Silviu Biriş

n. 06.10.1973, Bucureşti
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, Bucureşti, secţia Actorie, promoţia 1997, clasa profesor Ion Cojar

Roluri în teatru:

Teatrul METROPOLIS

Leonard Joli Joli –“PIJAMALE” MAWBI GREEN Și ED FEILBERT, regia Emanuel PARVU, 2009

Alte roluri

  • Valer – „Tartuffe” de Molière, regia Andrei Belgrader, 2009
  • Viktor Viktorovici – „Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009
  • Nicolau – „Molto, gran’ impressione” de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor, 2009
  • Charles Edstaston – „Ecaterina cea Mare” de George Bernard Shaw, regia Cornel Todea, 2008
  • Aurelian – „Viaţa mea sexuală” de Cornel George Popa, regia Sorin Militaru, 2007
  • Lăcustă Vodă – „Sânziana şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Dan Tudor, 2006
  • Amos, Mr. Cellophane – „Chicago” de Maurine Dallas Watkins, regia Ricard Reguant, 2005
  • Tom Junior – „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • Gennaro – „Lucrezia Borgia” de Victor Hugo, regia Cristian Ioan, 2005
  • Arthur – „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan, 2004
  • Tânărul Bick – „Iubire” de Lajos Barta, regia Grigore Gonţa, 2004
  • Pârcălabul Şandru – „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Suflete – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Felix Alexa, 2003
  • Rode – „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Yuri Krasovski, 2002
  • Chelnerul – „D`ale Carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • „Celălalt Cioran” – spectacol de Radu Penciulescu şi George Banu după „Caietele lui Cioran”, 2002
  • Rasmus, Acuzator 3 – „Ţăranul baron” de Ludvig Holberg, regia Lucian Giurchescu, 2000
  • Stanley – „Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Horea Popescu, 1999
  • Prinţul, Al treilea Brahman, O umbră, O voce – „Regele şi cadavrul” de Vlad Zografi, regia Andreea Vulpe, 1999
  • Băiatul cu flori, Uşa de la han, Gondolierul, Recepţionerul, Telefonul (turcesc şi englezesc), Guard 4 – „Călătorii cu mătuşa mea” de Graham Green, regia Petre Bokor, 1998
  • Un corist – „Filoctet” de Sofocle, regia Andreea Vulpe, 1998
  • O voce, Un proxenet, Un domn în parc – „Roberto Zucco” de Bernard Marie Koltes, regia Felix Alexa, 1995
  • Locotenentul Zuniga– „Tragedia lui Carmen”, adaptare de Peter Brook şi Marius Constant după Bizet, regia Ion Caramitru, producţie UNITER în cadrul programului „Sibiu, capitală culturală europeană 2007”Teatrul Lucia Sturdza Bulandra:
  • Rică Venturiano – „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Teodora Câmpineanu

Muzeul Literaturii Române

  • „De-a v-aţi ascuns” după Tudor Arghezi, spectacol de poezie, regia Anca Colţeanu

Teatrul Casino Victoria:

  • „Ionescopade” după Eugene Ionesco, spectacol de cabaret, regia Andreea Vulpe
  • Nils Hollgersson – „Minunatele călătorii ale lui Nils Hollgersson” de Selma Llagerlof, regia Ion Lucian

Teatrul Constantin Nottara:

  • Cristofor Bellea – „Fii cuminte, Cristofor” de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu, 2007
  • „Costumele”, spectacol de pantomimă şi step, regia Dan Puric

Circ Variete Globus

  • Fred Astair – „Micul Paris”, regia Brânduşa Novac, 2006

Roluri în film:

  • Raoul – „Restul e tăcere”, regia Nae Caranfil, 2008
  • Dragoş – „Stuff That Bear”, regia Bruno Coppolla, 2005
  • Alexandru cel Mare – „Final Countdown”, producţie Parafilm International şi ZDF, Germania, 2003
  • Gheorghiţă – „Triunghiul morţii”, regia Sergiu Nicolaescu, 2000
  • Radu Herskovici – „Terente, regele bălţilor”, regia Andrei Blaier, 1996
  • Gigi Cameramanul – „Paradisul în direct”, regia Cornel Diaconu, 1994
  • Radu – „Crucea de piatră”, regia Andrei Blaier, 1993

Nominalizări şi premii:

Premiul pentru personaj secundar masculin în „Sânziana şi Pepelea” după Vasile Alecsandri,
FestCo 2007

 

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite