Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-24-februarie-2-martie/

La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:

Un articol de Petre Ivan|24 Februarie 2014

La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:

Teatrul Metropolis:

joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar;

Sala Pictura: miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: joi, 27 februarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică: joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 28 februarie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – “Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Amazoanele pentru toţi”, conferinţă susţinută de Adriana Babeţi;

Sala Media: duminică, 2 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii – Carnaval de primăvară.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – “Umbre”, de Marilia Samper, regia Vlad Cristache; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “Copilăria lui Enescu”, construcţie păpuşi Aurelai Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu – luni, 24 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa;

Sala Liviu Ciulei: marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – “Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 27 februarie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka.

Teatrul Mic:

marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Mă mut la… tata?”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.

Programul teatrelor

Mutter Courage, Teatrul Mic – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun.

Teatrelli: 2, 4 şi 5 martie, ora 20.00 – Quartet, regia Dan Tudor, cu Florina Cercel, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Adela Mărculescu; 8 martie – Classic Beat Orchestra

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu – luni, 24 febaruarie, ora 19.30 – “Vrei sã mor în locul tău?”, după “Lips together teeth apart”, de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – “Avarul”, de Moliere, regia Daniel Niţoi; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Hai s-o ucidem pe Matilda!”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “39 de trepte”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Roman Teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci;

Sala George Constantin. luni, 24 februarie, ora 19.30 – “Proof”, după David Auburn, regia Ionuţ Kivu; miercuri, 26 februarie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; joi, 27 februarie, ora 19.30 – “O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor, scenografia Viorica Petrovici.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul “Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu.

Sala Studio: duminică, 2 martie, ora 19.30 – “Votează-mă, că te tai!!!”, după corespondenţa lui I.L. Caragiale, adaptarea scenică şi regia Niculae Urs.

Sala Nouă: sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Teatrelor –Romexpo:

vineri, 28 februarie, ora 19.30 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.

Programul teatrelor

Femeia care şi-a pierdut jartierele, Teatrul Teatrelor (Romexpo) – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie

Teatrul Masca:

joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Militarul fanfaron”, de Titus Maccius Plautus, regia Mihai Mălaimare; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Parcul”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – “Comedia Erorilor”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, adaptare după “Neguţătorul din Veneţia”, de William Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Evreiesc de Stat:

Sala Noua a Teatrului de Comedie – vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Carre de aşi… cu valet!”, de I Valian, regia Harry Eliad.

Teatrul Mignon:

joi, 27 februarie, ora 19.30 – “Cabaretul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Nagy.

ARCUB:

marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Însemnele unui nebun”, de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 1 martie, ora 19.00 – “Prizonierul din Manhattan”, un spectacol de Iarina Demian după o piesă de Neil Simon; duminică, 2 martie, ora 19.00 – “Dom Juan”, de Jean Baptiste Poquelin de Moliere, un spectacol semnat de Victor Ioan Frunză.

Opera Comică:

luni, 24 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; luni, 24 februarie, ora 13.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 13.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska; vineri, 28 februarie, ora 17.00 – “Minuniţa şi vrăjitoarea”, regia Mihai Babuska.

În Culise:

luni, 24 februarie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “We are Hollywood”, regia Cristian Bajora; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – “Monoloagele vaginului”, de Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “O noapte furtunoasă”, de Ion Luca Caragiale, regia Claudia Negroiu.

GodotCafeTeatru:

luni, 24 februarie, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion, marţi, 25 februarie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 21.00 – Liga improvizatorilor; joi, 27 februarie, ora 19.00 – “Fragil”, după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – “Never Let Me Go”, după Kazuo Ishiguro, regia Andrei Gheorghe.

Teatrul Luni:

luni, 24 februarie, ora 20.00 “Breaking up”, de Michael Cristofer;

Teatrul Ţăndărică:

luni, 24 februarie, ora 10.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 1 martie, ora 10.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 1 martie, ora 12.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 2 martie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; duminică, 2 martie, ora 12.00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer.

Teatrul Excelsior:

marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia – marţi, 25 februarie, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – “Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; miercuri, 26 februarie, ora 17.00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; joi, 27 februarie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; sâmbătă, 1 martie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; duminică, 2 martie, ora 11.00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Teatrul de pe Lipscani

Luni, 24 februarie, ora 20:00 – „Şcoala de agenţi” (Sala Muse) Marţi, 25 februarie, ora 20:00 – „Un bărbat şi mai multe femei” (Sala Muse) Miercuri, 26 februarie, ora 20:00 – „Curriculum vitae” (Sala Muse)

Foto cu Programul teatrelor – Teatrul Metropolis, facebook

29
/05
/17

INTERVIU „Secondo Me” a fost prezentat în 2016 la Locarno. În iunie, documentarul, care are în centru doi garderobieri (de la Viena şi Milano) şi o garderobieră (de la Odessa), va putea fi văzut la TIFF. Regizorul Pavel Cuzuioc, născut în Republica Moldova şi stabilit în Austria, vorbeşte despre film şi despre cum a ajuns cineast.

29
/05
/17

Radio România organizează o conferinţă de presă la Marshall Garden Hotel, în data de 29 mai, ora 12, cu ocazia deschiderii celei de a V-a ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru Radiofonic Grand Prix Nova, dedicat inovației în creația radiofonică. Grand Prix Nova este singurul festival de producţii sonore care îşi propune ca temă inovaţia. Ediţia din acest an continuă o tradiţie onorantă, aceea de a se afla sub Înaltul Patronaj al Alteţei Sale Regale Principesa Moştenitoare Margareta a României.

29
/05
/17

Eşti un pic circumspect, te uiţi la prăjiturica maro modestă şi tăcută, mustăceşti, respiri adânc, înfigi linguriţa în ea şi un val tumultuos de ciocolată năvăleşte în farfurie. Aşa a început festCO 2017. Întâi părea destul de tăcut şi închis în carapacea lui şi apoi a izbucnit că o lavă de ciocolată care îţi inundă simţurile.

29
/05
/17

ROMÂNI CELEBRI ÎN STRĂINĂTATE În secolul al XVII-lea lumea celor învățați nu era prea numeroasă. Cu atât mai mult ieșea în evidență câte un personaj poliglot, diplomat, cu știința relațiilor sociale. Așa a fost cazul spătarului Nicolae Milescu (1636-1708). Cu studii la Academia întemeiată de domnitorul Vasile Lupu, apoi la Constantinopol și poate la Padova, el dobândește o cultură solidă în sfera istoriei, teologiei, filosofiei, însușindu-și în același timp limbile greacă, slavonă, turcă, arabă.

29
/05
/17

Ediția din acest an a Salonului Internațional de Carte Bookfest, redată în 25 de fotografii care surprind atmosfera din ultimele zile, de la Romexpo: iubitori de carte de toate vârstele, titluri noi, focus pe Suedia, oameni de litere, lansări și alte întâmplări. Foto: Laura Dobre

28
/05
/17

FEST-FDR2017 s-a încheiat. Timp de douăsprezece zile, între 14 și 25 mai, Teatrul Național din Timișoara a fost liantul care a adus împreună artiști și spectatori, povești și întâmplări, zile și nopți de teatru, de dans, de muzică.

27
/05
/17

În ultima sa corespondență de la Cannes, Mihai Cristea a scris despre cel mai nou film al regizoarei Claire Denis, ”Un beau soleil intérieur”, cu Juliette Binoche în rolul principal, și despre documentarul ”Napalm”, de Claude Lanzmann, care a filmat în Coreea de Nord. Și a surprins-o printr-o fotografie pe Elle Fanning.

27
/05
/17

Wolfgang Muthspiel, Håkon Kornstad (foto), Nguyên Lê, Vasil Hadžimanov Band și Bobo Stenson se alătură lineup-ului final Gărâna Jazz Festival 21. Sunt așteptate 12 trupe internaționale în cele patru zile de jazz, din iulie, la poalele Munților Semenic.

27
/05
/17

A fost premieră la UNTEATRU, „Hughie”, piesă de Eugene O’Neill, în regia lui Alexa Visarion, cu Richard Bovnoczki și Andrei Seușan.

26
/05
/17

„Ca să scrii bine, trebuie să suferi!”, era crezul său, iar pana care-i țâșnea din suflet își trage seva din lumea penală a ocnelor siberiene, unde a fost încarcerat cu lanțuri la picioare. Ridicat la rangul de mari gânditori, titanul literaturii ruse a crezut până în ultima clipă a vieții sale că lumea se va salva prin frumusețe.

Page 1 of 62112345...102030...Last »