Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 14 – 20 octombrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-14-20-octombrie/

Programul teatrelor, în perioada 14-20 octombrie, cuprinde numeroase spectacole. Acestea pot fi regăsite mai jos.

Un articol de Andrada Văsii|14 Octombrie 2013

Programul teatrelor, în perioada 14-20 octombrie, cuprinde numeroase spectacole. Acestea pot fi regăsite mai jos.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio: miercuri, 16 octombrie, ora 19.30 – ,,Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; vineri, 18 octombrie, ora 19.30 – „Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.30 – ,,Revizorul”, de Niklai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 20 octombrie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu, regia Ion Cojar.

Sala Mică: miercuri, 16 octombrie, ora 19.30 – ,,Doi x Doi” – ,,Tigrul”, de Murray Schisgal, & ,,Amantul”, de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; joi, 17 octombrie, ora 20.00 – ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 18 octombrie, ora 20.00 – ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 19 octombrie, ora 20.00 – ,,Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 20 octombrie, ora 20.00 – ,,Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Sala Pictura: vineri, 18 octombrie, ora 19.30 – ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 20 octombrie, ora 19.30 – ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Citiţi şi: Micul infern, coborâre în iadul conjugal

Sala Media: duminică, 20 octombrie, ora 20.00 – ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu” – duminică, 20 octombrie, ora 19.00 – ,,Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”, coregraf Roxana Colceag, direcţia muzicală prof. univ. dr. Dan Ardelean.

Sala nnGeorge Constantin”: duminică, 20 octombrie, ora 19.00 – ,,Ultimul Don Juan”, un spectacol de Peter Bokor, scenografia Viorica Petrovici.

Spectacole diverse completează programul teatrelor

Teatrul Odeon, Sala Studio: miercuri, 16 octombrie, ora 19.30 – ,,Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; vineri, 18 octombrie, ora 19.30 – ,,Equus”, de Peter Shaffer, traducerea Alina Nelega, regia Geanina Hergheligiu; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, scenografia Andrei Dinu; duminică, 20 octombrie, ora 19:30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Cicillo, produs de Lemon Sky Production.

Sala Majestic: miercuri, 16 octombrie, ora 19.00 – ,,Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; joi, 17 octombrie, ora 19.00 – ,,C.F.R. – Cometa, Copilul şi Căţelul”, după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 18 octombrie, ora 19.00 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Bulandra, Sala ,,Liviu Ciulei”: luni 14 octombrie, ora 21.00 – ,,Maitrey”, de Mircea Eliade, regia Chis Simion; miercuri, 16 octombrie, ora 19.00 – ,,Mamouret”, de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu; vineri, 18 octombrie, ora 19.00 – ,,La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; joi, 17 octombrie, ora 18.30 – ,,Crimă şi pedeapsă”, de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.00 – ,,Meşteşugul vieţii”, de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; duminică, 20 octombrie, ora 20.00 – ,,Şarpele în iarbă”, de Alan Avckbourn, regia Emil Hoştină.

Sala ,,Toma Caragiu”: marţi, 15 octombrie, ora 18.30 – ,,Crimă şi pedeapsă”, de F. M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky; miercuri, 16 octombrie, ora 18.30 – ,,Crimă şi pedeapsă”, de F.M. Dostoievski, regia Yuri Kordonsky.

programul teatrelor cu Tom si Jerry la Teatrul Metropolis

Spectacolul Tom&Jerry face parte din programul teatrelor din această săptămână

Teatrul de Comedie, Sala ,,Radu Beligan”: marţi, 15 octombrie, ora 19.00 – ,,Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; miercuri, 16 octombrie, ora 19.00 – ,,Revizorul”, de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; joi, 17 octombrie, ora 19.30 – ,,Mincinosul”, după Carlo Goldoni, regia Roma Enache; vineri, 18 octombrie, ora 19.00 – ,,Stăpânii rulotei”, de Gerald Murphy, regia Dan Tudor; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.00 – ,,Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; duminică, 20 octombrie, ora 19.00 – ,,Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia şi ilustraţia muzicală Mircea Cornişteanu.

Sala Nouă: joi, 17 octombrie, ora 19.00 – ,,Urâtul” de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Metropolis: marţi, 15 octombrie, ora 18.00 – ,,Îngeri în America”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; miercuri, 16 octombrie, ora 19.00 – ,,Floarea de cactus”(foto principală) , de Barillet şi Gredy, regia, decor şi ilustraţia muzicală Alice Barb; joi, 17 octombrie, ora 19.00 – ,,Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia tehnică Maria Soare; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.00 – ,,Tartuffe sau Impostorul”, de JBP Moliere, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Mic: joi, 17 octombrie, ora 19.00 – ,,Doamna noastră din Pascagoula”, de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu; vineri, 18 octombrie, ora 19.00 – ,,Profesiunea doamnei Warren”, de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.00 – ,,Băieţii de aur”, de Neil Simon, ilustraţia muzicală George Marcu; duminică, 20 octombrie, ora 19.00 – ,,Mutter Courage şi copiii ei”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Foarte Mic: joi, 17 octombrie, ora 19.00 – ,,Central Park”; vineri, 28 octombrie, ora 19.00 – ,,Central Park”; sâmbătă, 19 octombrie, ora 19.00 – ,,Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia şi scenografia Vlad Stănescu; duminică, 20 octombrie, ora 19.00 – ,,Interpretul”, de Tristan Bernard, regia şi decorul Radu Gheorghe.

Teatrul Evreiesc: joi, ora 19.00 – ,,Miss Daisy şi şoferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Yentl”, de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; duminică, ora 19.00 – ,,Yentl”, de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn.

Unteatru: miercuri, ora 19.00 – ,,Cel mai frumos roman din lume”, după Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; vineri, ora 19.00 – ,,Treapta a noua”, de Tom Ziegler; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Scrisoare către Casandra”, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, ora 19.00 – ,,Ce zile frumoase!” de Samuel Beckett, regia Sânziana Stoican.

Teatrul În Culise: luni, ora 20.00 – ,,Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20.00 – ,,Feromonii” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; miercuri, ora 20.00 – ,,Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal; joi, ora 20.00 – ,,Impropact”; duminică, ora 20.00 – “Drum UP”.

Teatrul Godot Cafe: luni, ora 20.00 – ,,Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; marţi, ora 20.00 – ,,Forma lucrurilor” de Neil LaBute, regia Vlad Zamfirescu; miercuri, ora 20.30 – Liga Improvizatorilor; vineri ora 19.00 – ,,Ce poţi să faci în 10 minute?”, după autori americani contemporani; ora 22.00 – ,,Noi 4″, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, ora 15.00 – ,,Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan.

Godot sub scenă: vineri, ora 19.00 – ,,Sex Therapy”, după Salome de Charles L. Mee, regia Radu Horghidan; sâmbătă, ora 20.00 – ,,Tom & Jerry”, de Rick Cleveland.

GreenHours: luni, ora 20.00 – ,,The Green L.P.”, de Peca Ştefan; marţi, ora 20.00 – ,,SHOT – 6 piese scurte”; miercuri, ora 20.00 – ,,7 zile din viaţa lui Simon Labrosse”, un text de Carole Fréchette, regia Elena Morar.

Teatrul Ţăndărică: luni, ora 10.00 – ,,Motanul încălţat”; marţi, ora 10.00 – ,,Motanul încălţat”; miercuri, ora 10.00 – ,,Motanul încălţat”; joi, ora 10.00 – ,,Albă ca Zăpada”; vineri, ora 10.00 – ,,Croitoraşul ce viteaz”.

Teatrul Excelsior: luni, ora 19.00 – ,,Hainele cele noi ale prinţului”; marţi, ora 19.00 – ,,Hainele cele noi ale prinţului”; miercuri, ora 10.00 – ,,Măria-sa… măgarul!”; joi, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neascultător”; vineri, ora 10.00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”; duminică, ora 11.00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”.

Teatrul ,,Ion Creangă”: marţi, ora 10.00 – ,,Renart Vulpoiul”; miercuri, ora 10.00 – ,,Cartea Junglei”; joi, ora 10.00 – “Carolina şi poneiul”; vineri, ora 10.00 – ,,Harap Alb”; vineri, ora 18.00 – ,,Renart Vulpoiul”; sâmbătă, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie”; duminică, ora 11.00 – “Pinocchio”.

Teatrul Mignon: marţi ora 19.30 ,,Profu'”, de Jean-Pierre Dopagne; joi, ora 21.15 “Kean” de Jean Paul Sartre, William Shakespeare; vineri, ora 19.30 ,,Vorbe, vorbe, vorbe” de Dumitru Solomon; sâmbătă, ora 19.30 “Taxi Blues” de Ana Maria Bamberger, notează Mediafax.

ARCUB. miercuri, ora 19.00 ,,Cină cu prieteni” de Donald Margulies, regia Claudiu Goga; sâmbătă ora 19.00 ,,Două poveşti de amor” – un spectacol coupé format din două piese scurte, scrise de A. P. Cehov. Ursul şi Cerere în căsătorie.

Foto credit: Teatrul Metropolis, spectacole prezente în programul teatrelor

Page 1 of 41234