35 de ani de la Revoluția din 1989 și un concert special la București
https://www.ziarulmetropolis.ro/35-de-ani-de-la-revolutia-din-1989-si-un-concert-special-la-bucuresti/

Vineri, 20 decembrie 2024, de la 19.00, ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO prezintă un eveniment special ce marchează împlinirea a 35 de ani de la Revoluţia din 1989.

Un articol de Liliana Matei|16 decembrie 2024

Concertul derulat sub bagheta dirijorului american JOHN AXELROD este conceput în jurul „Simfoniei a 3-a – EROICA” de L.V. BEETHOVEN (lucrare dedicată inițial lui Napoleon Bonaparte), dar și în jurul unei inedite lucrări de tinerețe semnate de ENESCU: „Suite roumaine”, creație în care compozitorul a cuprins și un cântec al revoluționarilor de la 1848 și care avea să devină imnul nostru național: „Deșteaptă-te, române!”.

De asemenea, veți asculta Fantezia pentru pian, soliști vocali, cor și orchestră de L.V. BEETHOVEN, prilej de a-l aplauda pe cel de-al doilea invitat special al serii de la Sala Radio: tânărul pianist român CADMIEL BOȚAC. Pe 2 decembrie 2024 acesta a primit, la Viena, premiul I la Concursul Bösendorfer, organizat de celebra firmă producătoare de piane în parteneriat cu Universitatea de Muzică și Artele Spectacolului din Viena. Competiția a avut loc în celebra sală vieneză de concerte Musikverein.

Cu ocazia acestui concert, Editura Casa Radio readuce în atenția publicului albumul apărut sub titulatura „Cadmiel Boțac – Recital de pian. Beethoven, Chopin, Enescu”. La finalul evenimentului, pianistul Cadmiel Boțac va oferi publicului o sesiune de autografe pe acest compact-disc, în Foaierul central al Sălii Radio.

Compact-discul „Cadmiel Boțac. Recital de pian – Beethoven, Chopin, Enescu” este rezultatul a două distincții acordate tânărului artist de Radio România Muzical: premiul special primit în 2017, la „Transylvanian International Piano Competition” (Brașov) și Bursa „Moștenitorii României muzicale”, câștigată în 2020. Acestea i-au oferit tânărului pianist șansa unei sesiuni de înregistrări speciale, realizate la Radio România, în Studioul de Concerte, și editarea acestui album.

Evenimentul de la Sala Radio este prezentat cu participarea Corului Academic Radio, pregătit de dirijorul Ciprian Țuțu, și în ipostază solistică îi veți aplauda pe soliștii vocali: Olga Murariu-Caia, Anastasia Turkoz, Camelia Cuzub, Nicolae Simonov, Ciprian Mardare și Cristian Ruja.

JOHN AXELROD a fost ales, în 2023, director muzical și dirijor principal al Orchestrei Naționale Elvețiene (Swiss National Orchestra) și își continuă colaborarea – ca dirijor principal – cu Orchestra Simfonică București. Cu o experiență de peste un sfert de secol în dirijarea a aproape 200 de orchestre din întreaga lume, John Axelrod se bucură de o bogată carieră internațională. În 2020, a primit premiul Special Achievement Award din partea International Classical Music Awards pentru activitatea sa remarcabilă.

O prezență cu totul inedită și specială pe scenele muzicale internaționale, John Axelrod își împarte pasiunea pentru muzică cu cea pentru gastronomie și vinuri de colecție. Cunoscut de publicul larg și datorită blogului și canalului său de YouTube „The Conductor in the Kitchen” („Dirijorul în bucătărie”), John Axelrod combină armonios muzica și arta culinară, împărtășind rețete și momente din viața sa personală.

Printre relațiile sale de lungă durată se numără colaborările cu NDR Sinfonieorchester Hamburg (Filarmonica Elbe), Gewandhausorchester Leipzig, Filarmonica della Scala, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino, Orchestra Teatrului La Fenice din Veneția, Orchestre de Paris, Orchestra Simfonică Radio din Danemarca, Orchestra Simfonică Radio din Praga, Orchestra Mozarteum din Salzburg. În Statele Unite, a dirijat, printre altele, Orchestra Simfonică din Chicago, Filarmonica din Los Angeles și Orchestra din Philadelphia.

John Axelrod a absolvit în 1988 Universitatea Harvard. S-a specializat sub îndrumarea lui Leonard Bernstein (în 1982), a studiat, de asemenea, la Conservatorul din Sankt Petersburg cu Ilya Musin (în 1996) și a fost îndrumat de Christoph Eschenbach din 1997 până în 2000, când și-a făcut debutul profesional ca dirijor asistent pentru „Parsifal” la Festivalul de la Bayreuth.

Născut în 1997, CADMIEL BOŢAC a început studiul pianului în orașul natal, Sighetu Marmaţiei, la vârsta de 4 ani, sub îndrumarea profesoarei Monica Chifor. Talentul său a fost remarcat de timpuriu, la 6 ani câștigând deja primul concurs național. Au urmat alte premii naționale și internaționale, cele mai importante fiind Premiul 1 la concursul „Young Virtuoso” – Zagreb şi Premiul 1 la Concursul „Dinu Lipatti” – Bucureşti. Începând cu anul 2011, Cadmiel a fost elevul și apoi studentul renumitului pianist Daniel Goiţi, profesor la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”. Formarea sa artistică se completează prin cursurile de măiestrie la care a participat în Salzburg, Viena și Strasbourg, unde a beneficiat de îndrumarea unor mari pianiști și pedagogi.

În 2014, Cadmiel a obținut Premiul I la Concursul Internaţional „Astana Piano Passion” din Kazahstan, fiind apreciat în mod deosebit de renumitul pianist Denis Matsuev. La scurt timp, Cadmiel a câștigat Concursul „Milano Piano Talents”, Concursul Internaţional „Adilia Alieva” (Franţa), Concursul Internațional „Carl Filtsch” (Sibiu) și Concursul Internațional „Transylvanian Piano Competition” (Brașov).

În ceea ce privește bursele, Cadmiel Boțac a fost de-a lungul anilor bursier al „Fundației pentru Comunitate” și al „Fundației Regale Margareta a României”, în cadrul programului „Tinere Talente”. În 2020, Cadmiel a câștigat bursa Fundației Europene Yamaha, un concurs organizat la nivel european.

Cadmiel Boțac a susţinut recitaluri și concerte în S.U.A., Luxemburg, Croația, Italia, Franţa, Rusia, Germania și Austria.

În noiembrie 2021, a avut loc lansarea discului de debut al pianistului Cadmiel Boțac, la editura Casa Radio, proiect inițiat și coordonat de Radio România Muzical. Discul conține lucrări pentru pian solo din creația compozitorilor Ludwig van Beethoven, Frédéric Chopin și George Enescu. În 2022, Cadmiel Boțac a câștigat premiul 1 la Concursul Național „New Hope Grand Prix”, organizat la Cluj-Napoca, și ca premiu la acest concurs tânărul pianist a susținut (în stagiunea 2022-2023) un turneu de 10 concerte cu cele mai importante orchestre din România.

În ianuarie 2023, Cadmiel a absolvit studiile de Masterat ale Universității de Muzică și Artele Spectacolului din Viena, la clasa profesorului și pianistului Stefan Arnold, în prezent urmând studiile postgraduale la aceeași universitate. Din octombrie 2023, Cadmiel este doctorand al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.

Concertul va fi transmis LIVE pe calea undelor – pe toate frecvenţele Radio România Cultural şi Radio România Muzical. De asemenea, concertul poate fi ascultat LIVE online (pe site-urile celor două posturi de radio) și prin intermediul aplicației Radio România, disponibilă pe dispozitive Android și iOS.

Biletele sunt disponibile în sistem online pe www.bilete.ro și în Rețeaua Bilete.ro. Biletele se pot achiziționa și de la casa de bilete a Sălii Radio (tel. 021 314.68.00). Pentru programul casei de bilete, vă rugăm să consultați site-ul oficial www.salaradio.ro – secțiunea Bilete.

Albumul „Cadmiel Boțac. Recital de pian – Beethoven, Chopin, Enescu” este disponibil, la preț de producător, la librăria Editurii Casa Radio din str. Temişana nr. 31 sau prin comandă online pe site-ul editurii (www.edituracasaradio.ro). De asemenea, poate fi achiziţionat de la partenerii de distribuţie.

22
/01
/25

Între 2 februarie – 8 martie 2025, Analia Selis prezintă publicului din România turneul național „ARGENTINISSIMO, RĂDĂCINI“, un eveniment conceput în jurul tango-ului și folclorului latino-american. Programul  turneului cuprinde recitaluri în formulă de trio și concerte simfonice, derulate în peste 15 orașe din România: București, Oradea, Bistrița, Sfântu Gheorghe, Craiova, Târgoviște, Brăila, Buzău, Slobozia, Pitești, Ploiești, Râmnicu Vâlcea, Bacău, Suceava, Iași, Târgu Mureș, Brașov. La București, Analia va prezenta două recitaluri la Teatrul „Godot”, pe 2 februarie și 8 martie 2025. 

13
/01
/25

INVITAȚIE O expoziție, un concert și un spectacol de poezie pun în lumină forța și farmecul creației autohtone. Trei dintre evenimentele culturale anunțate în capitală pentru 15 ianuarie, din anul 2010 Ziua Culturii Naționale, vă invită să descoperiți și să admirați câteva fațete ale culturii din România.

02
/12
/24

Scena intimă a Teatrului ACT va găzdui pe 7 decembrie un spectacol dedicat întregii familii, care-i reunește pe legendara actriță Alexandrina Halic și pianiștii Florian Mitrea și Daria Tudor. Artiștii vor împleti timp de aproape 100 de minute tâlcurile poveștilor narate live cu acordurile muzicii clasice adusă la viață prin intermediul pianului Steinway.

29
/11
/24

Printre evenimentele artistice speciale, dedicate întregii familii, în luna sărbătorilor de iarnă se regăsește în oferta culturală a Bucureștiului și „Poveste de decembrie”. Scena intimă a Teatrului ACT va găzdui pe 7 decembrie două reprezentații ale unui spectacol care împletește poveștile cu muzica clasică și care-i reunește pe legendara actriță Alexandrina Halic și pianiștii Florian Mitrea și Daria Tudor.

05
/11
/24

Născută în România și stabilită în Elveția, Teodora Brody a reușit să se facă remarcată în jazzul clasic alături de celebrul pianist Johnny Răducanu la sfârșitul anilor 90, devenind pionieră în fuziunea dintre jazz și doina românească.

31
/10
/24

Festivalul SoNoRo începe mâine, 1 noiembrie 2024, cu un concert care deschide ediția nr. 19, intitulată Ex libris, la Palatul Bragadiru. Concertul „Păstorii nopții”, inspirat de cartea cu același titlu a scriitorului brazilian Jorge Amado, va fi susținut de Alexis Cárdenas & RECOVECO. Festivalul se va desfășura în București până în 11 noiembrie, apoi va continua în Cluj-Napoca în perioada 12-17 noiembrie.