CineMAiubit 2017 și-a desemnat câștigătorii
https://www.ziarulmetropolis.ro/cinemaiubit-2017-si-a-desemnat-castigatorii/

Festivalul este organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică ‘I.L.Caragiale’ Bucureşti (UNATC), Teatrul Metropolis şi Fundaţia Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC), al Uniunii Cineaştilor din România (UCIN) şi DACIN SARA. Fiind cel mai important festival internaţional de film studenţesc din România, CineMAiubit este locul unde, de-a lungul timpului, şi-au făcut […]

Un articol de Petre Ivan|12 decembrie 2017

Festivalul este organizat de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică ‘I.L.Caragiale’ București (UNATC), Teatrul Metropolis și Fundația Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei (CNC), al Uniunii Cineaștilor din România (UCIN) și DACIN SARA.

Fiind cel mai important festival internațional de film studențesc din România, CineMAiubit este locul unde, de-a lungul timpului, și-au făcut lansarea la public majoritatea cineaștilor români, azi unanim recunoscuți.

Juriul internațional al festivalului a reunit personalități din lumea cinematografică, atât din România, cât și din străinătate.

Componența Juriului secțiunii FICȚIUNE a fost:

Anca PUIU — președintele juriului, producător de film;

Diana CAVALLIOTI — actriță, binecunoscută publicului românesc pentru rolul din ‘Ana, mon amour’;

Boris KARADZHEV — regizor și profesor la VGIK (Rusia);

Ellis FREEMAN — producător, scenarist și profesor la DFFB (Germania)

Bulent KUCUKERDOGAN — profesor (Turcia)

Ioakim MYLONAS — director artistic al ISFFC (Cipru);

Vivi DRĂGAN VASILE — director de fotografie, producător;

Vali HOTEA — regizor;

Eugen KELEMEN — monteur de film.

Juriul secțiunii DOCUEMNTAR i-a reunit pe: Rebekah JORGENSEN — regizor și profesor din SUA, Isabela ȚENȚ — dublă laureată a competiției de documentar a festivalului nostru și câștigătoare a Premiului Gopo și pe Ioana GRIGORE — regizor de film documentar și masterand UNATC la proaspătul înființat program de studii de film documentar.

Juriul secțiunii animație-experimental a fost compus din regizorii de animație Constantina MIHĂILĂ și Octavian FRECEA și criticul de cinema Laurențiu BRĂTAN.

În plus, sub umbrela festivalului a avut loc a șasea ediție a workshopului de scenaristică de scurtmetraj MIDPOINT INTENSIVE, unde echipe de studenți cineaști au lucrat sub îndrumarea regizorului și profesorului maghiar Csaba Bollok.

Pe 7 și pe 8 decembrie, la UNATC — Sala Berlogea, a avut loc un workshop de actorie de film susținut de profesorul Dragan MILINKOVIC, din Serbia.

De asemenea, în cadrul CINETic (centrul de cercetare al UNATC) s-a desfășurat un workshop dedicat filmului de animație, susținut de profesorii Valeriu Căliman și Cristian Radu.

Pe lângă secțiunile competitive, Festivalul CineMAiubit prezentat două programe speciale, sâmbătă 9 decembrie la Sala Atelier a UNATC. La ora 13:00 au fost proiectate filme realizate de către adolescenți, câștigătoare ale Festivalului SUPER, iar de la ora 15:00 a fost proiectată o retrospectivă de filme realizate în ultimii 10 ani de studenții de la VGIK, Moscova.

În cadrul festivalului CineMAiubit au avut loc trei lansări de carte, toate la Sala Berlogea din UNATC: miercuri, 6 — decembrie ora 19:00: ‘Călătorie într-o lume uitată’ și ‘3 păzește’ de Ovidiu Georgescu, joi — 7 decembrie ora 19:00: ‘Florin Mihăilescu imaginea imaginii de film’ de Titus Vîjeu și vineri — 8 decembrie ora 19:00: ‘MasterPlot 2017’, volum de scenarii scrise de studenții UNATC.

Palmaresul ediției 21 a Festivalului Internațional de Film Studențesc CineMAiubit

MARELE PREMIU

‘Dreaming of Warsaw’ (PWSFTviT, Polonia), regia: Mateusz Czuchnowski

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI

‘Little Manifesto Against Solemn Cinema’ (UCINE, Argentina), regia: Roberto Porta

PREMIUL DE REGIE ‘CRISTIAN NEMESCU’

‘Broken’ (UNATC, România), regia: Alexandru Mironescu

PREMIUL DE SCENARIU ‘CĂTĂLIN COCRIȘ’

ex-aequo:

‘Aterizare de urgență’ (UNATC, România), scenariu: Lorand Gabor

‘Three Men’ (IFS, Islanda), scenariu: Emil Alfred Emilsson

PREMIUL RECTORULUI UNATC

‘Babuka in the Grass’ (Sapientia, România), regia: Buzasi Gyopar Orsolya

PREMIUL PREȘEDINTELUI UCIN — UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Theodor Șoptelea pentru rolul din filmul ’16 Lovituri’ (UNATC, România)

Eugen Dediu pentru filmul ‘A Short Film About Voyeurism’ (UNATC, România)

PREMIUL SEECS (SOUTH-EASTERN EUROPEAN CINEMA SCHOOLS)

NATFA — National Academy of Theatre and Film Arts (Bulgaria), pentru selecția de filme de animație

PREMIUL CRITICII

Lorand Gabor, pentru filmul ‘Aterizare de urgență’ (UNATC, România)

PREMIUL DE IMAGINE ‘CINELAB ROMANIA’ PENTRU FILM ROMÂNESC

‘Aterizare de urgență’ (UNATC, România), imagine: Lorand Lorincz

PREMIUL ‘ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS’ (RSC)

‘Lilith’ (LFS — UNATC, Anglia-România), imagine: Matei Șopterean

PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININĂ

Marta Kosinska & Hanna Kowalkowska pentru rolurile din filmul ‘Pola’ (GFS, Polonia)

PREMIUL DE INTERPRETARE MASCULINĂ

Vladislav Zaicev pentru rolul din filmul ‘Dumb’ (VGIK, Rusia)

PREMIUL DE MONTAJ PENTRU FILM ROMÂNESC

‘Narcis și Fifi’ (UNATC, România), montaj: Cosmin Stângă

PREMIUL DE SUNET ‘ANDREI (OTTO) TONCU’ PENTRU FILM ROMÂNESC

‘Aprilie, vis’ (UNATC, România), sunet: Ciprian Vișan

PREMIUL PENTRU PRODUCȚIE DE FILM ROMÂNESC

Alexandru Badea, Ana Voicu, Theodora Petrescu, pentru filmul ’16 lovituri’ (UNATC, România)

MENȚIUNE PENTRU FILM DE FICȚIUNE

‘Paparuda’ (AMTAP, Rep. Moldova), regie: Lucia Lupu

PREMIUL PENTRU FILM DOCUMENTAR ‘PAUL CĂLINESCU’

‘Parched’ (Dodge College, SUA), regie: Christy Westad

PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR ‘ION BOSTAN’

‘Esmeralda’ (UNATC, România), regie: Andrei Tache Codreanu

MENȚIUNI PENTRU FILM DOCUMENTAR

‘Obie’ (UNATC, România), regie: Reka Barabas

‘La saison du silence’ (IAD, Belgia), regie: Tizian Buchi

PREMIUL ‘VICTOR ILIU’ PENTRU FILM DOCUMENTAR

‘School 202’ (TFGSU, Georgia), regie: Irakli Beria

PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE

‘Overrun’ (Franța), regie: Pierre Ropars, Antonin Derory, Diane Thirault, Jeremie Cottard, Matthieu Druaud, Adrien Zumbihl

PREMIUL ‘ION TRUICĂ’ PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE

‘Nu mor caii când vor câinii’ (UNATC, România), regie: Cristian Radu

PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL

‘Apokalypsa’ (PWSFTviT, Polonia), regie: Justyna Mytnik

PREMIUL ‘NINA BEHAR’

‘Studio 02’ (UNATC, România), regie: Mihai Pavel

PREMIUL FOTO

Iuliana Cobzaru (UNATC, România)

PREMIUL PENTRU AFIȘ ‘CINEMAIUBIT 22’

Dorel Gnatiuc (UNATC, România)

Foto: CineMAiubit – facebook

25
/07
/21

CRONICĂ DE FILM „Censor” (2021), proiectat în secţiunea Lună Plină de la TIFF, este un horror britanic de debut al unei regizoare din Ţara Galilor, Prano Bailey-Bond. Şi are prospeţimea unui prim film care anunţă o autoare demnă de umărit.

23
/07
/21

Vineri, pe 23 iulie, de la ora 21:30, filmul care deschide cea de-a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania la Cluj-Napoca se va vedea și pe marele ecran din capitală. Bucureștiul se află pe lista celor 20 de localități din țară în care TIFF va proiecta simultan comedia spaniolă multi-premiată Dineu cu vecinii de sus (r. Cesc Gay, 2020). Filmul va rula în aer liber, la Roaba de Cultură din Parcul Herăstrău.

22
/07
/21

LAND, lungmetrajul de debut în regie al cunoscutei actrițe Robin Wright, care a fost prezentat în premieră internațională la Sundance Film Festival 2021, va deschide cea de-a 18-a ediție a ANONIMUL IIFF. QUO VADIS, AIDA?, o producție cu participare românească, regizată de Jasmila Zbanic (Bosnia – Herțegovina) și nominalizată la Oscar la categoria Cel mai bun film străin, va rula în afara competiției. Festivalul are loc între 9-15 august, la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării.

22
/07
/21

PREVIEW După o ediţie 2020 doar cu proiecţii în aer liber şi cu un număr mult mai mic de filme decât de obicei, TIFF revine în acest an (23 iulie - 1 august) aproape la turaţie maximă: peste 160 de titluri, numeroşi invitaţi, cine-concerte şi alte evenimente. Ziarul Metropolis vă propune câteva recomandări de filme, pentru o mai uşoară orientare prin program.

19
/07
/21

Autor de marcă al cinematografiei maghiare, regizorul István Szabó vine în România ca invitat special la cea de-a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (23 august – 1 iulie, Cluj-Napoca). Lui i se vor alătura zeci de invitați români și străini în cele zece zile de festival. Printre aceștia se numără celebrul scenarist Guillermo Arriaga, Christian Jeune, directorul Departamentului de Film al Festivalului de la Cannes, producătorul israelian Katriel Schory, regizorii Szabolcs Hajdu, Susanna Nicchiarelli, Agustí Villaronga sau Uberto Pasolini.

19
/07
/21

„Titane”, filmul Juliei Ducournau, a doua femeie din istoria festivalului care câștigă Palme d’Or, „A Hero” (r. Asghar Farhadi), câștigător al Grand Prix, și „The Worst Person In The World” (r. Joaquim Trier), care și-a atribuit premiul pentru Cea mai bună actriță (Renate Reinsve), vor fi distribuite în România de Independența Film, alături de alte titluri din selecția festivalului, precum „Paris, 13th District” de Jacques Audiard, „Tre Piani” de Nanni Moretti, „Where is Anne Frank” de Ari Folman și „Cow” de Andrea Arnold.

15
/07
/21

Până pe 18 iulie, al X-lea sezon al cinematografului călător Caravana Metropolis aduce în fața publicului unele dintre cele mai bune filme noi de autor, apreciate la marile festivaluri internaționale și în cinematografele din întreaga lume.

15
/07
/21

Prima săptămână a lunii august stă, la TNT, sub semnul acțiunii. Actorii Mel Gibson și Danny Glover sunt protagoniștii celor patru lungmetraje din seria „Armă mortală/ Lethal Weapon”, care vor fi difuzate în perioada 2 - 8 august, în fiecare seară.