Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 17 – 23 februarie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-17-23-februarie/

Teatrul Metropolis: “Paris, mon amour”, “Opposites attract”, “Sex”, “Doi pe o bancă”; Teatrul Odeon, Sala Studio: “Contra democraţiei”, Sala Majestic: “Şefele”, “Pyramus & Thisbe 4 You”, “Titanic Vals”, “Când Isadora dansa”, “Un tramvai numit dorinţă” etc – programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 februarie.

Un articol de Petre Ivan|16 Februarie 2014

Teatrul Metropolis: “Paris, mon amour”, “Opposites attract”, “Sex”, “Doi pe o bancă”; Teatrul Odeon, Sala Studio: “Contra democraţiei”, Sala Majestic: “Şefele”, “Pyramus & Thisbe 4 You”, “Titanic Vals”, “Când Isadora dansa”, “Un tramvai numit dorinţă” etc – programul teatrelor bucureștene, 17 – 23 februarie.

Teatrul Metropolis:

joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Paris, mon amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Opposites attract” de Bruce Kane; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Sex” de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio: marţi, 18 februarie, ora 20.00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; miercuri, 19 februarie, ora 20.00 – “Scrisoarea” după “O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; vineri, 21 februarie, ora 20.30 – “D’ale noastre” de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminică, 23 februarie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Programul teatrelor

Sala Pictura: miercuri, 19 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 20 februarie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 23 februarie, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Mică: joi, 20 februarie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 22 februarie, ora 20.00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 23 februarie, ora 19.30 – “Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu;

Sala Atelier: vineri, 21 februarie, ora 19.30 – “Un duel”, după A. P. Cehov, regia Alexandru Dabija;

Sala Media: duminică, 23 februarie, ora 11.00 – Teatrul naţional pentru copii.

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”: joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Roman teatral” de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”, un spectacol de Diana Lupescu; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala “George Constantin”: miercuri, 19 februarie, ora 19.30 – “Panică”, “Trei Bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Cristian Popescu; joi, 20 februarie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; vineri, 21 februarie, ora 19.30 – “Zeul măcelului” de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.30 – “Variaţiuni enigmatice” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, 23 februarie, ora 19.30 – “Metoda” de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul Odeon,

Sala Studio: marţi, 18 februarie, ora 19.30 – “Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; miercuri, 19 februarie, ora 19.30 – “Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija;

Sala Majestic: miercuri, 19 februarie, ora 19.00 – “Şefele” de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Pyramus & Thisbe 4 You” după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Când Isadora dansa” de Martin Sherman, regia Răzvan Mzilu; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.

Programul teatrelor

Teatrul Mic:

marţi, 18 februarie, ora 19.00 – “Profesiunea d-nei Warren” de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor; miercuri, 19 februarie, ora 19.00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; joi, 20 februarie, ora 20.00 – “Băieţii de aur”de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Sex on the bici” de John Tobias, regia Nona Ciobanu; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Doamna noastră din Pascagoula” de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “O viaţă în teatru” de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Super-fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu, mişcarea scenică Mihaela Culda; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrelli – marţi, 18 februarie, ora 20.00 „Triunghiul femeilor”, de Rodica Popescu Bitănescu

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei” (Laborator): joi, 20 februarie, ora 20.00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină;

Sala “Liviu Ciulei”: vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “La grande magia” de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Evreiesc de Stat,

Sala Nouă (Teatrul de Comedie): miercuri, 19 februarie, ora 19.00 – “Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Mazl-Tov… and Justice for all!” de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Dinastia Efros” de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”: miercuri, 19 februarie, ora 19.00 – “Revizorul” de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Pescăruşul” de A. P, Cehov, regia Claudiu Goga; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Poker” de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Parcul”, scenariul Mihai Mălaimare, regia Mihai Mălaimare; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “…escu” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio: vineri, 21 februarie, ora 19.30 – “Poiana Boilor” după “Cerere în căsătorie/Ursul” de A. P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Masca:

joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Cafeneaua”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; vineri, 21 februarie, ora 19.00 – “Neguţătoarea din Veneţia” adaptare după Neguţătorul din Veneţia, de William Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Clinica”, regia Aurel Palade; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Flecărerile femeilor”, regia Mihai Mălaimare;

Sala Teatrului de Comedie:

sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Parcul”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare.

Teatrul de Artă:

miercuri, 19 februarie, ora 20.15 – “Emigreişăn drim” de Ioan Peter, regia Bogdan Huşanu; joi, 20 februarie, ora 20.15 – “Stand up pls” de Silviana Vişan Carter; vineri, 21 februarie, ora 20.15 – “Unora le place swingul” de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; sâmbătă, 22 februarie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; duminică, 23 februarie, ora 20.15 – “Monoloagele vecinului” de Laurenţiu Bănescu, regia Laureţiu Bănescu.

Teatrul Act:

miercuri, 19 februarie, ora 19.00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Cont(r)ACTe” de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Sala ArCuB:

joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Cină cu prieteni” de Donald Margulies, regia Claudiu Goga; vineri, 21 februarie, ora 20.00 – “Însemnele unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Marfă vie” după AP Cehov, o dramatizare de Nicolae Urs; regia Dragoş Câmpan; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Prizonierul din Manhattan”, un spectacol de Iarina Demian, după o piesă a lui Neil Simon.

Opera Comică:

luni, 17 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia şi coregrafia Mihai Babuska; marţi, 18 februarie, ora 11.00 – “Don Quijote”, regia şi coregrafia Mihai Babuska; vineri, 21 februarie, ora 17.00 – “Minuniţa şi vrăjitoarea”, regia şi coregrafia Mihai Babuska.

În Culise:

luni, 17 februarie, ora 20.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora; marţi, 18 februarie, ora 20.00 – “Traşi la xerox”, regia Dan Tudor; miercuri, 19 februarie, ora 19.00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; joi, 20 februarie, ora 19.00 – “Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 17 februarie, ora 20.00 – “Bartender Blues” după Mihai Ignat, regia Eugen Dyemant; marţi, 18 februarie, ora 20.00 – “7 Blesteme… cerute, făcute şi legate”, scenariu şi regia Chris Simion; miercuri, 19 februarie, ora 18.30 – “LSD Theatre show” de Christopher Durang, regia Horaţiu Suru; joi, 20 februarie, ora 21.00 – “Testosteron” de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 21 februarie, ora 18.45 – “Ce poţi să faci în 10 minute?”, după autori americani contemporani, regia Doina Antohi; vineri, 21 februarie, ora 22.00 – “Două liniuţe” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 22 februarie, ora 15.00 – “Testosteron” de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Carpathian Garden” de Radu Iacoban, scenografie Irian Moscu; sâmbătă, 22 februarie, ora 22.00 – “Testosteron” de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; duminică, 23 februarie, ora 15.00 – “7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 23 februarie, ora 20.00 – “Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de E. Albee, un spectacol de Mariana Cămăraşan şi Alexandra Penciuc.

Green Hours:

marţi, 18 februarie, ora 20.00 – “L-V. 8-16”, un spectacol de Ioana Păun după “Cred că nu m-aţi înţeles bine” de Rodrigo Garcia, un one man show Lari Giorgescu; sâmbătă, 22 februarie, ora 21.30 – “Aici nu se simte & Oase pentru Otto”.

Teatrul Mignon:

miercuri, 19 februarie, ora 19.30 – “Escroci în aer liber” de Ion Băieşu, regia Dan Tudor.

Teatrul Apropo:

sâmbătă, 22 februarie, ora 19.00 – “Martorii lui Charlie” de Alina Grigore, Dorin Bănică, Andrei Iordache; duminică, 23 februarie, ora 19.00 – “Pinalti” după Stephen Smith.

Programul teatrelor

Teatrul Ţăndărică:

luni, 17 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 18 februarie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; miercuri, 19 februarie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 21 februarie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 februarie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 22 februarie, ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; duminică, 23 februarie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Cristian Pepino; duminică, 23 februarie, ora 12.00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior:

marţi, 18 februarie, ora 10.00 – “Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, regia Petre Bokor; miercuri, 19 februarie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; joi, 20 februarie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; vineri, 21 februarie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 23 februarie, ora 10.00 – “Măria-sa… măgarul!” de Ion Lucian, regia Ion Lucian.

Teatrul Ion Creangă,

Sala Rapsodia – marţi, 18 februarie, ora 10.00 – “Inimă Rece”, dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; miercuri, 19 februarie, ora 10.00 – “Războiul bucatelor” de Ioan Gârmacea după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; joi, 20 februarie, ora 10.00 – “Noddy”, adaptare de David Wood după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; vineri, 21 februarie, ora 10.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi” de Monica Patriciu după Ion Creangă, regia Cornel Todea; vineri, 21 februarie, ora 17.00 – “Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic, scenografia Anca Pâslaru; sâmbătă, 22 februarie, ora 11.00 – “Renart Vulpoiul”, scenariul Constantin Dicu, regia Constantin Dicu; duminică, 23 februarie, ora 10.00 – “Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu.

Foto cu Programul teatrelor 17 – 23 februarie, Opposites attract, Sinucigașul, Titanic Vals – Teatrul Metropolis, tnb, Teatrul Odeon

08
/12
/16

Final de decembrie, cu 27 de ani în urmă, la radio, după ani, grei, se difuzează un colind cântat de corul Madrigal. Doi bărbați, tata și fratele lui, oameni destul de greu de impresionat – pentru că viața avusese grijă să-i călească suficient - plângeau discret, privind spre focul din sobă.

08
/12
/16

Considerată o revelație a cinematografiei europene, actrița Ada Condeescu, starul din “Eu când vreau să fluier, fluier”, “Loverboy” sau “Dincolo de calea ferată”, debutează cu un prim proiect fotografic, expoziția “Colentina”, care va fi vernisată joi, 15 decembrie, de la ora 18.30, la Galeria Rotenberg-Uzunov din București.

08
/12
/16

Un tablou al pictorului belgian James Ensor, "Squelette arrętant masques" ("Schelet oprind măștile"), a fost achiziționat, miercuri, pentru suma de 7,4 milioane de euro, un record mondial pentru o lucrare a artistului, în cadrul unei vânzări organizate de casa de licitații Sotheby's la Paris

07
/12
/16

A fost o vreme când ideea de a te cultiva, de a înţelege arta în accepţia ei cea mai diversă, apoi de a colecţiona opere de valoare şi a le expune îi cuprinsese şi pe români. Între aceştia, Anastisie Simu, de obârşie balcanică, cu proprietăţi bine gospodărite în judeţele Teleorman şi Brăila, decide, în 1910, să întemeieze un muzeu.

07
/12
/16

„La UNTEATRU, luna decembrie e o lună ca oricare altă. Tot cu cadouri, tot cu mult teatru, cu multă muzică, tot cu bucurie și amintiri minunate. Sperăm că ultima lună din an să fie plină de daruri din care să facem și noi parte. Fă-ți cadou o experiență!” - iată provocarea lansată de Andreea și Andrei Grosu, regizori și fondatori UNTEATRU.

07
/12
/16

Proiecția filmului „Biserici de lemn din România – un documentar”, va avea loc joi, 15 decembrie, de la ora 12, la Cinemateca Eforie din București. Filmul se proiectează în cadrul celei de-a XI-a ediții a IPIFF – „Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenți”.

07
/12
/16

Anul 2099, toamna târziu, la o şcoală din Bucureşti (în continuare capitala României, cele mai apropiate capitale ale unor state vecine sunt Viena şi Moscova) mai mulţi adolescenți discută, la ora de istorie, despre eroii neamului din ultimele două secole.

06
/12
/16

Iubitorii de carte sunt invitați în această seară (5 decembrie), de la ora 19.00, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu, la lansarea romanului “Inocenţii” de Ioana Pârvulescu. Alături de autoare vor fi prezenţi: Adriana Bittel, Tania Radu, Dan C. Mihăilescu, Mircea Cărtărescu şi Lidia Bodea. Lansarea va fi urmată de o sesiune de autografe.

06
/12
/16

Pentru a celebra aniversarea a 60 de ani de existenţă, Comisia Naţională a României pentru UNESCO organizează proiectul „Porţi deschise la CNR UNESCO”. În cadrul acestuia, se vor desfăşura, la sediul din str. Anton Cehov nr. 8, până pe 15 decembrie, o serie de evenimente care să aducă în atenţia publicului rolul UNESCO în promovarea colaborării între naţiuni prin cultură, educaţie, ştiinţă, comunicare şi informare.

Page 1 of 57712345...102030...Last »