Programul teatrelor în perioada 21 – 27 octombrie 2013
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-21-27-octombrie-2013/

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 21 – 27 octombrie 2013.

Un articol de Andrada Văsii|21 Octombrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti aduce numeroase spectacole interesante în perioada 21 – 27 octombrie 2013.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Media: marţi, 22 octombrie, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard; miercuri, 23 octombrie, ora 20.00 ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard

Sala Studio: joi, 24 octombrie, ora 19.30 ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol; vineri, 25 octombrie, ora 19.30 ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol; duminică, 27 octombrie, ora 18.00 “Avarul”, de Moliere.

Sala Mică: miercuri, 23 octombrie, ora 20.00 ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; joi, 24 octombrie, ora 20.00 ,,Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 25 octombrie, ora 20.00 ,,Scara pisicii”, de Katalin Turoczy; sâmbătă, 26 octombrie, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu; duminică, 27 octombrie, ora 20.00 ,,Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu.

Sala Pictura: sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.30 ,,Micul Infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, 27 octombrie, ora 19.30 ,,Micul Infern”, de Mircea Ştefănescu.

Citiţi şi: Micul infern, coborâre în iadul conjugal

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu: joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Fii cuminte, Cristofor”, de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,Maria Callas – La Divina”, după Master Class de Terrence Mcnally, regia Radu Gabrea; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna

Sala Georghe Constantin: miercuri, 23 octombrie, ora 19.30 – ,,Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; joi, 24 octombrie, ora 19.30 – ,,Aniversarea”, după Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; vineri 25 octombrie, ora 19.30 – ,,Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.30 – ,,Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; vineri, 25 octombrie, ora 21.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Serban; sâmbătă, 25 octombrie, ora 17.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban; sâmbătă, 25 octombrie, ora 21.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban; duminică, 26 octombrie, ora 17.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban; duminică, 26 octombrie, ora 21.00 – ,,Troienele” după Euripide, regia Andrei Şerban;

Teatrul Metropolis: vineri, 25 octombrie, ora 18.00 – ,,Ţarul Ivan îşi schimbă meseria” (foto sus) de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 26 octombrie, ora 15.00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; duminică, 27 octombrie, ora 11.00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; duminică, 27 octombrie, ora 15.00 – ,,Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor, completează programul teatrelor.

Sala Studio: joi, 24 octombrie, ora 19.30 – ,,Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; vineri, 25 octombrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul” un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 25 octombrie, ora 19.30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul Livind in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; duminică, 26 octombrie, ora 19.30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul Livind in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.

programul teatrelor

Spectacolul „Pescăruşul’’ face parte din programul teatrelor

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Capcana timpului” după o idee cu Flaminio Scala, regia Gabriela Dumitru; joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,Doamne… ce măcel!” de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” de AP Cehov, regia Claudiu Goga;

Sala Nouă: duminică, 27 octombrie, ora 21.00 – ,,Urâtul” de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.

Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei: marţi, 22 octombrie, ora 20.00 – ,,Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 24 octombrie, ora 20.00 – ,,Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,La grande magia” de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa;

Sala Toma Caragiu: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Oscar şi Tanti Roz” de Eric Emmanuell Schmitt, regia Chris Simion; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Triumful dragostei” de Pierre Marivaux, regia Alexandru Darie.

Spectacole pentru cei mici şi pentru cei mari

Teatrul Mic: miercuri, 23 octombrie, ora 19.00 – ,,Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Volpone” după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Spionul balcanic” de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga; duminică, 27 octombrie, ora 18.00 – ,,A douăsprezecea noapte”, de William Shakespeare, regia Alexandru Măzgăreanu.

Tearul Foarte Mic: joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Zelda” de William Luce.

Teatrul Masca: luni, 21 octombrie, ora 19.00 – ,,Slugă la doi stăpâni” o comedie după Carlo Goldoni, regia Mihai Mălaimare; joi, 24 octombrie, ora 19.00 – ,,Slubă la doi stăpâni” o comedie după Carlo Goldoni, regia Mihai Mălaimare; vineri, 25 octombrie, ora 19.00 – ,,Flecărerile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.00 – ,,Când dragostea poartă pâslari”, scenariul şi regia Michele Modesto Casarin; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Intrusa”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Evreiesc de Stat: sâmbătă, 26 octombrie, 18.00 – ,,Yentl” de Leah Napolin şi Issac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; duminică, 27 octombrie, ora 18.00 – ,,Yentl” de Leah Napolin şi Issac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn.

În Culise: luni, 21 octombrie, ora 20.00 – ,,Încă o şansă”, teatrul forum creat de Orlando Petriceanu; marţi, 22 octombrie, ora 20.00 – ,,Feromonii” un text de Theo Herghelegiu, Cristian Bajora; miercuri, 23 octombrie, ora 20.00 – ,,Almost” text John Cariani, traducerea Cristi Juncu, coodonator proiect.dr. Andreea Vulpescu; joi, 23 octombrie, ora 20.00 – ,,Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Excelsior: marţi, 22 octombrie, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neasculător”, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 23 octombrie, ora 10.00 – ,,Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, regia Mihaela Boboc-Manea; joi, 24 octombrie, ora 10.00 – ,,Frumoasa şi bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină; vineri, 25 octombrie, ora 10.00 – ,,Mica sirenă”, Olimpia Arghir; duminică, 27 octombrie, ora 11.00 – ,,Frumoasa şi bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină.

Programul teatrelor Frumoasa si media

Frumoasa şi bestia (de la stânga la dreapta: Ilie Georgian petrică, AnneMary Ziegler, Robert Radoveanu)

Godot Cafe-Teatru: luni, 21 octombrie, ora 20.00 – ,,Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; marţi, 22 octombrie, ora 20.00 – ,,7 Blesteme… cerute, făcute şi legate”, scenariul şi regia Chris Simion.

Green Hours: luni, 21 octombrie, ora 20.00 – ,,Ora verde” de Peca Ştefan.

Sala ArCuB: sâmbătă, 26 octombrie, ora 21.00 – ,,Însemnele unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 27 octombrie, ora 21.00 – ,,Însemnele unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa.

Teatrul ACT: sâmbătă, 26 octombrie, ora 21.00 – ,,Iluzii” de Ivan Vârâpaev, regia Cristi Juncu; duminică, 27 octombrie, ora 19.00 – ,,Jocuri în curtea din spate” de Edna Mazya, regia Bobi Pricop.

Teatrul Mignon: luni, 21 octombrie, ora 19.30 – ,,Moftul român” de Ion Luca Caragiale, un one man show cu Lari Giorgesscu; miercuri, 23 octombrie, ora 19.30 – ,,Deseori neobservat” de Herta Muller, regia Amalia Olaru; joi, 24 octombrie, ora 19.30 – ,,Poveste din Bucovina” cu Ana Pepine, Paul Cimpoieru, Doina Lavric; sâmbătă, 26 octombrie, ora 19.30 – ,,Copii soarelui” de Maxim Gorki, regia Adriana Piteşteanu.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovari: luni, 21 octombrie, ora 10.00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”, adaptare după Fraţii Grimm, regia şi scenariul Daniel Stanciu; marţi, 22 octombrie, ora 14.00 – ,,Lampa lui Alladin”, regia Cristian Pepino; miercuri, 23 octombrie, ora 10.00 – ,,Faţa babei şi faţa moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; joi, 24 octombrie, ora 18.00 – ,,Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia şi scenariul Mihai Gruia Sandu; vineri, 25 octombrie, ora 10.00 – ,,Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 26 octombrie, ora 10.00 – ,,Pinocchio”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 26 octombrie, ora 12.00 – ,,Pinocchio”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; duminică, 27 octombrie, ora 10.00 – ,,Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; duminică, 27 octombrie, ora 12.00 – ,,Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu, notează Mediafax.

Teatrul Ion Creangă: marţi, 22 octombrie, ora 10.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 23 octombrie, ora 10.00 – ,,Pinocchio” dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; joi, 24 octombrie, ora 10.00 – ,,Harap Alb” dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul Harap Alb, de Ion Creangă, Regia.Cornel Todea; vineri, 25 octombrie, ora 10.00 – ,,Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; duminică, 27 octombrie, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Foto credit: Teatrul de Comedie, Teatrul Excelsior, Teatrul Metropolis, programul teatrelor 

Page 1 of 41234