Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 26 mai – 1 iunie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-26-mai-1-iunie/

Opposites Attract, Lecţia de violoncel, Royal Fashion, Hoţi, Comedie de modă veche, Cele cinci răufăcătoare, Testosteron şi multe alte piese, în săptămâna aceasta pe scenee bucureştene

Un articol de Petre Ivan|26 Mai 2014

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 26 mai – 1 iunie

Teatrul Metropolis:

luni, 26 mai, ora 19.00 – “Opposites Attract”, regia Dorina Chiriac şi Florin Piersic Jr.; marţi, 27 mai, ora 19.00 – “Folia, Shakespeare & Co”, regia Gigi Căciuleanu; vineri, 30 mai, ora 19.00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 31 mai, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 1 iunie, ora 16.00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

luni, 26 mai, ora 20.00 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; miercuri, 28 mai, ora 20.00 – “Royal Fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric; joi, 29 mai, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; vineri, 30 mai, ora 19.30 – “Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; sâmbătă, 31 mai, ora 19.00 – “Hoţi”, de Dea Loher, regia Radu Afrim; duminică, 1 iunie, ora 19.00 – “Hoţi”, de Dea Loher, regia Radu Afrim;

Sala Pictura:

marţi, 27 mai, ora 20.30 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; miercuri, 28 mai, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 29 mai, ora 20.00 – “Acum ori niciodată”, de Vladimir Krasnogorov; vineri, 30 mai, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 31 mai, ora 19.30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 1 iunie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

vineri, 30 mai, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Atelier:

joi, 29 mai, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, 30 mai, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 1 iunie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru;

Sala Media:

duminică, 1 iunie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara,

Sala Horia Lovinescu: joi, 29 mai, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; sâmbătă, 31 mai, ora 19.00 – “Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu;

Sala George Constantin:

miercuri, 28 mai, ora 19.30 – “Casa”, de Evgheni Griskovet şi Anna Matison, regia Sânziana Stoican; vineri, 30 mai, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; sâmbătă, 31 mai, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, 1 iunie, ora 19.30 – “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbra, regia Anca Maria Colţeanu.

Teatrul Odeon,

Cele cinci răufăcătoare, Teatrul Odeon

Cele cinci răufăcătoare, Teatrul Odeon

Sala Majestic – marţi, 27 mai, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; miercuri, 28 mai, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 30 mai, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 31 mai, ora 19.00 – “Cele cinci răufăcătoare”; duminică, 1 iunie, ora 11.00 – “Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio:

miercuri, 28 mai, ora 19.30 – “De vânzare”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; joi, 29 mai, ora 19.30 – “De vânzare”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; vineri, 30 mai, ora 19.00 – “De vânzare”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 31 mai, ora 19.30 – “De vânzare”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 1 iunie, ora 18.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 1 iunie, ora 19.30 – “De vânzare”, un spectacol de Gianina Cărbunariu.

Teatrelli

Luni, 26 mai, ora 20.00 – Filarmonica de Comedie – Cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim; Miercuri, 28 mai, ora 20.00 – Masculin + Feminin = Love – Cu Radu Gabriel, Virginia Mirea, Marius Florea Vizante, Maria Radu; Sâmbătă, 31 mai, ora 20.00 – Quartet – Cu Adela Mărculescu, Florina Cercel, Costel Constantin, Damian Crâşmaru.

Teatrul Bulandra,

Sala Liviu Ciulei: miercuri, 28 mai, ora 19.00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonski; vineri, 30 mai, ora 21.30 – “Mecanica inimii”, de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 31 mai,ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlatna Demina, regia Ioana Petre.

Teatrul de Comedie,

Sala Radu Beligan:

miercuri, 28 mai, ora 17.30 – “O ladă”, creaţie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; vineri, 30 mai, ora 21.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Zakarias Zalan; sâmbătă, 31 mai, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Zakarias Zalan; duminică, 1 iunie, ora 19.00 – “Suflet românesc”, one man show cu Dan Puric;

Sala Studio:

duminică, 1 iunie, ora 11.00 – “Poveste fără sfârşit”, de Gabriela Dumitru, după Michael Ende, regia Gabriela Dumitru;

Sala Nouă:

vineri, 30 mai, ora 21.00 – “Vorbe, vorbe, vorbe”, de Dumitru Solomon, regia Delia Nartea.

Mă mut la mama, Teatrul Mic

Teatrul Mic:

marţi, 27 mai, ora 19.00 – “Mă mut la mama”, de Andreas Petrescu şi Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag; miercuri, 28 mai, ora 19.00 – “Mă mut la… tata”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; joi, 29 mai, ora 19.00 – “Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu; sâmbătă, 31 mai, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 1 iunie, ora 19.00 – “Spionul Balcani”, de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga.

Teatrul Foarte Mic:

sâmbătă, 31 mai, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 1 iunie, ora 19.00 – “Super fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu.

Teatrul Evreiesc:

miercuri, ora 19.00 – “Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater (Sala Mică a TNB); joi, ora 19.00 – “Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa (Sala Teatrului Nottara); vineri, ora 20.15 – “Janka” de Oscar Speace, regia Toma Enache (Teatrul de Artă).

Teatrul În Culise:

luni, ora 20.00- “Just about love”, regia Cristian Bajora; marţi, ora 20.00- “Just about love”, regia Cristian Bajora; ora 21.30 – “IELE – O improvizaţie, două …”; miercuri, ora 19.00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; joi, ora 19.00 – “Scrisori către Rita – The Show”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Godot Cafe:

marţi, ora 21.30- “Prestăm servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, ora 19.00 – “Cineva ca tine”, de Cristina Florea, regia Andreea Iacomiţă; miercuri, ora 22.00 – “Florin Show”, de Florin Piersic Jr.; joi, ora 19.00 – “Reflection”, regia Cristina Andreea Ion; joi, ora 21.30 – “Testosteron”, regia Zalan Zakarias.

Teatrul Excelsior:

marţi, ora 10.00 şi ora11.10 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”; miercuri, ora 10.00 şi ora 11.20 – “Vrăjitorul din Oz”; joi, ora 10.00 – “Frumoasa şi bestia”; vineri, ora 10.00 şi ora 11.30 – “Mica sirenă”.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11.00 şi ora 13.00- “Figaro”; marţi, ora ora 11.00 şi ora 13.00 – “Figaro”; vineri, ora 17.00 – “Mirandolina”.

Foto cu Programul teatrelor – facebook

Page 1 of 41234