Programul teatrelor bucureştene în perioada 27 octombrie – 2 noiembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-27-octombrie-2-noiembrie/

Tartuffe sau Impostorul, Peretele, Donka – o scrisoare către Cehov, Pescăruşul, În trafic, Amalia respiră adânc, Scrisori către Rita şi multe alte spectacole, în săptămâna 27 octombrie – 2 noiembrie, pe scenele teatrelor din Bucureşti.

Un articol de Petre Ivan|27 Octombrie 2014

Programul teatrelor bucureştene bucureştene în perioada 27 octombrie – 2 noiembrie:

Tetarul Metropolis:

luni, 27 octombrie, ora 20.00 – “Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; marţi, 28 octombrie, ora 20.30 – “Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; miercuri, 29 octombrie, ora 20.30 – “Vocea umană”, de Jean Cocteau, regia Sandu Manu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 16.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Atelier:

marţi, 28 octombrie, ora 18.30 – “Profu’ de religie” (FNT), de Mihaela Michailov, regia Bobi Pricop; marţi, 28 octombrie, ora 21.00 – “Profu’ de religie” (FNT), de Mihaela Michailov, regia Bobi Pricop; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Familia Tot” (FNT), de Istvan Orkeny, regia Bocsardi Laszlo; joi, 30 octombrie, ora 20.00 – “Familia Tot” (FNT), de Istvan Orkeny, regia Bocsardi Laszlo; vineri, 31 octombrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.30 – “Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian, regia Anca Bradu; duminică, 2 noiembrie, ora 19.30 – “Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian, regia Anca Bradu;

Sala Studio:

miercuri, 29 octombrie, ora 20.30 – “Donka – o scrisoare către Cehov” (FNT), de Daniele Finzi Pasca, regia Daniele Finzi Pasca; joi, 30 octombrie, ora 20.30 – “Donka – o scrisoare către Cehov” (FNT), de Daniele Finzi Pasca, regia Daniele Finzi Pasca; vineri, 31 octombrie, ora 20.00 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Acasă, în miezul verii” (FNT), de Tracy Letts, regia Claudiu Goga;

The Small Hall:

joi, 30 octombrie, ora 20.00 – “ActOrchestra” de creaţie colectivă, regia Horia Suru; vineri, 31 octombrie, ora 20.00 – “ActOrchestra” de creaţie colectivă, regia Horia Suru;

Sala Pictura:

vineri, 31 octombrie, ora 20.30 – “Cabaret” (FNT), de Joe Masteroff, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 18.00 – “Cabaret” (FNT), de Joe Masteroff, regia Răzvan Mazilu; duminică, 2 noiembrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Media:

duminică, 2 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra,

Studio Space: luni, 27 octombrie, ora 20.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala “Toma Caragiu”:

miercuri, 29 octombrie, ora 21.00 – “Oidip”, de Silviu Purcărete, regia Silviu Purcărete; joi, 30 octombrie, ora 18.00 – “Oidip”, de Silviu Purcărete, regia Silviu Purcăret; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 18.30 – “Ivanov”, de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban;

Sala “Liviu Ciulei”:

vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de N.V. Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

luni, 27 octombrie, ora 18.00 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; marţi, 18 octombrie, ora 18.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, coregrafia Florin Fieroiu; miercuri, 29 octombrie, ora 17.00 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, coregrafia Florin Fieroiu; miercuri, 29 octombrie, ora 20.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, coregrafia Florin Fieroiu; joi, 30 octombrie, ora 20.30 – “În trafic”, de Alina Nelega, regia Alina Nelega; vineri, 31 octombrie, ora 18.30 – “În trafic”, de Alina Nelega, regia Alina Nelega; vineri, 31 octombrie, ora 21.00 – “În trafic”, de Alina Nelega, regia Alina Nelega; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 21.00 – “Parallel”, de Sinko Ferenc şi Leta Popescu, regia Sinko Ferenc şi Leta Popescu; duminică, 2 noiembrie, ora 11.00 – “Parallel”, de Sinko Ferenc şi Leta Popescu, regia Sinko Ferenc şi Leta Popescu; duminică, 2 noiembrie, ora 21.00 – “Parallel”, de Sinko Ferenc şi Leta Popescu, regia Sinko Ferenc şi Leta Popescu;

Sala Majestic:

luni, 27 octombrie, ora 19.30 – “Câştigul dracului”, de Radu Afrim, regia Radu Afrim; marţi, 28 octombrie, ora 18.00 – “Câştigul dracului”, de Radu Afrim, regia Radu Afrim; marţi, 28 octombrie, ora 20.30 – “Câştigul dracului”, de Radu Afrim, regia Radu Afrim; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 31 octombrie, ora 18.00 – “Sânziana şi Pepelea”, de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 18.00 – “Sânziana şi Pepelea”, de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija.

Teatrelli

27, octombrie, ora 20.00
„Razvan Mazilu & Ladies”, recital extraordinar de dans
28 octombrie orra 20.00
“Înscenarea”, de Alina Suărășan
29,octombrie, ora 20.00
„Concert Adrian Nour&Trio Zamfirescu”

30 octombrie ora 20.00
„Momâia”
Efectul dăunător al alcoolismului si tutunismului asupra organizmului
Fantezie de Niculae Urs după A.P.Cehov
Cu: Olimpia Urs și Niculae Urs

31 octombrie, ora 20.00
„Quartet”, de Ronald Harwood
Regia: Dan Tudor
Scenografia: Corina Gramosteanu
Muzica Originala: Vlaicu Golcea
Cu: Adela Marculescu, Florina Cercel, Costel Constantin,Damian Crasmaru

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 30 octombrie, ora 18.30 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; vineri, 31 octombrie, ora 18.00 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa;

Sala “George Constantin”:

luni, 27 octombrie, ora 17.00 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Tudor Lucanu; marţi, 28 octombrie, ora 20.30 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Tudor Lucanu; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Trilogia Aureliu Manea”, după texte de Aureliu Manea, regia Gabor Tompa; joi, 30 octombrie, ora 18.00 – “Trilogia Aureliu Manea”, după texte de Aureliu Manea, regia Gabor Tompa; joi, 30 octombrie, ora 21.00 – “Trilogia Aureliu Manea”, după texte de Aureliu Manea, regia Gabor Tompa; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 2 noiembrie, ora 19.30 – “Zeul Măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”:

joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Tartuffe”, de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu, după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Nouă:

luni, 27 octombrie, ora 19.00 – “Amintiri din epoca de şcoală”, de Mihaela Michailov; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Amintiri din epoca de şcoală”, de Mihaela

Scrisori catre Rita, Teatrul în culise

Scrisori catre Rita, Teatrul în culise

Michailov.

În Culise

Luni, 27 Octombrie, Ora 20:00, MONOLOAGELE VAGINULUI – monodramă, Regia Mona Gavrila; Vineri, 31 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora; Sâmbătă, 01 Noiembrie, Ora 19:00, IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU – comedie, R: Cristian Bajora; Duminică, 02 Noiembrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, Regia Cristian Bajora

Teatrul de Revistă “C. Tănase”,

Sala Savoy: vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Sosesc deseară”.

Teatrul Mic:

joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizori de platou Petre Moraru/Niki9 Ieremciuc; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, în româneşte de Victor Scoradeţ, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman.

Teatrul Foarte Mic:

marţi, 28 octombrie, ora 19.00 – “Platforma de Teatru Educaţional”; miercuri, 19 octombrie, ora 19.00 – “Platforma de Teatru Educaţional”; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache.

Teatrul Act:

marţi, 28 octombrie, ora 19.00 – “Fidelitate”, de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan; miercuri, 29 octombrie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 31 octombrie, ora 21.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Evreiesc de Stat:

joi, 30 octombrie, ora 17.30 – “Cu cărţile deschise – Badenheim 1939”, de Ahron Appelfeld, regia Andrei Munteanu; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Parchează maşina la Harvard!”, de Israel Horovitz, regia Horea Popescu; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa.

Teatrul Masca:

joi, 30 octombrie, ora 20.00 – “Actorul”, regia Anca Dana Florea; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Vicleniile lui Scapino”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 2 noiembrie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 27 octombrie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; marţi, 28 octombrie, ora 21.00 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 29 octombrie, ora 20.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban; joi, 30 octombrie, ora 19.00 – “Romantic Fools”, de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; vineri, 31 octombrie, ora 19.00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu, regia Radu Popescu; vineri, 31 octombrie, ora 22.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 15.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 19.00 – “Feisbuc”, de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 1 noiembrie,ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 2 noiembrie, ora 15.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Unteatru:

luni, 27 octombrie, ora 22.00 – “Cinci ore cu Mario”, de Miguel Delibes, regia Mairana Cămărăşan.

Moartea pentru patrie, Teatrul de Artă

Moartea pentru patrie, Teatrul de Artă

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, 1 noiembrie, ora 20.00 – “Buzunarul cu pâine”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Bogdan.

Teatrul de Artă:

joi, 30 octombrie, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; vineri, 31 octombrie, ora 20.15 – “Moartea pentru patrie”, de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei.

Teatrul Excelsior:

luni, 27 octombrie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; marţi, 28 octombrie, ora 10.00 – “Războiul bucatelor”, de Ioan Gârmacea, după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 29 octombrie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; joi, 30 octombrie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi; vineri, 31 octombrie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Teatrul Ion Creangă,

Palatul Naţional al Copiilor –

miercuri, 29 octombrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek; joi, 30 octombrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek; vineri, 31 octombrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari – luni, 27 octombrie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; marţi, 28 octombrie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; miercuri, 29 octombrie, ora 10.00 – “Lampa lui Alladin”, regia Cristian Pepino; miercuri, 29 octombrie, ora 17.00 – “Candid”, regia Cristian Pepino; joi, 30 octombrie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 31 octombrie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 10.00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 1 noiembrie, ora 12.00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; duminică, 2 noiembrie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 2 noiembrie, ora 12.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

19
/02
/17

Singurul film românesc aflat anul acesta în competiţia oficială a celei de-a 67-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, lungmetrajul ,,Ana, mon amour”, regizat de Călin Peter Netzer, a primit sâmbătă seara premiul ,,Ursul de Argint” pentru ,,Contribuţie Artistică Deosebită în Cinematografie”, distincţie acordată Danei Bunescu pentru montajul filmului.

17
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Inspirat dintr-un roman de autoficţiune al lui Cezar Paul-Bădescu, „Ana, mon amour”, noul film al lui Călin Peter Netzer, prezentat în Competiţia Festivalului de la Berlin, încearcă să reia reţeta stilistică de mare succes din „Poziţia copilului”, însă rezultatul este modest.

17
/02
/17

În această seară, echipa filmului ,,Ana, mon amour”, în frunte cu regizorul Călin Peter Netzer, actorii Diana Cavallioti şi Mircea Postelnicu, producătoarea Oana Iancu şi directorul de imagine Andrei Butică, a păşit pe covorul roşu al Festivalului Internaţional de Film de la Berlin. Filmul, care a rulat în premieră mondială la Berlinale Palast, de la ora 19.00, va putea fi vizionat pe marile ecrane din România cu începere din 3 martie.

17
/02
/17

Cu prilejul „Zilei Brâncuși ” care se sărbătorește la nivel național în fiecare an, la 19 februarie, MNAR prezintă în perioada 19-26 februarie 2017 o selecție de fotografii-document care surprind pe de o parte etapele instalării Coloanei Infinitului la Târgu-Jiu și pe de altă parte atmosfera atelierului parizian al lui Constantin Brâncuși care, în unele imagini, apare alături de sculpturile sale.

17
/02
/17

DaKINO 26 demarează miercuri, 1 martie 2017, la Cinema PRO, cu proiecția în premieră în România a filmului Manchester by The Sea (6 nominalizări la Premiile Oscar 2017), cu Casey Affleck și Michelle Williams în rolurile principale. Festivalul Internațional de Film DaKINO, ediția a 26-a, va avea loc în perioada 1-5 martie 2017 la Cinema Pro, Studioul Horia Bernea — Cinema Muzeul Țăranului și ARCUB.

17
/02
/17

O cărticică scrisă în 1943 de Antoine de Saint-Exupery, pasionat aviator, autor de cărţi de aventuri şi amintiri, reporter de război, avea să devină cea mai celebră operă literară de limbă franceză din secolul XX şi să creeze un simbol cu valoare de cult. După succesul înregistrat la Cluj Napoca si Brașov, unde s-au jucat cate doua reprezentații cu casa închisă, "Micul Print" pornește mai departe în călătorie, oprindu-se si la Alba Iulia și Sibiu.

17
/02
/17

Regizorul finlandez Aki Kaurismaki a anunțat joi, în cadrul Festivalului de Film de la Berlin, că a decis să renunțe la activitatea cinematografică. Apreciatul cineast are șanse mari să obțină Ursul de Aur cu pelicula sa din competiție, pelicula ''The Other Side of Hope''. ''Sunt obosit. Vreau să încep să îmi trăiesc viața mea, în sfârșit'', a explicat regizorul de 59 de ani.

17
/02
/17

Într-o zi de 17 februarie avea loc, la Milano, premiera mondială a operei "Madame Butterfly" de Puccini. Tot într-o zi de 17 februarie încetau din viață Giordano Bruno (susţinător al teoriei coperniciene conform căreia Pământul şi celelalte planete se rotesc în jurul Soarelui şi în jurul propriilor axe) și celebrul dramaturg francez Moliere (Jean Baptiste Poquelin).

16
/02
/17

Disponibil acum pe platforma gratuită Cinepub, "Fraţii Dabija", în regia lui Cătălin Drăghici, este un documentar experiment de o oră prezentat prima dată în 2015 în câteva festivaluri (Montreal, Astra Sibiu).

16
/02
/17

Biletele individuale pentru Festivalul Enescu 2017 s-au pus în vânzare în această dimineață (16 februarie), de la ora 10.00, în rețeaua EVENTIM, atât online, cât și în rețeaua magazinelor EVENTIM din întreaga țară la birourile EVENTIM din București și din țară, precum și pe site-urile EVENTIM din străinatate şi în reţelele EVENTIM internaţionale. Între 2 și 24 septembrie, Festivalul Enescu aduce la București și în alte șapte orașe din peste 3.000 de artiști din întreaga lume în cadrul a 80 de evenimente.

Page 1 of 59412345...102030...Last »