Programul teatrelor bucureştene, 7 – 13 aprilie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-7-13-aprilie/

Lecţia de violoncel, Amantul, Gaiţele, Mult zgomot pentru nimic, Băieţii de aur, O viaţă în teatru şi Carpathian Garden sunt doar câteva dintre sppectacolele pe care le puteţi viziona în această săptămână pe scenele din Capitală. Programul teatrelor bucureştene în perioada 7 – 13 aprilie:

Un articol de Petre Ivan|7 Aprilie 2014

Teatrul Metropolis:

vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Tartufee sau Impostorul”, versiune scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 12 aprilie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 13 aprilie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio – marţi, 8 aprilie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Hoţi”, de Dea Loher, regia Radu Afrim; vineri, 11 aprilie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M Zamfirescu, regia Ion Cojar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura:

marţi, 8 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 10 aprilie, ora 20.00 – “Acum ori niciodată”, de Vladimir Kasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, 8 aprilie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; vineri, 11 aprilie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 12 aprilie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Purimşpil – o comedie (TES)”, de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu; vineri, 11 aprilie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Doi X Doi”, după “Tigrul”, de Murray Schisgal şi “Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; duminică, 13 aprilie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media:

duminică, 13 aprilie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – marţi, 8 aprilie, ora 12.30 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Povestea soldatului”, libretul CF Ramuz, muzica Igor Stravinski, traducerea Şerban Foarţă; duminică, 13 aprilie, ora 11.00 – “Copilăria lui Richard Wagner”, regia Monica Ciută; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio:

joi, 10 aprilie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 11 aprilie, ora “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living in Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; duminică, 13 aprilie, ora 11.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Nottara:

Sala Horia Lovinescu – vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Maria Callas – La divina”, după “Master Class”, de Terrence McNally, regia Radu Gabrea; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Scandal la operă!”, comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor;

Sala George Constantin:

luni, 7 aprilie, ora 19.30 – “Abator”, de Marco di Stefanco, regia Mădălina Ţurcanu; marţi, 8 aprilie, ora 19.30 – “Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 9 aprilie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; joi, 10 aprilie, ora 19.30 – “Variaţiuni enigmatice”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 – “Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 – “Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu.

Teatrul Mic:

marţi, 8 aprilie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Mutter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; sâmbătă, 12 aprilie,ora 19.00 – “Spionul balcanic”, de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Profesiunea d-nei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Livada cu vişini”, după AP Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Super-fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”, de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan – joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 13 aprilie, ora 18.00 – “Casa Zoikăi”, de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;

Programul teatrelor

“Casa Zoikăi”, regia Alexandru Tocilescu

Sala Nouă:

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Urâtul”, de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Factorul uman”, de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Teatrul Naţional) –

miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Purimspil – O comedie”, de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu; (Sala Noua a Teatrului de Comedie). duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Păpuşarul”, de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater.

Teatrul Bulandra:

Sala Liviu Ciulei – joi, 10 aprilie, ora 20.00 – “Arlechino moare?”, de Nikai Evreinov, un spectacol condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 11 aprilie, ora 21.00 – “Mecanica inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 12 aprilie, ora 22.00 – “Mecanica inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Masca:

sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Comedia erorilor”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul În Culise:

luni, 7 aprilie, ora 20.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 8 aprilie, ora 20.00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora.

Godot Café:

marţi, 8 aprilie, ora 19.30 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, un spectacol de Andrea Gavriliu; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 – “Reflection”, by Lightwave Theatre, regia Cristina Andreea Ion; joi, 10 aprilie, ora 21.00 – “Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Femeile din viaţa mea”, după John Patrick Shanley, scenografia Irina Moscu; vineri, 11 aprilie, ora 22.00 – “Ieri, Azi, Mâine şi Oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; sâmbătă, 12 aprilie, ora 14.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, un spectacol de Lia Bugnar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Fisura”, de Flavius Lucăcel, regia Victor Olăhuţ; duminică, 13 aprilie, ora 13.30 – “7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Freak show”, de Florin Piersic jr., un one-man-show cu Florin Piersic jr.; duminică, 13 aprilie, ora 22.00 – “Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, scenografia Irian Moscu.

Teatrul Luni:

luni, 7 aprilie, ora 20.00 – “Terasa”, regia Cornelia Alexoi; sâmbătă, 12 aprilie, or 20.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Act:

marţi, 8 aprilie, ora 19.00 – “American Buffalo”, de David Mamet, regia Cristi Juncu; joi, 10 aprilie, ora 19.00 – “Orfani”, de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 – “Cont(r)acte”, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Teatrul Arca (La Scena):

miercuri, 9 aprilie, ora 19.30 – “În centrul atenţiei”, de Neil LaBute, regia Vlad Massaci.

UnTeatru:

vineri, 11 aprilie, ora 19 .00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 – “Retox”, de Eugen Jebeleanu, scenografie Velica Panduru; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 – “Cel mai frumos roman din lume”, de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

Teatrul de Artă:

joi, 10 aprilie, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; vineri, 11 aprilie, ora 20.15 – “6 din 49”, de Gyorgy Spiro, regia Alexandru Maftei.

Programul teatrelor

“6 din 49”, regia Alexandru Maftei

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, 12 aprilie, ora 20.00 – “Ciao Bella”, regia Antoaneta Zaharia.

Opera Comică pentru copii:

luni, 7 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; luni, 7 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 8 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 8 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; miercuri, 9 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; miercuri, 9 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; joi, 10 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; joi, 10 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 11 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 11 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska.

Teatrul Ion Creangă:

Sala Rapsodia –

luni, 7 aprilie, ora 10.00 – “Noddy”, adaptare de David Wook, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; marţi, 8 aprilie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul “Harap Alb”, de Ion Creangă, regia Cornel Todea; joi, 10 aprilie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 – “Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 11.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; duminică, 13 aprilie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea.

Sala Ludoteca:

miercuri, 9 aprilie, ora 18.00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; vineri, 11 aprilie, ora 18.00 – “Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic, scenografia Anca Pâslaru.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 7 aprilie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; luni, 7 aprilie, ora 12.00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; marţi, 8 aprilie, ora 10.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 8 aprilie, ora 12.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 – “Pinocchio”, adaptare după Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; miercuri, 9 aprilie, ora 12.00 – “Pinocchio”, adaptare după Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; joi, 10 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; joi, 10 aprilie, ora 12.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; vineri, 11 aprilie, ora 12.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 12 aprilie, ora 12.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; duminică, 13 aprilie, ora 10.00 – “Cui i-e frică de Bau-Bau?”; duminică, 13 aprilie, ora 12.00 – “Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior:

luni, 7 aprilie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; miercuri, 9 aprilie, ora 12.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; sâmbătă, 12 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 13 aprilie, ora 10.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.

Foto cu Programul teatrelor facebook

30
/03
/17

CRONICĂ DE FILM Proiectat în deschiderea Festivalului Internaţional de Film Experimental Bucureşti (BIEFF), „Poesia sin fin” (2016), noua peliculă autobiografică a maestrului chilian Alejandro Jodorowsky, este o rememorare suprarealistă a unei tinereţi excentrice.

30
/03
/17

“Aș spune fără ezitare, că, dacă există un talent, el se cheamă Vasilica Tastaman. Nu avea niciun fel de studiu, dar ce studiu îi mai trebuia? Ea pe scenă trăia, nu spunea nimic altceva. Era o bijuterie, cum să vă spun? Eu n-am ce sa vă povestesc despre Vasilica, ea însăși este o poveste. O mare minune pe care am întâlnit-o în viața mea". - Radu Beligan. Într-o zi de 30 martie ne părăseau actrița Vasilica Tastaman şi Părintele Nicolae Steinhardt.

30
/03
/17

Salutat pentru simțul său estetic, afișul celei de-a 70-a ediții a Festivalului de la Cannes (17 — 28 mai 2017) care o reprezintă pe Claudia Cardinale dansând pe un acoperiș la Roma în 1959, a fost ironizat de presa franceză, acesta suspectând o retușare a taliei și a coapselor actriței italiene.

30
/03
/17

Teatrul de Stat din Letonia, The New Riga Theatre, prezintă la FITS 2017 BRODSKY/BARYSHNIKOV, un one-man-show în regia lui Alvis Hermanis. Spectacolul din acest an este bazat pe poemele laureatului la premiile Nobel, Joseph Brodsky, interpretate de Mikhail Baryshnikov, cunoscutul dansator, coregraf și actor american.

30
/03
/17

Prințul Charles a sosit, în această dimineața, la Muzeul Național al Satului "Dimitrie Gusti", fiind întâmpinat de directoarea instituției, Paula Popoiu, și de Irina Cajal, subsecretar de stat în Ministerul Culturii. Alteța Sa Regală a fost primită cu pâine și sare.

29
/03
/17

Peste 180 de cinematografe din Statele Unite vor difuza filmul "1984" pe 4 aprilie, în replică la politicile administrației președintelui american Donald Trump. Pelicula, o adaptare din anii '80 a cărții cu același nume de George Orwell, va fi proiectată în 165 de orașe din 43 de state din SUA, dar și în țări precum Canada, Anglia, Suedia și Croația.

29
/03
/17

Pe 30 martie 1989, inima lui Nicolae Steinhardt a încetat să mai bată la 76 de ani. Jumătate din viață o trăise căutând fericirea, iar cealaltă jumătate, ultimii 29 de ani, trăind fericirea. În drum spre spitalul din Baia Mare, monahul de la Rohia face un infarct.

29
/03
/17

Teatrul de Comedie prezintă vineri 7 aprilie și sâmbătă 22 aprilie, ora 19.00, la Sala „Radu Beligan” premiera oficială a spectacolului “Drumeția sau Despre sexualitate azi”, de Martin Heckmanns. Traducerea și regia îi aparțin lui Vlad Massaci, iar scenografia este semnată de Vanda Maria Sturdza.

28
/03
/17

Editura Humanitas Fiction îi aşteaptă pe iubitorii de carte miercuri, 29 martie, de la ora 19.00, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu (Bld. Regina Elisabeta nr.38), la lansarea volumului "Fata cu fragi" de Lisa Strømme, recent apărut în colecţia Raftul Denisei în traducerea Irinei Bojin, un roman despre tumultoasa poveste de dragoste care a inspirat celebrul tablou Strigătul de Edvard Munch.

28
/03
/17

ROMÂNI CELEBRI ÎN STRĂINĂTATE În 1960 se năştea la Brăila o mică făptură căreia i s-a prezis un viitor strălucit. Proorocirea s-a împlinit doar până la o vreme. Ca şi alţi mulţi români, şi-a făcut studiile la Paris; a debutat în oraşul natal la 21 de ani dar consacrarea a început să se contureze la Paris, graţie lui Ch. Gounod care i-a încredinţat rolul Margaretei din opera Faust.

28
/03
/17

Într-o zi de 28 martie se nășteau Mario Vargas Llosa şi Maxim Gorki şi se stingeau din viaţă Eugen Ionescu, Grigoraș Dinicu, Gheorghe Tomozei, Ștefan Radof, Virginia Woolf, Serghei Rahmaninov, Marc Chagall, Billy Wilder şi Peter Ustinov.

28
/03
/17

Ieri, în ultima zi a Salonului Cărţii de la Paris, desfăşurat în perioada 24-27 martie 2017, standul României a fost inclus, pe primul loc în topul celor mai frumoase standuri de la Livre Paris 2017, în clasamentul realizat de site-ul actualitte.com. “Standul României ne captează întotdeauna atenţia. Ambianţa de artă contemporană este dată de oglinzi şi de o instalaţie de neoane, dar luminile sunt atenuate pentru a nu intimida publicul”, a scris actualitte.com.

28
/03
/17

One-man show, spectacol de teatru-dans, teatru nonverbal, ”perform(D)ance” de și cu Paul Cimpoieru. Regizorul, coregraful și dans-actorul Paul Cimpoieru a crescut în pepiniera de talente și limbaj artistic a Companiei Passepartout D.P. (unde a ajuns printr-o întâmplare), iar ulterior și-a continuat evoluția într-un mod uimitor pentru cineva care nu are niciun fel de studii de teatru sau dans ”oficiale”, caci este absolvent de Politehnică și fost inginer de telecomunicații.

Page 1 of 60512345...102030...Last »