Programul teatrelor bucureştene, 10 – 16 februarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-10-16-februarie/

Metropolis, TNB, Nottara, Bulandra, Odeon, Teatrul de Comedie, Teatrul Mic, Teatrul Foarte Mic, Masca, În culise, Godot, Green Hours, Teatul de Artă, Teatrul Act, Arcub, Țăndărică, Excelsior, Ion Creangă, Teatrul Evreiesc de Stat etc. Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 februarie:

Un articol de Petre Ivan|10 februarie 2014

Metropolis, TNB, Nottara, Bulandra, Odeon, Teatrul de Comedie, Teatrul Mic, Teatrul Foarte Mic, Masca, În culise, Godot, Green Hours, Teatul de Artă, Teatrul Act, Arcub, Țăndărică, Excelsior, Ion Creangă,  Teatrul Evreiesc de Stat etc. Programul teatrelor bucureştene în perioada 10 – 16 februarie:

Teatrul Metropolis:

luni, 10 februarie, ora 19:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Pijamale”, regia Emanuel Pârvu; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Bădăranii”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 15 februarie, ora 16:00 – „Tartuffe sau Impostorul”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Tartuffe sau Impostorul”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; duminică, 16 februarie, ora 15:00 – „Bădăranii”, regia Dan Tudor; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Bădăranii”, regia Dan Tudor.

 Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Studio: miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – „Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:30 – „Egoistul” de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; 16 februarie, ora 20:00 – „Scrisoarea” după „O scrisoare pierdută” de IL Caragiale, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Pictura: miercuri, 12 februarie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 13 februarie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 14 februarie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 16 februarie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier: joi, 13 februarie, ora 19:30 – „Tectonica Sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 16 februarie, ora 19:30 – „Tectonica Sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 14 februarie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 15 februarie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică: sâmbătă, 15 februarie, ora 20:00 – „Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 16 februarie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Programul teatrelor

„Încă-i bine!” – Programul teatrelor bucureştene

Sala Media: duminică, 16 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara:

Sala „Horia Lovinescu” – luni, 10 februarie, ora 20:00 – „Hamlet” de William Shakespeare, regia Marcel Ţop; marţi, 11 februarie, ora 19:30 – „Vrei să mor în locul tău?”, după „Lips together teeth apart” de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir; joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Scandal la operă!”, comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Un pic prea intim” de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Sala „George Constantin”:marţi, 11 februarie, ora 19:30 – „Indispensabilii” de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; mierucri, 12 februarie, ora 19:30 – „Feisbuc” de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic – miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – „În container” de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Când Isadora dansa” de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – „Copilăria lui Enescu”, regia Monica Ciută; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio: joi, 13 februarie, ora 19:30 – „Tipografic majuscul” de Gianina Cărbunariu; vineri, 14 februarie, ora 19:30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion” de Tom Dicillo; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul „Living in Oblivion” de Tom Dicillo; duminică, 16 februarie, ora 19:30 – „Blifat” de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail.

Teatrul Bulandra:

Sala „Liviu Ciulei” – joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Voiajul domnului Perrichon” de Eugen Labiche, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; duminică, 16 februarie, ora 20:00 – „Maitreyi” de Mircea Eliade, regia Chris Simion;

Sala „Liviu Ciulei” (Laborator): vineri, 14 februarie, ora 20:00 – „Arlechino moare?”, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala „Toma Caragiu” – Space Studio: sâmbătă, 15 februarie, ora 18:30 – „Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; duminică, 16 februarie, ora 18:30 – „Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul Mic:

luni, 10 februarie, ora 19:00 – „Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; marţi, 11 februarie, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – „Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Volpone”, regia Vlad Cristache; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Mutter Courage”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Visul unei nopţi de vară”, regia Gelu Colceag; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Spionul balcanic”, regia Claudiu Goga.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Născut iarna” de Jez Butterworth, regia Radu Dragomirescu.

Programul teatrelor

„Interzis sub 18 ani” – Programul teatrelor bucureştene

Teatrul de Comedie:

Sala „Radu Beligan” – joi, 13 februarie, ora 19:00 – „O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 15 februarie, ora 12:00 – „Karagiale reloaded”, regia Gheorghe Balint; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Clinica”, regia Aurel Palade; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Pescăruşul”, regia Claudiu Goga.

Teatrul Masca:

vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Parcul”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Acul cumetrei Gurton”, regia Mihai Mălaimare, duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Comedia erorilor”, regia Mihai Mălaimare.

În Culise:

luni, 10 februarie, ora 20:00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 11 februarie, ora 20:00 – „Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – „Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora; joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; Vineri, 14 Februarie, Ora 19:00 -Monoloagele vaginului;  Sâmbătă, 15 Februarie, Ora 19:00 – Trei piese scurte fără sex .

Godot Cafe-Teatru:

luni, 10 februarie, ora 20:00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, 11 februarie, ora 20:00 – „Prestez servicii artistice”, regia Chris Simion; joi, 13 februarie, ora 20:00 – „Freak Show”, un one-man-show cu Florin Piersic jr.; vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Ieri, Azi, Mâine şi Oricând” după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; sâmbătă, 15 februarie, ora 22:00 – „7 dintr-o lovitură” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 16 februarie, ora 15:00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 16 februarie, ora 22;00 – „Fă-mi loc!” de Anthony Michineau, regia Radu Beligan.

Teatrul Apropo: vineri, 14 februarie, ora 20.00 – ”Sfârșit, work in progress” de Robert Bălan

teatrelli – theatre, music & more: joi, 13 februarie, ora 20.00 – Confesiuni despre viaţă şi artă, cu Radu Beligan; vineri, 14 februarie, ora 20.00 – concert Jazzappella; sâmbătă, 15 februarie, ora 20.00 – „Filarmonica de comedie“, de Radu Gabriel;

Green Hours:

luni, 10 februarie, ora 20:00 – „7 zile din viaţa lui Simon Labrosse”, regia Elena Morar; marţi, 11 februarie, ora 20:00 – „Poveste pentru oameni mari”, regia Andreea Iacomita.

Teatrul de Artă:

luni, 10 februarie, ora 20:15 – „Dublu sau nimic” de Mimi Brănescu, regia Liviu Cheloiu; miercuri, 12 februarie, ora 20:15 – „Recviem pentru un iepuraş” de Mihai Ignat, regia Dana Voicu; joi, 13 februarie, ora 20:15 – „Stand up PLS” de Silviana Vişan Carter, regia Vera Ion şi Sorin Poamă; vineri, 14 februarie, ora 20:15 – „6 din 49” de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 15 februarie, ora 20:15 – „Voyeur” de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Act:

joi, 13 februarie, ora 19:00 – „Iluzii”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Dumnezeul de a doua zi”, regia Claudiu Goga.

ARCUB:

vineri, 14 februarie, ora 19:00 – „Comedie pe întuneric”, regia Cristian Dumitru; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Viţelul de aur”, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Ţăndărică:

miercuri, 12 februarie, ora 10:00 – „Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; joi, 13 februarie, ora 10:00 – „Fata babei şi faţa moşneagului”, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

miercuri, 12 februarie, ora 10:00 – „Zâna zorilor”, regia Ilinca Stihi; joi, 13 februarie, ora 10:00 – „Zâna zorilor”, regia Ilinca Stihi; vineri, 14 februarie, ora 10:00 – „Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – „Mica Sirenă”, regia Olimpia Arghir.

Teatrul „Ion Creangă”:

vineri, 14 februarie, ora 10:00 – „Pinocchio”, regia Cornel Todea; vineri, 14 februarie, ora 17:00 – „Rotocol”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, 15 februarie, ora 11:00 – „Harap Alb”, regia Cornel Todea; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – „Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea.

Teatrul Zurli
sâmbătă, 15 februarie, ora 10.30 si ora 12.00 – Pinocchio – la Puzzle Cafe
duminică, 16 februarie, ora  11.00 – TIRIBAM TIRIBUM cu Gasca Zurli, la CinemaPro şi Pinochio de la 10.30 si de la 12.00, la Clubul Ţăranului Român

Teatrul Evreiesc de Stat:

luni, 10 februarie, ora 18:00 – „Mazl-tov… and justice for all”!, regia Andrei Munteanu, spectacolul de susţinere a teatrului, în faţa instituţiei; sala „Horia Lovinescu” (Teatrul Nottara ): miercuri, 12 februarie, ora 19:00 – „Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; Sala Nouă (Teatrul de Comedie): sâmbătă, 15 februarie, ora 19:00 – „Păpuşarul” de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater; duminică, 16 februarie, ora 11:00 – „Păpuşarul” de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater; duminică, 16 februarie, ora 19:00 – „Păpuşarul” de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater.

Foto cu Programul teatrelor – wikipedia

11
/06
/22

E o oarecare dulceață, o oarecare naivitate frumoasă a publicului care răspunde cu deschidere și sinceritate la magia teatrului, aici, la Festivalul Buzău / Iubește / Teatru. Un public înfometat de un act artistic de calitate, care are șansa, la acest festival, să vadă producții bune și foarte bune, din București și din țară.

11
/06
/22

În cadrul Festivalului Vocea Teatrului Licean Bucureșean, elevii Liceului Teoretic Decebal au prezentat vineri, 9 iunie, la Teatrul Metropolis, spectacolul „Pantofii Sarei”, care abordează o temă mai actuală ca oricând – cum ne raportăm la tot ce ține de bullying.

10
/06
/22

Teatrul Metropolis din strada Mihai Eminescu 89 a găzduit vineri, 9 iunie, în Sala Centenar, spectacolul „Pisica verde” după Elise Wilk, prezentat de elevii Colegiului Național „Mihai Eminescu” în cadrul Festivalului Vocea Teatrului Licean Bucureștean.

10
/06
/22

Un spectacol de operă extraordinar în regia lui Tompa Gábor aduce pentru prima dată în faţa publicului bucureştean compania Operei Maghiare din Cluj-Napoca, invitată în cadrul Bucharest Opera Festival pe 26 iunie, ora 19:00, pe scena Operei bucureştene, într-o apariţie inedită, pentru prima dată în capitală după turneul istoric din anul… 1860, la spectacolele căruia în sală s-a aflat însuşi domnitorul Alexandru Ioan Cuza.

10
/06
/22

Sâmbătă, 11 iunie, la ora 11.00, cele trei echipe finaliste ale ediției a unsprezecea a Concursului Humanitas în licee vor fi faţă în faţă la Marea Finală, care se va desfăşura în sala de conferințe a Institutului Cervantes. Finala va fi prezentată de Mihaela Dedeoglu. Trofeul și premiul cel mare vor fi înmânate de Ioana Pârvulescu. Vă invităm să încurajați din sală cele trei echipe sau să urmăriți transmisia online pe paginile de Facebook Humanitas și Concursul Humanitas în licee.

10
/06
/22

Jocurile, atelierele și distracția în aer liber se întorc la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania, într-un program extins, dedicat copiilor și părinților prezenți la Cluj-Napoca între 18 și 26 iunie.

10
/06
/22

Cea de a doua ediție a Școlii de Vară Culturadata va avea loc între 20 și 24 iunie 2022 și îi va aduce în fața studenților și masteranzilor de la facultățile cu profil artistic și umanist pe Catinca Drăgănescu – Regizor de teatru și Producător cultural, Bianca Boitan-Rusu – Specialist în comunicare culturală, Andrei Borțun – CEO The Institute, Președinte al Fundației „Gala Societății Civile” și Silvia Floareș – co-fondator Mezanin Market, Roditor Food Market și Weekend Sessions, în calitate de invitați, a căror experiență este o sursă de inspirație pentru activitatea din domeniul cultural. Programul se va desfășura la Creart – Grădina cu Filme (Piața Lahovari, nr. 7, sector 1, București).

09
/06
/22

Muzeul Abandonului a pornit în toamna anului trecut un amplu proiect de reunire, într-o arhivă digitală, a unor arhive personale și instituționale, deocamdată disparate, toate legate de instituționalizarea și dezinstituționalizarea copiilor din România comunistă și post-comunistă.

09
/06
/22

Artistele Andreea Novac, Irina Marinescu și Alina Ușurelu, împreună cu psiholoaga Mihaela Vechiu, socioloaga Fidelie Kalambayi și medicul Roxana Negureanu prezintă (burn)OUT - Prelegeri și incursiuni performative, la AREAL spațiu pentru dezvoltare coregrafică.

09
/06
/22

În lunile iunie și iulie, Institutul Cervantes din București și Happy Cinema propun publicului interesat de artă o serie de proiecții de filme documentare având ca subiect diverse figuri iconice ale artei spaniole contemporane: Salvador Dalí, Generația Buñuel, Dalí, Picasso, Muzeul Prado, Remedios Varo, Antonio López. Proiecțiile vor avea loc în Sala Auditorium a Institutului Cervantes (Bulevardul Regina Elisabeta 38), în fiecare zi de miercuri, de la ora 19.00.