Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 – 16 martie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-10-16-martie/

“Îngeri în America”, “Lecţia de violoncel”, “Hoţi”, “Dineu cu proşti”, “Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”, “D’ale carnavalului”, “Un tramvai numit dorinţă”, “Pescăruşul”, “Livada de vişini” sau “Romeo şi Julieta” sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 – 16 martie:

Un articol de Petre Ivan|10 Martie 2014

“Îngeri în America”, “Lecţia de violoncel”, “Hoţi”, “Dineu cu proşti”, “Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”, “D’ale carnavalului”, “Un tramvai numit dorinţă”, “Pescăruşul”, “Livada de vişini” sau “Romeo şi Julieta” sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 – 16 martie:

Teatrul Metropolis:

luni, 10 martie, ora 17.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; luni, 10 martie, ora 20.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 11 martie, ora 19.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; miercuri, 12 martie, ora 18.00 – “Opposites attract”, un spectacol de Dorina Chiriac şi Florin Piersic jr.; joi, 13 martie, ora 19.00 – “Florea de cactus”, regia Alice Barb; sâmbătă, 15 martie, ora 18.00 – “Îngeri în America”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Tartuffe sau Impostorul”, versiune scenică Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

marţi, 11 martie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G. M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 12 martie, ora 19.00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; joi, 13 martie, ora 19.00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; vineri, 14 martie, ora 19.30 – “Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; sâmbătă, 15 martie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminică, 16 martie, ora 20.00 – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru, notează Mediafax.

Sala Pictura:

joi, 13 martie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 16 martie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 14 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 15 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 16 martie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Mică:

joi, 13 martie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; vineri, 14 martie, ora 20.00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; sâmbătă, 15 martie, ora 19.30 – “Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; duminică, 16 martie, ora 11.00 – “Trecut, prezent şi viitor în chirurgia plastică”, conferinţă susţinută de prof. dr. Ioan Lascăr; duminică, 16 martie, ora 20.00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier:

sâmbătă, 15 martie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media:

duminică, 16 martie, ora 11.00 – Teatrul naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”:

miercuri, 12 martie, ora 19.00 – “Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; sâmbătă, 15 martie, ora 19.00 – “Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simon; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simon.

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

vineri, 14 martie, ora 19.00 – “Maria Callas – La Divina” după Master Class de Terrence McNally, regia Radu Gabrea; sâmbătă, 15 martie, ora 19.00 – “Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”, un spectacol de Diana Lupescu; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Un pic prea intim” de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu;

Programul teatrelor

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 – 16 martie, “Maria Callas – La Divina” – Nottara

Sala “George Constantin”:

miercuri, 12 martie, ora 19.30 – “Somnul naţiunii” adaptare liberă după o idee de I. L. Caragiale, regia Cristian Negoescu; joi, 13 martie, ora 19.30 – “O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 14 martie, ora 19.30 – “Matrimoniale” de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 15 martie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; duminică, 16 martie, ora 19.30 – “Nu vorbiţi cu actorii” de Tom Dudzick, un spectacol de Diana Lupescu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 12 martie, ora 19.00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 13 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 14 martie, ora 19.00 – “Şefele” de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; sâmbătă, 15 martie, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; duminică, 16 martie, ora 11.00 – “Copilăria lui Vivaldi”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Şaraiman”, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy;

Sala Studio:

sâmbătă, 15 martie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; duminică, 16 martie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu” de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrul Mic:

sâmbătă, 15 martie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Silviu Purcărete; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de I.L. Caragiale, regia Silviu Purcărete.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 14 martie, ora 19.00 – “Livada de vişini” după AP Cehov, coordonatori Gelu Colceag şi Tania Filip; sâmbătă, 15 martie, ora 19.00- “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Super-fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”:

marţi, 11 martie, ora 19.30 – “Mincinosul” după Carlo Goldoni, regia Toma Enache; miercuri, 12 martie, ora 19.00 – “Pescăruşul” de AP Cehov, regia Claudiu Goga; joi, 13 martie, ora 19.00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; vineri, 14 martie, ora 18.00 – “Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 15 martie, ora 19.00 – “Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Masca:

vineri, 14 martie, ora 19.00 – “Militarul fanfaron”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 15 martie, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 16 martie, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat,

Sala Noua a Teatrului de Comedie:

joi, 13 martie, ora 19.00 – “Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija;

Programul teatrelor

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 – 16 martie, “Astă seară. Lola Blau” – Teatrul Evreiesc de Stat

Palatul Naţional al Copiilor:

duminică, 16 martie, ora 18.30 – “Purimspil – O comedie” de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu.

Teatrelli
11 martie şi 12 martie, de la ora 20.00 – Quartet; 13 martie, de la ora 20.00 Taxi Blue; 14 martie, de la ora 20.00 – Barock; 15 martie, de la ora 20.00 – Filarmonica de comedie; 16 martie, de la ora 20.00 – Nightlosers.

În Culise:

luni, 10 martie, ora 20.00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; marţi, 11 martie, ora 20.00 – “O seară furtunoasă” după IL Caragiale, regia Claudia Negroiu; joi, 13 martie, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 10 martie, ora 20.00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de E. Albee, un spectacol de Mariana Cămăraşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 14 martie, ora 19.00 – “Novecento” de Alessandro Baricco, one-man show cu Mihai Costache.

Teatrul Luni:

marţi, 11 martie, ora 20.00 – “L-V. 8-16”, un spectacol de Ioana Păun, un one-man show Lari Giorgescu.

Teatrul Mignon:

joi, 13 martie, ora 20.00 – “Taxi Blues” de Ana Maria Mamberger, regia Dan Tudor.

Teatrul de Artă:

joi, 13 martie, ora 20.15 – “Reqviem pentru un iepuraş” de Mihai Ignat, regia Dana Voicu; vineri, 14 martie, ora 20.15 – “Unora le place Swingul” de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; sâmbătă, 15 martie, ora 20.15 – “Insomniacii” de Mimi Brănescu, regia Sorin Militaru.

Opera Comică:

luni, 10 martie, ora 11.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 10 martie, ora 13.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 11 martie, ora 11.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 11 martie, ora 13.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; vineri, 14 martie, ora 17.00 – “Don Quijote”, regia Mihai Babuska.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 10 martie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; marţi, 11 martie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; miercuri, 12 martie, ora 10.00 – “Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; joi, 13 martie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, adaptare după un basm german, regia Cristian Pepino; vineri, 14 martie, ora 10.00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 15 martie, ora 10.00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 15 martie, ora 12.00 – “Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; duminică, 16 martie, ora 16.00 – “Gulliver în ţara piticilor”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; duminică, 16 martie, ora 12.00 – “Gulliver în ţara piticilor”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 12 martie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor” după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 13 martie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor” după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; vineri, 14 martie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, regia Petre Bokor; duminică, 16 martie, ora 11.00 – “Mica sirenă” după HC Andersen, regia Olimpia Arghir.

Teatrul Ion Creangă,

Sala Rapsodia:

marţi, 11 martie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin” de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; miercuri, 12 martie, ora 10.00 – “Noddy”, adaptare de David Wood după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; joi, 13 martie, ora 10.00 – “Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea după basmul Harap Alb de Ion Creangă, regia Cornel Todea; vineri, 14 martie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian jighirgiu după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; sâmbătă, 15 martie, ora 11.00 – “Lumea lui Paparin” de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; duminică, 16 martie, ora 11.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea, informează Mediafax.

Sala Ludoteca:

marţi, 11 martie, ora 17.00 – “Seminţe-Semi”, un spectacol de Valeria Frabetti, regia Valeria Frabetti; miercuri, 12 martie, ora17.00 – “Sminţe-Semi”, un spectacol de Valeria Frabetti, regia Valeria Frabetti.

Foto cu Programul teatrelor, Îngeri în America – Teatrul Metropolis

Page 1 of 41234