FESTIVALUL AMINTIRI DIN COPILĂRIE. 15-17 iunie 2018, Parcul Tineretului, București
https://www.ziarulmetropolis.ro/festivalul-amintiri-din-copilarie-15-17-iunie-2018-parcul-tineretului-bucuresti/

 Teatrul Ion Creangă organizează în perioada 15-17 iunie 2018, în Parcul Tineretului din Capitală, o nouă ediţie a Festivalului Amintiri din Copilărie, o ocazie perfectă pentru a petrece timp de calitate alături de întreaga familie. Programul festivalului reuneşte o mulţime de activităţi dedicate publicului de toate vârstele: scena găzduieşte spectacole şi concerte, iar în spaţiile conexe au loc ateliere, lecturi şi demonstraţii dintre cele mai interesante. Mimi şi statui vivante animă aleile, iar instalaţiile lansează adevărate provocări pentru tinerii exploratori.

Un articol de Petre Ivan|14 Iunie 2018

Pornind de la Intrarea Șincai, Parcul Tineretului va fi transformat timp de trei zile într-un loc de joacă inedit și provocator: șotronul-maraton cu peste 1000 de pași marchează drumul până la Tamburul uriaș, Peretele cu pixeli, Căsuța Eco și alte instalații proiectate de arhitecții de la The Poster, care semnează design-ul scenografic al acestei ediții.

În premieră, Festivalul Amintiri din Copilărie găzduiește și două instalații din străinătate: „Cu capul în nori”, un spațiu delicat, pentru visători, creat de Michal Svironi (Israel), și „Marele Labirint”, conceput de Compania Itinerània (Spania) – 400 de metri pătrați de coridoare și enigme care vor putea fi vizitate în zilele de 16 și 17 iunie.

După ce au călătorit în toată lumea, sosesc de departe clovni, muzicieni, actori și acrobați.  Printre musafirii celei de-a V-a ediții a festivalului se numără teatre și companii independente din Columbia (Compania Aainjaa), Danemarca (Teatrul Paolo Nani), Italia (La Sbrindola) și Spania (Karcocha și Compania Osadia). Acestora li se adaugă îndrăgitul duo româno-australian, Dr. Bubble și Milkshake, dar și artiști locali, care vor fi prezenți cu spectacole de teatru și ventrilocie, concerte și demonstrații de dans. Programul este completat de un concert special, susținut de Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale duminică, 17 iunie, în închiderea festivalului.

Tonul distracției este dat în fiecare zi de Șerban Copoț, maestru de ceremonii și ghid cu experiență în recomandarea celor mai năstrușnice Amintiri. Sub atenta supraveghere a acestuia, publicul va descoperi atât surprizele prevăzute pe scena colorată, cât și activitățile din spațiile conexe, transformate în centre de activități: Poienița cu Ateliere – spațiul de întâlnire al micilor artiști plastici și meșteșugari, Cortul Poveștilor, unde au loc ateliere-lecturi și întâlniri cu autorii preferați sau Cortul Transformărilor distractive, pregătit pentru toți cei care își doresc să facă parte din alaiul de carnaval.

În mod tradițional, festivalul include și activități dedicate celor mai mici spectatori, copii cu vârsta sub 4 ani, dar și bebeluși curioși, care sunt așteptați alături de părinți la ateliere senzoriale, ateliere de mișcare creativă, pilates și sesiuni de pictură abstractă.

Programul complet al Festivalului Amintiri din Copilărie, precum și harta acestei ediții pot fi consultate online, pe amintirifest.ro și teatrulioncreanga.ro, și pe pagina de Facebook a Teatrului Ion Creangă. Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.

 PROGRAMul Festivalului AMINTIRI DIN COPILĂRIE

 VINERI, 15 IUNIE

 SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ

10:00 – 10:30, „România dodoloață”, spectacol de teatru (6+), Teatrul Ion Creangă

10:30 – 11:30, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

17:30 – 18:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

18:00 – 19:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

19:00 – 19:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania

19:30 – 20:00, „Crina și păpușile vorbitoare”, spectacol de ventrilocie (4+), Crina Zvobodă

20:00 – 20:30, Trouble Crew & Rareș Varniote

20:30 – 21:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

CORTUL POVEȘTILOR

10:00 – 10:30, „Pernuțele somnoroase”, atelier de teatru și mișcare (1-5), Teatrul Ion Creangă

11:00 – 12:00, „Pictură cu degetele… palmele, tălpile, năsucul și urechile”, atelier (1-3), Trima Events

15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel

20:00 – 21:00, „Cine a fost Leonardo da Vinci?”, atelier și lectură (7-10), Editura Pandora M

CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE

14:00 – 16:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna (13+)”, Fundația Calea Victoriei

17:00 – 20:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania

21:00 – 22:00, Petrecerea AMINTIRI (4+)

POIENIȚA CU ATELIERE

14:00 – 16:00, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events
17:00 – 19:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu

*ALTE ACTIVITĂȚI*

11:00 – 14:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO

15:00 – 20:00, Cabina foto

16:00 – 17:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO
17:30 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

 

SÂMBĂTĂ, 16 IUNIE

SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ

11:00 – 12:00, „Dr. Bubble & Milkshake”, spectacol cu baloane de săpun (4+), Australia / România

12:00 – 13:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

13:00 – 13:30, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

16:30 – 17:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

17:00 – 18:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

18:00 – 18:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania

18:30 – 19:00, Trouble Crew & Rareș Varniote

19:00 – 19:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

19:30 – 20:50, „Pantalone în lună”, spectacol de teatru (5+), Teatrul Ion Creangă

SPECTACOLE * INTRAREA ȘINCAI

16:00 – 16:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

20:00 – 20:30, „Dezechilibru urban”, spectacol stradal (4+), Karcocha, Spania

CORTUL POVEȘTILOR

10:00 – 10:30, Atelier de mișcare creativă (1-5), coord. Andra Burcă

11:00 – 12:00, Baby Bubble Wrap Art: atelier de pictură distractivă pentru bebeluși, Trima Events

13:00 – 14:00, „Brotacul”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M

15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel

20:00 – 21:00, „Spiridușii luminii”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M

CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE

11:00 – 14:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania

15:00 – 17:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna (13+)”, Fundația Calea Victoriei

18:00 – 20:00, „Pregătește-te de carnaval: facepainting & bodypainting” (4+), Trima Events

21:00 – 22:00, Atelier practic de astronomie: transformările cerului înstelat (5+), Fundația Calea Victoriei

POIENIȚA CU ATELIERE

10:00 – 13:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu

14:30 – 16:30, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events

17:30 – 19:30, Atelierul astronauților lunatici: planete pictate și măști de carnaval din Veneția de altădată (5+), Fundația Calea Victoriei

LABIRINTUL

11:30 – 19:00, Marele Labirint, instalație, Compania Itinerània, Spania

*ALTE ACTIVITĂȚI*

10:00 – 13:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

11:00 – 14:00, Cabina foto

11:00 – 13:00, Graffiti pe Tamburul uriaș

15:00 – 20:00, Cabina foto

16:00 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO

17:00 – 19:00, Graffiti pe Tamburul uriaș

 

DUMINICĂ, 17 IUNIE

SCENĂ / PELUZĂ SCENĂ

10:00 – 11:15, Jocurile copilăriei

11:30 – 12:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

12:00 – 13:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

13:00 – 13:30, Recital de balet, Victoria Dance Studio

13:30 – 14:00, Recital de balet, Liceul de Coregrafie Floria Capsali

14:00 – 14:30, Concert White Bandana, Music4All School

14:30 – 14:45, Recital de baglamas, Antonia Cojocaru

15:30 – 16:30, Atelier de inițiere în ritm și mișcare: Ritmul comun (5+), coord. Irina Bardoczi și Lucian Conțiu

16:30 – 17:00, „Surprinde-i pe toți!”, spectacol de muzică și jonglerii (4+), La Sbrindola, Italia

17:00 – 18:00, „Jekyll și ora de înghețată”, spectacol de circ (4+), Teatrul Paolo Nani, Danemarca

18:00 – 19:00, „Dr. Bubble & Milkshake”, spectacol cu baloane de săpun (4+), Australia / România

19:00 – 19:30, „Lumi paralele”, spectacol de circ contemporan (4+), Karcocha, Spania

19:30 – 20:00, Trouble Crew & Rareș Varniote

20:00 – 20:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

20:30 – 21:00, Concert Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale

SPECTACOLE * INTRAREA ȘINCAI

11:00 – 11:30, Batucada: spectacol de percuție (4+), Compania Aainjaa, Columbia

17:00 – 17:30, „Dezechilibru urban”, spectacol stradal (4+), Karcocha, Spania

CORTUL POVEȘTILOR

10:00 – 10:30, Atelier de Pilates pentru mămici și bebeluși, Victoria Dance Studio

11:00 – 12:00, Baby Bubble Wrap Art: atelier de pictură distractivă pentru bebeluși, Trima Events

13:00 – 14:00, „Elmer și ursulețul pierdut”, atelier și lectură (5+), Editura Pandora M

15:00 – 19:00, „Cu capul în nori”, instalație (4+), Michal Svironi, Israel

CORTUL TRANSFORMĂRILOR DISTRACTIVE

11:00 – 13:00, „Pregătește-te de carnaval: codițe împletite (4+) și tatuaje cu henna” (13+), Fundația Calea Victoriei

14:00 – 16:00, „Pregătește-te de carnaval: facepainting & bodypainting” (4+), Trima Events

17:00 – 20:00, „Ce-a fost în capul tău?”, spectacol stradal (7+), Compania Osadia, Spania

 POIENIȚA CU ATELIERE

10:00 – 13:00, Ateliere de creație: coronițe din flori cu 7 culori și moriști pentru mici artiști (4+), Trima Events

13:30 –  15:30, Atelier de creație: accesorii de poveste (4+), Trima Events

16:30 –  19:30, Ateliere pentru mici meșteșugari (4+), Școala de la Piscu

LABIRINTUL

11:30 – 19:00, Marele Labirint, instalație, Compania Itinerània, Spania

*ALTE ACTIVITĂȚI*

11:00 – 14:00, Cabina foto

11:30 – 13:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

13:00 – 16:00, Atelier eco-creativ „Plant a sloop” (4+), SLOOP, la Căsuța ECO

15:00 – 20:00, Cabina foto

16:00 – 17:00, Jocurile copilăriei, la Căsuța ECO

17:30 – 21:00, Jocurile copilăriei, la Intrarea Șincai

Foto: FESTIVALUL AMINTIRI DIN COPILĂRIE – facebook

 

19
/10
/18

Actorul Mark Ruffalo, cunoscut pentru roluri din filme precum „Collateral”, „Spotlight” şi „The Kids Are All Right”, va interpreta rolurile unor gemeni identici în miniseria HBO „I Know This Much Is True”, pentru care va fi şi producător executiv. Serialul format din şase episoade este bazat pe romanul omonim al lui Wally Lamb, bestseller New York Times.

19
/10
/18

Astăzi debutează la București a 28-a ediție a Festivalului Național de Teatru! Deschiderea oficială are loc de la 17.30 la HUB-ul FNT, amplasat în clădirea Hanului Gabroveni (sediul ARCUB) din centrul Capitalei și va fi urmată de vernisajul expoziției LACOMBE: THEATRE / CINEMA, care cuprinde peste 40 de opere ale unuia dintre cele mai celebre nume ale fotografiei mondiale: Brigitte Lacombe.

18
/10
/18

Spectacolul de teatru „Persona”, pus în scenă de Peter Kerek la Teatrul „unteatru” - inspirat din opera marelui cineast, şi un cine-concert cu proiecţie de film mut, reunite sub titlul „Bergman.100”, sunt două evenimente speciale programate în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, pe 25 octombrie, pentru a marca 100 de ani de la naşterea celebrului regizor suedez Ingmar Bergman, celebrat în toată Europa.

18
/10
/18

În weekendul 20 - 21 octombrie Mega Mall devine destinația ideală pentru pasionații de știință și tehnologie de toate vârstele. Centrul comercial găzduiește SCIKiDS Festivalul Științei ediția a VI-a - 100 de ani de știință. În premieră, Profesoul Trăsnit va conduce un experiment inedit și va crea un nor uriaș artificial pe Terasa Mega Mall situată la nivelul 2B.

18
/10
/18

Casa de Producție TVR propune iubitorilor de teatru celebrarea actriței Draga Olteanu Matei, printru-un spectacol din Arhiva de Aur a Televiziunii Naţionale: „Comoara din deal”. Din distribuția spectacolului realizat în anul 1977 fac parte actorii: Amza Pellea, Draga Olteanu Matei, Iulian Necșulescu, Contantin Diplan, Gheorghe Visu, Ion Henter, N. Bălănescu, Eugenia Maci.

18
/10
/18

Walk & Shoot a reprezentat în ultimii doi ani o alternativă unică pe piața din București la workshopuri și ateliere de fotografie. Fiind gândit de o echipă cu experiență în organizare de evenimente culturale, dar aflată în afara zonei de fotografie, și în colaborare cu fotografi cunoscuți și respectați la noi, Walk & Shoot reușise să iasă din tiparul „hai să învâțăm despre diafragmă, iso și timp de expunere în timp ce stăm cu toții într-o cameră și ne uităm la un ecran de proiecție”.

17
/10
/18

“Corupţia într-o ţară este invers proporţională cu gradul de dezvoltare al acelei ţări.” - Arthur Miller, autorul faimoasei piese “Moartea unui comis voiajor” (al cărei prim act a fost scris într-o singură zi!), premiată cu: Pulitzer, Tony Award şi Premiul criticii de teatru. Arthur Miller s-a născut într-o zi de 17 octombrie (1915)

17
/10
/18

CRONICĂ DE FILM Prezentat în premieră în România la Festivalul ASTRA de la Sibiu după ce în vară a fost ales cel mai bun documentar la Karlovy Vary, „Martorii lui Putin” (2018), de Vitaly Mansky, tratează momentul venirii la putere a lui Vladimir Putin, folosind imagini de arhivă inedite.

Page 1 of 75112345...102030...Last »