Programul teatrelor în perioada 25 noiembrie – 1 decembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-25-noiembrie-1-decembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 25 noiembrie – 1 decembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|24 Noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 25 noiembrie – 1 decembrie este plin de spectacole interesante. 

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio: marţi, ora 19.30 – ,,Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu; miercuri, ora 20.00 – ,,Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu; joi, ora 19.30 – ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol; vineri, ora 20.00 – “D`ale noastre”, de Gigi Căciuleanu; sâmbătă, ora 19.30 – ,,Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman; duminică, ora 19.30 – ,,Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol.

Sala Pictura: miercuri, ora 20.00 – ,,Două loturi”, de I.L. Caragiale; vineri, ora 20.00 – ,,Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 19.30 – ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 19.30 – ,,Micul infern”, de Mircea Ştefănescu.

Sala Atelier: joi, ora 19.30 – ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt; vineri, ora 19.30 – ,,Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt; duminică, ora 20.00 – ,,Nebun din dragoste”, de Sam Shepard.

Sala Mică: sâmbătă, ora 19.30 – ,,Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter; duminică, ora 20.00 – ,,Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, ora 19.00 – ,,Gâlcevile din Chioggia”; vineri, ora 19.00 – ,,Nu vorbiţi cu actorii”, de de Tom Dudzick, regia Roxana Colceag; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 – ,,Mult zgomot pentru nimic”.

Sala ,,George Constantin”: luni, ora 19.30 – ,,O zi de vară”, după Slawomir Mrozek, regia Marcel Ţop; miercuri, ora 19.30 – De la Shakespeare şi Hamlet la Eugen Ionescu şi Berenger – recita Emil Boroghină; joi, ora 19.30 – ,,Hai s-o ucidem pe Matilda!”; sâmbătă, ora 19.30 – ,,Comedie de modă veche”.

Comedii şi drame, în programul teatrelor 

Teatrul Bulandra, Sala ,,Liviu Ciulei”: marţi, ora 19.00 – ,,Mamouret” de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu; miercuri, ora 19.00 – ,,Obiceiuri necurate”, Tom Smith, regia Mihai Constantin; vineri, – ora 19.00 ,,Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, Dinu Cernescu.

Sala ,,Toma Caragiu”: miercuri, ora 18.30 – ,,O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Doru Ana; joi, ora 18.30 – ,,O scrisoare pierdută”de I.L. Caragiale, regia Doru Ana.

Citiţi şi: Revizorul. Gogol a renăscut la TNB

Teatrul Mignon: luni, ora 19.00 – ,,Profu'” de Jean Pierre-Dopagne; ora 21.00 – ,,Muzică pentru trei radiouri”; miercuri, ora 19.30 – ,,Moftul român” de I. L. Caragiale; joi, ora 19.30 – “Locuri calde” de Alex Vlad; vineri, ora19.30 – ,,Ce-ar fi dacă” de Ştefan Ruxanda; sâmbătă, ora 19.30 – ,,Vorbe, vorbe, vorbe” de Dumitru Solomon.

Teatrul de Comedie: miercuri, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” după Cehov; regia Claudiu Goga; joi, ora 19.00 – ,,Poker” de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; vineri, ora 19.00 – ,,Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Revizorul”, de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; duminică, ora 19.00 – ,,…escu” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija.

Programul teatrelor

Distribuţia spectacolului ,,Pescăruşul’’ 

Teatrul de Revistă ,,Constantin Tănase”, sala Savoy: miercuri, ora 19.00 – ,,Cu dragoste, distinto”; vineri, ora 19.00 – ,,Veselia nu-i în criză”; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Comedie pe Titanic”; duminică, ora 19.00 ,,Comedie pe Titanic”.

Sala ArCuB: marţi, ora 20.00 – ,,Însemnările unui nebun” de N.V.Gogol, regia Felix Alexa; miercuri, ora 19.00 – ,,Viţelul de aur” după Ilf şi Petrov, regia Eugen Gyemant; joi, ora 19.00 -,,Marfă vie”, după A.P.Cehov, regia Dragoş Câmpan; duminică, ora 19.00 – ,,Cină cu prieteni” de Donald Margulies, regia Claudiu Goga.

teatrelli – theatre, music & more: Joi, 28 noiembrie – Recital Jazz – „Autumn Serenade” – Cristian Soleanu Trio – invitată Nadia Trohin; Vineri, 29 noiembrie – „Confesiuni despre viață și artă“, cu Radu Beligan; Sâmbătă, 30 noiembrie – Recital Jazz – „Handmade Blues” – Duo Vali „Sir Blues” Răcilă și Raul Kusak ; Joi, 5 decembrie – Piesa de teatru – „Rendez-vous” de Tudor Mușatescu. Cu: Rodica Popescu Bitănescu; Vineri, 6 decembrie – Recital Jazz – Puiu Pascu Trio – invitată Nora Tasi; Sâmbătă, 7 decembrie – Reprezentație balet – BaRock – cu Răzvan Mazilu; Joi, 12 decembrie – Recital Jazz și colinde – ”Santa Claus is coming to town” – Irina Sârbu & Band; Vineri, 13 decembrie – Recital Jazz – Irina Popa & The Sinners in Concert; Sâmbătă, 14 decembrie – Recital Nicu Alifantis

Programul teatrelor continuă cu Teatrul Mic: marţi, ora 19.00 – ,,Pensiune completă”; joi, ora 19.00 ,,Sex on the bici”; vineri, ora 19.00 – ,,Profesiunea d-nei Warren”; sâmbătă, ora 19.00 -Băieţii de aur”.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, ora 19.00 – ,,Interzis sub 18 ani”.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: joi, ora 19.00 – ,,Natură moartă cu nepot obez”; vineri, ora 19.00 – ,,Gaiţele”; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; duminică, ora 19.00 – ,,Un tramvai numit dorinţă”.

Sala Studio: vineri, ora 19.30 – ,,Blifat”.

Teatrul Masca: joi, ora 19.00 – ,,Militarul fanfaron”; vineri, ora 19.00 – ,,Flecărerile femeilor”; sâmbătă, ora 19.00 – ,,Parcul”.

Teatrul Evreiesc: marţi, ora 16.00 – ,,Memoriile unui antisemit” de Gregor von Rezzori; ora 19.00 – ,,Exil în pământul uitării” de Benjamin Fundoianu, regia Andreea Tănăsescu; miercuri, ora 19.00 – ,,Miss Daisy şi şoferul ei” de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga; joi, ora 19.00 – ,,Crima din strada Lourcine” de Eugene Labiche, regia Dan Tudor; vineri, ora 19.00 – ,,Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, ora 11.00 – ,,Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija.

Teatrul În Culise: luni, ora 20.00 – ,,Monoloagele vaginului”; marţi, ora 20.00 – ,,Drama din Vitan”; miercuri, ora 19.00 – ,,Feromonii”; joi, ora 19.00 – ,,O seară furtunoasă”.

Teatrul ,,Ion Creangă”: marţi, ora 10.00 – ,,Renart Vulpoiul”; miercuri, ora 10.00 – ,,Cartea Junglei”; ora 17.00 – ,,Alb şi Negru”; joi ora 10.00 – ,,Carolina şi poneiul”; vineri, ora 10.00 – ,,Renart Vulpoiul”; sâmbătă, ora 11.00 – ,,Sămânţa vrăjită”; duminică, ora 11.00 – ,,Cartea Junglei”.

Godot Cafe Teatru: luni, ora 18.00 – ,,Şi fluturii sunt liberi” de Leonard Gershe; ora 21.00 – ,,Te iubesc! Te iubesc?” după Dumitru Solomon; marţi, ora 20.00 – ,,Ce ne spunem când nu ne vorbim” de Chris Simion; joi 20.30 – ,,Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”; vineri, ora 18.00 – ,,Omul-Pernă” de Martin McDonagh; ora 22.00 – ,,Comedie neagră” după Peter Shaffer; sâmbătă, ora 15.00 – ,,Fă-mi loc!” de Anthony Michineau.

GreenHours, Teatrul LUNI: luni, ora 20.00 – ,,Povestiri din Miserupia” de Lorena Lupu; marţi, ora 20.00 – ,,Telefonul” după Harry Nilsson şi Terry Southern.

Teatrul Act: marţi, ora 19.00 – ,,Dumnezeu de a doua zi”, de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga.

Teatrul Excelsior: marţi, ora 10.00 – ,,Zâna Zorilor”; miercuri, ora 10.00 – ,,Frumoasa şi bestia”; joi, ora 11.00 – ,,Hainele cele noi ale prinţului”; vineri, ora 10.00 -,,Cocoşelul neascultător”; duminică, ora 10.00 – ,,Măria-Sa… Măgarul!”.

Foto credit: Programul teatrelor – TNB, Mihaela Marin

Page 1 of 41234