Programul teatrelor bucureştene în perioada 6 -12 octombrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-6-12-octombrie/

Visul unei nopţi de vară, Peretele, Sinucigaşul, Un tramvai numit dorinţă, Don Quijote, Urâtul, Băieţii de aur, Numele, Dragoste şi căpşuni şi multe alte spectacole, în săptămâna 6 -12 octombrie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|6 Octombrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în săptămâna 6 -12 octombrie

Teatrul Metropolis:

luni, 6 octombrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio –

miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

The Black Box:

miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru;

Sala Pictura:

miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 10 octombrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, 12 octombrie, ora 19.0 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – “Neamul românesc. Trecut, prezent şi viitor”, conferinţă susţinută de primarul oraşului Chişinău, Dorin Chirtoacă; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lig Bugnar, regia Lia Bugnar;

The Media Hall:

duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic –

joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Şaraiman”, concept, stand-up comedy Dan Badea; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

joi, 9 octombrie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.30 – “Eu şi dosarul meu”, regia Clemens Bechtel; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – “Toufar – The Tourture Games”, de Ales Brezina, regia Petr Zelenka.

"Căsătoria", de Gogol, regia Yuri Kordonski

“Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski

Teatrul Bulandra:

Studio Space –

luni, 6 octombrie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu –

sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Don Quijote”, adaptare după Miguel de Cervantes, regia Mihai Măniuţiu; duminică, 12 octombrie, ora 18.00 – “Hai iu iu hey you you”, spectacol muzical dedicat Mariei Tănase, de Radu Afrim;

Sala George Constantin:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – “Mizantropul”, de Moliere, regia Alexandru Măzgăreanu; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, 11 octombrie, ora 21.00 – “Scene din viaţa insectelor”, de Karel & Josef Capek, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 12 octombrie, ora 21.00 – “Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul Fraţi de sânge de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;

Sala Nouă:

duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Urâtul”, de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrelli

Marti, 07 octombrie, ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Miercuri, 08 octombrie, ora 20:00
“Filarmonica de Comedie, de Radu Gabriel
Regia si Scenariul: Radu Gabriel
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim
In alte roluri: Leonid Doni, Mihai Muntenita

Sambata, 11 octombrie, ora 21:00
„Razvan Mazilu&Ladies”, recital extraordinar de dans
Invitate: Monica Petrica, Judith State, Vanda Stefanescu
La chitara: Andrei Manea

Teatrul Mic:

vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Numele”; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – Platformă de Teatru Educţional – Copiii Răi.

Teatrul Evreiesc de Stat:

"Parcul", de Mihai Mălaimare

“Parcul”, de Mihai Mălaimare

miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “Yom Kippur”, de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – “Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Dinastia Efros”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Un rege Lear evreu”, de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.

Teatrul Masca:

vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”, de Michele Modesto Casarin, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Parcul”, de Mihai Mălaimare, regia Mihai Mălaimare; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 6 octombrie, ora 20.00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu; regia Radu Popescu; marţi, 7 octombrie, ora 20.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Testosteron”, de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Dragoste şi căpşuni”, după David Hare, regia Marius Gîlea; vineri, 10 octombrie, ora 22.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.

La scena:

luni, 6 octombrie, ora 19.30 – “Drum Circle”, un spectacol interactiv coordonat de Paul Luculescu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Comedy. Show”, spectacol de improvizaţie, comedie şi interactivitate.

Unteatru:

marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – “Trei femei înalte”, de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit Dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – “Cel mai frumos roman din lume”, după un text de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

În culise:

Miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora;  Sâmbătă, 11 Octombrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, După Ştefan Caraman, Regia Cristian Bajora; Duminică, 12 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora; Luni, 13 Octombrie, Ora 20:00, WALK IN BEAUTY (spectacol australian de teatru-dans), Regia Geoffrey Sykes; Marţi, 14 Octombrie, Ora 20:00, IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, După texte de Matei Vişniec, Regia: Cristian Bajora

Teatrul Excelsior

marţi, 7 octombrie, ora 10.00 – “Când jucăriile spun pa”; miercuri, 8 octombrie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 9 octombrie, ora 10.00 – Măria-sa… măgarul!”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian; vineri, 9 octomb rie, ora 10.00 – “Magia copilăriei”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 11.00 – “Când jucăriile spun pa”; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – “Vrăjitorul din Oz”, de Petre Bokor, regia Petre Bokor.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, 11 octombrie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 11 octombrie, ora 12.00 – “Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 10.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 12.00 – “Pinocchio”, regia Cristian Pepino.

Foto: Programul teatrelor, Visul unei nopţi de vară, Căsătoria, Parcul – facebook

19
/01
/17

Relansat pe platforma Cinepub, "E pericoloso sporgersi" (1993), de Nae Caranfil, a fost unul dintre cele mai neaşteptate filme din cinematografia română a anilor `90 şi rămâne unul dintre cele mai reuşite şi proaspete debuturi.

19
/01
/17

Industria cinematografică internaţională a intrat în linie dreaptă pentru cel mai important eveniment al său: Gala Premiilor Oscar. Pentru al treilea an consecutiv, Digi24 şi Digi Film vor transmite, în direct şi în exclusivitate, festivitatea de decernare a premiilor Academiei Americane de Film, care va avea loc la Dolby Theatre din Hollywood, Los Angeles.

19
/01
/17

Primăria Municipiului București, prin ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București îi invită pe iubitorii teatrului la premiera oficială a spectacolului ARTISTS TALK - un spectacol despre etica artistului în contextul social și politic de azi -, realizat de Gianina Cărbunariu. Premiera oficială are loc pe 25 și 26 ianuarie, de la ora 20:00

19
/01
/17

Loalwa Braz Vieira, interpreta hitului mondial Lambada, a fost găsită moartă carbonizată în mașina sa, joi, la Saquerema, pe litoralul regiunii Rio de Janeiro. Grupul Kaoma, înfiinţat în 1985, a devenit celebru cu hituri precum „Chorando Se Foi (Lambada)”, „Dançando Lambada” şi „Lambamor”.

19
/01
/17

„Statele unite ale iubirii”, drama scrisă și regizată de polonezul Tomasz Wasilewski, intră de mâine în cinematografe din: București, Bârlad, Botoșani, Brașov, Cluj, Constanța, Deva, Gura Humorului, Focșani, Iași, Odobești, Pitești, Târgu Mureș, Timișoara, distribuit de Transilvania Film.

19
/01
/17

Romanul „Cinci colțuri” (cea mai recentă carte a lui Mario Vargas Llosa), în traducerea lui Marin Mălaicu-Hondrari, a văzut lumina tiparului la Humanitas Fiction, la sfârșitul anului trecut, în seria de autor dedicată marelui scriitor peruan.

19
/01
/17

Casa de Producție TVR vine cu o ediţie In memoriam Ion Besoiu, în această seară, de la ora 20:10, la TVR 2, TVR HD şi online pe TVR+. „Livada de vişini”, în regia lui Alexandru Lustig, ultimul spectacol de teatru tv în care a jucat Ion Besoiu. Valeria Seciu, Ion Besoiu, Dan Aştilean, Marian Râlea, Anca Sigartău, Gelu Niţu, Ioana Anastasia Anton, Dan Rădulescu apar în distribuţia spectacolului.

18
/01
/17

Cel mai longeviv spectacol din repertoriul Teatrului Odeon, ”Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, în regia Alexandru Dabija, revine, după o pauză de mai mult de un an. Cea de-a 222-a reprezentaţie va avea loc în această seară (miercuri), de la ora 19.00.

18
/01
/17

Unul dintre cei mai cunoscuţi actori români, Ion Besoiu, a murit, astăzi, la vârsta de 85 de ani, la institutul pentru boli cardio-vasculare „Prof. Dr. C.C. Iliescu", din Capitală. De-a lungul bogatei sale cariere, Ion Besoiu ainterpretat zeci de roluri în pe scenă și pe platourile de filmare.

18
/01
/17

Critic (constructiv) de teatru, curator de evenimente culturale din & dimprejurul teatrului, editor, traducătoare, observator, comentator și producător de proiecte culturale ce deschid teatrul spre diferite alte forme de creativitate artistică.

18
/01
/17

Saroo are doar 5 ani când se pierde de fratele lui mai mare și ajunge într-un tren care-l duce de-a lungul Indiei, în Calcutta, la mii de kilometri depărtare de locul unde s-a născut şi de familie. Înainte de a fi adoptat de un cuplu din Australia, micuţul supravieţuieşte numeroaselor încercări şi primejdii întâlnite. Apoi, 25 de ani mai târziu, porneşte în căutarea familiei sale, încercând să reajungă acasă.

17
/01
/17

Comedia 6,9 pe scara Richter, în regia lui Nae Caranfil ,va ajunge în 39 de oraşe şi peste 65 de ecrane din ţară, începând cu 20 ianuarie. Miercuri, 18 ianuarie, fanii regizorului sunt aşteptaţi la o proiecţie specială în avanpremieră, care va avea loc de la ora 20.00 la Grand Cinema & More Băneasa. Proiecţia va fi precedată de o sesiune de autografe cu Nae Caranfil, începând cu ora 19.30, în foaierul cinematografului.

17
/01
/17

În această seară, de la ora 19.00, la ceainăria Cărturești Verona, editura Nemira lansează o carte fundamentală pentru istoria ideilor, tradusă pentru prima dată în România: Numărul de aur. Rituri și ritmuri pitagoreice în dezvoltarea civilizației occidentale, de Matila C. Ghika. Volumul cuprinde o scrisoare către autor semnată de Paul Valéry, prefață de Basarab Nicolescu și este tradusă din limba franceză de Adrian Pătrușcă.

Page 1 of 58612345...102030...Last »