Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 – 30 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-24-30-martie/

Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Scrisoarea, Pescarul şi sufletul său, La grande magia, Mutter Courage, Super-fericiţii, Părinţii teribili, Neguţătoarea din Veneţia, Abator, Chiriţa în provincie şi multe altele. Programul teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|24 Martie 2014

Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Scrisoarea, Pescarul şi sufletul său, La grande magia, Mutter Courage, Super-fericiţii, Părinţii teribili, Neguţătoarea din Veneţia, Abator, Chiriţa în provincie şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene.

Teatrul Metropolis:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Pijamale”, regia Emanuel Pârvu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Tom şi Jerry”, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

miercuri, 26 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; joi, 27 martie, ora 20:00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim, informează Mediafax.

Sala Mică: miecuri, 26 martie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării” de Benjamin Fondaine, regia Andreea Tănăsescu;

Sala Pictura: joi, 27 martie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 30 martie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Mică: vineri, 28 martie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 29 martie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 30 martie, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru;

Sala Media: duminică, 30 martie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

joi, 27 martie, ora 18:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciucă; vineri, 28 martie, ora 18:00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciucă; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 30 martie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag;

Sala Majestic:

sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Titanic Vals”, regia Alexandru Dabija; duminică, 30 martie, ora 11:00 – “Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Şaraiman”, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy, concept Răzvan Mazilu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

luni, 24 martie, ora 21:00 – “Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion; joi, 27 martie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, 29 martie, ora 20:00 – “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “La grande magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka.

Programul teatrelor

La grande magia

Teatrul Mic:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, 25 martie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”, regia Claudiu Istodor; joi, 27 martie, ora 19:00 – “Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Spionul balcanic”, regia Claudiu Goga; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 27 martie, ora 19:00 – “Interpretul”, regia Radu Gheorghe; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “O viaţă în teatru”, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Livada de vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Super-fericiţii”, de Catinca Drăgănescu.

Teatrelli:

vineri, 28 martie, ora 20.00 – Masculin + Feminin = Love, cu: Radu Gabriel, Virginia Mirea, Mihai Munteniţă, Marius Florea Vizante, Maria Radu; sâmbătă, 29 martie, ora 20.00 – Ludwig, Niccolo şi Joe, cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu, Georgeta Ciocârlan; duminică, 30 martie, ora 20.00 – Quartet – regia: Dan Tudor. Cu: Adela Mărculescu, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Florina Cercel

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Gâlcevile din Chioggia”, regia Daniel Niţoi; marţi, 25 martie, ora 19:30 – “Părinţii teribili”, de Diana Lupescu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Diana Lupescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Maria Callas – La Divina”, regia Radu Gabrea; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu;

Sala “George Constantin”:

luni, 24 martie, ora 19:30 – “Abator”, regia Mădălina Ţurcanu; marţi, 25 martie, ora 19:30 – “Interviu”, regia Bogdan Dumitrescu; miercuri, 26 martie, ora 19:30 – “Rapsodie-n roz”, regia Alexandru Repan; joi, 27 martie, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 martie, ora 19:30 – “Panică, Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, regia Theodor-Cristian Popescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:30 – “Matrimoniale”, regia Diana Lupescu; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor;

Teatrul Evreiesc de Stat:

(la Teatrul Naţional)

miercuri, 26 martie, ora 19:00 – “Exil în pământul uitării”, regia Andreea Tănăsescu;

(la Sala Teatrului Nottara):

joi, 27 martie, ora 18:00 – “Jocul regilor”, regia Felix Alexa;

(la Sala Nouă a Teatrului de Comedie):

sâmbătă, 29 martie, ora 11:00 – “Chiriţa în provincie”, un spectacol susţinut de elevii Liceului “Tudor Vianu”, regia tehnică Ana Păun, Irina Bercu, Adrian Balinisteanu, Edi Dumitra; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Blazonul”, regia Andrei Munteanu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”: joi, 27 martie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan.

Sala Studio:

miercuri, 26 martie, ora 19:30 – “Poiana boilor” după “Cerere în căsătorie/ Ursul” de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Masca:

vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Parcul”, regia Mihai Mălaimare.

Programul teatrelor

În Culise:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; marţi, 25 martie, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; joi, 27 martie, ora 19:00 – “Conversaţii cu mafia”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, 25 martie, ora 20:00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; joi, 27 martie, ora 19:30 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu; joi, 27 martie, ora 21:30 – “Freak Show” de Florin Piersic Jr.; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Talk to the bomb”, regia Lala Misosniky; vineri, 28 martie, ora 22:00 – “Yom Kippur (Ziua Iertării)”, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 29 martie, ora 16:00 – “Cupluri”, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 29 martie, ora 19:00 – “Tom & Jerry” de Rick Cleveland; sâmbătă, 29 martie, ora 22:00 – “O piesă deşănţată”, regia Dorina Chiriac; duminică, 30 martie, ora 15:00 – “Masculin/Feminin” de Lia Bugnar; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; duminică, 30 martie, ora 22:00 – “Fă-mi loc!”, regia Radu Beligan.

Teatrul Luni:

luni, 24 martie, ora 20:00 – “Aggressive mediocrity”, de Catinca Drăgănescu; miercuri, 26 martie, ora 20:00 – “Buzunarul cu pâine”, regia Cristian Pepino.

Teatrul ACT:

luni, 24 martie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Fidelitate”, regia Dragoş Câmpan.

UnTeatru:

vineri, 28 martie, ora 19:00 – “Ce zile frumoase!”, regia Sânziana Stoican; duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Poezia visului”, regia Miriam Răducanu;

Teatrul de Artă:

joi, 27 martie, ora 20:15 – “Recviem pentru un Iepuraş”, de Mihai Ignat; vineri, 28 martie, ora 20:15 – “Monoloagele vecinului”, de Laurenţiu Bănescu; sâmbătă, 29 martie, ora 20:15 – “6 din 49”, regia Alexandru Maftei; duminică, 30 martie, ora 20:15 – “Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău.

Teatrul de pe Lipscani:

joi, 27 martie, ora 20:00 – “Doi pe un balansoar”, regia Cristi Toma.

ARCUB:

duminică, 30 martie, ora 19:00 – “Viţelul de aur”, regia Eugen Gyemant.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 24 martie, ora 11:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 24 martie, ora 13:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 25 martie, ora 11:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 25 martie, ora 13:00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu.

Teatrul “Ion Creangă”:

Sala Rapsodia:

marţi, 25 martie, ora 10:00 – “Lumea lui Paparin”, regia Vasile Manta; miercuri, 26 martie, ora 10:00 – “Inimă Rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca; joi, 27 martie, ora 10:00 – “Războiul bucatelor”, regia Mihai Manolescu; vineri, 28 martie, ora 10:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, regia Cornel Todea; sâmbătă, 29 martie, ora 11:00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, regia Sorana Coroamă Stanca; duminică, 30 martie, ora 11:00 – “Harap Alb”, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 26 martie, ora 17:00 – “Baloane Colorate”, regia Anca Sigartău; vineri, 28 martie, ora 17:00 – “Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Julieana Drăghici, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 24 martie, ora 10:00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; marţi, 25 martie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 martie, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; joi, 27 martie, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; vineri, 28 martie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 29 martie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 29 martie, ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 30 martie, ora 10:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”, regia Ivica Šimić; duminică, 30 martie, ora 12:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”, regia Ivica Šimić.

Foto cu Programul teatrelor – facebook, wikipedia

25
/02
/17

În perioada 14-17 septembrie 2017, va avea loc a doua ediție a DokStation Music Documentary Film Festival, singurul festival de documentare muzicale din București. Proiecțiile, concertele, evenimentele și atelierele pentru copii și tineri se vor desfășura în mai multe cartiere ale capitalei.

25
/02
/17

Duminică, 26 februarie 2017, de la ora 19.00, la Teatrul EXCELSIOR va avea loc premiera spectacolului „TimeAholics” de Bogdan Capșa, un tânăr de 17 ani, în regia Ancăi Ciuclaru. Piesa a câștigat cea de-a doua ediție a Concursului de dramaturgie pentru adolescenți New Drama.

24
/02
/17

Când îl văd îmi dispare complet cheful pentru micul dejun frugal, pe care îl servesc cu religiozitate (3-4 ouă – fierte, ochiuri sau omletă- un copănel de pui sau câteva felii zdravene de șuncă, ceva mezeluri la grămadă, niște castraveciori murați sau gogoșari în oțet, un codru de brânză și ce mai pică), parcă mă văd la bătrânețe, adică peste două –trei luni, mimând mișcare cu gândul la ce o să mănânc după.

24
/02
/17

Centrul Cultural Casa Artelor și Primăria Sectorului 3 îi invită pe bucureșteni astăzi, între orele 18.00 și 21.00, la "ZIUA DRAGOBETELUI", ediția a IV-a, un eveniment dedicat iubirii și tradițiilor românești. La ora 19.00, în Cupola Casei Artelor, toți cei care doresc să închine un pahar de vin în cinstea iubirii autentic românești, vor fi invitați la o prezentare de vinuri, urmată de o degustare.

24
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Danny Boyle ţinteşte resursele de nostalgie după tinereţe ale spectatorilor, cu „T2 Trainspotting”, reîntâlnirea a patru personaje celebre după 20 de ani. În schimb, „Copacul cu poveşti”, de spaniolul J.A. Bayona, este o melodramă care evadează din când în când în fantastic, însă fără o mare îndrăzneală.

23
/02
/17

Teatrul Evreiesc de Stat continuă familiarizarea publicului cu dramaturgia unuia dintre cei mai valoroşi dramaturgi israelieni contemporani, Hillel Mittelpunkt. După comedia Varşovia.Ghid Turistic, ”Şofer / Pictor” aduce în scenă doi protagonişti complet diferiţi, forţaţi să trăiască împreună într-un spaţiu închis. Premiera oficială a spectacolului va avea loc pe 24, 25 şi 26 februarie, de la ora 19.00, la Teatrul Evreiesc de Stat.

23
/02
/17

ROMÂNI CELEBRI ÎN STRĂINĂTATE În 1789 se năştea la Hotahova (azi în Albania) un om cu destin neobişnuit. La zece ani vine în Ţara Românească, face studii de filosofie la Viena şi de medicină în Germania, la Halle; revine la Bucureşti şi aici are o carieră spectaculoasă, cu reverberaţii până astăzi în Grecia. S-a stins din viaţă în 1874. E vorba de Apostol Arsaki.

23
/02
/17

A fost o vreme când la Bucureşti s-a construit mult, somptuos şi durabil. În istoria Europei răstimpul e cunoscut drept la belle époque; în România a fost vorba de domnia regelui Carol I. Să amintim doar câteva clădiri ridicate atunci şi cu care ne mândrim şi azi în faţa străinilor, încercând  să-i convingem că am fost „micul Paris”. Aşa dar: Ateneul român, Ministerul Agriculturii, Palatul Cantacuzino, Palatul de Justiţie, Poşta, CEC-ul, Muzeul Ţăranului Român, Palatul Bursei, Palatul Asigurări Generala, Bufetul de la Şosea, Palatul Camerei Deputaţilor (azi muzeul Patriarhiei), Fundaţia universitară Carol I

23
/02
/17

„Bacalaureat” (regia Cristian Mungiu)”, „Câini” (regia Bogdan Mirică), „Două lozuri” (regia Paul Negoescu), „Inimi cicatrizate” (regia Radu Jude) și „Sieranevada” (regia Cristi Puiu) intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo 2017 la categoria „Cel mai bun film”.

23
/02
/17

Reîntors recent la Teatrul Național din Iași, Radu Afrim pune în scenă spectacolul Măcelăria lui Iov, un text provocator, semnat de Fausto Paravidino, unul dintre cei mai în vogă dramaturgi europeni ai momentului. Măcelăria lui Iov se va juca la Naţionalul ieşean, în premieră pe ţară, sâmbătă, 25 februarie, și duminică, 26 februarie, de la ora 19.30, la Sala Teatru³. Următoarele reprezentații ale spectacolului (nerecomandat persoanelor sub 16 ani) vor avea loc pe 7 şi 12 martie, de la ora 19.00.

23
/02
/17

Se întâmpla de Dragobete, în anul 1929. Pentru prima oară în România, miza unui concurs de frumusețe era participarea la celebrul „Miss Univers”. După desfășurarea semifinalelor, organizate pe județe, Magda Demetrescu, “orfană de doar 17 ani, adoptată şi crescută de una dintre mătuşile sale.”- potrivit presei vremii - avea să fie declarată la începutul lunii martie „Miss România”.

22
/02
/17

Cu 30.000 de bilete individuale epuizate în primele ore de la punerea în vânzare pe 16 februarie, de la ora 10, în rețeaua Eventim, și un total de 34.000 de bilete epuizate în primele 24 de ore, Festivalul Internațional George Enescu a înregistrat și pentru ediția 2017 noi recorduri de vânzare. Abonamentele pentru ediția 2017, puse în vânzare pe 5 decembrie, s-au epuizat, de asemenea, într-un timp record.

22
/02
/17

Cele mai bune filme de peste an vin în 2017 la Festivalul Internațional de Film Transilvania, a cărui ediție cu numărul 16 va avea loc între 2 și 11 iunie. Premiate în marile festivaluri sau incluse în topurile de sfârșit de an ale criticilor, primele titluri anunțate din programul festivalului prefigurează o selecție eclectică, din care nu vor lipsi filme ce abordează teme fierbinți ale momentului - politică, religie, societate - , dar și filme de gen cu cârlig la marele public.

Page 1 of 59612345...102030...Last »