Programul teatrelor bucureştene în perioada 6 -12 octombrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-6-12-octombrie/

Visul unei nopţi de vară, Peretele, Sinucigaşul, Un tramvai numit dorinţă, Don Quijote, Urâtul, Băieţii de aur, Numele, Dragoste şi căpşuni şi multe alte spectacole, în săptămâna 6 -12 octombrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|6 Octombrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în săptămâna 6 -12 octombrie

Teatrul Metropolis:

luni, 6 octombrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio –

miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

The Black Box:

miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru;

Sala Pictura:

miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 10 octombrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, 12 octombrie, ora 19.0 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – “Neamul românesc. Trecut, prezent şi viitor”, conferinţă susţinută de primarul oraşului Chişinău, Dorin Chirtoacă; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lig Bugnar, regia Lia Bugnar;

The Media Hall:

duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Şaraiman”, concept, stand-up comedy Dan Badea; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

joi, 9 octombrie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.30 – “Eu şi dosarul meu”, regia Clemens Bechtel; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – “Toufar – The Tourture Games”, de Ales Brezina, regia Petr Zelenka.

"Căsătoria", de Gogol, regia Yuri Kordonski

“Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski

Teatrul Bulandra:

Studio Space –

luni, 6 octombrie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu –

sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Don Quijote”, adaptare după Miguel de Cervantes, regia Mihai Măniuţiu; duminică, 12 octombrie, ora 18.00 – “Hai iu iu hey you you”, spectacol muzical dedicat Mariei Tănase, de Radu Afrim;

Sala George Constantin:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – “Mizantropul”, de Moliere, regia Alexandru Măzgăreanu; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, 11 octombrie, ora 21.00 – “Scene din viaţa insectelor”, de Karel & Josef Capek, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 12 octombrie, ora 21.00 – “Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul Fraţi de sânge de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă:

duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Urâtul”, de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrelli

Marti, 07 octombrie, ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Miercuri, 08 octombrie, ora 20:00
“Filarmonica de Comedie, de Radu Gabriel
Regia si Scenariul: Radu Gabriel
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim
In alte roluri: Leonid Doni, Mihai Muntenita

Sambata, 11 octombrie, ora 21:00
„Razvan Mazilu&Ladies”, recital extraordinar de dans
Invitate: Monica Petrica, Judith State, Vanda Stefanescu
La chitara: Andrei Manea

Teatrul Mic:

vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – Platformă de Teatru Educţional – Copiii Răi.

Teatrul Evreiesc de Stat:

"Parcul", de Mihai Mălaimare

“Parcul”, de Mihai Mălaimare

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “Yom Kippur”, de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Dinastia Efros”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Un rege Lear evreu”, de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Teatrul Masca:

vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, de Michele Modesto Casarin, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Parcul”, de Mihai Mălaimare, regia Mihai Mălaimare; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 6 octombrie, ora 20.00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu; regia Radu Popescu; marţi, 7 octombrie, ora 20.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Testosteron”, de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Dragoste şi căpşuni”, după David Hare, regia Marius Gîlea; vineri, 10 octombrie, ora 22.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.

La scena:

luni, 6 octombrie, ora 19.30 – “Drum Circle”, un spectacol interactiv coordonat de Paul Luculescu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Comedy. Show”, spectacol de improvizaţie, comedie şi interactivitate.

Unteatru:

marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Trei femei înalte”, de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit Dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Cel mai frumos roman din lume”, după un text de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

În culise:

Miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora;  Sâmbătă, 11 Octombrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, După Ştefan Caraman, Regia Cristian Bajora; Duminică, 12 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora; Luni, 13 Octombrie, Ora 20:00, WALK IN BEAUTY (spectacol australian de teatru-dans), Regia Geoffrey Sykes; Marţi, 14 Octombrie, Ora 20:00, IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, După texte de Matei Vişniec, Regia: Cristian Bajora

Teatrul Excelsior

marţi, 7 octombrie, ora 10.00 – “Când jucăriile spun pa”; miercuri, 8 octombrie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 9 octombrie, ora 10.00 – Măria-sa… măgarul!”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian; vineri, 9 octomb rie, ora 10.00 – “Magia copilăriei”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 11.00 – “Când jucăriile spun pa”; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – “Vrăjitorul din Oz”, de Petre Bokor, regia Petre Bokor.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, 11 octombrie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 11 octombrie, ora 12.00 – “Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino.

Foto: Programul teatrelor, Visul unei nopţi de vară, Căsătoria, Parcul – facebook

26
/02
/17

Filmul „Lion/Saroo: Drumul spre acasă” care se bucură de un succes răsunător în toate colţurile lumii, se bazează pe o poveste reală, emoţionantă şi plină de candoarea şi speranţa regăsirii familiei.

25
/02
/17

În perioada 14-17 septembrie 2017, va avea loc a doua ediție a DokStation Music Documentary Film Festival, singurul festival de documentare muzicale din București. Proiecțiile, concertele, evenimentele și atelierele pentru copii și tineri se vor desfășura în mai multe cartiere ale capitalei.

25
/02
/17

Duminică, 26 februarie 2017, de la ora 19.00, la Teatrul EXCELSIOR va avea loc premiera spectacolului „TimeAholics” de Bogdan Capșa, un tânăr de 17 ani, în regia Ancăi Ciuclaru. Piesa a câștigat cea de-a doua ediție a Concursului de dramaturgie pentru adolescenți New Drama.

24
/02
/17

Când îl văd îmi dispare complet cheful pentru micul dejun frugal, pe care îl servesc cu religiozitate (3-4 ouă – fierte, ochiuri sau omletă- un copănel de pui sau câteva felii zdravene de șuncă, ceva mezeluri la grămadă, niște castraveciori murați sau gogoșari în oțet, un codru de brânză și ce mai pică), parcă mă văd la bătrânețe, adică peste două –trei luni, mimând mișcare cu gândul la ce o să mănânc după.

24
/02
/17

Centrul Cultural Casa Artelor și Primăria Sectorului 3 îi invită pe bucureșteni astăzi, între orele 18.00 și 21.00, la "ZIUA DRAGOBETELUI", ediția a IV-a, un eveniment dedicat iubirii și tradițiilor românești. La ora 19.00, în Cupola Casei Artelor, toți cei care doresc să închine un pahar de vin în cinstea iubirii autentic românești, vor fi invitați la o prezentare de vinuri, urmată de o degustare.

24
/02
/17

CRONICĂ DE FILM Danny Boyle ţinteşte resursele de nostalgie după tinereţe ale spectatorilor, cu „T2 Trainspotting”, reîntâlnirea a patru personaje celebre după 20 de ani. În schimb, „Copacul cu poveşti”, de spaniolul J.A. Bayona, este o melodramă care evadează din când în când în fantastic, însă fără o mare îndrăzneală.

23
/02
/17

Teatrul Evreiesc de Stat continuă familiarizarea publicului cu dramaturgia unuia dintre cei mai valoroşi dramaturgi israelieni contemporani, Hillel Mittelpunkt. După comedia Varşovia.Ghid Turistic, ”Şofer / Pictor” aduce în scenă doi protagonişti complet diferiţi, forţaţi să trăiască împreună într-un spaţiu închis. Premiera oficială a spectacolului va avea loc pe 24, 25 şi 26 februarie, de la ora 19.00, la Teatrul Evreiesc de Stat.

23
/02
/17

ROMÂNI CELEBRI ÎN STRĂINĂTATE În 1789 se năştea la Hotahova (azi în Albania) un om cu destin neobişnuit. La zece ani vine în Ţara Românească, face studii de filosofie la Viena şi de medicină în Germania, la Halle; revine la Bucureşti şi aici are o carieră spectaculoasă, cu reverberaţii până astăzi în Grecia. S-a stins din viaţă în 1874. E vorba de Apostol Arsaki.

23
/02
/17

A fost o vreme când la Bucureşti s-a construit mult, somptuos şi durabil. În istoria Europei răstimpul e cunoscut drept la belle époque; în România a fost vorba de domnia regelui Carol I. Să amintim doar câteva clădiri ridicate atunci şi cu care ne mândrim şi azi în faţa străinilor, încercând  să-i convingem că am fost „micul Paris”. Aşa dar: Ateneul român, Ministerul Agriculturii, Palatul Cantacuzino, Palatul de Justiţie, Poşta, CEC-ul, Muzeul Ţăranului Român, Palatul Bursei, Palatul Asigurări Generala, Bufetul de la Şosea, Palatul Camerei Deputaţilor (azi muzeul Patriarhiei), Fundaţia universitară Carol I

23
/02
/17

„Bacalaureat” (regia Cristian Mungiu)”, „Câini” (regia Bogdan Mirică), „Două lozuri” (regia Paul Negoescu), „Inimi cicatrizate” (regia Radu Jude) și „Sieranevada” (regia Cristi Puiu) intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo 2017 la categoria „Cel mai bun film”.

23
/02
/17

Reîntors recent la Teatrul Național din Iași, Radu Afrim pune în scenă spectacolul Măcelăria lui Iov, un text provocator, semnat de Fausto Paravidino, unul dintre cei mai în vogă dramaturgi europeni ai momentului. Măcelăria lui Iov se va juca la Naţionalul ieşean, în premieră pe ţară, sâmbătă, 25 februarie, și duminică, 26 februarie, de la ora 19.30, la Sala Teatru³. Următoarele reprezentații ale spectacolului (nerecomandat persoanelor sub 16 ani) vor avea loc pe 7 şi 12 martie, de la ora 19.00.

23
/02
/17

Se întâmpla de Dragobete, în anul 1929. Pentru prima oară în România, miza unui concurs de frumusețe era participarea la celebrul „Miss Univers”. După desfășurarea semifinalelor, organizate pe județe, Magda Demetrescu, “orfană de doar 17 ani, adoptată şi crescută de una dintre mătuşile sale.”- potrivit presei vremii - avea să fie declarată la începutul lunii martie „Miss România”.

Page 1 of 59612345...102030...Last »