Programul teatrelor bucureştene, 14 – 20 aprilie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-14-20-aprilie/

Lecţia de violoncel, Tarelkin, Acum ori niciodată, Un tramvai numit dorinţă, Oscar şi tanti Roz, Mobilă şi durere, Mă mut la mama, Parchează maşina la Harvard!, Trei piese scurte fără sex – iată câteva dintre spectacolele pe care le puteţio vedea în această săptămână la teatrele din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|14 aprilie 2014

Teatrul Metropolis:

luni, 14 aprilie, ora 17:00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Tarelkin”, regia Gelu Colceag.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Pictura:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Acum ori niciodată” de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Constantin; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – „Două loturi” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier:

marţi, 15 aprilie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; joi, 17 aprilie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste” de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Mică:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – „Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 17 aprilie, ora 20:00 – „Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio:

miercuri, 16 aprilie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său” după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Programul teatrelor

Teatrul Bulandra:

Sala „Toma Caragiu”:

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Pescăruşul” de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala „Liviu Ciulei”:

joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion.

Teatrul de Comedie:

Sala „Radu Beligan”:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – „Prestăm servicii artistice”, regia Chris Simion; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Nottara:

Sala „Horia Lovinescu”:

vineri, 18 aprilie, ora 19:00 – „Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala „George Constantin”:

luni, 14 aprilie, ora 19:30 – „Abator” de Marco di Stefano, regia Mădălina Ţurcanu; miercuri, 16 aprilie, ora 19:30 – „Feisbuc”, regia Alexandru Jitea; joi, 17 aprilie, ora 19:30 – „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Mic:

luni, 14 aprilie, ora 19:00 – „Mă mut la mama” de Andreas Petrescu şi, un pic, Gabriel Fătu, regia Gelu Colceag; marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Mă mut la… tata?” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag.

Teatrul Masca:

joi, 17 aprilie, ora 16:00 – „Iepuraşul la Masca”.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(Sala „Horia Lovinescu” a Teatrului Nottara):

marţi, 15 aprilie, ora 19:00 – „Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Yentl” de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia Erwin Şimşensohn;

Sala Nouă a Teatrului de Comedie:

joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Parchează maşina la Harvard!” de Israel Horovitz, regia Horea Popescu.

Arcub:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – „Însemnările unui nebun” de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Însemnările unui nebun” de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; miercuri, 16 aprilie, ora 19:00 – „Cină cu prieteni” de Donald Margulies, regia Claudiu Goga; joi, 17 aprilie, ora 19:00 – „Urma paşilor Tăi…”, regia Elizei Bercu-Bodeanu.

Programul teatrelor

Godot Cafe-Teatru:

luni, 14 aprilie, ora 20:00 – „7 blesteme… cerute, făcute şi legate” de Chris Simion, regia Chris Simion.

Teatrelli

luni, 14 aprilie, ora 20.00, „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel, cu Radu Gabriel, Marius Florea Vizante si Gheorghe Ifrim; marți, 15 aprilie, ora 20.00, „Taxi Blues”, regia Dan Tudor, cu Marius Bodochi şi Dan Tudor.

Teatrul Arca (La Scena):

joi, 17 aprilie, ora 20:00 – „Trei piese scurte fără sex” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

În Culise Teatru Pub:

marţi, 15 aprilie, ora 20:00 – „Vânzătorii ambulanţi” de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu; miercuri, 16 aprilie, ora 20:00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi” de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora.

Teatrul de Artă Bucureşti:

joi, 17 aprilie, ora 20:15 – „Emigreişăn Drim” de Ioan Peter, regia Bogdan Huşanu.

Teatrul Ţăndărică:

miercuri, 16 aprilie, ora 10:00 – „Lampa lui Aladin”, regia Cristian Pepino; joi, 17 aprilie, ora 10:00 – „Muzicanţii din Bremen”, adaptare după „Fraţii Grimm” de Ema Stere, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 19 aprilie, ora 11:00 – „Cui i-e frică de Bau-Bau?”.

Teatrul Excelsior:

luni, 14 aprilie, ora 10:00 – „Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul „Ion Creangă”:

Sala Rapsodia:

marţi, 15 aprilie, ora 11:00 – „De-aş fi Scufiţa Roşie” de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca; miercuri, 16 aprilie, ora 11:00 – „Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; joi, 17 aprilie, ora 11:00 – „Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea;

Sala Ludoteca:

miercuri, 16 aprilie, ora 18:00 – „Seminţe-semi”, un spectacol de Valeria Frabetti, regia Valeria Frabetti.

Foto cu Programul teatrelor – facebook

06
/02
/20

Dacă credeai că mai știi câte ceva despre cinematografia mondială a momentului, o participare la Festivalul de la Rotterdam îți dă peste cap cam toate cunoștințele – un program cu sute de filme neconvenționale, majoritatea realizate de regizori la început de drum, iar o bună parte dintre ele, forme hibrid de limbaj cinematografic.

05
/02
/20

Pentru că februarie este luna iubirii (veți constata atât pe 14 februarie, cât și pe 24), ne-am gândit ce carte s-ar putea dovedi perfectă atât pentru doamne și domnișoare, cât și pentru domni. Am optat pentru „Cele zece iubiri ale lui Nishino”, de Hiromi Kawakami (Polirom, 2015, traducere din japoneză de Florin Oprina).

05
/02
/20

Prima expoziție în România a grupului american devenit fenomen mondial, Guerrilla Girls, „Albastru” de Sabin Bălașa și o expoziție-capodoperă dedicată lui Gheorghe Petrașcu, le vedem pe toate la Art Safari 2020!

05
/02
/20

MNAC repune vitrinele Sălii Dalles în folosul artei și al comunității și marchează evenimentul cu un tur ghidat de structuristul Dragoș Marcu despre starea structurii Sălii Dalles și despre riscul la seism pe întreg Bulevardul Magheru-Bălcescu.

04
/02
/20

Dhafer Youssef (foto), Charles Lloyd, Lars Danielsson, Jakob Bro Trio, Dave Weckl / Tom Kennedy, Nils Petter Molvær, Liv Warfield, Robben Ford și Bill Evans vor fi prezenți la cea de-a 24-a ediție a festivalului!

03
/02
/20

Bogdan Mezofi, solistul trupei clujene de rock alternativ Grimus, vorbește într-un interviu în formă de alfabet despre prima piesă pe care a compus-o, despre lucrurile care contează și oamenii pe care îi admiră.

02
/02
/20

CRONICĂ DE FILM Regizat de Marius Th. Barna și cu un comentariu scris de Bogdan Ficeac, documentarul „Nostalgia dictaturii” (2020), disponibil în câteva proiecții răzlețe, este o colecție de truisme despre comunism, a cărei concluzie ar putea fi banalitatea că „s-au făcut și lucruri bune, dar au fost și lucruri rele”.

02
/02
/20

În cea mai nouă carte a sa, „Suntem dezrădăcinate” (Editura Polirom, 2019), Malala Yousafzai (Premiul Nobel pentru Pace, 2014) aduce laolaltă povești impresionante ale fetelor refugiate din întreaga lume.

Page 6 of 861« First...45678...203040...Last »