Programul teatrelor din Bucureşti, 13 – 19 octombrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-13-19-octombrie/

Doi pe o bancă, D’ale noastre, Tipografic majuscul, Tartuffe sau impostorul, … escu, Băieţii de aur, Livada de vişini, Trei piese scurte fără sexşi multe alte spectacole pe scenele teatrelor bucureştene, în săptămâna 13 – 19 octombrie

Un articol de Petre Ivan|13 Octombrie 2014

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 13 – 19 octombrie

Teatrul Metropolis:

joi, 16 octombrie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

marţi, 14 octombrie, ora 20.00 – “D’ale noastre”, de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; joi, 16 octombrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 19 octombrie, ora 20.00 – “Royal Fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Pictura:

miercuri, 15 octombrie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; joi, 16 octombrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 17 octombrie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; sâmbătă, 18 octombrie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 18 octombrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

joi, 16 octombrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano” de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 19 octombrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media:

vineri, 17 octombrie, ora 20.00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 19 octombrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii, informează Mediafax.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

luni, 13 octombrie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu.

Teatrul Bulandra,

Studio Space: luni, 13 octombrie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; marţi, 14 octombrie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de

"Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban.

“Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban.

Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban.

Teatrul Nottara,

Sala Horia Lovinescu:

luni, 13 octombrie, ora 18.00 – “Tartuffe sau impostorul”, după Moliere, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; marţi, 14 octombrie, ora 18.00 – “Miss Daisy şi şoferul”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga; miercuri, 15 octombrie, ora 18.00 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; joi, 16 octombrie, ora 18.00 – “Victor”Ia (Opus1)”, scenariu şi regia Helene van der Stichel, coregrafia Dany Lays; vineri, 17 octombrie, ora 18.00 – “Brand de Crăciun la Familia Ivanov”, de Al. I. Vvedenski, regia Andras Urban; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Sala George Constantin:

luni, 13 octombrie, ora 21.00 – “Poker face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; marţi, 14 octombrie, ora 21.00 – “Bob (Fasole)”, de Elin Rahnev, regia Lupko Gorgievski; miercuri, 15 octombrie, ora 21.00 – “Play Shakespeare”, după operele lui William Shakespeare, regia Cristian Pepino; joi, 16 octombrie, ora 21.00 – “Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; vineri, 17 octombrie, ora 21.00 – “Maso(Carne)”, de Viliam Klimacek, regia Jan Fric; duminică, 19 octombrie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma, coregrafia Violeta Captari.

Teatrelli

Luni, 13 octombrie,ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca

Marti, 14 octombrie,ora 20:00
„Filarmonica de Comedie, de Radu Gabriel
Regia si Scenariul: Radu Gabriel
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim
In alte roluri: Leonid Doni, Mihai Muntenita

Joi,16 octombrie,ora 20:00
„Concert Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers”
Un show garantat 100%
-Ioan Gyuri Pascu: voce si chitara acustica
-Vlady Cnejevici: claviaturi si voce
-Teo Boar: chitara electrica si voce

Vineri, 17 octombrie,ora 20:00
„Trasi la Xerox”, un spectacol de Dan Tudor
Dramatizare dupa o idee de de Vasili Suskin
Regia: Dan Tudor
Cu: Dan Tudor, Ovidiu Cuncea, Afrodita Androne

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

joi, 16 octombrie, ora 19.00 – “… escu”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00- “Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Revizorul”, (cu Ştefan Bănică), de NV Gogol, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Mic:

miercuri, 15 octombrie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic:

marţi, 14 octombrie, ora 19.00 – “Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; joi, 16 octombrie, ora 19.00 – “Zic Zac”, un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ştefan Lupu, platformă de teatru educaţional; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

În Culise

Luni, 13 Octombrie, Ora 20:00, WALK IN BEAUTY – performance australian in premiera in România, Regizor: Geoffrey Sykes; Marţi, 14 Octombrie, Ora 20:00,

IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU – comedie, după texte de Matei Vişniec, R: Cristian Bajora; Vineri, 17 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora ; Sâmbătă 18 Octombrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, Regia Cristian Bajora; Duminică, 19 Octombrie, Ora 19:00, PROȘTII SUB CLAR DE LUNĂ – comedie, de Teodor Mazilu, Regia: Cristian Bajora

Teatrul Evreiesc de Stat:

luni, 13 octombrie, ora 19.30 – “Chiriţa în provincie”, coordonator echipă de teatru Marcel Homorodean, coordonator proiect Corina Dobrescu; marţi, 14 octombrie, ora 18.00 – “Miss Daisy şi şoferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga; miercuri, 15 octombrie, ora 19.00 – “Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; joi, 16 octombrie, ora 19.00 – “Yom Kippur”, de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Masca:

vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “Vicleniile lui Scapino”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 – “Una Historia de Tango”, regia Ioana Macarie; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 13 octombrie, ora 20.00 – “Forma lucrurilor”, de Neil LaBute, regia Vlad Zamdirescu; marţi, 14 octombrie, ora 20.30 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 15 octombrie, ora 20.00 – “Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 16 octombrie, ora 19.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “Freak show”, de Florin Piersic Jr. , un one-man show de Florin Piersic Jr.; vineri, 17 octombrie, ora 22.00 – “O piesă deşănţată”, de Lia Bugnar; sâmbătă, 18 octombrie, ora 15.00 – “7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 – “Sub geana mării”, de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban; sâmbătă, 18 octombrie, ora 22.00 – “Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 19 octombrie, ora 15.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 19 octombrie, ora 21.30 – “Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu.

Teatrul Act:

luni, 13 octombrie, ora 19.00 – “Absolut!”, după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; marţi, 14 octombrie, ora 19.00 – “Absolut!”, după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Cont(r)acte”, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

La Scena:

luni, 13 octombrie, ora 19.30 – “Drum Circle. Ce este un Drum Circle?”, coordonator Paul Luculescu; joi, 16 octombrie, ora 19.30 – “Fata cu cărămida în gură”, de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 – “Mama Mia”, comedie neagră despre iubire, spectacol independent; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 – “Comedy. Show”, un improv-comedy-show.

programul teatrelor

Teatrul în Culise: WALK IN BEAUTY – performance australian in premiera in România, Regizor: Geoffrey Sykes

Unteatru:

marţi, 14 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 16 octombrie, ora 19.00 – “Trădare”, de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 18 octombrie, ora 16.30 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 – “La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică 19 otombrie, ora 19.00 – “Cinci ore cu Mario”, de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Luni:

luni, 13 octombrie, ora 20.00 – “SubPământ. Vale Iului după 1989”, de Mihaela Michailov şi David Schwartz; marţi, 14 octombrie,ora 20.00 – “Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990”, de Mihaela Michailov & David Schwartz.

Teatrul de Artă:

vineri, 17 octombrie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu;

Teatrul de pe Lipscani:

duminică, 19 octombrie, ora 20.00 – “Royal fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric.

Teatrul Mignon:

luni, 13 octombrie, ora 21.15 – “Pelicanul”, de August Strindberg, regia Amalia Olaru; marţi, 14 octombrie, ora 21.15 – “I.O.N.A.”, de Marin Sorescu, regia Danni Ionescu; miercuri, 15 octombrie, ora 19.30 – “Poveste pentru oameni mari”, de Sabina Grădinaru, regia Andreea Iacomiţă; joi, 16 octombrie, ora 19.30 – “Noi doi… cu Leon”, de Neil Simon, regia Laura Maria Vlădoiu; vineri, 17 octombrie, ora 19.30 – “Elevator”, de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.30 – “Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega, regia Amalia Olaru; duminică, 19 octombrie, ora 19.30 – “Mă tot duc”, de William Skakespeare.

Teatrul Ţăndărică:

sâmbătă, 18 octombrie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 18 octombrie, ora 12.00 – “Mica sirenă”, Gabriel Apostol; duminică, 19 octombrie, ora 10.00 – “Tom Degeţel”, regia Daniel Stanciu; duminică, 19 octombrie, ora 12.00 – “Tom Degeţel”, Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 15 octombrie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran.

Teatrul Ion Creangă

(Teatrul Excelsior):

marţi, 14 octombrie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; duminică, 19 octombrie, ora 11.00 – “Noddy”, adaptare de David Wood după Enid Blyton, regia Attila Vizauer.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 13 octombrie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada” (balet); luni, 13 octombrie, ora 13.00 – “Albă ca Zăpada” (balet); marţi, 14 octombrie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada” (balet); marţi, 14 octombrie, ora 13.00 – “Albă ca Zăpada” (balet); sâmbătă, 18 octombrie, ora 17.00 – “Don Pasquate”.

Foto: Programul teatrelor – facebook

Page 1 of 41234