Festivalul National de Teatru Independent, zilele 6 & 7
https://www.ziarulmetropolis.ro/festivalul-national-de-teatru-independent-zilele-6-7/

FNTi ediţia a II-a, eveniment cultural ce cuprinde 50 de spectacole şi activităţi conexe teatrului, continuă sâmbătă şi duminică, după următorul program:

Un articol de Petre Ivan|7 noiembrie 2014

Festivalul National de Teatru Independent / Sâmbătă, 8 noiembrie & Duminică, 9 noiembrie

Sâmbătă, 8 noiembrie

TEATRU

19:00 : „Statuia Libertății V2.0” după Phantom Pains de Vasily Sigarev | | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)

Producție Contemporanis, Iași

Regie: Alexandru Arion

Cu: Răzvan Bănuţ, Doru Talos, Ingrid Robu

Durata: 60′

TEATRU

19:00 : „Proștii sub clar de lună” de Teodor Mazilu | În Culise la IMAGO (Pța Națiunilor Unite nr.3-5)

Producție În Culise la IMAGO, București

Regie: Cristian Bajora

Cu: Alex Vlad, Ioana Chelmuș Ștefan Nistor, Alina Petrica, Paul Alexandru

Durata: 60′

TEATRU

19:00 : „Valsul Hazardului” | Teatrul Coquette (Calea Călărași nr.94)

Producție Teatrul Coquette, București

Regie: Ingrid Bonța

Cu: Ruxandra Bălașu, Mihai Căpățînă

Festivalul National

„Dumnezeu iubește” de Zlata Demina

TEATRU

19:30 : „Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Brănescu | Teatrul Mignon (Bdul Hristo Botev nr.1)

Producție Electric Theatre – Timișoara

Regie: Mihaela Lichiardopol

Cu: Bogdan Spiridon, Alina Chelba

Durata: 80′

TEATRU

21:00 : „La țigănci” după Mircea Eliade | Unteatru (Str. Ilfov nr.1)

Producție Unteatru, București

Regie: Andrei și Andreea Grosu

Cu: Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise, Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleţ

Durata: 90′

TEATRU

21:00 : „Sex, drugs, gods and rock’n roll” după textele lui Eric Bogosian şi José Saramago | Godot SubScenă (Str. Blănari nr.14)

Producție Compania Aradi Kamaraszinhaz, Arad

Regie: Tapasztó Ernő

One-man show cu Harsányi Attila

Durata: 60′

TEATRU

21:30 : „Dragoste și căpșuni” | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)

Producție Godot Cafe-Teatru, București

Regie: Marius Gâlea

Cu: Ana Odagiu, Alex Zob

Durata: 80′

WORKSHOP

„Meisner/Industry Workshop” cu Eugene Buică

WORKSHOP

„Casting Toolkit” cu Florentina Bratfanof

WORKSHOP

„The 24 Hour Play”

Duminică, 9 noiembrie

TEATRU

16:00 : „Mălăieș în Călcăieș” | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)

Producție Frilensar – Iași

Regie colectivă

Cu: Ada Lupu, Loredana Cosovanu, Ioana Corban, Daniel Chirilă, Cocos George, Alex Iurascu, Enache Tiberiu

Durata: 60′

TEATRU

16:15 : „Dumnezeu iubește” de Zlata Demina | Teatrul de Artă București (Str. Sfântul Ștefan nr.21)

Producție Teatrul IV, București

Regie: Tomi Cristin

Cu: Amalia Ciolan, Tamara Roman, Teodora Calagiu Garofil, Ana Maria Carablais, Darius Daradici Liviu Cheloiu, Magda Catone

Durata: 1h

Statuia libertatii

„Statuia Libertății V2.0” după Phantom Pains de Vasily Sigarev

CARTE DE TEATRU

18:00 : FNTi „CITESC TEATRU!” | TNB Sala Media (Bdul Nicolae Bălcescu nr.2)

Ana-Maria Nistor – lansarea volumului „PIAȚA TEATRULUI”, Editura Academiei Române

TEATRU

19:00 : „Advertego” | TNB Sala Media (Bdul Nicolae Bălcescu nr.2)

Producție Varoterem Projekt, Cluj-Napoca

Regie: Botos Bálint

Cu: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó, Molnár Bence, Sebők Maya, Simó Emese, Udvari Tímea, Vetési Nándor, Sipos Krisztina, Imecs Tamás

Durata: 100′

TEATRU

19:00 : „Cinci ore cu Mario” de Miguel Delibes | Unteatru (Str. Ilfov nr.1)

Producție Unteatru, București

Regie: Mariana Cămărășan

One-woman show cu Florina Gleznea

Durata: 85′

TEATRU

19:00 : „BOX F.M.” de Radu Iacoban | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)

Producție Radu Iacoban

Regie: Radu Iacoban

One-man show cu Cătălin Babliuc. Voci: Ana Ularu, Conrad Mericoffer, Andrei Runcanu, Sorin Dobrin

Durata: 70′

TEATRU

19:00 : „Cockoși” de Mike Bartlett | Teatrul Act (Calea Victoriei nr.126)

Producție Teatrul Act, București

Regie: Horia Suru

Cu: Rareş Florin Stoica, Fulvia Folosea, Vlad Nemeş, Ionel Mihăilescu

Durata: 90′

EVENIMENT

21:30 : Gala de închidere – FNTi ediția a II-a | Teatrul de pe Lipscani (Str. Lipscani nr.53)

Foto: Festivalul National de Teatru Independent – fnti.ro, Tudor Petrescu

28
/07
/22

Din Istanbulul marginalilor magistral creionat de Elif Shafak, pe o insulă grecească, unde regizorul Billy Wilder lucrează și își rememorează destinul, și până la malul Adriaticii, unde două surori înfruntă viața cum pot mai bine, vă invităm într-o călătorie livrescă menită să vă inspire în alegerea lecturilor pentru vara aceasta.

28
/07
/22

Regizat de regretatul Mantas Kvedaravičius, „Mariupolis 2”, care a fost prezentat în premieră mondială în luna mai la Cannes, va deschide cea de-a XIX-a ediție a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL 2022, care va avea loc în perioada 8 - 14 august la Sfântu Gheorghe (Delta Dunării).

28
/07
/22

„Obiecte rănite” de George Banu, „Fiicele războiului” de Dinah Jefferies și „Șapte povești care nu se termină bine pentru toată lumea” de Cătălin Ceaușoglu sunt trei dintre titlurile noi propuse de Editura Nemira, care ne atrag atenția în această vară.

27
/07
/22

Aşa cum ne-a obişnuit, Festivalul de Film de la Veneţia a adunat şi în acest an, în competiţie sau în afara ei, multe nume mari ale cinematografiei mondiale: de la Darren Aronofsky, Alejandro G. Inarritu şi Jafar Panahi, la Paul Schrader, Sergei Loznitsa, Oliver Stone şi Lars von Trier.

26
/07
/22

Celebrul Festival de la Veneţia şi-a anunţat marţi selecţia pentru ediţia din acest an. Până vom comenta principalele secţiuni, să notăm prezenţa debutului în lungmetrajul de ficţiune al lui Mihai Mincan, "Spre Nord", în competiţia Orizzonti.

26
/07
/22

Cinci lungmetraje de ficțiune și documentare vor concura anul acesta pentru marele trofeu al celei de-a 19-a ediții a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL, care va avea loc în perioada 8 - 14 august, la Sfântu Gheorghe (Delta Dunării).