Programul teatrelor în perioada 4 – 10 noiembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-in-perioada-4-10-noiembrie/

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 4 – 10 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Un articol de Andrada Văsii|3 Noiembrie 2013

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 4 – 10 noiembrie este plin de spectacole interesante.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier: marţi, 5 noiembrie, ora 20.00 – ,,Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga.

Sala Mică: marţi, 5 noiembrie, ora 19.30 – ,,Doi x Doi” de ,,Tigrul” de Murray Schisgal & ,,Amantul” de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 8 noiembrie, ora 20.00 – ,,Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.00 – ,,Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 10 noiembrie, ora 20.00 – ,,Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Bitănescu.

Sala Studio: miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 7 noiembrie, ora 19.30 – ,,Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.00 – ,,Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Revizorul” de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa.

Sala Pictura: duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu.

Sala Media: duminică, 10 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii, magicianul. Marian Râlea; buna povestitoare. Adina Cristescu; clovnul cel trist. Gabriel Spahiu.

Teatrul Nottara, Sala ,,Horia Lovinescu”: luni, 4 noiembrie, ora 19.00 – ,,Avarul” de Moliere, regia Daniel Niţoi.

Sala ,,George Constantin:. miercuri, 6 noiembrie, ora 19.30 – ,,Soţul păcălit” de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; joi, 7 noiembrie, ora 19.30 – ,,O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.30 – ,,Variaţiuni enigmatice” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Vizitatorul” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Programul teatrelor oferă alternative pentru toată săptămâna

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Pyramus & Thisbe 4 You” după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Wiliams, regia Dinu Cernescu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Şaraiman” un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy, concept Răzvan Mazilu, stand-up comedy Dan Badea; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,CFR -Cometa, Copilul şi Căţelul” după texte de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija.

Sala Studio: vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Tipografic majuscul” un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.30 – ,,Linişte! Sărut. Acţiune! o adaptare de Peter Kerek după filmul ,,Living in Oblivion” de Tom Dicillo, produs de Lemon Sky Production, regia Peter Kerek; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail.

Teatrul Bulandra, Sala ,,Liviu Ciulei” – miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.00 – ,,Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantinescu.

Programul teatrelor - spectacolul Sarpele in iarba

Spectacolul ,,Şarpele în iarbă’’ face parte din programul teatrelor. Distribuţia, de la stânga la dreapta: Ioana Abur, Anca Androne şi Iulia Lumânare

Sala ,,Toma Caragiu”: sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” de AP Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul de Comedie, Sala ,,Radu Beligan” – miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Pescăruşul” de AP Cehov, regia Claudiu Goga; joi, 7 noiembrie, ora 18.00 – ,,Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Doamne… ce măcel!” de Yasmina Reza, regia Lucian Giurchescu.

Sala Nouă: miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Cum am învăţat să conduc” de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Metropolis: luni, 4 noiembrie, ora 19.00 – ,,Bădăranii” de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,6 – Piesa neterminată pentru pian, idei şi muză”, un spectacol de Anca Colteanu, după o idee de Ştefan Doniga; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 16.00 – ,,Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, versiune scenică de Victor Ioan Frunză, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, versiune scenică de Victor Ioan Frunză, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 10 noiembrie, ora 15.00 – ,,Fantoma, dragostea mea!” de Noel Coward, regia tehnică Elena Ghimpeteanu; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Fantoma, dragostea mea!” de Noel Coward, regia tehnică Elena Ghimpeteanu.

Citiţi şi: Tartuffe sau Impostorul: maratonul comediei, la Teatrul Metropolis 

Teatrul Mic: joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Visul unei nopţi de vară” după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Primăvara d-nei Stone la Roma” dramatizare de Marin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Spionul balcanic” de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Născut iarna” de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul Masca: vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Când dragostea poartă pâslari”, scenariu şi regia Michele Modesto Casarin; duminică, 10 noiembrie, ora 11.00 – ,,Canarul albastru”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Una historia de tango”, regia, scenariul şi coregrafia Ioana Macarie.

Teatrul Evreiesc de Stat: marţi, 5 noiembrie, ora 19.00 – ,,Exil în pământul uitării” de Benjamin Fundoianu, regia Andreea Tănăsescu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; joi, 14 noiembrie, ora 19.00 – ,,Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Tragedie dentară” de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Blestemul iubirii” de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer.

Teatrul Act: luni, 4 noiembrie, ora 19.00 – ,,XXL (Fat pig)” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Absolut!” după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; vineri, 8 noiembrie, ora 19.00 – ,,Orfani” de Dennis Kelly, regia Elena Morar; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 19.00 – ,,Stand Up PLS” de Silviana Vişan Carter.

Unteatru: luni, 4 noiembrie, ora 20.00 – ,,Scrisoare către Casandra”, regia Andrei şi Andreea Grosu; marţi, 5 noiembrie, ora 20.00 – ,,Căldură? Mare?”, un spectacol după texte de IL Caragiale; joil, 7 noiembrie, ora 21.00 – “Ce zile frumoase” de Samuel Beckett, regia Sânziana Stoican; vineri, 8 noiembrie, ora 21.15 – ,,O noapte furtunoasă”, spectacol produs de Auăleu Teatru Timişoara; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.30 – ,,Circus Mundi”, spectacol produs de Auăleu Teatru Timişoara; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 21.00 – ,,Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt” de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.

În Culise: luni, 4 noiembrie, ora 20.00 – ,,Drum Up”, un show cu patru actori. Orlando Petriceanu, Pavel Bârsan, Mihai Axinte şi publicul; marţi, 5 noiembrie, ora 20.00 – ,,Elevator” de Gabriel Pintilei, regia Adriana Zaharia; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; joi, 7 noiembrie, ora 19.00 – ,,Traşi la xerox”, regia Dan Tudor.

Godot Cafe-Teatru: luni, 4 noiembrie, ora 18.30 – ,,Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia oina Antohi; luni, 4 noiembrie, ora 21.30 – ,,7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 5 noiembrie, ora 19.00 – ,,Accidente înspăimântătoare pe terenul de joacă” de Rajiv Joseph, regia Ryan Whinnem; marţi, 5 noiembrie, ora 21.00 – ,,Ce ne spunem când nu ne vorbim” de Chris Simion, video-proiecţie Răzvan Paciu, animaţie Alina Teianu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.00 – ,,Nişte fete” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; miercuri, 6 noiembrie, ora 22.00 – ,,Ce poţi să faci în 10 minute” după autori americani contemporani, regia Dorina Antohi; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 11.00 – ,,Femeile din viaţa mea” de John Patrick Shanley.

Green Hours: marţi, 5 noiembrie, ora 21.15 – ,,7 zile din viaţa lui Simon Labrosse” un text de Carole Frechette; miercuri, 6 noiembrie, ora 21.30 – ,,dontcrybaby”, un spectacold e Eugen Jebeleanu, după ,,Scufiţa Roşie” de Fraţii Grimm, un txt de Catinca Drăgănescu & Eugen Jebeleanu; joi, 7 noiembrie, ora 20.00 – ,,Pietre în buzunare” de Marie Jones, regia Ovidiu Caiţa; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 22.00 – ,,Noi 4″ de Lia Bugnar.

Teatrul Mignon: marţi, 5 noiembrie, ora 19.00 – ,,Locuri calde” de Alexa Vlad, regia Răzvan Marinescu; miercuri, 6 noiembrie, ora 19.30 – ,,Noi doi… cu Leon” de Neil Simon, regia Laura Maria Vlădoiu; vineri, 8 noiembrie, ora 19.30 – ,,Poveste din Bucovina”, distruţie. Ana Pepine, Paul Cimpoieru, Doina Lavric; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 11.00 – ,,Muzicanţii din Bremen” de Fraţii Grimm, regia Ioana Petre; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 21.00 – ,,Pufuleţi şi pufarini”, regia Marian Puşcaş; duminică, 10 noiembrie, ora 19.30 – ,,Profu’” de Jean Pierre Dopagne, distruţie. Răzvan Vasilescu.

Teatrul de Artă: miercuri, 6 noiembrie, ora 20.15 – ,,Variaţiuni la invenţiuni, Opus 2″ de Emilian Mârnea, Petre Ancuţa; joi, 7 noiembrie, ora 20.15 – ,,Gunoierul” de Mimi Brănescu; vineri, 8 noiembrie, ora 20.15 – ,,Red light Shakespeare”, regia Alexandra Popescu; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 20.15 – ,,Dublu sau nimic” de Puiu Jipa, regia Liviu Cheloiu; duminică, 10 noiembrie, ora 18.00 – ,,Cehov – trei drame ridicole”, regia Bogdan Sărăţean.

ArCuB: sâmbătă, 9 noiembrie, ora 18.00 – ,,Două poveşti de amor” un spectacol coupe format din două piese scurte, scrise de AP Cehov. ,,Ursul” şi ,,Cerere în căsătorie”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 10 noiembrie, ora 19.00 – ,,Marfă vie” după A.P. Cehov, regia Dragoş Câmpan.

Teatrul Ţăndărică: marţi, 5 noiembrie, ora 10.00 – ,,Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 6 noiembrie, ora 10.00 – ,,Croitoraşul cel viteaz”, regia şi scenariul Daniel Stanciu; joi, 7 noiembrie, ora 10.00 – ,,Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 10.00 – ,,Alice în ţara minunilor”, regia Alice Barb.

Teatrul Excelsior: luni, 4 noiembrie, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 6 noiembrie, ora 20.00 – ,,Contrabasul” după Patrick Suskind, un spectacol de Radu Gheorghe; vineri, 8 noiembrie, ora 10.00 – ,,Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; sâmbătă, 9 noiembrie, ora 10.00 – ,,Măria-sa… Măgarul!” comedie cu “cântece” pentru copii de toate vârstele de Ion Lucian, regia Ion Lucian; duminică, 10 noiembrie, ora 10.00 – ,,Tărâmul vrăjit” de Carmen Dominte, regia Mihai Lungeanu, notează Mediafax.

Teatrul Ion Creangă, Sala Rapsodia: marţi, 5 noiembrie, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 6 noiembrie, ora 11.00 – ,,Un lup, o capră şi trei iezi” de Moncia Patricia, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; joi, 7 noiembrie, ora 11.00 – ,,Noddy” adaptare de David Wood, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; vineri, 8 noiembrie, ora 11.00 – ,,Noddy” adaptare de David Wood, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; vineri, 8 noiembrie, ora 17.00 – ,,Rotocol” un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; duminică, 10 noiembrie, ora 11.00 – ,,De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.

Foto credit: spectacole din programul teatrelor Teatrul Bulandra, TNB

Page 1 of 41234