Programul teatrelor bucureştene în perioada 9 – 15 iunie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-9-15-iunie/

,,Două loturi” la Teatrul Naţional, ,,Godot a venit” la Odeon, ,,Mecanica inimii” la Bulandra. Sunt câteva dintre spectacolele pe care le puteţi vedea săptămâna asta pe scenele bucureştene.

Un articol de Liliana Matei|10 Iunie 2014

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Pictura: marţi, 10 iunie, ora 20:00 – “Două loturi”, regia Alexandru Dabija; miercuri, 11 iunie, ora 20:00 – “Două loturi”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 15 iunie, ora 20:00 – “Încă-i bine!”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică: sâmbătă, 14 iunie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: miercuri, 11 iunie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano” de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 15 iunie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano” de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 14 iunie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudia Goga;

Sala Studio: joi, 12 iunie, ora 19:30 – “Furtuna”, regia Alexander Morfov; vineri, 13 iunie, ora 19:30 – “Furtuna”, regia Alexander Morfov; duminică, 15 iunie, ora 19:30 – “Sinucigaşul”, regia Felix Alexa;

Sala Media: sâmbătă, 14 iunie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 15 iunie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii; duminică, 15 iunie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”: duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu;

Sala “George Constantin”: luni, 9 iunie, ora 19:30 – “Indispensabilii”, regia Alex Mihail; miercuri, 11 iunie, ora 19:30 – “Angajare de clovn”, regia Daniel Bucur; joi, 12 iunie, ora 19:30 – “Poker face”, regia Adela Biţică; vineri, 13 iunie, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:30 – “Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 15 iunie, ora 19:30 – “Matrimoniale”, regia Diana Lupescu.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic: joi, 12 iunie, ora 19:00 – “Godot a venit!”, regia K. Kiyama; vineri, 13 iunie, ora 19:00 – “Fluturi şi Oameni”, regia Silviu Oltean;

Sala Studio: miercuri, 11 iunie, ora 19:30 – “De vânzare”, de Gianina Cărbunariu; joi, 12 iunie, ora 19:30 – “De vânzare”, de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; duminică, 15 iunie, ora 19:30 – “Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”: marţi, 10 iunie, ora 21:30 – “Mecanica inimii”, regia Chris Simion; joi, 12 iunie, ora 21:30 – “Mecanica inimii”, regia Chris Simion; duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “La grande magia”, regia Elie Malka;

Sala “Toma Caragiu”: vineri, 13 iunie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 14 iunie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul Metropolis:

 

doi pe o banca

,,Doi pe o bancă” a avut premiera anul acesta, la Teatrul Metropolis.

luni, 9 iunie, ora 19:00 – “Fantoma, dragostea mea!”, regia Şerban Puiu; marţi, 10 iunie, ora 19:00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; vineri, 13 iunie, ora 18:00 – “Îngeri în America”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:00 – “Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; duminică, 15 iunie, ora 15:00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Mic:

miercuri, 11 iunie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; joi, 12 iunie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”, regia Gelu Colceag; vineri, 13 iunie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:00 – “Băieţii de aur”, regizor de platou Petre Moraru; duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “Profesiunea doamnei Warren”, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic:

sâmbătă, 14 iunie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”, regia Vlad Stănescu; duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “Interpretul”, regia Radu Gheorghe.

Teatrul Evreiesc de Stat:

la Sala Nouă a Teatrului de Comedie: marţi, 10 iunie, ora 19:00 – “Astă seară: Lola Blau”, regia Alexandru Dabija; duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “Dinastia Efros”, regia Kincses Elemer.

la Sala Mică a Teatrului Naţional: miercuri, 11 iunie, ora 19:00 – “Un rege Lear evreu”, regia Grigore Gonţa;

la Sala Teatrului Nottara: joi, 12 iunie, ora 19:00 – “Carre de aşi… cu valet”, regia Harry Eliad.

În Culise:

luni, 9 iunie, ora 20:00 – “Just about love”, regia Cristian Bajora; miercuri, 11 iunie, ora 20:00 – “Iele – O improvizaţie, două…”; joi, 12 iunie, ora 19:00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora;

Godot Cafe-Teatru:

luni, 9 iunie, ora 20:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, 10 iunie, ora 20:00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; miercuri, 11 iunie, ora 20:00 – “Freak show”, un one-man-show cu Florin Piersic Jr.; joi, 12 iunie, ora 20:00 – “Un cuplu ciudat”, regia Doina Antohi; vineri, 13 iunie, ora 19:00 – “Carpathian Garden” de Radu Iacoban; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:00 – “Tu eşti Eu”, regia Ştefana Samfira; sâmbătă, 14 iunie, ora 22:00 – “În parc”, regia Radu Iacoban; duminică, 15 iunie, ora 15:00 – “Două liniuţe”, regia Lia Bugnar; duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; duminică, 15 iunie, ora 21:30 – “Testosteron”, regia Zalan Zakarias.

freak show florin piersic jr killing time

Florin Piersic Jr., în ,,Freak Show”

Teatrul Elisabeta:

vineri, 13 iunie, ora 20:00 – “Triunghiul femeilor” de Rodica Popescu Bitănescu.

Teatrul ACT:

marţi, 10 iunie, ora 19:00 – “Absolut!”, regia Alexandru Dabija;

La Scena:

luni, 9 iunie, ora 20:00 – “Călugărul mascat şi adulterina”, regia Cristian Bajora;

 

UnTeatru:

vineri, 13 iunie, ora 19:00 – “Scrisoare către Casandra”, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 14 iunie, ora 19:00 – “Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan; duminică, 15 iunie, ora 19:00 – “Căldură? Mare?” de Ion Luca Caragiale.

Teatrul Excelsior:

marţi, 10 iunie, ora 10:00 – “Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor; joi, 12 iunie, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi.

Teatrul “Ion Creangă”:

Sala Rapsodia: marţi, 10 iunie, ora 10:00 – “Când jucăriile spun pa!”, regia Attila Vizauer;

Sala Ludoteca: vineri, 13 iunie, ora 18:00 – “Cocos”, regia Voicu Hetel.

Opera Comică pentru Copii:

marţi, 10 iunie, ora 10:00 – “Albă ca Zăpada”, regia Gigel Ungureanu; marţi, 10 iunie, ora 13:00 – “Albă ca Zăpada”, regia Gigel Ungureanu; vineri, 13 iunie, ora 17:00 – “Invitaţie la Castel”.

18
/08
/17

"Fereşte-te de succes; are o parte întunecată." - Robert Redford. Astăzi este ziua lui! A împlinit 81 de ani, iar bogata sa carieră sa se întinde pe mai bine de jumătate de secol, timp în care a fost distins cu două nominalizări la Oscar şi două trofee câştigate – unul pentru regie şi unul onorific, obţinut în 2002, pentru întreaga contribuţie adusă cinematografiei.

17
/08
/17

Zilnic, până în data de 2 septembrie, organizatorii Galei HOP 2017 vă invită să-i cunoaşteţi pe concurenții din acest an, urmărindu-le clipurile de prezentare, fişa profesională şi galeria foto realizată de Adi Bulboacă.

17
/08
/17

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, împreună cu Academia de Teatru şi Film „Athanor” din Passau – Germania prezintă proiectul pilot „Întâlniri Teatrale la Sulina”, care se va desfășura în perioada 31 august – 4 septembrie 2017.

16
/08
/17

Actrița Cristina Flutur joacă personajul Alice în lungmetrajul „Grain”, o coproducție Turcia-Germania-Franța-Suedia, selectat în competiția oficială la Festivalul de Film de la Sarajevo, cel mai important eveniment de gen din Europa de Sud-Est. Filmul „Grain” este regizat de regizorul turc Semih Kaplanoglu, câștigătorul Ursului de Aur la a 60-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin.

Page 1 of 64212345...102030...Last »