FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU 2015 – Selecţia oficială a spectacolelor
https://www.ziarulmetropolis.ro/festivalul-national-de-teatru-selectia-oficiala-a-spectacolelor/

Marina Constantinescu, directorul artistic şi selecţionerul Festivalului Naţional de Teatru a anunţat, astăzi, selecţia oficială a actualei ediţii a Festivalului, in exclusivitate pe site-ul www.fnt.ro.

Un articol de Petre Ivan|6 iulie 2015

Cea de-a 25-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru (FNT) – eveniment organizat de UNITER, Ministerul Culturii, Primăria municipiului Bucureşti şi ARCUB – se va desfăşura la Bucureşti, între 23 octombrie şi 1 noiembrie.

Iată care sunt spectacolele de teatru selecționate (în ordine alfabetică):

#cântecdelebădă

după A.P.Cehov, regia Ferenk Sinkó, decor Carmencita Brojboiu, costume Gyopár Bocskai, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

20 de ani în Siberia,

monolog dramatic după cartea „20 de ani în Siberia. Amintiri din viaţă” de Aniţa Nandriş-Cudla, regia şi scenografia Sorin Misirianţu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Adunarea păsărilor

de Farid Uddin Attar, scenariul (după o idee de Michaela Tonitza Iordache), regia şi scenografia Cristian Pepino, costume Cristina Pepino, Teatrul de animaţie Ţăndărică Bucureşti

Ai mei erau super!,

dramatizare colectivă (scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor trupei), regia Cristian Ban, scenografia şi costumele Cristina Milea, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Aniversarea

de Jeroen van den Berg, regia Traian Şoimu, scenografia Zsolt Fehervári, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Apolodor

după Gellu Naum, spectacol-concert de Ada Milea, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU

BIZONI Fabula urbană #2 după Pau Miró, regia Radu Afrim

BIZONI Fabula urbană #2

după Pau Miró, regia Radu Afrim, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Butoiul cu pulbere

de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Casa cu pisici,

textul şi regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, Teatrul Foarte Mic Bucureşti

Cea mai puternică

de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul de Comedie Bucureşti

Cerere în căsătorie

de A.P.Cehov, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi

Coada

de Israel Horovitz, regia Iarina Demian, scenografia Dana Istrate, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Conversaţie după înmormântare

de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie, scenografia Octavian Neculai, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Dinte pentru dinte

după „Zeul carnagiului” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu, decor şi costume Cosmin Ardeleanu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”

Electra

după Eschil şi Euripide, adaptarea scenică de Benedek Zsolt, regia László Bocsárdi, decor József Bartha, costume Zsuzsanna Kiss, Teatrul German de Stat Timişoara

Emigranţii

de Sławomir Mrożek, regia Tudor Lucanu, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

FEMEI / BĂRBAŢI

de Willy Russell, regia Vlad Massaci, scenografia / sound / light / video Andu Dumitrescu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Flori pentru Algernon

după Daniel Keyes, un spectacol de Iulia Colan, Teatrul ACT Bucureşti

Iluzii

de Ivan Vyrypaev, regia Bobi Pricop, scenografia arh. Andreea Simona Negrilă, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Imagine all the people

după John Lennon, un spectacol de teatru-coregrafic de Gigi Căciuleanu, Opera Naţională Română din Iaşi

Karamazovii

după F.M. Dostoievski, regia István Albu, decor Tenkei Tibor, costume Bocskai Gyopár, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Lecţia

de Eugène Ionesco, regia Mihai Măniuţiu, decor Adrian Damian, costume Irina Moscu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Mein Kampf

de George Tabori, regia Alexandru Dabija, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Mobilă şi durere

de Teodor Mazilu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Moliendo café,

un spectacol de improvizaţie, regia Silviu Purcărete, decor şi costume Dragoş Buhagiar, co-producţie Teatrul German de Stat Timişoara şi Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

N(AUM)

după Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan, scenografia Vladimir Turturică, un proiect al Teatrului UNTEATRU, preluat de Teatrul Metropolis Bucureşti, cu sprijinul Fundaţiei „Gellu Naum”

Nathan Înţeleptul

după Gotthold Ephraim Lessing, regia Armin Petras, scenografia Dragoş Buhagiar, co-producţie Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Teatrul Naţional din Stuttgart

Omul cel bun din Seciuan

de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban, scenografia Iuliana Vîlsan, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti

Opera cerşetorilor

după textul omonim al lui John Gay, regia Kokan Mladenović, decor Marija Kalabić, costume Tatjana Radišić, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Platonov

după A.P.Cehov, regia Andreea Vulpe, scenografia Daniel Titza, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

Spargerea

după Răzvan Petrescu, textul şi regia Dragoş Alexandru Muşoiu, scenografia arh. Andreea Simona Negrilă, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Steaua fără nume

de Mihail Sebastian, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Terorism

de Fraţii Presniakov, regia Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu

de Alan Bennett, regia şi scenografia Vlad Cristache, Teatrul Excelsior Bucureşti

Tihna după texte

de Attila Bartis, regia Radu Afrim, decor Adrian Damian, costume Erika Márton, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Trădare

de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, Teatrul UNTEATRU Bucureşti. Co-producători Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural „Casa Artelor” sector 3

UbuZdup!

adaptare de Gábor Tompa după „Ubu înlănţuit” şi alte texte de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin

FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU

Vestul singuratic de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu

de Davide Carnevali, regia Alexandru Dabija, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Vertij

scenariul şi regia Mihai Măniuţiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Vestul singuratic

de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul „Nottara” din Bucureşti

Visul unei nopţi de vară

de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decor şi costume Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti

Viză de clown

de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Odeon Bucureşti

Vizita bătrânei doamne

de Friedrich Dürrenmatt, regia Claudiu Goga, decor Ştefan Caragiu, costume Lia Dogaru, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Vizita bătrânei doamne

de Friedrich Dürrenmatt, regia Gábor Tompa, decor Helmut Stürmer, costume Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Foto: FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU – fnt.ro

31
/03
/20

Teatrul Bulandra continuă seria difuzărilor online – pe pe pagina oficială de facebook și pe site-urile www.bulandra.ro, www.smartradio.ro – cu trei spectacole care au rămas în memoria spectatorilor prin interpretări de excepție și puneri în scenă revoluționare.

31
/03
/20

„Eu am fost Toma. Un băiețel de nici trei ani, cu vise mari și cu o familie minunată. M-am luptat cu o boală nemiloasă, dar nu am învins.

31
/03
/20

Premiile Radio România Cultural, care ar fi trebuit să fie decernate în cadrul unei gale programată inițial să aibă loc pe scena Teatrului Odeon, au fost anunțate, luni, 30 martie 2020, în cadrul unei ediții speciale a emisiunii GPS Cultural.

31
/03
/20

Teatrul National "I.L. Caragiale" informează că, începând de marți, 31 martie 2020, va difuza zilnic câte o conferință (nu două, cum fusese anunțat inițial). Conferința va putea fi urmărită în același interval orar (14.00-18.00), fie de la ora 14.00, fie de la ora 16.00.

30
/03
/20

Ce mai citim în aceste zile? Ziarul Metropolis vă recomandă „Prăbușirea”, de F. Scott Fitzgerald. Publicată de Editura Polirom, în traducerea lui Radu Pavel Gheo, este una dintre cele mai captivante cărți apărute recent în limba română.

30
/03
/20

Centrul Cultural Clujean lansează un proiect național care implică artiștii români în lupta cu pandemia COVID-19. Platforma Artiști Împreună răspunde inițiativei Observatorului Român de Sănătate de a transmite teme și subiecte importante ale zilei către un public cât mai larg.

28
/03
/20

TIFF Unlimited, platforma de streaming a Festivalul Internațional de Film Transilvania, oferă gratuit o selecție de filme pentru a vă transforma serile de weekend în care #StămAcasă, în perioada de izolare socială, în evenimente cu premiere de cinema online.

28
/03
/20

MNLR a primit miercuri, 25 martie 2020, Medalia Aniversară „Centenarul Marii Uniri” în semn de apreciere pentru efortul depus în vederea păstrării identităţii naţionale şi a răspândirii valorilor culturale româneşti, pentru dăruirea cu care s-a implicat în organizarea de evenimente dedicate Centenarului Marii Uniri.

Page 1 of 86912345...102030...Last »