Programul teatrelor bucureştene în perioada 31 martie – 6 aprilie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-31-martie-6-aprilie/

Paris, mon amour, Scrisoarea, Pescăruşul, Copilăria lui Chopin, D’ale carnavalului şi Acasă la tata sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteţi urmări în această săptămână pe scenele din Capitală. Programul teatrelor bucureştene în perioada 31 martie – 6 aprilie.

Un articol de Petre Ivan|31 Martie 2014

Teatrul Metropolis:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Paris, mon amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Paris, mon amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; sâmbătă, 5 aprilie, ora 11.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 5 aprilie, ora 15.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 15.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

miercuri, 2 aprilie, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 3 aprilie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 6 aprilie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa, informează Mediafax.

Sala Mică:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Duşmancele, o poveste de iubire (TES)”, după Isaac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga; vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier:

joi, 3 aprilie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 6 aprilie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Pictura:

sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Media:

duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Bulandra,

Sala “Toma Caragiu”:

luni, 31 martie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 3 aprilie, ora 18.30 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Doru Ana; vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demin, regia Ioana Petre; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 3 aprilie, ora 18.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; vineri, 4 aprilie, ora 18.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija;

Sala Studio:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; joi, 3 aprilie, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living în Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; vineri, 4 aprilie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; duminică, 6 aprilie, ora 19.30 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija.

Teatrelli, 

vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – Quartet. Cu: Costel Constantin, Adela Mărculescu, Damian Crâșmaru și Florina Cercel; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – Confesiuni despre viaţă şi artă, cu Radu Beligan

Quartet la Teatrelli fotografiat de Simion Buia-5647

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Soţul păcălit”, de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala “George Constantin”:

marţi, 1 aprilie, ora 19.00 – “Servieta de doc”, regia Ştefana Samfira; miercuri, 2 aprilie, ora 19.30 – “Panică”, “Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; joi, 3 aprilie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; vineri, 4 aprilie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Metoda”, de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 6 aprilie, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul Mic:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Doamna noastră din Pascagoula”, de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu.

Programul teatrelor

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură,” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Clinica”, de Adrian Lustig, regia Aurel Palade; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga; duminică 6 aprilie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Nouă:

vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Masca:

vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Negustoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Evreiesc de Stat, la Teatrul Naţional Bucureşti:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Duşmancele, o poveste de iubire”, după Isaac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga;

Teatrul Evreiesc de Stat la ASE:

joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Mazl-tov… and justice for all!”, de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu.

În Culise:

luni, 31 martie, ora 20.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

luni, 31 martie, ora 21.00 – “Suntem ceea ce iubim… de ziua lui Nichita”, regia Laura-Maria Vlădoiu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – “Confesiunile unui câine”, adaptare liberă după “Viaţă de câine”, de Peter Mayle, un spectacol de Ioana Macarie şi Mihaela Rădescu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 31 martie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, 1 aprilie, ora 20.00 – “7 Blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; sâmbătă, 5 aprilie, ora 14.00 – “Aici nu se simte” & “Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “De veche în lanul de ocară”, de Mişa Şerban & Alex Unguru, regia Mişa Şerban şi Alex Unguru; sâmbătă, 5 aprilie, ora 22.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; duminică, 6 aprilie, ora 14.30 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, un spectacol de Doina Antohi; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu, regia Radu Popescu; duminică, 6 aprilie, ora 22.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban.

Teatrul Act:

marţi, 1 aprilie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu, Marin preda, regia Alexandru Dabija; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

Unteatru:

vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Blackbird”, de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Blackbird”, de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul de Artă:

joi, 3 aprilie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; vineri, 4 aprilie, ora 20.15 – “Voyeur”, de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.15 – “Pinalti”, de Stephen Smith, regia Radu Popescu; duminică, 6 aprilie, ora 20.15 – “Ruleta rusească”, de Vladimir Maiakovsky, regia Ovidiu Niculescu.

Programul teatrelor

Opera Comică pentru copii:

luni, 31 martie, ora 11.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; luni, 31 martie, ora 13.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 1 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 1 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 4 aprilie, ora 17.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu.

Teatrul “Ion Creangă”,

Sala Rapsodia:

marţi, 1 aprilie, ora 10.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; miercuri, 2 aprilie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; joi, 3 aprilie, ora 10.00 – “Carolina şi poneiul”, de Laurenţiu Budău, regia Cornel Todea; vineri, 4 aprilie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; sâmbătă, 5 aprilie, ora 11.00 – “D-l Goe, Vizită, Pedagog de şcoală nouă – Mofturi”, dramatizare de Ioan Gârmacea după I.L Caragiale, regia Chris Simion; duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea după Carlo Collodi, regia Cornel Todea.

Teatrul Excelsior:

marţi, 1 aprilie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 2 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; joi, 3 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – “Mica Sirenă”, după H.C. Andersen, regia Olimpia Arghir, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 31 martie, ora 10.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 1 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 2 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; joi, 3 aprilie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 4 aprilie, ora 10.00 – “Pinocchio”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 5 aprilie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, adaptare după un basm german, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 5 aprilie, ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, adaptare după un basm german, regia Cristian Pepino; duminică, 6 aprilie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel vitează”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; duminică, 6 aprilie, ora 12.00 – “Croitoraşul cel vitează”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu.

Foto cu Programul teatrelor – wikipedia, facebook, Simion Buia

22
/01
/17

Teatrul Mic deschide seria celor șase premiere din stagiunea 2016-2017 cu spectacolul „Deșteptarea Primăverii” de Frank Wedekind, în regia și scenografia lui Vlad Cristache. Primele reprezentații vor avea loc în zilele de 28 și 29 ianuarie, de la orele 19.00. Acesta este primul spectacol pus în scenă la Teatrul Mic de când conducerea acestuia a fost preluată de către regizorul și profesorul universitar Gelu Colceag.

21
/01
/17

The Deep Sound of Maramures, un proiect care integrează, în structuri artistice contemporane, cercetări antropologice din aria acustică tradițională, va fi prezentat publicului larg, în cadrul unei transmisii online din Vișeul de Sus, un eveniment realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român, care se va bucura de recenzia specială a profesorului Ricardo de Ostos, arhitect experimentalist din Londra.

20
/01
/17

Începând din 20 ianuarie, pe scena Sălii Atelier, publicul se va întâlni cu o nouă piesă regizată de Felix Alexa, Crima din strada Lourcine de Eugène Labiche, un maestru al vodevilului. Primele întâlniri cu publicul: vineri 20 ianuarie 2017 (de la ora ora 20.00), sâmbătă 21 ianuarie 2017 (de la ora 20.00) şi duminică 22 ianuarie 2017 (de la ora 20.00). Premiera oficială va avea loc în zilele de joi 2 februarie (ora 19.00) şi vineri 3 februarie (ora 20.00) - Sala ATELIER.

20
/01
/17

Marți, 24 ianuarie, la ora 19.00, la Librăria Humanitas de la Cișmigiu (Bdul Regina Elisabeta nr. 38), va avea loc un eveniment dedicat volumului Scrisori către Vera, de Vladimir Nabokov, volum aflat în topul vînzărilor Editurii Polirom la Salonul Internațional de Carte Gaudeamus, ediția 2016. Participă: Veronica D. Niculescu, traducătoarea volumului și Bogdan-Alexandru Stănescu, coordonatorul colecției „Biblioteca Polirom”. Moderează: Emanuela Ignățoiu-Sora

20
/01
/17

Simplu spectator de cinema, năist dintotdeauna, salut călduros apariția filmului „6.9 grade pe scara Richter”, de Nae Caranfil. E o nebunie. E de un ludic dus la extrem.

20
/01
/17

Jazz Nouveau anunță încă 4 concerte pentru lunile martie, aprilie și mai ale acestui an în clubul Control: Marc Ribot (foto), Elias Nardi Group feat Daniele Di Bonaventura, Dans Dans și Rotem Sivan Trio.

19
/01
/17

Relansat pe platforma Cinepub, "E pericoloso sporgersi" (1993), de Nae Caranfil, a fost unul dintre cele mai neaşteptate filme din cinematografia română a anilor `90 şi rămâne unul dintre cele mai reuşite şi proaspete debuturi.

19
/01
/17

Industria cinematografică internaţională a intrat în linie dreaptă pentru cel mai important eveniment al său: Gala Premiilor Oscar. Pentru al treilea an consecutiv, Digi24 şi Digi Film vor transmite, în direct şi în exclusivitate, festivitatea de decernare a premiilor Academiei Americane de Film, care va avea loc la Dolby Theatre din Hollywood, Los Angeles.

19
/01
/17

Primăria Municipiului București, prin ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București îi invită pe iubitorii teatrului la premiera oficială a spectacolului ARTISTS TALK - un spectacol despre etica artistului în contextul social și politic de azi -, realizat de Gianina Cărbunariu. Premiera oficială are loc pe 25 și 26 ianuarie, de la ora 20:00

19
/01
/17

Loalwa Braz Vieira, interpreta hitului mondial Lambada, a fost găsită moartă carbonizată în mașina sa, joi, la Saquerema, pe litoralul regiunii Rio de Janeiro. Grupul Kaoma, înfiinţat în 1985, a devenit celebru cu hituri precum „Chorando Se Foi (Lambada)”, „Dançando Lambada” şi „Lambamor”.

Page 1 of 58712345...102030...Last »