Vlad Ivanov

n. 04.08.1969, Botoşani

Academia de Teatru şi Film, secţia actorie, clasa profesor universitar Sanda Manu, promoţia 1995
Şcoala Populară de Artă Botoşani şi cursuri de pantomimă cu Dan Puric

 

Teatrul Metropolis

Aristide Bruant – « Lautrec la bordel » – de LIVIO MORETTI, regia Horatiu Malaele, 2011

 
Teatrul de Comedie

  • „Tinereţe fără bătrâneţe” de Petre Ispirescu, regia Dan Tudor, 2007

Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu

  • „Rubayatele” de Omar Khayyam, regia Maia Morgenstern, 2006

TNB

  • Doctorul – „Un duel” după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2009
  • Penciulescu – „Jocul ielelor” de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga, 2007
  • Covielle / CosticăBurghezul gentilom” după J.B.P. Molière, regia Petrică Ionescu, 2006
  • Îngerul – „Patimile Sfântului Tommaso d`Aquino” după Alex Mihai Stoenescu, regia Grigore Gonţa, 2005
  • Jitnicerul Stavăr – „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Sergentul majorCrimă pentru pământ” după Dinu Săraru, regia Grigore Gonţa, 2002
  • Trahanache – „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Grigore Gonţa, 2003
  • Kulighin – „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Yuri Krasovski, 2002
  • Crăcănel – „D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Richard Inimă de Leu – „Leul în iarnă” de James Goldman, regia Petre Bokor, 2002
  • Nenea Iancu (Caragiale) – Mofturi la Union” după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Tahei – „Amanţii însângeraţi” de Chikamatsu Monzaemon, regia Alexandru Tocilescu, 2001
  • Dr. Samson Carasco – „Omul din La Mancha” de Dale Wasserman după Cervantes, regia Ion Cojar, 2001
  • Armand DuvalDama cu camelii” după Alexandre Dumas fiul, regia Răzvan Mazilu, 2000
  • Vânătorul de fluturiMacbett” de Eugene Ionesco, regia Beatrice Rancea, 2000
  • Îngerul – „Ioana D`Arc. Pagini de dosar”, regia Mihai Măniuţiu (colaborare cu SMART), 2000
  • Bagot – „Richard II” de William Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, 1999
  • Dr. HurmuzGeneraţia de sacrificiu” de I. Valjan, regia Gelu Colceag, 1999
  • Ali, Al doilea brahman, Cavalerul, Max, Fiul – „Regele şi cadavrul” de Vlad Zografi, regia Andreea Vulpe, 1999
  • FranckCabotinul” de John Osborne, regia Alice Barb, 1998
  • Mihail – „Năluca” de Fănuş Neagu, Lucian Chişu şi Dan Micu, regia Dan Micu, 1998
  • Sir Lucius O`Trigger – „Rivalii” de Richard Sheridan, regia Horea Popescu, 1997
  • GeorgeOmul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Mihai Manolescu, 1996
  • Amyras – Tamerlan cel Mare” de Christopher Marlowe, regia Victor Ioan Frunză, 1995 – debut (şi examenul de angajare în trupa Naţionalului bucureştean)
  • Pantomimia”, regia Dan Puric, colaborare în timpul anului II de studii, 1992

Teatrul Luni

  • Mihu – „Firmituri” de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac, 2006

Teatrul Lucia Sturdza Bulandra

  • Ivan Ivanovici – „Elizaveta Bam” de Daniil Harms, regia Alexandru Tocilescu, 2006

Alekton Athens Concert Hall, Atena

  • Lysistrata” de Aristofan, regia Michael Cacoyannis, 2005

Teatrul Act

  • Moartea – „Tovarăşul Frankenstein, conducător iubit”, spectacol de Mihai Măniuţiu, (Teatrul Act, Odeon, 3Sat), 1999
  • „Zi-le oameni şi dă-le pace”, spectacol aniversar I.L. Caragiale, regia Rodica Mandache, 2003
  • „Cartea lui Prospero”, spectacol de Ion Cojar, Gelu Colceag şi Sergiu Anghel, 1994

Roluri în film:

  • Piotr Tretiakin – „Concertul”, regia Radu Mihăileanu, 2009
  • Anghelache – „Poliţist, adjectiv”, regia Corneliu Porumboiu, 2009
  • Domnul Bebe – „4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile”, regia Cristian Mungiu, 2007
  • John Lydon – „Second in Command”, regia Simon Fellows, 2006
  • „Şi totul era nimic”, regia Cristina Nichituş, 2006
  • Beslan – „The Marksman”, regia Marcus Adams, 2005
  • Policeman – „Snuff-Movie”, regia Bernard Rose, 2005
  • Antoine – „Une place parmi les vivants”, regia Raoul Ruiz, 2003
  • Nico – „Les Percutes”, regia Gérard Cuq, 2002
  • „Mekhanicheskaya syuita”, regia Dmitri Meskhiyev, 2001
  • „Faimosul paparazzo”, regia Nicolae Mărgineanu, 1999
  • „Triunghiul morţii”, regia Sergiu Nicolaescu, 1999
  • Cosic – „Diplomatic siege”, regia Gustavo Graef-Marino, 1999
  • „Liceenii în alertă”, regia Mircea Plângău, 1993

Televiziune:

  • Gondureau – “Le Pere Goriot”, regia Jean-Daniel Verhaeghe, 2004
  • Nico – „Accors et a cris”, regia Benoit d`Aubert, 2002
  • Cunningham`s – „Azazel”, regia Aleksandr Abashyan, 2002
  • Serveur – „Une femme piegee”, regia Laurent Carceles, 2001
  • „Natures mortes”, regia Patrick Malakian
  • Fontionnaire – „Homicide conjugal”, regia Gérard Cuq, 1998
  • „Bani de dus, bani de întors”, regia Alexandru Tocilescu
  • „Insula” de Mihail Sebastian, teatru TV, regia Dinu Cernescu
  • „Rivalii”, spectacol preluat de la TNB, regia Domniţa Constantiniu
  • Spectacole de divertisment la TVR, Antena 1, Pro Tv

Premii

  • Premiul UNITER pentru Cel mai bun actor într-un rol secundar – Doctorul, “Un duel” după A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija, 2010
  • Premiul Gopo pentru Cel mai bun actor într-un rol secundar – Anghelache, “Poliţist, adjectiv”, regia Corneliu Porumboiu, 2010
  • Medalia Meritul Cultural, 2004
  • Diploma de Merit pentru contribuţia de excepţie la prestigiul primei scene româneşti, 2004
  • Diploma de excepţie pentru evoluţia în spectacolul „Zi-le oameni, dă-le pace”, prezentat la primul Festival Naţional de Teatru „Nenea Iancu” de la Chişinău, 2004
  • Premiul Uniter pentru cel mai bun spectacol al unei şcoli de teatru cu piesa „Hatmanul Baltag”, regia profesor universitar Sanda Manu, 1995

 

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite