Programul teatrelor bucureştene, 19 – 25 octombrie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-19-25-octombrie/

Romeo şi Julieta, Războiul, Ubuzdup!, Viaţa e suferinţă, Spargerea, Somnoroasa aventură sau Aventurile unui bărbat extrem de serios, Slugă la doi stăpâni şi multe alte spectacole, în această săptămână, pe scenele teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|19 octombrie 2015

Programul teatrelor bucureştene, în perioada 19 – 25 octombrie

Teatrul Metropolis:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “A douăsprezecea noapte”, versiunea scenică Victor Ioan Frunză; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta”, versiunea scenică de Victor Ioan Frunză.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Mare:

marţi, 20 octombrie, ora 19:00 – “Înşir’te mărgărite”, regia Dan Puric; miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Înşir’te mărgărite”, regia Dan Puric; vineri, 23 octomrbie, ora 20:00 – “Mein Kampf”, regia Alexandru Dabija; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Războiul”, regia Vladimir Pankov;

Sala Studio:

marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Molto, gran’impressione”, regia Dan Tudor; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Vizita bătrânei doamne”, regia Gabor Tompa;

Sala Pictura:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 23 octombrie, ora 18:00 – “Karamazovii”, regia Albu Istvan; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Karamazovii”, regia Albu Istvan; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Tihna”, regia Radu Afrim;

Sala Atelier:

joi, 22 octombrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; vineri, 23 octombrie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Emigranţii”, regia Tudor Lucanu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 21:00 – “Emigranţii”, regia Tudor Lucanu; duminică, 25 octombrie, ora 17:00 – “Emigranţii”, regia Tudor Lucanu.

Teatrul Odeon:

Sala Studio:

miercuri, 21 octombrie, ora 18:30 – “Clasic e fantastic – Copilăria lui Vivaldi”, regia Monica Ciută; joi, 22 octombrie, ora 19:30 – “Eu. O casă de păpuşi”, regia Carmen Lidia Vidu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 – “De vânzare/ For Sale”, de Gianina Cărbunariu; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Viza de clown”, regia Alexandru Mihail;

Sala Majestic:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Trei generaţii”, regia Dinu Cernescu; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Family Affairs”, de Radu Afrim; vineri, 23 octombrie, ora 18:00 – “Dinte pentru dinte”, regia Cristi Juncu; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Dinte pentru dinte”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Ubuzdup!”, regia Gabor Tompa.

Teatrul Bulandra:

Sala “Toma Caragiu”:

marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Coada”, regia Iarina Demian; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Marmura”, regia Yuri

Conversaţie după înmormântare, Bulandra

Conversaţie după înmormântare, Bulandra

Kordonsky; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie; duminică, 25 octombrie, ora 20:00 – “Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie;

Sala “Liviu Ciulei”:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek.

Teatrul Nottara:

Sala “Horia Lovinescu”:

miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”, de Andreas Petrescu; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Viaţa e suferinţă”, regia Vlad Massaci;

Sala “George Constantin”:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 – “Trei nopţi cu Madox”, regia Mihai Lungeanu; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

luni, 19 octombrie, ora 19:00 – “Amadeus”, regia Toma Enache; marţi, 20 octombrie, ora 19:00 – “Mă mut sau numă mut?”, regia Gelu Colceag; miercuri, 21 octombrie, ora 19:00 – “Revizorul”, regia Horaţiu Mălăele; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “La Pulce”, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată”, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 21:00 – “Spargerea”, regia Dragoş Alexandru Muşoiu; duminică, 25 octombrie, ora 18:00 – “Spargerea”, regia Dragoş Alexandru Muşoiu.

Sala Nouă:

vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Cum am învăţat să conduc”, regia Eugen Gyemant; sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Cea mai puternică”, de Antoaneta Cojocaru; duminică, 25 octombrie, ora 21:00 – “Cea mai puternică”, de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul Mic:

luni, 19 octombrie, ora 19:00 – “Mă mut la mama”, regia Gelu Colceag; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “D’ale carnavalului”, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Trei gemeni veneţieni”, regia Nona Ciobanu; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură sau Aventurile unui bărbat extrem de serios”, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Numele”, regia Vlad Cristache; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Casa cu pisici”, regia Radu Iacoban.

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul Foarte Mic) luni, 23 octombrie, ora 19:00 – “Blestemul iubirii”, regia Kincses Elemer; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 24 octombrie, ora 19:00 – “Nuntă cu divorţ”, regia Dan Tudor.

Creart – Teatrelli:

luni, 19 octombrie, ora 19:00 – “Comedii cu Gorobete”, regia Radu Gabriel; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Joia păcătoşilor”; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “Silent Struggle”; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Dan Tudor.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 19 octombrie, ora 20:00 – “Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Ce caut eu aici”, regia Chris Simion; miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 – “Omul-Pernă”, regia Ion Florin Grigoraş; joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Zic Zac”; joi, 22 octombrie, ora 21:45 – “Bullets over Lipscani”, regia Eugen Gyemant; vineri, 23 octombrie, ora 19:00 – “All new people”, regia Matei Lucaci-Grunberg; vineri, 23 octombrie, ora 22:00 – “Noi 4”, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 – “Littleimpro”; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Dragoste şi căpşuni”, regia Marius Gîlea; sâmbătă, 24 octombrie, ora 22:00 – “Două liniuţe”, regia Lia Bugnar; duminică, 25 octombrie, ora 18:00 – “Talk to the bomb”, regia Lala Misosniky; duminică, 25 octombrie, ora 21:30 – “Jurnalul lui Adam şi al Evei”, regia Eugen Gyemant.

Black Friday Love, In culise

Black Friday Love, In culise

Teatrul ACT:

joi, 22 octombrie, ora 19:00 – “Vanilla Skype”, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 14 octombrie, ora 16:00 – “Vanilla Skype”, regia Cătălin Ştefănescu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Vanilla Skype”, regia Cătălin Ştefănescu;

În Culise:

luni, 19 octombrie, ora 20:00 – “Maşinăria Cehov”, coordonator spectacol Cristian Bajora; marţi, 20 octombrie, ora 20:00 – “Diamante şi narcotice”, regia Cristian Bajora; miercuri, 21 octombrie, ora 20:00 – “Cum se duce totul dracu’”; joi, 22 octombrie, ora 20:00 – “Cum se duce totul dracu’”; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Stand Up Comedy”; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:00 – “Black Friday Love”, regia Cristian Bajora; duminică, 25 octombrie, ora 21:00 – “Scrisori către Rita” The Show, regia Cristian Bajora.

Unteatru:

duminică, 25 octombrie, ora 21:00 – “Trădare”, regia Sânziana Stoican.

Teatrul Luni:

luni, 19 octombrie, ora 19:30 – “România în direct”, regia Dan Baltag & Iulia Dinu; miercuri, 21 octombrie, ora 21:00 – “dontcrybaby”, de Eugen Jebeleanu; vineri, 23 octombrie, ora 21:00 – “Chantan au lait… se întoarce”; duminică, 25 octombrie, ora 11:00 – “Apolodor”.

Teatrul de Artă:

joi, 22 octombrie, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie”; vineri, 23 octombrie, ora 20:15 – “Omul care mânca lumea”, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 20:15 – “Şase din 49”, regia Alexandru Maftei; duminică, 25 octombrie, ora 20:15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, regia Bogdan Huşanu.

Teatrul de pe Lipscani:

Sala Mare:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:30 – “În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine”, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”:

Sala Savoy:

sâmbătă, 24 octombrie, ora 19:00 – “Piei, Drace!”, regia Cezar Ghioca; duminică, 25 octombrie, ora 19:00 – “Aer bun! De Herăstrău”, regia Cezar Ghioca.

Teatrul “Ion Creangă”:

(se joacă la Teatrul Ţăndărică):

luni, 19 octombrie, ora 10:00 – “Noddy”, regia Attila Vizauer; (se joacă la Teatrul Excelsior): marţi, 20 octombrie, ora 18:00 – “Rotocol”, de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor): miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 – “Crăiasa zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Palatul Naţional al Copiilor): joi, 22 octombrie, ora 12:00 – “Crăiasa zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; (se joacă la Teatrul Elisabeta): sâmbătă, 24 octombrie, ora 10:00 – “Zbor prin poveşti”, regia Violeta Dincă; (se joacă la Teatrul Excelsior): sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 – “De-aş fi Scufiţa Roşie”, regia Sorana Coroamă Stanca; (se joacă la Teatrul Elisabeta): sâmbătă, 24 octombrie, ora 12:00 – “Zbor prin poveşti”, regia Violeta Dincă; (se joacă la Teatrul Excelsior): sâmbătă, 24 octombrie, ora 18:00 – “Iglu”, regia Voicu Hetel.

Teatrul Ţăndărică:

marţi, 20 octombrie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 22 octombrie, ora 10:00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; vineri, 23 octombrie, ora 10:00 – “Albă ca zăpada”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 24 octombrie, ora 10:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 11:00 – “Micul prinţ”, regia Bogdan Drăgulescu; sâmbătă, 24 octombrie, ora 12:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; duminică, 25 octombrie, ora 10:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; duminică, 25 octombrie, ora 11:00 – “Adunarea păsărilor”, regia Cristian Pepino; duminică, 25 octombrie, ora 12:00 – “Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu.

Teatrul Excelsior:

luni, 19 octombrie, ora 18:00 – “Vânătorul de şobolani”; miercuri, 21 octombrie, ora 10:00 – “Degeţica”, regia Aurel Mitran; joi, 22 octombrie, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi; joi, 22 octombrie, ora 18:00 – “Momo” sau “Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat”, regia Lenuş-Teodora Moraru; vineri, 23 octombrie, ora 10:00 – “Răţuşca cea urâtă”, regia Mihai Manolescu; duminică, 25 octombrie, ora 10:00 – “Cocoşelul neascultător”, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 25 octombrie, ora 12:00 – “Cocoşelul neascultător”, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 25 octombrie, ora 18:00 – “Notre Dame de Paris”, de Marcel Homorodean.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 19 octombrie, ora 11:00 – “Fetiţa cu chibrituri”; marţi, 20 octombrie, ora 11:00 – “Fetiţa cu chibrituri”; sâmbătă, 24 octombrie, ora 17:00 – “Peter Pan”; duminică, 25 octombrie, ora 11:00 – “Peter Pan”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

03
/10
/12

Cotidianul de limbă engleză International Herald Tribune (IHT), livrat cu şareta la începuturile sale chioşcurilor de ziare şi hotelurilor din Paris, celebrează, joi, 125 de ani de la înfiinţare, rămânând încrezător în viitorul său, în pofida revoluţiei digitale care a bulversat industria presei.   “Ca toată lumea, şi noi căutăm soluţia magică”, afirmă Alison Smale, […]

03
/10
/12

Carmina Burana – una dintre cele mai cunoscute partituri din toate timpurile – revine, vineri seară, pe scena Sălii Radio în concertul extraordinar de deschidere a stagiunii Orchestrei Naţionale Radio, sub bagheta noului dirijor principal al orchestrei, Tiberiu Soare.   Din distribuţia celebrei cantate scenice Carmina Burana de Carl Orff fac parte soprana Irina Iordăchescu, […]

03
/10
/12

1938 – A încetat din viaţă Alexandru Averescu, mareşal şi om politic; a participat la Războiul de independenţă (1877-1878), la cel de-al doilea război balcanic (1913), la Războiul de reîntregire naţională (a condus bătălia de la Mărăşti din 1916); a fost prim-ministru (ianuarie – martie 1918) şi ministru în mai multe rânduri între anii 1919 […]

02
/10
/12

Duminicã, 30 septembrie, în sectorul 3 a avut loc lansarea Casei Artelor. Acest proiect a luat naştere sub patronajul primarului Robert Negoiṭã şi se doreşte a fi un loc de promovare şi dezvoltare al abilitãṭilor artistice. Lansarea a mai gãzduit atât un vernisaj de artã modernã, cât şi o expoziṭie de fotografie. Printre invitaṭi s-au […]

02
/10
/12

Profesorul universitar Zoe Petre, fost consilier prezidenţial în mandatul de preşedinte al lui Emil Constantinescu, a fost propusă de grupul senatorial al PNL pentru funcţia de membru al Consiliului de conducere al Institutului Cultural Român (ICR). Biroul permanent al Senatului a primit o serie de propuneri pentru posturile de membri ai Consiliului ICR şi a […]

02
/10
/12

Biblioteca Academiei Române organizează sâmbătă Noaptea Porţilor Deschise, între orele 18,00-01,00, la împlinirea a 145 de ani de la înfiinţare. Potrivit unui comunicat, deschiderea festivă a evenimentului va avea loc în prezenţa conducerii Academiei Române cu vernisarea unei valoroase expoziţii patrimoniale de carte veche românească, urmată de un concert aniversar de muzică bizantină, oferit de […]

02
/10
/12

Cea de-a opta ediţie a “Zilelor culturii române la Munchen” va fi organizată de Institutul Cultural Român de la Berlin în perioada 5 octombrie – 2 decembrie. Potrivit unui comunicat al instituţiei, “Zilele culturii române la Munchen” reprezintă una dintre cele mai importante manifestări culturale şi de diplomaţie publică realizată de asociaţii ale românilor din […]

02
/10
/12

Regizorul palestinian Elia Suleiman, premiat la Cannes şi aclamat îndelung pentru ceea ce critica internaţională numeşte “trilogia palestiniană”, vine în premieră în România, ca invitat special al evenimentului “Les Films de Cannes a Bucarest”.   Potrivit unui comunicat al organizatorilor, Elia Suleiman va asista la deschiderea festivalului cu filmul colectiv “7 Days in Havana”, în […]

02
/10
/12

Concertul extraordinar ce marchează împlinirea a 125 de ani de la naşterea marelui dirijor român George Georgescu va fi susţinut de Filarmonica “George Enescu” joi şi vineri, de la ora 19,00, în deschiderea stagiunii 2012-2013, informează un comunicat al instituţiei remis luni.   La pupitrul orchestrei simfonice se va afla dirijorul Horia Andreescu iar programul […]

02
/10
/12

Pianistul Dan Grigore şi interpreta de folclor Sofia Vicoveanca au primit premii de excelenţă pentru întreaga activitate, în cadrul ediţiei a doua a Galei Premiilor Uniunii Muzicienilor Interpreţi din România (UNIMIR), care s-a desfăşurat luni, la Palatul Cantacuzino-Enescu din Bucureşti. La Gala Premiilor UNIMIR 2012 au fost premiate personalităţile culturale ale vieţii publice româneşti. Astfel, […]

02
/10
/12

Teatrul Naţional Bucureşti prezintă, miercuri, de la ora 19,30, în avanpremieră, spectacolul-coupe “2 x 2” la Sala Mică. Potrivit unui comunicat al TNB prezentat în cadrul proiectului “Uşi deschise pentru toţi”, spectacolul pus în scenă de regizorul Vlad Stănescu este compus din piesele într-un act “Tigrul” de Murray Schisgal şi “Amantul” de Harold Pinter. Spectatorii […]

02
/10
/12

1409 – Este atestată cea mai veche pisanie românească, cea de la biserica Streisângiorgiu (jud. Hunedoara)   1911 – S-a născut scriitorul Miron Radu Paraschivescu (m. 17 feb. 1971) 1920 – A încetat din viaţă Max Bruch, compozitor şi dirijor german. (n. 6 ianuarie 1838) 1939 – S-a născut solistul de muzică uşoară Dan Spătaru […]

01
/10
/12

Marchizul de Sade nu respingea nici violenţa, nici perversitatea şi ar fi apreciat fără niciun dubiu bătălia surdă care se dă în zilele noastre în jurul manuscrisului romanului său “Cele 120 de zile ale Sodomei” (Les 120 Journées de Sodome), afirmă autorul unui articol postat pe site-ul lefigaro.fr. Istoria acestui manuscris este marcată de furt, […]

01
/10
/12

Istoricul britanic marxist Eric Hobsbawm, autorul celebrului volum “The Age of Extremes: The Short Twentieth Century, 1914-1991”, a murit luni, la Londra, la vârsta de 95 de ani, a anunţat fiica lui “A murit din cauza unei pneumonii, la primele ore ale dimineţii”, a precizat Julia Hobsbawm. Născut pe 9 iunie 1917 în oraşul egiptean […]

01
/10
/12

Pianistul Richard Clayderman, supranumit “Prince of Romance”, va susţine un concert la Sala Palatului din Bucureşti, pe 21 martie 2013, potrivit unui comunicat al organizatorilor, Phoenix Entertainment. Richard Clayderman le va oferi romanticilor de toate vârstele aproximativ două ore de reverie, timp în care publicul va avea şansa să asculte şi melodii de succes internaţional, […]

01
/10
/12

Primul Festival internaţional al orchestrelor radio – “RadiRo” -, desfăşurat la Bucureşti în perioada 23 – 29 septembrie, a dovedit că această iniţiativă a fost una de succes, susţine, într-un comunicat organizatorul manifestării, Radio România. Evenimentul le-a oferit iubitorilor de cultură posibilitatea de a rămâne în contact cu vedetele “primei ligi” a muzicii clasice europene […]

Pagina 924 din 931« Prima...102030...922923924925926...930...Ultima »