Câștigătorii preselecției pentru Gala Tânărului Actor HOP 2019
https://www.ziarulmetropolis.ro/castigatorii-preselectiei-pentru-gala-tanarului-actor-hop-2019/

Între 11 şi 13 iunie, sala de repetiţii de la etajul 4 al Naţionalului bucureştean a fost spaţiul în care tineri absolvenţi de teatru şi-au dat întâlnire la preselecţiile pentru ediţia din acest an a Galei HOP.

Un articol de Petre Ivan|14 iunie 2019

“Teatru coregrafic. DansActorul ca fenomen al teatrului actual” – aceasta a fost tema Galei HOP 2019 (director artistic, coregraful Gigi Căciuleanu).

Juriul a fost format din: Oana Cristea Grigorescu (jurnalist cultural), Florin Fieroriu (coregraf), Lari Giorgescu (actor), Oana Leahu (regizor) și Gabi Lupu (jurnalist cultural).

CÂŞTIGĂTORII PRESELECŢIEI PENTRU GALA TÂNĂRULUI ACTOR HOP 2019

Secţiunea Individual

1. Radu Anastas, Universitatea de Arte Târgu-Mureş

2. Norbert Boda, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

3. Răzvan Ciocoi, Universitatea de Vest din Timişoara

4. Ioana Cojocărescu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

5. Nicolae Dumitru, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematogr

afică „I.L.Caragiale” Bucureşti

6. Roxana Fânață, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

7. Flavia Giurgiu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

8. Raul Lăzărescu, Universitatea de Vest din Timişoara

9. Diana Ioana Licu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

10. Adrian Loghin, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

11. Adela Mihai, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

12. Ioana Moldovan, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

13. Maria Panainte, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

14. Flavia Perşa, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

15. Alin Potop, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Cara

giale” Bucureşti

16. Paul Preduşel, Universitatea de Arte din Târgu Mureş

17. Theodora Sandu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

Secţiunea Grup

în-cerc-uit, adaptare după texte de Matei Vișniec, cu: Alina Mihaela Dumitrache, Andrei Ianuş, Alexandra Oişte, Cristina Simion, Ioana Beatrice Tănasă, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti şi Mihai Vasilescu, absolvent al Universităţii „Hyperion” din Bucureşti

Puşca lui Cehov cu Norbert Boda, Narcisa Cîmpianu, Andrei Gîjulete, Andrei Han, Alex Macavei, George Olar, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

Richard sunt eu!, adaptare după William Shakespeare, cu: Yannick Becker, Ștefan Dogaru, Francesca Fülöp, Robert Iosif, Ștefan Bogdan Liță, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

Shakespeare Mechanics, adaptare după William Shakespeare, cu: Radu Anastas, Carmen Pașcu, Maria Pogângeanu, Theodora Popovici, Paul Preduşel, Radu Tudoraş, Marian Vultur, absolvenţi ai Universităţii de Arte Târgu-Mureş

Unde? Cum? Cine?, adaptare după Samuel Beckett, cu: Giorgiana Coman, David Constantinescu, Ioana Moldovan, Caliţa Nantu, Daniela Purcărea, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

Valiza, adaptare după Kamikaze de Alina Nelega, cu: Dragoş Florea şi Carmen Ghiurco, absolvenţi ai Universităţii de Arte din Târgu Mureş

Wor(l)ds in progress, adaptare după „Cabaretul cuvintelor” de Matei Vişniec, cu: Andrei Atabay, Andreea Jurj, Lia Marin, Octavian Voina, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti şi Iuliana Danciu, Sînziana Pintean, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

Foto: Gala Tânărului Actor HOP 2019 – Andrei Gîndac

21
/10
/20

CRONICĂ DE FILM Prezentat în premieră la Festivalul Astra de la Sibiu şi selectat la prestigiosul IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam), „Copii pierduţi pe plajă” (2020) este debutul în lungmetrajul documentar al tinerei regizoare Alina Manolache şi încearcă să facă un portret al generaţiei de 30 ani, născută imediat după Revoluţie.

20
/10
/20

Editura Muzeului Național de Artă Contemporană și-a adăugat în colecție o nouă publicație „reper” pentru istoria vizualității contemporane din România, marcând astfel borna istorică a 30 de ani de la evenimentele lui decembrie 1989.

19
/10
/20

Joi, 22 octombrie 2020, Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”, condusă de dirijorul Lior Shambadal, va susține, de la ora 19.00, un program integral semnat de Wolfgang Amadeus Mozart, în regim live, în cadrul stagiunii online. Concertul este transmis în direct, fără spectatori, din Sala mare a Ateneului Român, pe canalele online ale instituției.

19
/10
/20

Teatrul Național Iași anunță cea dintâi premieră a stagiunii, care va avea loc pe scena Sălii Mari: „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, în regia lui Claudiu Goga, un eveniment care marchează 160 de ani de la nașterea dramaturgului rus, programat în două părți: prima parte vineri, pe 23 octombrie, cea de-a doua parte sâmbătă, pe 24 octombrie, ambele cu începere de la ora 19:00.

19
/10
/20

„Spiral/ Spirala”, primul lungmetraj al regizoarei clujene Cecília Felméri, a fost recompensat cu Mențiunea Specială a Juriului în Competition 1-2 la Festivalul Internațional de Film de la Varșovia.

19
/10
/20

CRONICĂ DE FILM Programat să poată fi văzut la noua ediţie a Festivalului "Les Films de Cannes à Bucarest" (23 octombrie - 1 noiembrie), adaptată condiţiilor de pandemie, „Mandibules” (2020), cel mai recent film al excentricului regizor francez Quentin Dupieux, este o comedie absurdă a cărei lejeritate este şi marele său atu.

19
/10
/20

În perioada 9–18 octombrie 2020 a avut loc editia a 10-a a festivalului Bucharest Fringe - Maratonul Teatrului Independent, unul dintre cele mai mari, îndrăgite și longevive festivaluri dedicate teatrului independent din România care are drept scop principal promovarea artiștilor independenți.

Pagina 10 din 932« Prima...89101112...203040...Ultima »