Programul teatrelor bucureştene, 14 – 20 aprilie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-14-20-aprilie/

Lecţia de violoncel, Tarelkin, Acum ori niciodată, Un tramvai numit dorinţă, Oscar şi tanti Roz, Mobilă şi durere, Mă mut la mama, Parchează maşina la Harvard!, Trei piese scurte fără sex – iată câteva dintre spectacolele pe care le puteţio vedea în această săptămână la teatrele din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|14 aprilie 2014

Teatrul Metropolis:

luni, 14 aprilie, ora 17:00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Tarelkin”, regia Gelu Colceag.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Pictura:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Acum ori niciodată” de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Constantin; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – „Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, 15 aprilie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; joi, 17 aprilie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – „Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 17 aprilie, ora 20:00 – „Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

miercuri, 16 aprilie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Programul teatrelor

Teatrul Bulandra:

Sala „Toma Caragiu”:

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Pescăruşul” de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala „Liviu Ciulei”:

joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion.

Teatrul de Comedie:

Sala „Radu Beligan”:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – „Prestăm servicii artistice”, regia Chris Simion; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Nottara:

Sala „Horia Lovinescu”:

vineri, 18 aprilie, ora 19:00 – „Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala „George Constantin”:

luni, 14 aprilie, ora 19:30 – „Abator” de Marco di Stefano, regia Mădălina Ţurcanu; miercuri, 16 aprilie, ora 19:30 – „Feisbuc”, regia Alexandru Jitea; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Mic:

luni, 14 aprilie, ora 19:00 – „Mă mut la mama” de Andreas Petrescu şi, un pic, Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Mă mut la… tata?” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag.

Teatrul Masca:

joi, 17 aprilie, ora 16:00 – „Iepuraşul la Masca”.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Sala „Horia Lovinescu” a Teatrului Nottara):

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn;

Sala Nouă a Teatrului de Comedie:

joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Parchează maşina la Harvard!” de Israel Horovitz, regia Horea Popescu.

Arcub:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – „Însemnările unui nebun” de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Însemnările unui nebun” de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Cină cu prieteni” de Donald Margulies, regia Claudiu Goga; joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Urma paşilor Tăi…”, regia Elizei Bercu-Bodeanu.

Programul teatrelor

Godot Cafe-Teatru:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – „7 blesteme… cerute, făcute şi legate” de Chris Simion, regia Chris Simion.

Teatrelli

luni, 14 aprilie, ora 20.00, „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel, cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante si Gheorghe Ifrim; marți, 15 aprilie, ora 20.00, „Taxi Blues”, regia Dan Tudor, cu Marius Bodochi şi Dan Tudor.

Teatrul Arca (La Scena):

joi, 17 aprilie, ora 20:00 – „Trei piese scurte fără sex” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

În Culise Teatru Pub:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 17 aprilie, ora 20:15 – „Emigreişăn Drim” de Ioan Peter, regia Bogdan Huşanu.

Teatrul Ţăndărică:

miercuri, 16 aprilie, ora 10:00 – „Lampa lui Aladin”, regia Cristian Pepino; joi, 17 aprilie, ora 10:00 – „Muzicanţii din Bremen”, adaptare după „Fraţii Grimm” de Ema Stere, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 19 aprilie, ora 11:00 – „Cui i-e frică de Bau-Bau?”.

Teatrul Excelsior:

luni, 14 aprilie, ora 10:00 – „Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul „Ion Creangă”:

Sala Rapsodia:

marţi, 15 aprilie, ora 11:00 – „De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 16 aprilie, ora 11:00 – „Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; joi, 17 aprilie, ora 11:00 – „Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 16 aprilie, ora 18:00 – „Seminţe-semi”, un spectacol de Valeria Frabetti, regia Valeria Frabetti.

Foto cu Programul teatrelor – facebook

28
/03
/20

TIFF Unlimited, platforma de streaming a Festivalul Internațional de Film Transilvania, oferă gratuit o selecție de filme pentru a vă transforma serile de weekend în care #StămAcasă, în perioada de izolare socială, în evenimente cu premiere de cinema online.

28
/03
/20

MNLR a primit miercuri, 25 martie 2020, Medalia Aniversară „Centenarul Marii Uniri” în semn de apreciere pentru efortul depus în vederea păstrării identităţii naţionale şi a răspândirii valorilor culturale româneşti, pentru dăruirea cu care s-a implicat în organizarea de evenimente dedicate Centenarului Marii Uniri.

28
/03
/20

Pe 1 aprilie 1990, la inițiativa maestrului Ion Lucian, a fost înființat Teatrul EXCELSIOR, ca teatru pentru copii şi tineret. Actul de naştere i-a fost semnat de ministrul Culturii de atunci, filosoful şi scriitorul Andrei Pleşu.

27
/03
/20

Radu Jude a creat filmul “Tipografic Majuscul”, care, până să fie carantină, putea fi văzut în cinematografe. Totodată, aceeași poveste poate fi văzută și la teatru, la Odeonul bucureștean. “Tipografic Majuscul”, spectacol de Gianina Cărbunariu, a avut premiera în urmă cu șapte ani și nu și-a pierdut importanța.

26
/03
/20

Cartea “Izgoniții” a fost publicată anul trecut la Polirom. Ea vine după “Sectanții” și “Bandiții”, împreună formând o trilogie a marginalilor unică în literatura română. A scris-o Vasile Ernu.

26
/03
/20

Traversăm cu toții vremuri dificile, la care nimeni nu se aștepta. Pentru sănătatea noastră și a celor din jur, suntem nevoiți să stăm departe unii de ceilalți, însă gândurile bune și solidaritatea ne pot aduce aproape.

26
/03
/20

Mesajul oficial pentru 27 martie, Ziua Internațională a Teatrului, este transmis în 2020 de Shahid Nadeem, cel mai important dramatug pakistanez și directorul renumitului teatru Ajoka, profesor de dramaturgie la Ajoka Institute for Performing Arts și la Institute for Art and Culture, Lahore.

25
/03
/20

CRONICĂ DE FILM Prezentat anul trecut în premieră mondială în competiţia de documentare a Festivalului de la Sarajevo şi disponibil pe platforma HBO GO, "Fata de aur" (2019), de Denisa Morariu-Tamaş şi Adrian Robe, îi face un portret fostei gimnaste Andreea Răducan.

25
/03
/20

Cunoscutul scriitor și disident Paul Goma a murit în noaptea de 24 spre 25 martie, într-un spital din Franța, din cauza infectării cu coronavirus.

25
/03
/20

Pentru că #staiacasa în perioada aceasta, Teatrul EXCELSIOR te provoacă să scrii! Au mai rămas câteva zile în care adolescenții din întreaga țară se pot înscrie la Concursul de dramaturgie NEW DRAMA, dedicat tinerilor cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani. Termenul limită pentru aplicații: 30 martie 2020.

Page 3 of 87012345...102030...Last »