Programul teatrelor bucureştene în perioada 29 septembrie – 5 octombrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-29-septembrie-5-octombrie/

“Peretele”, “Caramitru-Mălăele, câte’n lună şi în stele”, “Oscar şi Tanti Roz”, “Supermarket love”, “Avarul îndrăgostit”, „Comedii cu Gorobete” sau „Cei trei purceluşi” sunt doar câteva dintre spectacolele pe care iubitorii teatrului le pot vedea, în această săptămână, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|29 Septembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 29 septembrie – 5 octombrie

Teatrul Metropolis:

sâmbătă, 4 octombrie, ora 16:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – “Peretele”, regia Lia Bugnar.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio:

luni, 29 septembrie, ora 20:00 – “Caramitru-Mălăele, câte’n lună şi în stele”; marţi, 30 septembrie, ora 20:00 – “Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – “Revizorul”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:30 – “Revizorul”, regia Felix Alexa; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – “Don Quijote”, regia Dan Puric;

Sala Atelier:

marţi, 30 septembrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; miercuri, 1 octombrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; joi, 2 octombrie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; vineri, 3 octombrie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga;

Sala Pictura:

miercuri, 1 octombrie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, 2 octombrie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – “Acum ori niciodată”;

Sala Media:

vineri, 3 octombrie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 5 octombrie, ora 11:00 – “Teatrul Naţional pentru copii”; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;

Sala Mică:

sâmbătă, 4 octombrie, ora 20:00 – “ActOrchestra”, regia Horia Suru.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic: joi, 2 octombrie, ora 19:00 – “În container”, regia Cristian Ban; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Nesomn”, coregrafia Arcadie Rusu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – “Iosif şi amanta sa”, regia Petru Vutcărău; duminică, 5 octombrie, ora 19:30 – “Oscar şi Tanti Roz”, regia Petru Vutcărău;

Sala Studio:

miercuri, 1 octombrie ora 19:30 – “Contra democraţiei”, regia Alexandru Dabija; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – “Viza de clown”, regia Alexandru Mihail; vineri, 4 octombrie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”: joi, 2 octombrie, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 20:00 – “Contra progresului”, regia Bobi Pricop.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

luni, 29 septembrie, ora 19:30 – “Supermarket love”; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – “Maria Callas – La Divina”, regia Radu Gabrea; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – “Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu;

Sala “George Constantin”:

miercuri, 1 octombrie, ora 19:30 – “Hangiţa”, de Ţino Geirun; joi, 2 octombrie, ora 19:30 – “Aici nu-i de joacă”, de Catrinel Dumitrescu; vineri, 3 octombrie, ora

 Comedii cu Gorobete, Teatrelli

Comedii cu Gorobete, Teatrelli

19:30 – “Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:30 – “Căpşunile şi orfanii”, regia Julia Roesler; duminică, 5 octombrie, ora 19:30 – “Poker face”, regia Adela Biţică.

Teatrelli

Luni, 29 septembrie,ora 20:00 – Concert Alina Manole: „Fericirea de Luni”; Marti, 30 septembrie, ora 20:00 – „Comedii cu Gorobete”, Scenariul si regia: Radu Gabriel; Miercuri, 01 octombrie,ora 20:00 – Concert Adrian Nour& Trio Zamfirescu; Vineri,03 octombrie,ora 20:00 – „Quartet”, de Ronald Harwood, Regia: Dan Tudor

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – “Femeia care şi-a pierdut jartierele”, regia Silviu Purcărete; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Evreiesc de Stat:

miercuri, 1 octombrie, ora 19:00 – “Frauhess şi grădinile ei”, regia Alexander Hausvater; joi, 2 octombrie, ora 19:00 – “Mazl-Tov… and justice for all!”, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Masca:

vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Vicleniile lui Scapino”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, 4 octombrie, ora 10:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 4 octombrie, ora 12:00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 5 octombrie, ora 10:00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; duminică, 5 octombrie, ora 12:00 – “Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol.

Teatrul “Ion Creangă”

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

Teatrul Excelsior:

luni, 29 septembrie, ora 10:00 – “Adevăratul rege din Aziriut”, Dramatichen Teatar, Bulgaria; luni, 29 septembrie, ora 19:00 – “Bhrava!”, L’anime, Spania; marţi, 30 septembrie, ora 10:00 – “Bhrava!”, L’anime, Spania; marţi, 18 septembrie, ora 18:00 – “Lumea lui Paparin”, Teatrul Ion Creangă; miercuri, 1 octombrie, ora 10:00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, Teatrul Excelsior; miercuri, 1 octombrie, ora 19:00 – “Anotimpuri fermecate”, Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia; joi, 2 octombrie, 10:00 – “Fluierul fermecat”, Teatrul Arlechino; joi, 2 octombrie, ora 17:00 – “Îmbrăţişări (Hugs)”, II Telaio, Italia; joi, 2 octombrie, ora 19:00 – “Îmbrăţişări (Hugs)”, II Telaio, Italia; vineri, 3 octombrie, ora 17:00 – “Spectaculoasele baloane de săpun (The Amazing Bubble Man)”, Louis Pearl, California; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Spectaculoasele baloane de săpun (The Amazing Bubble Man)”, Louis Pearl, California; sâmbătă, 4 octombrie, ora 11:00 – “Prâslea cel voinic… la minte”, Teatrul Municipal Bacovia;

Teatrul Ţăndărică

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

marţi, 30 septembrie, ora 10:00 – “Cui i-e frică de Bau Bau?”,

Teatrul Ţăndărică

Parcul Cişmigiu (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

luni, 29 septembrie, ora 11:00 – „Cei trei purceluşi”, Trupa A fost odată ca niciodată; luni, 29 sepembrie ora 17:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, Teatrul Ion Creangă; marţi, 30 septembrie, ora 11:00 – “Spre Vrăjitorul din Oz”, MiniArtShow; marţi, 30 septembrie, ora 17:00 – “Capra cu trei iezi”, Teatrul Ţăndărică; miercuri, 1 octombrie, ora 11:00 – “Muzicanţii din Bremen”, Teatrul Mignon; miercuri, 1 octombrie, ora 17:00 – “Muzicanţii din Bremen”,

Cei trei purceluşi, Ţăndărică

Cei trei purceluşi, Ţăndărică

Teatrul Mignon

joi, 2 octombrie, ora 11:00 – “Atacul clownilor (Attack of Clowns)”, Teatr na walizkach, Polonia; joi, 2 octombrie, ora 17:00 – “Atacul clownilor (Attack of Clowns)”, Teatr na walizkach, Polonia; vineri, 3 octombrie, ora 11:00 – “Cocoşelul neascultător”, Teatrul de Operetă şi Musical “Ion Dacian”; vineri, 3 octombrie, ora 17:00 – “Aventurile lui Hermann”, Lumea lui Momo;

Biblioteca Naţională a României

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

luni, 29 septembrie, ora 11:00 – “Pinguinii melomani”, Teatrul Ion Creangă;

Institutul Francez

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

luni, 29 septembrie, ora 18:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; marţi, 30 septembrie, ora 11:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; marţi, 30 septembrie, ora 18:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; miercuri, 1 octombrie, ora 11:00 -“Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; miercuri, 1 octombrie, ora 18:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; joi, 2 octombrie, ora 18:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; vineri, 18:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; sâmbătă, 4 octombrie, ora 11:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; sâmbătă, 4 octombrie, ora 17:00 – “Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel;

Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

marţi, 30 septembrie, ora 16:00 – “Muurtjemuurtje”, Nat Gras, Belgia; marţi, 30 septembrie, ora 19:00 – “Muurtjemuurtje”, Nat Gras, Belgia; miercuri, 1 octombrie, ora 10:00 – “Muurtjemuurtje”, Nat Gras, Belgia;

Palatul Naţional al Copiilor

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

miercuri, 1 octombrie, ora 17:00 – “Fluturi (Farfalle)”, Compania TPO, Italia; miercuri, 1 octombrie, ora 19:00 – “Fluturi (Farfalle)”, Compania TPO, Italia;

Teatrul de Comedie,

sala Studio

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

miercuri, 1 octombrie, ora 18:00 – “ETC.”, Theatre de la Guimbarde, Belgia; joi, 2 octombrie, ora 10:00 – “ETC.”, Theatre de la Guimbarde, Belgia; joi, 2 octombrie, ora 18:00 – “ETC.”, Theatre de la Guimbarde, Belgia;

Strada Lipscani

(Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii):

joi, 2 octombrie, ora 18:00 – “Parada albă (White Parade)”, Mr. Pejo’s Wondering Dolls, Rusia; vineri, 3 octombrie, ora 18:00 – “Parada albă (White Parade)”, Mr. Pejo’s Wondering Dolls, Rusia; sâmbătă, 4 octombrie, ora 17:00 – “Parada albă (White Parade)”, Mr. Pejo’s Wondering Dolls, Rusia.

Godot Cafe-teatru:

luni, 29 septembrie, ora 20:00 – “Te iubesc! Te iubesc!”, regia Chris Simion; marţi, 30 septembrie, ora 21:00 – “Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; miercuri, 1 octombrie, ora 20:00 – “Freak show”, de Florin Piersic Jr.; joi, 2 octombreie, ora 19:30 – “Cântec de leagăn. O poveste despre Maria Tănase”, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 2 octombrie, ora 21:30 – “Liga improvizatorilor”; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Orfani” de Dennis Kelly; vineri, 3 octombrie, ora 22:00 – “Ne vom revedea în anul care a trecut”, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 4 octombrie, ora 22:00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban; sâmbătă, 4 octombrie, ora 18:30 – “Fisura”, regia Victor Olăhuţ; duminică, 5 octombrie, ora 18:30 – “Iubitafizica”, regia Cristina Andreea Ion; duminică, 5 octombrie, ora 21:00 – “Ce poţi să faci în 10 minute?”, regia Doina Antohi.

La Scena:

joi, 2 octombrie, ora 19:30 – “Fata cu cărămida-n gură”, regia Theo Herghelegiu.

Unteatru:

miercuri, 1 octombrie, ora 21:00 – “Trădare”, regia Sânziana Stoican; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – “Poezia visului”, de Miriam Răducanu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 20:30 – “Retox”, de Eugen Jebeleanu; duminică, 6 octombrie, ora 19:00 – “Hotel”, regia Eugen Jebeleanu.

În Culise:

vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – Stand-Up comedy cu Mincu, Maria, Florin & Friends; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – “Scrisoare către Rita”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

luni, 29 septembrie, ora 20:00 – “Capete înfierbântate, 13-15 iunie 1990”, de Mihaela Michailov şi David Schwartz; marţi, 30 septembrie, ora 20:00 – “SubPământ. Valea Jiului după 1989”, de Mihaela Michailov şi David Schwartz.

Teatrul de pe Lipscani:

Sala Mare:

duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, regia Horaţiu Mălăele.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook, TNB

21
/08
/17

Jerry Lewis, considerat un "clovn" al filmelor moderne, cu o mimică elastică, decedat duminică în Las Vegas la vârsta de 91 de ani. Nancy Sinatra, Deana Martin (fiica lui Dean Martin), Jim Carrey, Joan Collins și Jimmy Kimmel se numără printre numeroasele celebrătăți din showbiz care i-au adus un ultim omagiu lui Jerry Lewis.

21
/08
/17

Cartea „Confesiunile unei măști” (traducere din limba japoneză de Emil Eugen Pop) a fost publicată la editura Humanitas Fiction.

21
/08
/17

Pe 24 august, între orele 21:00 și 22:30, va avea loc a doua intervenție performativă Spații Vii, intitulată#habitat, care va activa una dintre cele mai vechi case din București. Grădina Divanva fi transformată într-un spațiu performativ, participativ, în care publicul va parcurge un traseu care va dezvălui povești în timp real. Intrarea este liberă!

21
/08
/17

Festivalul Internațional de Teatru de la Turda va avea loc în perioada 8-17 septembrie și găzduiește invitați atât de pe plan național cât și internațional. Două nume de prestigiu ce vor veni la festival sunt Oana Pellea și Sandu Gruia. 

21
/08
/17

„Eu nu am devenit actor, eu m-am născut actor“ - Toma Caragiu; „Eu nu pot să mă despart de scenă“ - Jean Constantin. Într-o zi de 21 august, la diferenţă de doi ani, se năşteau doi dintre cei mai mari actori români.

21
/08
/17

Concertul de închidere al festivalului Vara Magică va avea loc miercuri, 23 august, de la ora 19.30, la Sala Mare a Ateneului Român și va avea în centru Orchestra de Tineret a Olandei (National Youth Orchestra (NJO), Netherland) care va cânta sub bagheta lui Mark Wigglesworth, solist Alexander Sitkovetsky (vioară) un program ce cuprinde Wagner - Uvertura şi Venusberg music din opera Tannhauser (Paris version), Korngold - Concertul pentru vioară şi orchestra, Stravinsky - Petrushka (versiunea 1911).

20
/08
/17

MEMORIA CULTURALĂ Ultimul interviu, ultimul rol în teatru și în film, ultimul Revelion, ultima amintire cu Toma Caragiu, actorul care s-a născut în 21 august 1925 și a murit în plină glorie la cutremurul din 4 martie 1977.

20
/08
/17

Mai sunt câteva zile până la deschiderea ediției aniversare a Festivalului Internațional de Teatru Independent UNDERCLOUD, eveniment în cadrul căruia vor fi prezentate publicului bucureștean peste 40 de spectacole românești, invitate sau în competiție, producții străine, spectacole–lectură și conferințe.

Page 1 of 64312345...102030...Last »