Înşir’te mărgărite, Lecţia de violoncel, Unchiul Vanea, Poker Face, În parc şi multe alte spectacole , pe scenele teatrelor bucureştene, în săptămâna 27 aprilie – 3 mai.
Un articol de Petre Ivan|29 aprilie 2015
Programul teatrelor bucureştene în perioada 27 aprilie – 3 mai
Teatrul Metropolis:
miercuri, 29 aprilie, ora 18.00 – „Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, 1 mai, ora 19.00 – „N(AUM)”, de Gelu Naum, regia Mariana Cămărăşan; sâmbătă, 2 mai, ora 16.00 – „Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 3 mai, ora 16.00 – „Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Mică –
luni, 27 aprilie, ora 20.00 – „Lazăr sau Vremea dintre valuri”, de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; duminică, 3 mai, ora 20.00 – „Organic”, de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri;
Sala Pictura:
marţi, 28 aprilie, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 1 mai, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 3 mai, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;
Sala Mare:
miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 – „Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric; joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Înşir’te mărgărite”, după Victor Eftimiiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric;
Sala Atelier:
joi, 30 aprilie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; vineri, 1 mai, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric -Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 2 mai, ora 20.00 – „20 de ani în Siberia”, după Aniţa Nandriş – Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 3 mai, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;
Sala Studio:
vineri, 1 mai, ora 19.30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second -hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 3 mai, ora 20.00 – „Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;
Sala Media:
duminică, 3 mai, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Odeon:
Sala Studio –
miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; joi, 30 aprilie, ora 19.30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; vineri, 1 mai, ora 18.00 – „Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 – „Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 3 mai, ora 19.30 – „Viză de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail;
Sala Majestic:
vineri, 1 mai, ora 19.00 – „În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „Trei generaţii”, de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 3 mai, ora 19.00 – „Casanova”, după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu.
Teatrul Bulandra:
Sala Toma Caragiu –
marţi, 28 aprilie, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 1 mai, ora 19.00 – „Omul ce bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 3 mai, ora 19.00 – „Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;
Sala Liviu Ciulei:
miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 – „Unchiul Vanea”, de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky; joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Unchiul Vanea”, de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 2 mai, ora 20.00 – „Dumnezeu Iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioan Petre; duminică, 3 mai, ora 20.00 – „Bofore Breakfast”, de Eugene O’Neill, regia Popescu.
Teatrul Nottara:
Sala George Constantin –
marţi, 28 aprilie, ora 19.30 – „Împăratul neîmpărat”, de Filip Columbeanu; miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 – „Cmedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma; vineri, 1 mai, ora 19.30 – „Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 – „Poker Face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; duminică, 3 aprilie, ora 19.30 – „Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga;
Sala Horia Lovinescu:
joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; duminică, 3 mai, ora 19.00 – Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu.
Teatrul de Comedie:
Sala Radu Beligan –
joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „…escu”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; duminică, 3 mai, oa 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu;
Sala Studio:
miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 – „La vita e bella”, de Radu F Alexandru, regia Vlad Cristache;
Sala Nouă:
joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Măzgăreanu.
Teatrul Mic:
joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Mata Hari”, de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; vineri, 1 mai, ora 19.00 -„Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 3 mai, ora 19.00 – „Primăvara d -nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi.
Teatrul Foarte Mic:
sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „Super fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 3 mai, ora 19.00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe.
Teatrul Evreiesc de Stat:
(se joacă la Teatrul Mic) – marţi, 28 aprilie, ora 19.00 – „Yentl”, regia Erwin Şimbensohn; (se joacă la Teatrul Mic) – miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 – „Nunta cu divorţ”, regia Dan Tudor; ( se joacă la Godot Cafe Teatru) – duminică, 3 mai, ora 15.00 – „Yom Kippur”, de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.
Teatrul Masca:
joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Secretul lui Pulcinel”, regia Mihai Sandu Gruia.
Teatrul de pe Lipscani:
Sala Mare – miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 – „Încă -i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 30 aprilie, ora 19.30 – „Vine barza!”, adaptare după Andre Roussin, regia Lucian Iancu.
Teatrul Elisabeta:
marţi, 28 aprilie, ora 19.00 – „Boeing. Boeing”, de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 – „Harca se întoarce”, inspirată după Baba Harca a lui Matei Millo, regia Cătălin Rotaru; joi, 30 aprilie, ora 20.00 – „Spovedanie în faţa luminii”, de Eugenia Şerban şi Constantin Radoaca; sâmbătă, 2 mai, ora 10.00 – „Pinguinii Melomani”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, 2 mai, ora 12.00 – „Pinguinii Melomani”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.
Teatrul de Revistă Constantin Tănase:
sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „Vivat revista”, regia Cezar Ghioca; duminică, 3 mai, ora 19.00 – „Aplauze, aplauze”, regia Bitu Fălticineanu.
Godot Cafe Teatru:
luni, 27 aprilie, ora 20.00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, 28 aprilie, ora 20.00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 – „Cui i -e frică de Virginia Woolf?”, de E. Albee, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Romantic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; vineri, 1 mai, ora 22.00 – „Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 – „Zic Zac”, un spectacol de Andrea Gavriliu, rezermată de Ştefan Lupu; sâmbătă, 2 mai, ora 22.00 – „În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban.
Teatrul ACT:
miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 – „De ce n -o facem în drum?”, regia Neil LaBute;
La Scena:
miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 – „Malaga”, de Lukas Baerfuss, regia Catinca Drăgănescu; joi, 30 aprilie, ora 20.00 – „Malaga”, de Lukas Baerfuss, regia Catinca Drăgănescu.
Unteatru.
luni, 27 aprilie, ora 19.00 – „Cel mai frumos roman din lume”, după Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; marţi, 28 aprilie, ora 19.00 – „Trei femei înalte”, după Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 – „Un tramvai numit Dorinţă”, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Căldură? Mare?”.
În Culise:
luni, 27 aprilie, ora 20.00 – „Poveşti despre tine”, realizat de grupa de avansaţi a cursurilor de actorie Teen Media Academy sub coordonarea regizorului Cristian Bajora; miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 – „iELE”, teatru de improvizaţie cu trupa iELE; joi, 30 aprilie, ora 19.00 – „Să nu mă uiţi!”, regia Bogdan Ionescu;
Teatrul de Artă:
miercuri, 29 aprilie, ora 20.15 – „Şase din 49”, de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; joi, 30 aprilie, ora 19.15 – „Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; joi, 30 aprilie, ora 21.15 – „Venus învăluită în blană”, de David Ives, regia Daniel Grigore -Simion.
Teatrul Mignon:
luni, 27 aprilie, ora 19.30 – „4M2”, regia Catinca Drăgănescu şi Ioana Petre; marţi, 28 aprilie, ora 19.30 – „Elevator”, regia Dorin Boca; miercuri, 30 aprilie, ora 19.30 – „Kean”, regia Mihai Nițu.
Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti:
Sala Teatrelli –
luni, 27 aprilie, ora 20.00 – „Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel, regia Radu Gabriel; marţi, 28 aprilie, ora 20.00 – „Filarmonica de Comedie”, de Radu Gabriel; miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 – „A douăsprezecea noapte”, de W. Shakespeare, regia Oswald Gayer; sâmbătă, 2 mai, ora 20.00 – „Quartet”, de Ronald Harwood, regia Dan Tudor; duminică, 3 mai, ora 20.00 – „Joc de pisici”, de Orkeny Istvan, un spectacol de Gelu Colceag.
Teatrul Ţăndărică:
sâmbătă, 2 mai, ora 11 – „Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 2 mai, ora 12.00 – „Ursul păcălit de vulpe”; duminică, 3 mai, ora 11.00 – „Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu.
Teatrul Ion Creangă:
(se joacă la Teatrul Ţăndărică) luni, 27 aprilie, ora 10.00 – „Inimă rece”, dramatizare de Banu Rădulescu după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă -Stanca; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 28 aprilie, ora 10.00 – „Noddy”, adaptare de David Wood după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 28 aprilie, ora 17.00 – „Iglu”, regia Voicu Hetel; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 28 aprilie, ora 19.00 – „Iglu”, regia Voicu Hetel.
Teatrul Excelsior:
luni, 27 aprilie, ora 10.00 – „Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc – Manea; miercuri, 29 aprilie, ora 10.00 – „Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; miercuri, 29 aprilie, ora 18.00 – „Instrucţia”; joi, 30 aprilie, ora 10.00 – „Răţuşca cea urâtă”, dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; joi, 30 aprilie, ora 18.00 – „The history boys. Poveşti cu parfum de liceu”, de Alan Bennett, regia Vlad Cristache.
Opera Comică pentru Copii:
luni, 27 aprilie, ora 11.00 – „Flautul Fermecat”, de W.A. Mozart, libret J.E. Schikaneder, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 28 aprilie, ora 11.00 – „Flautul Fermecat”, de W.A. Mozart, libret J.E. Schikaneder, regia Cristian Mihăilescu; miercuri, 29 aprilie, ora 11.00 – „Flautul Fermecat”, de W.A. Mozart, libret J.E. Schikaneder, regia Cristian Mihăilescu.
Foto: Programul teatrelor – Simion Buia, facebook