Programul teatrelor bucurestene, 20 – 26 ianuarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-20-26-ianuarie/

“Doi pe o bancă”, “Năpasta”, “39 de trepte”, “Când Isadora dansa”, “Romeo şi Julieta”, “Flecărelile femeilor”, “Mic şi-al dracu’” şi “American Buffalo” sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteţi vedea în această săptămână. Programul teatrelor bucurestene, în perioada 20 – 26 ianuarie:

Un articol de Petre Ivan|20 Ianuarie 2014

“Doi pe o bancă”, “Năpasta”, “39 de trepte”, “Când Isadora dansa”, “Romeo şi Julieta”, “Flecărelile femeilor”, “Mic şi-al dracu’” și “American Buffalo” sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteți vedea în această săptămână. Programul teatrelor bucurestene, în perioada 20 – 26 ianuarie:

Teatrul Metropolis:

luni, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel” de Mona Radu, regia Felix Alexa; marţi, ora 19:00 – “Lecţia de violoncel” de Mona Radu, regia Felix Alexa; miercuri, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; joi, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; sâmbătă, ora 16:00 – “Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, regia Victor Ioan Frunză; ora 19:00 – “Tartuffe sau Impostorul” de JBP Moliere, regia Victor Ioan Frunză; duminică, ora 11:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor; ora 15:00 – “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio: miercuri, ora 20:00 – “Năpasta” de I.L. Caragiale; joi, ora 20:00 – “Năpasta” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni” de Neil Simon; duminică, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda” de G. M. Zamfirescu.

Sala Pictura: joi, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu; vineri, ora 10:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu.

Sala Atelier: joi, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; vineri, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt; duminică, ora 20:00 – “Nebun din dragoste” de Sam Shepard.

Sala Mică: joi, ora 20:00 – “Încă-i bine!” de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar; sâmbătă, ora 20:00 – “Scara pisicii” de Katalin Thuroczy; duminică, ora 19:30 – “Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter.

Sala Media: duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”: luni, ora 19:30 – “Vrei să mor în locul tău?”, regia Vitalie Bichir; vineri, ora 19:00 – “39 de trepte” de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; sâmbătă, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic” de W. Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, ora 19:00 – “Un pic prea intim” de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu.

programul teatrelor bucuresteneprogramul teatrelor bucurestene

Sala “George Constantin”: miercuri, ora 19:30 – “Recitindu-l pe Eminescu”; joi, ora 19:30 – “O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, ora 19:30 – “Aniversarea”, regia Vlad Massaci; sâmbătă, ora 19:30 – “Variaţiuni enigmatice” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19:30 – “Panică – Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic: joi, ora 19:00 – “Când Isadora dansa”; vineri, ora 19:30 – “Şefele”; sâmbătă, ora 19:00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”; duminică, ora 11:00 – “Clasic e Fantastic – Copilăria lui Enescu”; ora 19:00 – “Titanic Vals”.

Sala Studio: vineri, ora 19:30 – “Contra democraţiei”; duminică, ora 19:30 – “Contra democraţiei”.

Teatrul Bulandra,

Sala “Liviu Ciulei”: miercuri, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, ora 19:00 – “La Grande Magia” de Eduardo De Filippo, regia Elie Malka; vineri, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; sâmbătă, ora 19:00 – “Voiajul domnului Perrichon” de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 20:00 – “Contra progresului” de Esteve Soler, regia Bobi Pricop.

Sala “Toma Caragiu”: miercuri, ora 19:00 – “Pescăruşul” de A.P. Cehov, regia Antoaneta Cojocaru.

Teatrul de Comedie:

luni, ora 19:00 – “Romeo şi Julieta” de W. Shakespeare; miercuri, ora 19:00 – “Pescăruşul” de A.P. Cehov; joi, ora 19:00 – “Revizorul” de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; vineri, ora 19:00 – “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale; sâmbătă, ora 19:00 – “Spiritul de familie” de Eric Assous; duminică, ora 19:00 – “Pescăruşul”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19:00 – “Flecărelile femeilor”; sâmbătă, ora 19:00 – “Militarul fanfaron”; duminică, ora 19:00 – “Una Historia de Tango”.

Teatrul Evreiesc:

miercuri, ora 21:00 – “Mic şi-al dracu’”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten; vineri, ora 19:00 – “Mazl-Tov …and Justice For All!”, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, ora 19:00 – “Stele rătăcitoare”, regia Andrei Munteanu; duminică, ora 19:00 – “Janka” de Oscar Speace, regia Toma Enache.

Teatrul ACT:

luni, ora 19:00 – “American Buffalo”; marţi, ora 19:00 – “American Buffalo”; miercuri, ora 19:00 – “Iluzii”; joi, ora 19:00 – “Iluzii”; vineri, ora 19:00 – “Orfani”.

programul teatrelor bucurestene

Teatrul În Culise:

luni, ora 20:00 – “Trei piese scurte fără sex”; marţi, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”; miercuri, ora 19:00 – “Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”; joi, ora 19:00 – “Frumoasa călătorie a urşilor Panda”.

Teatrul Apropo

joi, 23 ianuarie, ora 20.00: „Martorii lui Charlie“; vineri, 24 ianuarie, ora 20.00: „Wanna Be A Small Mecena Party 2.0 – ”The Auction” – Eveniment de fund-rising pentru viitoarele proiecte ale Teatrului; sâmbătă, 25 ianuarie, ora 19.00: ”S-a furat mireasa” de Radu Popescu; duminică, 26 ianuarie, ora 19.00: „Câini” de Alex Tocilescu.

Teatrul Godot Cafe:

luni, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice” de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice” de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, ora 21:00 – Liga Improvizatorilor; joi ora 18:45 – “Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; joi, ora 21:00 – “Nişte fete” de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, ora 19:00 – “Bella şi cavalerul fără nume” de Oliver Emanuel, regia Vladimir Anton.

Teatrul Green Hours:

marţi, ora 20:00 – “Povestiri din Miserupia” de Lorena Lupu.

Teatrul Ţăndărică,

Sala Lahovari: luni, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; marţi, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; miercuri, ora 10:00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; joi , ora 10:00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare dupa Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, ora 10:00 – “Croitoraşul cel viteaz”, adaptare dupa Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu, ora 12:00 -“Croitoraşul cel viteaz”, adaptare dupa Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior:

luni, ora 10:00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”; marţi, ora 10:00 – “Cocoşelul neascultător”; miercuri, ora 10:00 – “Măria-sa… măgarul!”; vineri, ora 11:00 – “Hainele cele noi ale prinţului”; duminică, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”.

Teatrul Mic:

luni, ora 19:00 – “Mă mut la… tata?”; marţi, ora 19:00 – “Volpone”; miercuri, ora 19:00 – “Profesiunea d-nei Warren”; joi, ora 19:00 – “Băieţii de aur”; vineri, ora 19:00 – “Primăvara d-nei Stone la Roma”; sâmbătă, ora 19:00 – “Spionul balcanic”; duminică, ora 19:00 – “Sex on the bici”.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19:00 – “Interpretul”; vineri, ora 19:00 – “Născut iarna”; sâmbătă, ora 19:00 – “Super-fericiţii”; duminică, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură”.

Teatrul “Ion Creangă”:

marţi, ora 10:00 – “Renart Vulpoiul”; miercuri, ora 10:00 – “Războiul bucatelor”; ora 17:00 – “Miraj într-un OU”; joi, ora 10:00 – “Noddy”; vineri, ora 10:00 – “Sămânţa vrăjită”; ora 17:00 – “Miraj într-un OU”; sâmbătă, ora 11:00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”; duminică, ora 11:00 – “Carolina şi poneiul”.

Teatrul de Artă:

joi, ora 20:15 – “Unora le place swingul” de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; sâmbătă, ora 20:15 – “Ruleta rusească” după Vladimir Mayakovsky, regia Ovidiu Niculescu; duminică, ora 20:15 – “Insomniacii” de Mimi Brănescu, regia Sorin Militaru.

Teatrul Teatrelli – theatre, music & more

miercuri, 22 ianuarie, ora 20.00 – balet “BAROCK” Razvan Mazilu & friends; joi, 23 ianuarie, ora 20.00 – piesa de teatru, “Trasi la Xerox”; vineri, 24 ianuarie, ora 20.00 – Concert, Classic Beat Orchestra, “Light Up the Classics”

Sala ARCUB:

vineri, ora 19:00 – “Prizonierul din Manhattan”; duminică, ora 19:00 – “Însemnările unui nebun”.

Foto cu programul teatrelor bucurestene: Doi pe o banca,  39 de trepte, American Buffalo – Teatrul Metropolis, Teatrul Nottara, Teatrulc Act

 

 

20
/10
/17

Cartea „O undiță pentru bunicul meu” (traducere din limba chineză de Irina Ivașcu) de Gao Xingjian (Premiul Nobel pentru Literatură în anul 2000) a fost publicată la Editura Polirom, în 2017.

19
/10
/17

„The Square”, în regia lui Ruben Östlund, e un film ca un tur de rollercoaster pe pastile, iar la avanpremiera de la Les Films de Cannes à Bucarest s-a râs zgomotos și prelung într-o sală arhiplină.

19
/10
/17

Premiul pentru pseudoştiinţă din acest an i-a fost acordat anul acesta celebrei actrițe Gwyneth Paltrow, pentru site-ul său Goop, care promovează tratamentele homeopatice sub forma unor forme de tratament ştiinţifice. The Skeptic Magazine oferă anual premiul Rusty Razor Award / Lama Ruginită persoanelor care prezintă un tip de pseudoştiinţă exagerat.

19
/10
/17

Cea mai premiată comedie a momentului la Londra și New York – „Cum să distrugi o piesă” – va avea premiera la București pe 3 și 4 noiembrie la Grand Cinema & More. „Cum să distrugi o piesă” este comedia-revelație a acestui an în teatrul internațional.

19
/10
/17

Liminal, primul festival de artă, știință și tehnologie din București, va avea loc în perioada 31 octombrie - 5 noiembrie. Festivalul propune publicului o expoziție de artă trans-media, o serie de discuții teoretice și un hackathon în cadrul căruia participanții vor dezvolta sisteme și dispozitive de teraformare pentru a coloniza alte planete.

19
/10
/17

Actrița Olga Tudorache, angajată a Teatrului Mic până în anul 1978, a plecat dintre noi în în cursul nopții de marți spre miercuri (17 spre 18 octombrie), în Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Elias din București - anunță un comunicat al Teatrului Mic din București, care oferă și detaliile funeraliilor actriței Olga Tudorache:

18
/10
/17

Personalități din lumea culturală românească au transmis mesaje emoționante la moartea actriței Olga Tudorache,. "Doamna Olga, ... Vă iubesc. Mulțumesc. Dumnezeu să vă țină sufletul în palma Lui!", a scris Oana Pellea pe pagina sa de facebook. "În semn de omagiu, Sala Mare a Teatrului Metropolis se va numi Sala Olga Tudorache”, a anunțat, la rândul său, directorul acestei instituții, George Ivașcu.

18
/10
/17

Doamna teatrului românesc, Olga Tudorache, s-a stins din viață, noaptea trecută, la vârsta de 88 de ani. Marea actriţă fusese internată în spital în ultimele zile, iar starea sănătăţii sale s-a înrăutăţit considerabil săptămâna trecută.

17
/10
/17

Marele câștigător al Trofeului Transilvania cu „Stockholm”, Rodrigo Sorogoyen, revine cu un thriller pe muchie de cuțit despre doi polițiști ale căror acțiuni devin la fel de suspecte precum cele ale criminalului în serie pe care îl urmăresc. „Dumnezeu să ne ierte”, filmul care a închis ediția de anul acesta a Festivalului Internațional de Film Transilvania, va ajunge în cinematografele din România din 27 octombrie.

Page 1 of 65712345...102030...Last »