Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 – 30 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-24-30-martie/

Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Scrisoarea, Pescarul şi sufletul său, La grande magia, Mutter Courage, Super-fericiţii, Părinţii teribili, Neguţătoarea din Veneţia, Abator, Chiriţa în provincie şi multe altele. Programul teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|24 Martie 2014

Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Scrisoarea, Pescarul şi sufletul său, La grande magia, Mutter Courage, Super-fericiţii, Părinţii teribili, Neguţătoarea din Veneţia, Abator, Chiriţa în provincie şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene.

Teatrul Metropolis:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Pijamale”, regia Emanuel Pârvu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Tom şi Jerry”, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

miercuri, 26 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; joi, 27 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim, informează Mediafax.

Sala Mică: miecuri, 26 martie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării” de Benjamin Fondaine, regia Andreea Tănăsescu;

Sala Pictura: joi, 27 martie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 30 martie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică: vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 29 martie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 30 martie, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Media: duminică, 30 martie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

joi, 27 martie, ora 18:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciucă; vineri, 28 martie, ora 18:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciucă; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag;

Sala Majestic:

sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Titanic Vals”, regia Alexandru Dabija; duminică, 30 martie, ora 11:00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Şaraiman”, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy, concept Răzvan Mazilu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

luni, 24 martie, ora 21:00 – “Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion; joi, 27 martie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, 29 martie, ora 20:00 – “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka.

Programul teatrelor

La grande magia

Teatrul Mic:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, 25 martie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”, regia Claudiu Istodor; joi, 27 martie, ora 19:00 – “Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Spionul balcanic”, regia Claudiu Goga; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 27 martie, ora 19:00 – “Interpretul”, regia Radu Gheorghe; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Livada de vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Super-fericiţii”, de Catinca Drăgănescu.

Teatrelli:

vineri, 28 martie, ora 20.00 – Masculin + Feminin = Love, cu: Radu Gabriel, Virginia Mirea, Mihai Munteniţă, Marius Florea Vizante, Maria Radu; sâmbătă, 29 martie, ora 20.00 – Ludwig, Niccolo şi Joe, cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu, Georgeta Ciocârlan; duminică, 30 martie, ora 20.00 – Quartet – regia: Dan Tudor. Cu: Adela Mărculescu, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Florina Cercel

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Gâlcevile din Chioggia”, regia Daniel Niţoi; marţi, 25 martie, ora 19:30 – “Părinţii teribili”, de Diana Lupescu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Diana Lupescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Maria Callas – La Divina”, regia Radu Gabrea; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu;

Sala “George Constantin”:

luni, 24 martie, ora 19:30 – “Abator”, regia Mădălina Ţurcanu; marţi, 25 martie, ora 19:30 – “Interviu”, regia Bogdan Dumitrescu; miercuri, 26 martie, ora 19:30 – “Rapsodie-n roz”, regia Alexandru Repan; joi, 27 martie, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 martie, ora 19:30 – “Panică, Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Matrimoniale”, regia Diana Lupescu; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor;

Teatrul Evreiesc de Stat:

(la Teatrul Naţional)

miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării”, regia Andreea Tănăsescu;

(la Sala Teatrului Nottara):

joi, 27 martie, ora 18:00 – “Jocul regilor”, regia Felix Alexa;

(la Sala Nouă a Teatrului de Comedie):

sâmbătă, 29 martie, ora 11:00 – “Chiriţa în provincie”, un spectacol susţinut de elevii Liceului “Tudor Vianu”, regia tehnică Ana Păun, Irina Bercu, Adrian Balinisteanu, Edi Dumitra; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Blazonul”, regia Andrei Munteanu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”: joi, 27 martie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan.

Sala Studio:

miercuri, 26 martie, ora 19:30 – “Poiana boilor” după “Cerere în căsătorie/ Ursul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Masca:

vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Parcul”, regia Mihai Mălaimare.

Programul teatrelor

În Culise:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; marţi, 25 martie, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 27 martie, ora 19:00 – “Conversaţii cu mafia”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, 25 martie, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, 27 martie, ora 19:30 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu; joi, 27 martie, ora 21:30 – “Freak Show” de Florin Piersic Jr.; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Talk to the bomb”, regia Lala Misosniky; vineri, 28 martie, ora 22:00 – “Yom Kippur (Ziua Iertării)”, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 29 martie, ora 16:00 – “Cupluri”, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Tom & Jerry” de Rick Cleveland; sâmbătă, 29 martie, ora 22:00 – “O piesă deşănţată”, regia Dorina Chiriac; duminică, 30 martie, ora 15:00 – “Masculin/Feminin” de Lia Bugnar; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; duminică, 30 martie, ora 22:00 – “Fă-mi loc!”, regia Radu Beligan.

Teatrul Luni:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Aggressive mediocrity”, de Catinca Drăgănescu; miercuri, 26 martie, ora 20:00 – “Buzunarul cu pâine”, regia Cristian Pepino.

Teatrul ACT:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Fidelitate”, regia Dragoş Câmpan.

UnTeatru:

vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Ce zile frumoase!”, regia Sânziana Stoican; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Poezia visului”, regia Miriam Răducanu;

Teatrul de Artă:

joi, 27 martie, ora 20:15 – “Recviem pentru un Iepuraş”, de Mihai Ignat; vineri, 28 martie, ora 20:15 – “Monoloagele vecinului”, de Laurenţiu Bănescu; sâmbătă, 29 martie, ora 20:15 – “6 din 49”, regia Alexandru Maftei; duminică, 30 martie, ora 20:15 – “Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău.

Teatrul de pe Lipscani:

joi, 27 martie, ora 20:00 – “Doi pe un balansoar”, regia Cristi Toma.

ARCUB:

duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Viţelul de aur”, regia Eugen Gyemant.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 24 martie, ora 11:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 24 martie, ora 13:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 25 martie, ora 11:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 25 martie, ora 13:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu.

Teatrul “Ion Creangă”:

Sala Rapsodia:

marţi, 25 martie, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; miercuri, 26 martie, ora 10:00 – “Inimă Rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca; joi, 27 martie, ora 10:00 – “Războiul bucatelor”, regia Mihai Manolescu; vineri, 28 martie, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; sâmbătă, 29 martie, ora 11:00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, regia Sorana Coroamă Stanca; duminică, 30 martie, ora 11:00 – “Harap Alb”, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 26 martie, ora 17:00 – “Baloane Colorate”, regia Anca Sigartău; vineri, 28 martie, ora 17:00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 24 martie, ora 10:00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; marţi, 25 martie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 martie, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; joi, 27 martie, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; vineri, 28 martie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 29 martie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 29 martie, ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 30 martie, ora 10:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”, regia Ivica Šimić; duminică, 30 martie, ora 12:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”, regia Ivica Šimić.

Foto cu Programul teatrelor – facebook, wikipedia

21
/08
/17

Pe 24 august, între orele 21:00 și 22:30, va avea loc a doua intervenție performativă Spații Vii, intitulată#habitat, care va activa una dintre cele mai vechi case din București. Grădina Divanva fi transformată într-un spațiu performativ, participativ, în care publicul va parcurge un traseu care va dezvălui povești în timp real. Intrarea este liberă!

21
/08
/17

Festivalul Internațional de Teatru de la Turda va avea loc în perioada 8-17 septembrie și găzduiește invitați atât de pe plan național cât și internațional. Două nume de prestigiu ce vor veni la festival sunt Oana Pellea și Sandu Gruia. 

21
/08
/17

„Eu nu am devenit actor, eu m-am născut actor“ - Toma Caragiu; „Eu nu pot să mă despart de scenă“ - Jean Constantin. Într-o zi de 21 august, la diferenţă de doi ani, se năşteau doi dintre cei mai mari actori români.

21
/08
/17

Concertul de închidere al festivalului Vara Magică va avea loc miercuri, 23 august, de la ora 19.30, la Sala Mare a Ateneului Român și va avea în centru Orchestra de Tineret a Olandei (National Youth Orchestra (NJO), Netherland) care va cânta sub bagheta lui Mark Wigglesworth, solist Alexander Sitkovetsky (vioară) un program ce cuprinde Wagner - Uvertura şi Venusberg music din opera Tannhauser (Paris version), Korngold - Concertul pentru vioară şi orchestra, Stravinsky - Petrushka (versiunea 1911).

20
/08
/17

MEMORIA CULTURALĂ Ultimul interviu, ultimul rol în teatru și în film, ultimul Revelion, ultima amintire cu Toma Caragiu, actorul care s-a născut în 21 august 1925 și a murit în plină glorie la cutremurul din 4 martie 1977.

20
/08
/17

Mai sunt câteva zile până la deschiderea ediției aniversare a Festivalului Internațional de Teatru Independent UNDERCLOUD, eveniment în cadrul căruia vor fi prezentate publicului bucureștean peste 40 de spectacole românești, invitate sau în competiție, producții străine, spectacole–lectură și conferințe.

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

Page 1 of 64312345...102030...Last »