Programul teatrelor bucureştene, 14 – 20 aprilie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-14-20-aprilie/

Lecţia de violoncel, Tarelkin, Acum ori niciodată, Un tramvai numit dorinţă, Oscar şi tanti Roz, Mobilă şi durere, Mă mut la mama, Parchează maşina la Harvard!, Trei piese scurte fără sex – iată câteva dintre spectacolele pe care le puteţio vedea în această săptămână la teatrele din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|14 Aprilie 2014

Teatrul Metropolis:

luni, 14 aprilie, ora 17:00 – “Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – “Tarelkin”, regia Gelu Colceag.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Pictura:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – “Acum ori niciodată” de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Constantin; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – “Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, 15 aprilie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; joi, 17 aprilie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 17 aprilie, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; joi, 17 aprilie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

miercuri, 16 aprilie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – “Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Programul teatrelor

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”:

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – “Pescăruşul” de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 17 aprilie, ora 19:00 – “Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – “Prestăm servicii artistice”, regia Chris Simion; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – “Revizorul” de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

vineri, 18 aprilie, ora 19:00 – “Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala “George Constantin”:

luni, 14 aprilie, ora 19:30 – “Abator” de Marco di Stefano, regia Mădălina Ţurcanu; miercuri, 16 aprilie, ora 19:30 – “Feisbuc”, regia Alexandru Jitea; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Mic:

luni, 14 aprilie, ora 19:00 – “Mă mut la mama” de Andreas Petrescu şi, un pic, Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag.

Teatrul Masca:

joi, 17 aprilie, ora 16:00 – “Iepuraşul la Masca”.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Sala “Horia Lovinescu” a Teatrului Nottara):

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – “Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn;

Sala Nouă a Teatrului de Comedie:

joi, 17 aprilie, ora 19:00 – “Parchează maşina la Harvard!” de Israel Horovitz, regia Horea Popescu.

Arcub:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – “Însemnările unui nebun” de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – “Însemnările unui nebun” de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – “Cină cu prieteni” de Donald Margulies, regia Claudiu Goga; joi, 17 aprilie, ora 19:00 – “Urma paşilor Tăi…”, regia Elizei Bercu-Bodeanu.

Programul teatrelor

Godot Cafe-Teatru:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – “7 blesteme… cerute, făcute şi legate” de Chris Simion, regia Chris Simion.

Teatrelli

luni, 14 aprilie, ora 20.00, „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel, cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante si Gheorghe Ifrim; marți, 15 aprilie, ora 20.00, „Taxi Blues”, regia Dan Tudor, cu Marius Bodochi şi Dan Tudor.

Teatrul Arca (La Scena):

joi, 17 aprilie, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

În Culise Teatru Pub:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – “Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 17 aprilie, ora 20:15 – “Emigreişăn Drim” de Ioan Peter, regia Bogdan Huşanu.

Teatrul Ţăndărică:

miercuri, 16 aprilie, ora 10:00 – “Lampa lui Aladin”, regia Cristian Pepino; joi, 17 aprilie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, adaptare după “Fraţii Grimm” de Ema Stere, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 19 aprilie, ora 11:00 – “Cui i-e frică de Bau-Bau?”.

Teatrul Excelsior:

luni, 14 aprilie, ora 10:00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul “Ion Creangă”:

Sala Rapsodia:

marţi, 15 aprilie, ora 11:00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 16 aprilie, ora 11:00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; joi, 17 aprilie, ora 11:00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 16 aprilie, ora 18:00 – “Seminţe-semi”, un spectacol de Valeria Frabetti, regia Valeria Frabetti.

Foto cu Programul teatrelor – facebook

13
/01
/20

Pe 19 ianuarie, de la ora 19.30, la Sala Mică a Palatul Naţional al Copiilor va avea loc premiera oficială a spectacolului „Barbă Albastră”, adaptare după Max Frisch, în regia lui Alexander Hausvater, producţie a Primăriei Municipiului Bucureşti prin Teatrul „Stela Popescu”.

10
/01
/20

Şi la începutul acestui an, în cadrul proiectului „Teatru Românesc la Bucureşti, Iaşi şi Chişinău”, ediţia a şaptea, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chişinău (TNME) prezintă pe scenele Naţionalului bucureştean două dintre cele mai recente producţii, spectacolele Dosarele Siberiei, regia Petru Hadârcă (22 ianuarie, ora 19.00, Sala Mare), şi Cine l-a trezit pe Yorick, regia Alexandru Vasilache (21 ianuarie, ora 19.00, Sala Studio).

10
/01
/20

Oscar Weekend aduce anul acesta șase din cele 10 filme rămase pe lista scurtă pentru Oscarul la categoria “Cel mai bun film într-o limbă străină”, care va fi acordat în cadrul celei de-a 92-a ediții a Premiilor Academiei Americane de Film. În weekendul 17-19 ianuarie, la Cinema Elvire Popesco, propunerile Ungariei și Senegalului vor fi prezentate în premieră pe marele ecran în România, alături de avanpremiere ale reprezentantelor Franței și Rusiei și proiecții ale filmelor din Coreea de Sud și Spania.

09
/01
/20

Una dintre cele mai cerute și mai apreciate piese din dramaturgia românească, „Gaițele” de Alexandru Kirițescu, revine la Teatrul Național Iași după 33 de ani, într-o montare provocatoare, semnată de Ovidiu Lazăr (coincidență sau nu, în cel de-al 33-lea an al angajării sale la Naționalul ieșean). Premiera va avea loc pe 11, 12 ianuarie, la ora 19:00, la Sala Mare.

Page 4 of 854« First...23456...102030...Last »