Programul teatrelor bucureştene, 19 – 25 octombrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-19-25-octombrie/

Romeo şi Julieta, Războiul, Ubuzdup!, Viaţa e suferinţă, Spargerea, Somnoroasa aventură sau Aventurile unui bărbat extrem de serios, Slugă la doi stăpâni şi multe alte spectacole, în această săptămână, pe scenele teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|19 octombrie 2015

Programul teatrelor bucureştene, în perioada 19 – 25 octombrie

Teatrul Metropolis:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “A douăsprezecea noapte”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Mare:

marţi, 20 octombrie, ora 19:00 – “Înşir’te mărgărite”, regia Dan Puric; miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Înşir’te mărgărite”, regia Dan Puric; vineri, 23 octomrbie, ora 20:00 – “Mein Kampf”, regia Alexandru Dabija; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Războiul”, regia Vladimir Pankov;

Sala Studio:

marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Molto, gran’impressione”, regia Dan Tudor; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Vizita bătrânei doamne”, regia Gabor Tompa;

Sala Pictura:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 23 octombrie, ora 18:00 – “Karamazovii”, regia Albu Istvan; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Karamazovii”, regia Albu Istvan; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Tihna”, regia Radu Afrim;

Sala Atelier:

joi, 22 octombrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, 23 octombrie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Emigranţii”, regia Tudor Lucanu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 21:00 – “Emigranţii”, regia Tudor Lucanu; duminică, 25 octombrie, ora 17:00 – “Emigranţii”, regia Tudor Lucanu.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

miercuri, 21 octombrie, ora 18:30 – “Clasic e fantastic – Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; joi, 22 octombrie, ora 19:30 – “Eu. O casă de păpuşi”, regia Carmen Lidia Vidu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 – “De vânzare/ For Sale”, de Gianina Cărbunariu; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Viza de clown”, regia Alexandru Mihail;

Sala Majestic:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Trei generaţii”, regia Dinu Cernescu; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Family Affairs”, de Radu Afrim; vineri, 23 octombrie, ora 18:00 – “Dinte pentru dinte”, regia Cristi Juncu; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Dinte pentru dinte”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Ubuzdup!”, regia Gabor Tompa.

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”:

marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Coada”, regia Iarina Demian; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Marmura”, regia Yuri

Conversaţie după înmormântare, Bulandra

Conversaţie după înmormântare, Bulandra

Kordonsky; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie;

Sala “Liviu Ciulei”:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”, de Andreas Petrescu; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Viaţa e suferinţă”, regia Vlad Massaci;

Sala “George Constantin”:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 – “Trei nopţi cu Madox”, regia Mihai Lungeanu; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

luni, 19 octombrie, ora 19:00 – “Amadeus”, regia Toma Enache; marţi, 20 octombrie, ora 19:00 – “Mă mut sau numă mut?”, regia Gelu Colceag; miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Revizorul”, regia Horaţiu Mălăele; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “La Pulce”, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată”, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 21:00 – “Spargerea”, regia Dragoş Alexandru Muşoiu; duminică, 25 octombrie, ora 18:00 – “Spargerea”, regia Dragoş Alexandru Muşoiu.

Sala Nouă:

vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Cum am învăţat să conduc”, regia Eugen Gyemant; sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Cea mai puternică”, de Antoaneta Cojocaru; duminică, 25 octombrie, ora 21:00 – “Cea mai puternică”, de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic:

luni, 19 octombrie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “D’ale carnavalului”, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Trei gemeni veneţieni”, regia Nona Ciobanu; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură sau Aventurile unui bărbat extrem de serios”, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Numele”, regia Vlad Cristache; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Casa cu pisici”, regia Radu Iacoban.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul Foarte Mic) luni, 23 octombrie, ora 19:00 – “Blestemul iubirii”, regia Kincses Elemer; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 24 octombrie, ora 19:00 – “Nuntă cu divorţ”, regia Dan Tudor.

Creart – Teatrelli:

luni, 19 octombrie, ora 19:00 – “Comedii cu Gorobete”, regia Radu Gabriel; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Joia păcătoşilor”; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Silent Struggle”; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Dan Tudor.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 19 octombrie, ora 20:00 – “Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Ce caut eu aici”, regia Chris Simion; miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 – “Omul-Pernă”, regia Ion Florin Grigoraş; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Zic Zac”; joi, 22 octombrie, ora 21:45 – “Bullets over Lipscani”, regia Eugen Gyemant; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “All new people”, regia Matei Lucaci-Grunberg; vineri, 23 octombrie, ora 22:00 – “Noi 4”, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 – “Littleimpro”; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Dragoste şi căpşuni”, regia Marius Gîlea; sâmbătă, 24 octombrie, ora 22:00 – “Două liniuţe”, regia Lia Bugnar; duminică, 25 octombrie, ora 18:00 – “Talk to the bomb”, regia Lala Misosniky; duminică, 25 octombrie, ora 21:30 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, regia Eugen Gyemant.

Black Friday Love, In culise

Black Friday Love, In culise

Teatrul ACT:

joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Vanilla Skype”, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 14 octombrie, ora 16:00 – “Vanilla Skype”, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Vanilla Skype”, regia Cătălin Ştefănescu;

În Culise:

luni, 19 octombrie, ora 20:00 – “Maşinăria Cehov”, coordonator spectacol Cristian Bajora; marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Diamante şi narcotice”, regia Cristian Bajora; miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 – “Cum se duce totul dracu’”; joi, 22 octombrie, ora 20:00 – “Cum se duce totul dracu’”; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Stand Up Comedy”; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Black Friday Love”, regia Cristian Bajora; duminică, 25 octombrie, ora 21:00 – “Scrisori către Rita” The Show, regia Cristian Bajora.

Unteatru:

duminică, 25 octombrie, ora 21:00 – “Trădare”, regia Sânziana Stoican.

Teatrul Luni:

luni, 19 octombrie, ora 19:30 – “România în direct”, regia Dan Baltag & Iulia Dinu; miercuri, 21 octombrie, ora 21:00 – “dontcrybaby”, de Eugen Jebeleanu; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Chantan au lait… se întoarce”; duminică, 25 octombrie, ora 11:00 – “Apolodor”.

Teatrul de Artă:

joi, 22 octombrie, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie”; vineri, 23 octombrie, ora 20:15 – “Omul care mânca lumea”, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:15 – “Şase din 49”, regia Alexandru Maftei; duminică, 25 octombrie, ora 20:15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, regia Bogdan Huşanu.

Teatrul de pe Lipscani:

Sala Mare:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine”, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

Sala Savoy:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Piei, Drace!”, regia Cezar Ghioca; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Aer bun! De Herăstrău”, regia Cezar Ghioca.

Teatrul “Ion Creangă”:

(se joacă la Teatrul Ţăndărică):

luni, 19 octombrie, ora 10:00 – “Noddy”, regia Attila Vizauer; (se joacă la Teatrul Excelsior): marţi, 20 octombrie, ora 18:00 – “Rotocol”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor): miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 – “Crăiasa zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor): joi, 22 octombrie, ora 12:00 – “Crăiasa zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Elisabeta): sâmbătă, 24 octombrie, ora 10:00 – “Zbor prin poveşti”, regia Violeta Dincă; (se joacă la Teatrul Excelsior): sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, regia Sorana Coroamă Stanca; (se joacă la Teatrul Elisabeta): sâmbătă, 24 octombrie, ora 12:00 – “Zbor prin poveşti”, regia Violeta Dincă; (se joacă la Teatrul Excelsior): sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel.

Teatrul Ţăndărică:

marţi, 20 octombrie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 22 octombrie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 23 octombrie, ora 10:00 – “Albă ca zăpada”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 24 octombrie, ora 10:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 – “Micul prinţ”, regia Bogdan Drăgulescu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 12:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; duminică, 25 octombrie, ora 10:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; duminică, 25 octombrie, ora 11:00 – “Adunarea păsărilor”, regia Cristian Pepino; duminică, 25 octombrie, ora 12:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu.

Teatrul Excelsior:

luni, 19 octombrie, ora 18:00 – “Vânătorul de şobolani”; miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 – “Degeţica”, regia Aurel Mitran; joi, 22 octombrie, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi; joi, 22 octombrie, ora 18:00 – “Momo” sau “Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat”, regia Lenuş-Teodora Moraru; vineri, 23 octombrie, ora 10:00 – “Răţuşca cea urâtă”, regia Mihai Manolescu; duminică, 25 octombrie, ora 10:00 – “Cocoşelul neascultător”, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 25 octombrie, ora 12:00 – “Cocoşelul neascultător”, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 25 octombrie, ora 18:00 – “Notre Dame de Paris”, de Marcel Homorodean.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 19 octombrie, ora 11:00 – “Fetiţa cu chibrituri”; marţi, 20 octombrie, ora 11:00 – “Fetiţa cu chibrituri”; sâmbătă, 24 octombrie, ora 17:00 – “Peter Pan”; duminică, 25 octombrie, ora 11:00 – “Peter Pan”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

07
/10
/20

CRONICĂ DE FILM „Babyteeth” (2019), debutul în cinema al regizoarei australiene Shannon Murphy, are o premisă care poate stârni scepticism: o fată bolnavă de cancer, ai cărei părinţi au o relaţie în criză, se îndrăgosteşte de un traficant de droguri ceva mai mare. Însă regia nu doar că salvează scenariul, dar îl transformă într-un film proaspăt.

07
/10
/20

TVR 1 a început luna octombrie în forţă, cu Angelina Jolie şi Antonio Banderas în Păcat originar, şi promite să aducă la fiecare început de săptămână, în fiecare luni de la ora 22.10, filme tari cu distribuţii pe măsură: Secretul de la Cold Creek Manor, cu Sharon Stone şi Christopher Plummer, Revolver, cu Jason Statham şi Ray Liotta, Un oraş violent, cu Charles Bronson, Telly Savalas şi Jill Ireland, G.I.Jane, cu Demi Moore, Viggo Mortensen şi Anne Bancroft, Calea Misterelor, cu Nick Nolte şi Melanie Griffith şi multe alte filme de acelaşi calibru.

07
/10
/20

În această stagiune aniversară 60, Teatrul de Comedie propune spectatorilor întâlniri unice nu doar în sala de spectacol, ci și în mediul online, unde va găzdui o serie specială de conferințe-dialog moderate de Octavian Saiu. Dialogurile vor aborda subiecte de actualitate pentru teatrul românesc, în contextul pandemiei.

06
/10
/20

Unul dintre cele mai așteptate filme ale anului, „Malmkrog”, producția de epocă premiată la Berlinală a regizorului român Cristi Puiu va avea marea premieră în cinematografele din țară pe 6 noiembrie. Evenimentul este precedat de o serie de proiecții speciale în avanpremieră, prima din această serie fiind cea din cadrul maratonului cinematografic „Les Films de Cannes à Bucarest” (23 octombrie – 1 noiembrie).

05
/10
/20

CRONICĂ DE FILM Devenit cunoscut ca afacerist care a construit, simbolic, un metru de autostradă pentru a declanșa o campanie prin care să atragă atenția asupra lipsei de infrastructură rutieră modernă în Moldova, Ștefan Mandachi se lansează și în cinema, cu documentarul independent „30 de ani și 15 minute”. Un film manifest, însă autogratulant și senzaționalist.

05
/10
/20

Hoţul de mărgăritare şi Femeia, eterna poveste sunt spectacolele Teatrului „Stela Popescu” care vor putea fi văzute vineri, 9 octombrie, ora 19.30 şi duminică, 11 octombrie, ora 19.30 la Sala Mică a Palatului Naţional al Copiilor, alături de Revolta poveştilor, spectacol programat pentru copii şi părinţi sâmbătă, 10 octombrie, ora 11.00 la aceeaşi sală, în deschiderea stagiunii în sală a teatrului.

Pagina 4 din 923« Prima...23456...102030...Ultima »