Programul Festivalului Național de Teatru, ediția a 24-a
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-festivalului-national-de-teatru-editia-a-24-a/

Festivalul Naţional de Teatru se va desfăşura în perioada 24 octombrie – 2 noimebrie şi va cuprinde 31 de producţii, reprezentative pentru stagiunea teatrală încheiată, care se vor desfăşura în 18 locaţii din Bucureşti şi din Craiova.  

Un articol de Ziarul Metropolis|27 Septembrie 2014

Acesta este programul celor 10 zile de festival:

Vineri, 24 octombrie

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio  Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 3h cu pauză

18.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic  Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, textul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc – 1h 10 min fără pauză

19.00 Godot Café Teatru  Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură  Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare – 55 min fără pauză

21.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Media  Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru

 

Sâmbătă, 25 octombrie

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul de Artă – Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis – Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – West Side Story (manifestul unei generații), libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură  Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare – 55 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

22.00 Godot Café Teatru  Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

Duminică, 26 octombrie

12.00 Teatrul Ţăndărică – Muzicanţii din Bremen, dramatizare după Fraţii Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – De vânzare  – un spectacol deGianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis – Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – West Side Story (manifestul unei generații), libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.30 Teatrul Elisabeta – Suflet românesc – one man show, scenariul şi regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni – D`ale noastre – un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 35 min fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

21.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Luni, 27 octombrie

18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

18.00 Teatrul de Artă – Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Metropolis – Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni – Mozart Steps – un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 05 min fără pauză

22.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Marţi, 28 octombrie

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Profu’ de religie de Mihaela Mihailovregia: Bobi Pricop, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 15 min fără pauză

20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping City – Vorbe, vorbe, vorbe – recital Ion Caramitru şi Adrian Naidin (violoncel). Spectacol de poezie și muzică românească – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Metropolis – Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

Miercuri, 29 octombrie

17.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

17.00 Teatrul Ţăndărică – Candid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon – 1h 25 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 3h 15 min cu pauză

19.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manearegia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucureşti – 2h 30 min / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de pe Lipscani – Lecţiade Eugène Ionesco, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Donka – O scrisoare către Cehov,textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Metropolis – Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

Joi, 30 octombrie

18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Oidip  – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

18.00 şi 21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manearegia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon Bucureşti, Sala Majestic – Şefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier – Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 3h 15 min cu pauză

20.00 Teatrul Masca  Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca Bucureşti – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Donka – O scrisoare către Cehov,textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

Vineri, 31 octombrie

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic –Sânziana şi Pepeleade Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania “Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale”Bucureşti – 2h fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură – Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

21.00 Teatrul ACT – Păi despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii” de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

Sâmbătă, 1 noiembrie

17.00 Teatrul Evreiesc de Stat – Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Sânziana şi Pepeleade Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură – Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti – 3h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin – Aniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul „Nottara” Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior – HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2hcu pauză

21.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio – Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

Duminică, 2 noiembrie

11.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio  Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

17.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20min fără pauză

17.00 Teatrul UNTEATRU București – Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional, „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio – Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – aprox. 3h cu pauză

19.00 Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Evreiesc de Stat – Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei – Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti – 2h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan – Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comedie – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior – HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2h cu pauză

17
/12
/18

Papa Francisc împlineşte astăzi 82 de ani. Suveranul Pontif a luat numele de Francisc după ce a fost ales Papă. El a fost Arhiepiscop de Buenos Aires și avea 76 de ani când a devenit Papă. Prelatul argentinian este al 266-lea Suveran Pontif şi primul Papă iezuit din istorie. Iată, în cele ce urmează, zece curiozitati despre Papa Francisc

16
/12
/18

Teatrelli oferă publicului o experiență culturală completă printr-o serie de concerte live: Concert Luiza Zan & Sorin Zlat-ZAT You Santa Claus, duminică, 16 decembrie, și concert acustic Sarmalele Reci, programat pentru 20 ianuarie 2019, dorind astfel să aducă mai aproape muzica unor artiști reprezentativi, în mijlocul unei săli de teatru.

14
/12
/18

DANS PRINTRE CUVINTE Deschizi televizorul şi eşti bombardat cu o limbă română de multe ori aproximativă, citeşti ce-a mai rămas din presa scrisă şi se întâmplă acelaşi lucru. Iar pe reţelele de socializare e jale. Cui îi mai pasă azi, în secolul vitezei, de gramatică? Ziarul Metropolis îţi propune un joc nou de gramatică, fără să te scoată la tablă…

14
/12
/18

Trupele britanice The Cure, Def Leppard, Radiohead, Roxy Music şi The Zombies plus cântăreţele americane Janet Jackson şi Stevie Nicks vor fi incluşi în 2019 în Rock and Roll Hall of Fame. Ceremonia va avea loc pe 29 martie la Barclays Center din Brooklyn.

14
/12
/18

Singurul film românesc prezent anul acesta la prestigioasele Premii ale Academiei Europene de Film (echivalentul Oscarurilor pentru industria cinematografică europeană), TOUCH ME NOT a fost nominalizat la European Discovery – Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun debut în lung-metraj.

14
/12
/18

Marți, 18 decembrie, de la ora 19.00, la Sala Union a Cinematecii Române, va avea loc lansarea volumului „Păcatul originar. O autobiografie” de Anthony Quinn, publicat la Editura Nemira, în colecția Yorick.

13
/12
/18

În 2019, Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF) atinge, oficial, vârsta maturității. Cea de-a 18-a ediție va avea loc între 31 mai și 9 iunie, iar organizatorii au deja vești bune pentru cinefili: primele filme confirmate în program au fost lansate în cele mai importante festivaluri ale toamnei și vor avea premiera românească la Cluj-Napoca.

13
/12
/18

Daniel Oltean, procuror DIICOT și teatrolog, a oferit UNITER-ului, pentru concursul Cea mai bună piesă românească a anului 2017, și, cu această ocazie, Teatrului Național din București, acea piesă capabilă să suscite un interes deosebit. Titlul ei este 50 de secunde, iar premiera are loc în această seară, pe 13 decembrie, și mâine seară, pe 14 decembrie, la Sala Atelier, în regia lui Eugen Gyemant.

13
/12
/18

Vă mai amintiți scena finală din "Smoke" / "Fum de țigară" (1995), filmul regizat de Wayne Wang, după scenariul lui Paul Auster, faimosul scriitor new-yorkez? Aceea în care Auggie (Harvey Keitel) îi dăruiește prietenului său Paul Benjamin (William Hurt), scriitor, o minunată poveste de Crăciun. Întreaga scena este însoțită de melodia lui Tom Waits, "Innocent when you dream".

12
/12
/18

20 scurtmetraje din toată lumea și 10 scurtmetraje românești concurează anul acesta pentru trofeele NexT. Selecția filmelor pentru Competiția Internațională și Competiția Națională a fost realizată și în acest an de către Oana Ghera și Massimiliano Nardulli. Selecționerii au ales voci noi care onorează încă o dată misiunea festivalului la această ultimă ediție, aceea de a descoperi și aduce în prim-plan atât filmele scurte cu adevărat inovatoare, cât și pe cei care le creează.

12
/12
/18

TOP Documentarele își fac cu greu loc în cinematografe. Așa că pentru a viziona cele mai noi filme de nonficțiune nu ne rămân decât festivalurile și diferitele platforme. Am ales 10 documentare care m-au impresionat cel mai mult dintre cele văzute în 2018. Sunt filme extrem de stimulante și de îndrăznețe.

12
/12
/18

Joi, 13 decembrie, ora 12:00, va avea loc lansarea platformei online www.de100.ro, a proiectului „Români de 100 de ani”, proiect ce își propune să prezinte portretele și poveștile de viață a 10 români care și-au celebrat Centenarul odată cu România.

12
/12
/18

Asociația Națională a Artiștilor Vizuali (ANAV) împreună cu Walk & Shoot – Ateliere de fotografie organizează la Gallery (str. Leonida 9-11), în perioada 14-16 decembrie, a doua ediție a X-mas Photo Garage Sale.

Page 1 of 76612345...102030...Last »