Programul teatrelor, în perioada 18 – 24 noiembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-18-24-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 18 – 24 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de |18 Noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 18 – 24 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Studio: marţi, 19 noiembrie, ora 19:30 – ,,Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; vineri, 22 noiembrie, ora 19:30 – ,,Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; miercuri, 20 noiembrie, ora 20:00 – ,,Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 21 noiembrie, ora 20:00 – ,,Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;

Sala Atelier: vineri, 22 noiembrie, ora 19:30 – ,,Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 24 noiembrie, ora 20:00 – ,,Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga.

Sal Pictura: sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Mică: sâmbătă, 23 noiembrie, ora 20:00 – ,,Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 24 noiembrie, ora 20:00 – ,,Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media: duminică, 24 noiembrie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Nottara: Sala ,,Horia Lovinescu”: vineri, 22 noiembrie, ora 19:00 -,,39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Un pic prea intim” de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:00 – ,,Maria Callas – La Divina”, după Master Class de Terrence Mcnally, regia Radu Gabrea;

Sala ,,George Constantin”: miercuri, 20 noiembrie, ora 19:30 – ,,Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov; joi, 21 noiembrie, ora 19:30 – ,,O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:30 – “Matrimoniale” de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:30 – ,,Vizitatorul” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Comedii şi drame, în programul teatrelor

Teatrul Odeon: Sala Majestic: miercuri, 20 noiembrie, ora 19:00 – ,,Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 21 noiembrie, ora 19:00 – ,,Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 22 noiembrie, ora 19:00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – “În container” de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; duminică, 24 noiembrie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio: joi, 21 noiembrie, ora 19:30 – ,,Şefele” de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; vineri, 22 noiembrie, ora 19:30 – ,,Tipografic majuscul” de Gianina Cărbunariu, scenografia Andrei Dinu, coregrafia Florin Fieroiu; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:30 – ,,Equus” de Peter Shaffer, regia Geanina Hergheligiu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul ,,Living in Oblivion” de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.

Teatrul Bulandra: Sala ,,Liviu Ciulei”: luni, 18 noiembrie, ora 20:00 – ,,Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 20 noiembrie, ora 21:00 – ,,Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 24 noiembrie, ora 20:00 – ,,Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala ,,Toma Caragiu”: marţi, 19 noiembrie, ora 19:00 – ,,Pescăruşul” de A.P. Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; miercuri, 20 noiembrie, ora 20:30 – ,,Pescăruşul” de A.P. Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 18:30 – ,,Ivanov” de A.P. Cehov.

Teatrul de Comedie: Sala ,,Radu Beligan”: luni, 18 noiembrie, ora 19:00 – ,,Backstage Men 3″, un show de improvizaţie; marţi, 19 noiembrie, ora 19:00 – ,,Masculin-feminin”, regia Lia Bugnar; miercuri, 20 noiembrie, ora 19:00 – ,,Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; joi, 21 noiembrie, ora 19:00 – ,,Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; vineri, 22 noiembrie, ora 19:00 – ,,Capcana timpului”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon, regia şi ilustraţia muzicală Mircea Cornişteanu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:00 – ,,Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan.

Teatrul Metropolis: luni, 18 noiembrie, ora 19:00: ,,Bădăranii” de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; miercuri, 20 noiembrie, ora 19:00 – ,,Spitalul comunal” de Hristo Boicev, regia Felix Alexa; joi, 21 noiembrie, ora 19:00 – ,,Floarea de cactus” de Barillet şi Gredy, regia Alice Barb; vineri, 22 noiembrie, ora19:00 -,,Love stories” de Radu F. Alexandru, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 16:00 – ,,Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, versiune scenică de Victor Ioan Frunză.

Programul teatrelor

Spectacolul ,,Spitalul Comunal’’ se joacă la Teatrul Metropolis

Teatrul Mic: miercuri, 20 noiembrie, ora 19:00 – ,,Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; vineri, 22 noiembrie, ora 19:00 – ,,Mă mut la… tata?” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Băieţii de aur” de Neil Simon; duminică, 24 noiembrie, ora 19:00 – ,,Spionul balcanic” de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul Masca: joi, 21 noiembrie, ora 19:00 – ,,Militarul fanfaron”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, 20 noiembrie, ora 19:00 – ,,Mic şi al dracu” după Ion Pribeagu, regia Maia Morgesten; joi, 21 noiembrie, ora 19:00 – ,,Parchează maşina la Harvard!” de Israel Horovitz, regia Horea Popescu; vineri, 22 noiembrie, ora 19:00 – ,,Azilul amanţilor” de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – “Nuntă cu divorţ”, regia Dan Tudor.

Teatrul ACT: vineri, 22 noiembrie, ora 19:00 – ,,Amalia respiră adânc” de Alina Nelega Cadariu, regia Mariana Cămărăşan.

Unteatru: joi, 21 noiembrie, ora 21:00 – ,,Poezia visului”, un spectacol de Miriam Răducanu; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Blackbird” de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:00 – ,,Scrisoare către Casandra”, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise: luni, 18 noiembrie, ora 20:00 – ,,Încă o şansă”, regia Orlando Petriceanu; 19 noiembrie, ora 20:00 – ,,Traşi la xerox”, regia Dan Tudor; miercuri, 20 noiembrie, ora 20:00 – ,,Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; joi, 21 noiembrie, ora 19:00 – ,,Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bojora.

Godot Cafe: luni, 18 noiembrie, ora 20:00 -,,Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; marţi, 19 noiembrie, ora 20:00 – ,,Dragostea durează trei ani” de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 20 noiembrie, ora 20:30 – ,,Liga improvizatorilor”, spectacol interactiv; joi, 21 noiembrie, ora 20:00 – ,,Carpathian garden” de Radu Iacoban.

Teatrul Luni: marţi, 19 noiembrie, ora 20:00 – ,,Noaptea ursului” după Ignacio del Moral, regia Magda Catone; miercuri, 20 noiembrie, ora 20:00 – ,,Breaking up” de Michael Cristofer; vineri, 22 noiembrie, ora 21:00 – ,,Zi că-i bine” de Wil Calhoun, regia Florin Piersic Jr.

Teatrul Mignon: luni, 18 noiembrie, ora 19:30 – ,,Deseori neobservat” de Herta Muller, regia Amalia Olaru; miercuri, 20 noiembrie, ora 19:30 – ,,Profu’” de Jean-Pierre Dopagne; joi, 21 noiembrie, ora 21:15 – “Copiii soarelui” de Maxim Gorki, regia Adriana Piteşteanu; vineri, 22 noiembrie, ora 19:30 – ,,Escroci în aer liber” de Ion Băieşu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 11:00 – ,,Muzicanţii din Bremen” de Fraţii Grimm, regia Ioana Petre; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:30 – ,,Noi doi… cu Leon”, regia Laura Maria Vlădoiu; duminică, 24 noiembrie, ora 19:30 – ,,Taxi Blues” de Ana Maria Bamberger, regia Dan Tudor.

Teatrul de Artă: joi, 21 noiembrie, ora 20:15 – ,,Proof” de David Auburn, regia Ionuţ Kivu; vineri, 22 noiembrie, ora 20:15 – ,,Ruleta rusească” după V. Maiakovski,; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 20:15 – ,,Monoloagele vecinului”, text şi regie Laurenţiu Bănescu; duminică, 24 noiembrie, ora 20:15 – ,,Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

ArCuB: miercuri, 20 noiembrie, ora 19:00 – ,,Prizonierul din Manhattan” un spectacol de Iarina Demian după o piesă a lui Neil Simon.

Teatrul Ţăndărică: Sala Studio: marţi, 19 noiembrie, ora 10:00 – ,,Pinocchio”, regia Cristian Pepino; vineri, 22 noiembrie, ora 19:30 -,,Cenuşăreasa”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 19:00 – ,,Motanul încălţat”, regia Andreea Ionescu; duminică, 24 noiembrie, ora 10:00 – ,,Frumoasa şi bestia”, regia Cristian Pepino; duminică, 24 noiembrie, ora 12:00 – ,,Frumoasa şi bestia”, regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior: marţi, 19 noiembrie, ora 10:00 – ,,Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 20 noiembrie, ora 10:00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerloff, regia Mihaela Boboc-Manea; joi, 21 noiembrie, ora 10:00 – vCocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; vineri, 22 noiembrie, ora 10:00 – ,,Măria-sa… Măgarul!” de Ion Lucian, regia Ion Lucian; duminică, 24 noiembrie, ora 11:00 – ,,Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi, notează Mediafax.

Teatrul ,,Ion Creangă”: Sala Rapsodia: marţi, 19 noiembrie, ora 10:00 – ,,Războiul bucatelor”, regia Mihai Manolescu; miercuri, 20 noiembrie, ora 10:00 – ,,Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea; miercuri, 20 noiembrie, ora 17:00 – ,,Rotocol”, un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; joi, 21 noiembrie, ora 10:00 – ,,Războiul bucatelor”, regia Mihai Manolescu; vineri, 22 noiembrie, ora 10:00 – ,,Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; sâmbătă, 23 noiembrie, ora 11:00 – ,,Când jucăriile spun pa!”, regia Attila Vizauer; duminică, 24 noiembrie, ora 11:00 -,,De-aş fi Scufiţa Roşie”, regia Sorana Coroamă Stanca.

Foto credit: spectacole din Programul teatrelor -TNB, Cosmin Ardeleanu

Page 1 of 41234