 20 – 26 octombrie

Teatrul Metropolis:

Luni – Bădăranii de Carlo Goldoni, TURNEU, Marţi – Bădăranii de Carlo Goldoni, Miercuri – Bădăranii de Carlo Goldoni, Joi, ora 19.00 – Peretele de Lia Bugnar, regia: Lia BUGNAR; Vineri, ora 19.00, Visul unei nopţi de vară, de William Shakespeare, Direcția de scenă: VICTOR IOAN FRUNZĂ; Sâmbătă, ora 19.00, Lecţia de violoncel de Mona Radu, Regia: Felix ALEXA; Duminică, ora 19.00, Lecţia de violoncel de Mona Radu, Regia: Felix ALEXA.

Teatrul Naţional “I. L. Caragiale”,

Sala Atelier:

marţi, ora 19:30 – “Omul cu mârţoaga” de George Ciprian, regia Anca Bradu; joi, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, ora 20:30 – “Trilogia belgrădeană” de Biljana Srbljanovic, regia Cristi Juncu; duminică, ora 21:00 – “Trilogia belgrădeană” de Biljana Srbljanovic, regia Cristi Juncu

Sala Mică:

marţi, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu

Sala Studio: joi, ora 19:30 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; vineri, ora 18:00 – “Furtuna”, după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, ora 20:00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminică, ora 20:00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru.

Sala Pictura:

miercuri, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 20:00 – “Noul locatar” de Eugène Ionesco, regia Mihaela Panainte; sâmbătă, ora 19:00 – “Noul locatar” de Eugène Ionesco, regia Mihaela Panainte; duminică, ora 20:00 – “Acum ori niciodată” de Vladimir Krasnogorov.

Sala Media:

Umor, amor, fior de dor... în Bucuresti, la Teatrul Nottara

Umor, amor, fior de dor… în Bucuresti, la Teatrul Nottara

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

vineri, ora 19:00 – “Umor, amor, fior de dor… în Bucuresti”, de Diana Lupescu; sâmbătă, ora 19:00 – “39 de trepte”, după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; duminică, ora 19:00 – “Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu.

Sala “George Constantin”:

luni, ora 19:30 – “Mizantropul” de Moliere, regia Alexandru Măzgăreanu; miercuri, ora 19:30 – “Metoda” de Jordi Galceran, regia Theodor Cristian Popescu; joi, ora 19:30 – “Aniversarea”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 19:30 – “Zeul măcelului” de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sâmbătă, ora 19:30 – “Vizitatorul”, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului” de Horia Gârbea.

Teatrelli

Luni, 20 octombrie,ora 20:00
„Hotel California”, de Neil Simon
Un Oscar…O Nunta… O Entorsa
Un spectacol de: Gelu Colceag
Cu: Carmen Tanase, Radu Gabriel, Tania Filip, Maria Radu, Mircea Constantinescu,Cristina Constantinescu si Alexandru Pietricica

Marti, 21 octombrie,ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Miercuri, 22 octombrie,ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Vineri, 24 octombrie, ora 20:00
„Concert Analia Selis, Răzvan Suma şi Julio Santillan „
“Vă place TANGO?”

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei” Laborator:

vineri, ora 20:00 – “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; sâmbătă, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre.

Sala “Toma Caragiu”:

sâmbătă, ora 20:30 – “Victor sau copiii la putere” de Roger Vitrac, regia Silviu Purcărete; duminică, ora 18:30 – “Victor sau copiii la putere” de Roger Vitrac, regia Silviu Purcărete.

Teatrul de Comedie,

Sala Nouă:

luni, ora 19:00 – “Amintiri din epoca de şcoală” de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol; marţi, ora 19:00 – “Amintiri din epoca de şcoală” de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol; joi, ora 11:00 “Amintiri din epoca de şcoală” de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

vineri, ora 19:00 – “Comedie pe Titanic”; sâmbătă, ora 19:00 – “Sosesc deseară”; duminică, ora 19:00 – “Aplauze, aplauze”.

Sala ARCUB:

duminică, ora 19:00 – “Noapte bună, mamă!”, de Marsha Norman, regia Mircea Cornişteanu.

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”; vineri, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, sâmbătă, ora 19:00 – “Volpone”; duminică, ora 19:00 – “Profesiunea doamnei Warren”.

Teatrul Foarte Mic:

marţi, ora 19:00 – Platforma de Teatru Educaţional; miercuri, ora 19:00 – Platforma de Teatru Educaţional “Confesiunile unui câine”; joi, ora 19:00 – “Clasa noastră”;

Magnetic Fields, la Odeon

Magnetic Fields, la Odeon

vineri, ora 19:00 – “Confesiunile unui câine”; sâmbătă, ora 19:00 – “Super Fericiţii”; duminică, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

joi, ora 19:30 – “Magnetic Fields”; vineri, ora 21:30 – “Viza de clown”; sâmbătă, ora 17:00 – “De vânzare”; ora 20:30 – “De vânzare”; duminică, ora 17:00 – “De vânzare”; ora 20:00 – “De vânzare”.

Sala Majestic:

vineri, ora 18:00 – “Viaţa-i mai frumoasă după ce mori”; ora 20:30 – “Viaţa-i mai frumoasă după ce mori”; sâmbătă, ora 19:00 – “West Side Story”; duminică, ora 19:00 – “West Side Story”.

Teatrul Art:

marţi, ora 19:00 – “Iluzii”, regia Cristi Juncu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

miercuri, ora 19:00 – “Duşmancele, o poveste de iubire”, regia Claudiu Goga; sâmbătă, ora 16:30 – “Bună seara, domnule Wilde”, regia Marcel Homorodean; ora 20:00 – “Janka”, regia Toma Enache; duminică, ora 11:00 – “Mic şi al dracu'”, regia Maia Morgenstern; ora 19:00 – “Blestemul Iubirii”, regia Kincses Elemer.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00 – “Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 19.00 – “Vicleniile lui Scapino”; duminică, ora 11.00 – “Prostia omenească”; duminică, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”.

Teatrul În Culise:

vineri, ora 19:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, regia Cristian Bajora; duminică, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, regia Mariana Cămăraşan, Alexandra Penciuc; marţi, ora 21:00 – “Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; miercuri, ora 20:00 – “Nişte fete”, regia Cristi Juncu; joi, ora 19:00 – “Jocul din Ialta”, regia Cezar Ghioca; ora 21:30 – “Ieri, Azi, Mâine şi Oricând”, regia Conrad Mericoffer; vineri, ora 19:00 – “Fă-mi loc!”, regia Radu Beligan.

Green Hours,

Teatrul Luni:

sâmbătă, ora 19:00 – “Noaptea ursului”, regia Magda Catone.

Teatrul Mignon:

marţi, ora 19:30 – “Kean”; miercuri, ora 19:30 – “Îmbrăţişări frânte”; joi, ora 19:30 – “Venus & Adonis”; vineri, ora 19:30 – “Elevator”; sâmbătă, ora 19:30 – “Dragonul de aur”.

Foto: Programul teatrelor – facebook

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

17
/08
/17

Zilnic, până în data de 2 septembrie, organizatorii Galei HOP 2017 vă invită să-i cunoaşteţi pe concurenții din acest an, urmărindu-le clipurile de prezentare, fişa profesională şi galeria foto realizată de Adi Bulboacă.

17
/08
/17

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, împreună cu Academia de Teatru şi Film „Athanor” din Passau – Germania prezintă proiectul pilot „Întâlniri Teatrale la Sulina”, care se va desfășura în perioada 31 august – 4 septembrie 2017.

16
/08
/17

Actrița Cristina Flutur joacă personajul Alice în lungmetrajul „Grain”, o coproducție Turcia-Germania-Franța-Suedia, selectat în competiția oficială la Festivalul de Film de la Sarajevo, cel mai important eveniment de gen din Europa de Sud-Est. Filmul „Grain” este regizat de regizorul turc Semih Kaplanoglu, câștigătorul Ursului de Aur la a 60-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin.

15
/08
/17

Într-o zi de 15 august (1769) se năştea, la Ajaccio, în Corsica, Napoleon Bonaparte, lider politic si militar al Franţei, unul dintre cei mai buni conducători militari din istorie. 55 de ani mai devreme, la Constantinopol, în ziua în care creştinii sărbătoreau “Adormirea Maicii Domnului”, Constantin Brâncoveanu, împreună cu cei patru fii şi ginerele său, Enache Văcărescu, erau decapitaţi. Trupurile lor au fost aruncate în apele Bosforului, iar capetele, înfipte în prăjini, au stat trei zile la poarta Seraiului.

14
/08
/17

Cartea „Țara Vinului” (traducere din chineză de Luminița Bălan) a fost publicată la editura Humanitas Fiction în anul 2014.

14
/08
/17

Din clipa în care trece pragul grădiniței, copilăria fericită a micului Grégoire se transformă într-un adevărat coșmar. Chestiile sforăitoare cu care îl pisează educatorii și profesorii nu-i intră în cap orice-ar face, colegii își bat joc de el, iar părinții îl cicălesc și-l ceartă fără încetare.

14
/08
/17

În urmă cu mai bine de două decenii, într-o zi de 14 august (1996), la reşedinţa sa din La Neuville-sur-Essonne, în apropiere de Paris, se stingea din viaţă Sergiu Celibidache, personalitate marcantă și controversată a secolului trecut, unul din cei mai de seamă dirijori ai lumii.

Page 1 of 64212345...102030...Last »