Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-24-februarie-2-martie/

La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:

Un articol de Petre Ivan|24 Februarie 2014

La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:

Teatrul Metropolis:

joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar;

Sala Pictura: miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: joi, 27 februarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică: joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 28 februarie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – “Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Amazoanele pentru toţi”, conferinţă susţinută de Adriana Babeţi;

Sala Media: duminică, 2 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii – Carnaval de primăvară.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – “Umbre”, de Marilia Samper, regia Vlad Cristache; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Copilăria lui Enescu”, construcţie păpuşi Aurelai Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu – luni, 24 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa;

Sala Liviu Ciulei: marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka.

Teatrul Mic:

marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Mă mut la… tata?”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.

Programul teatrelor

Mutter Courage, Teatrul Mic – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun.

Teatrelli: 2, 4 şi 5 martie, ora 20.00 – Quartet, regia Dan Tudor, cu Florina Cercel, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Adela Mărculescu; 8 martie – Classic Beat Orchestra

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu – luni, 24 febaruarie, ora 19.30 – “Vrei sã mor în locul tău?”, după “Lips together teeth apart”, de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Avarul”, de Moliere, regia Daniel Niţoi; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Hai s-o ucidem pe Matilda!”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “39 de trepte”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Roman Teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci;

Sala George Constantin. luni, 24 februarie, ora 19.30 – “Proof”, după David Auburn, regia Ionuţ Kivu; miercuri, 26 februarie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; joi, 27 februarie, ora 19.30 – “O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor, scenografia Viorica Petrovici.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu.

Sala Studio: duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Votează-mă, că te tai!!!”, după corespondenţa lui I.L. Caragiale, adaptarea scenică şi regia Niculae Urs.

Sala Nouă: sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Teatrelor –Romexpo:

vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Programul teatrelor

Femeia care şi-a pierdut jartierele, Teatrul Teatrelor (Romexpo) – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie

Teatrul Masca:

joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Militarul fanfaron”, de Titus Maccius Plautus, regia Mihai Mălaimare; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Parcul”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Comedia Erorilor”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, adaptare după “Neguţătorul din Veneţia”, de William Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Noua a Teatrului de Comedie – vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Carre de aşi… cu valet!”, de I Valian, regia Harry Eliad.

Teatrul Mignon:

joi, 27 februarie, ora 19.30 – “Cabaretul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Nagy.

ARCUB:

marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Însemnele unui nebun”, de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 1 martie, ora 19.00 – “Prizonierul din Manhattan”, un spectacol de Iarina Demian după o piesă de Neil Simon; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Dom Juan”, de Jean Baptiste Poquelin de Moliere, un spectacol semnat de Victor Ioan Frunză.

Opera Comică:

luni, 24 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; luni, 24 februarie, ora 13.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 13.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; vineri, 28 februarie, ora 17.00 – “Minuniţa şi vrăjitoarea”, regia Mihai Babuska.

În Culise:

luni, 24 februarie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “We are Hollywood”, regia Cristian Bajora; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Monoloagele vaginului”, de Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “O noapte furtunoasă”, de Ion Luca Caragiale, regia Claudia Negroiu.

GodotCafeTeatru:

luni, 24 februarie, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion, marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 21.00 – Liga improvizatorilor; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Fragil”, după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Never Let Me Go”, după Kazuo Ishiguro, regia Andrei Gheorghe.

Teatrul Luni:

luni, 24 februarie, ora 20.00 “Breaking up”, de Michael Cristofer;

Teatrul Ţăndărică:

luni, 24 februarie, ora 10.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 1 martie, ora 10.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 1 martie, ora 12.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 2 martie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; duminică, 2 martie, ora 12.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer.

Teatrul Excelsior:

marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia – marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; miercuri, 26 februarie, ora 17.00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; sâmbătă, 1 martie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Teatrul de pe Lipscani

Luni, 24 februarie, ora 20:00 – „Şcoala de agenţi” (Sala Muse) Marţi, 25 februarie, ora 20:00 – „Un bărbat şi mai multe femei” (Sala Muse) Miercuri, 26 februarie, ora 20:00 – „Curriculum vitae” (Sala Muse)

Foto cu Programul teatrelor – Teatrul Metropolis, facebook

19
/09
/17

CRONICA DE FILM „Un pas în urma serafimilor”, debutul extrem de aşteptat al lui Daniel Sandu, ficţionalizează, într-un stil apropiat de un anume cinema mainstream nu foarte ofertant, experienţa nefericită a regizorului ca elev într-un seminar teologic ortodox.

19
/09
/17

O dată la doi ani Festivalul Enescu aduce împreună, timp de trei săptămâni, în Bucureşti, iubitorii muzicii clasice. Începători ori melomani cu ştate vechi, tineri sau oameni în puterea vârstei ori bunici, specialişti şi amatori, copii visători, făuritori de frumos, exploratori sau pur şi simplu curioşi.

19
/09
/17

Filmările la "Moromeții 2", în regia lui Stere Gulea, cu Horațiu Mălăele în rolul principal, au debutat ieri (18 septembrie), în comuna Talpa, locație unde, în urmă cu mai bine de 30 de ani, s-a înregistrat prima parte a filmului. Filmările vor dura trei săptămâni și au loc în cinci imobile, una dintre case fiind aceeași în care s-a înregistrat prima peliculă.

19
/09
/17

În perioada septembrie-octombrie 2017, Asociația Culturală pentru Educație prin Artă organizează, în parteneriat cu Teatrul Odeon, o serie de zece reprezentații ale spectacolului Carina pe drumul spre casă, la Sala Studio a teatrului. Organizatorii își propun prin acest proiect, pe lângă formarea unui nou public în sfera teatrală, să ofere copiilor aflați în situații socio-economice dificile, cu vârsta între 6 și 11 ani, oportunitatea de a viziona un spectacol de teatru în cadrul unui teatru profesionist.

19
/09
/17

Astăzi, 19 septembrie (de la ora 21.00), mîine și poimîine, la CinemaPRO, American Independent Film Festival pregăteşte trei întâlniri cu actorul Ethan Hawke, invitat special al Festivalului. Astfel,, în această seară, celebrul actor va prezenta filmul "Born to Be Blue" - premieră în România. Ethan Hawke joacă rolul celebrului trompetist şi muzician Chet Baker, devenit o legendă a jazz-ului în anii ʼ50.

18
/09
/17

Biletele pentru toate spectacolele celei de-a 27-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru s-au pus în vânzare online pe mystage.ro/fnt și la casa de bilete centralizată a Teatrului Naţional „I.L. Caragiale“ din Bucureşti (unde contravaloarea biletelor se va putea plăti cash) începând de luni 18 septembrie.

18
/09
/17

În această seară, de la ora 21.10, iubitorii teatrului pot vedea, la TVR 2, spectacolul „Vinovatul” după Ion Băieşu în regia lui Ion Gostin, distins cu premiul UNITER în 2014 pentru cel mai bun spectacol TV.

18
/09
/17

Breaking News, în regia Iuliei Rugină, ajunge pe marile ecrane din România din 29 septembrie. Scenariul filmului a împlinit deja 10 ani, el ar fi trebuit să fie debutul regizoarei. Unul dintre puținele lucruri care s-au păstrat din varianta inițială a poveștii e faptul că personajul principal este jurnalist. Protagoniștii filmului sunt Andi Vasluianu și Voica Oltean, o actriță care, la doar 15 ani, a impresionat juriul Festivalului de la Karlovy Vary.

17
/09
/17

Duminică, 17 septembrie, laureata Premiului Nobel pentru Literatură în anul 2009, Herta Müller, va participa la o întâlnire cu cititorii din Londra, organizată la celebra British Library de Universitatea din Swansea, în parteneriat cu Institutul Goethe, Institutul Cultural Român din Londra şi Ambasada Germaniei la Londra.

17
/09
/17

Volumul „Ce este populismul?”, semnat de Jan-Werner Müller, a apărut în această săptămână în colecţia „Opus. Ştiinţe politice” a Editurii Polirom, în traducerea Irinei-Mariana Borţoi.

16
/09
/17

Duminică, pe 24 septembrie, de la ora 11.00, la Sala Atelier, în cadrul programului Conferințele Teatrului Național, Emil Brumaru prezintă conferința „Infernul feminin și îngerii lui Brumaru”.

16
/09
/17

Unul dintre cele mai aşteptate filme de acţiune, ,,Asasin American” marchează revenirea lui Michael Keaton pe marile ecrane şi dezvăluie, din 15 septembrie, originile unui luptător cu abilităţi unice şi motivat de răzbunare.

Page 1 of 64912345...102030...Last »