Programul teatrelor bucureştene, 24 – 30 noiembrie 2014
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-24-30-noiembrie-2014/

N(aum), Peretele, Tectonica sentimentelor, Lecţia, Royal Fashion, Pescăruşul, Copilăria lui Chopin, Împăratul Neîmpărat, Poezie. La Comedie!, Trei piese scurte despre sex şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor din Capitală.

Un articol de Petre Ivan|24 Noiembrie 2014

Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 – 30 noiembrie 2014

Teatrul Metropolis:

joi, 27 noiembrie, ora 19.00 – “N(aum)”, de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; duminică, 30 noiembrie, ora 16.00 – “Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Atelier –

miercuri, 26 noiembrie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga;

Sala Pictura:

joi, 27 noiembrie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 – “Lecţia”, de Eugene Ionesco, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Mică:

vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu;

Sala Media:

sâmbătă, 29 noiembrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Studio:

sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 30 noiembrie, ora 20.00 – “Royal Fashion”, de Dan Puric, regia Dan Puric.

Teatrul Bulandra:

Sala Toma Caragiu –

miercuri, 26 noiembrie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; joi, 27 noiembrie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Berlolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 30 noiembrie, ora 20.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 27 noiembrie, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; vineri, 28 noiembrie, ora 20.00 – “Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 – “Deumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski.

Teatrul Odeon:

Sala Studio –

marţi, 25 noiembrie, ora 19.30 – “Odeon, poezie cu prieteni”, seară de poezie şi jazz; joi, 27 noiembrie, ora 19.30 – Conferinţa “WA Mozart şi Alchimia sunetelor”, cu dirijorul Tiberiu Soare în postura de povestitor; vineri, 28 noiembrie, ora 18.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.30 – “Linişte! Sărut! Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo; duminică, 30 noiembrie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu;

Sala Majestic:

vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexndra Penciuc; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Şefele”, de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; duminică, 30 noiembrie, ora 11.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara:

Sala George Constantin –

luni, 24 noiembrie, ora 19.30 – “Împăratul Neîmpărat”, de Filip Columbeanu; marţi, 25 noiembrie, ora 19.00 – “Mizantropul”, de Moliere; miercuri, 26 noiembrie, ora 19.30 – “Mizantropul”, de Moliere; joi, 27 noiembrie, ora 19.30 – ” Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale; vineri, 28 noiembrie, ora 19.30 – “Poker Face”, de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.29 – “Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; duminică, 30 noiembrie, ora 19.29 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga;

Sala Horia Lovinescu:

Backstage Men 4, la Teatrul de Comedie

Backstage Men 4, la Teatrul de Comedie

sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Noul locatar”, de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan –

luni, 24 noiembrie, ora 19.00 – “Backstage Men 4”; joi, 27 noiembrie, ora 19.00 – “…escu”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “Un cuplu ciudat”, de neil Simon, regia Liviu Lucaci; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Avarul îndrăgostit”, de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci;

Sala Studio:

luni, 24 noiembrie, ora 18.00 – “Poezie. La Comedie!”, poeme şi compoziţii alese; marţi, 25 noiembrie, ora 16.00 – “Printre tăceri”, spectacol şi lansare de care cu actriţa Isabella Drăghici.

Teatrul Evreiesc de Stat:

miercuri, 26 noiembrie, ora 19.00 – “Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; joi, 27 noiembrie, ora 19.00 – “Jocul Regilor”, de Pavel Kohout, regia Felix Alexa; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “Parchează maşina la Harvard!”, de Israel Horovitz, regia Horea Popescu; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 11.30 – “Chiriţa în provincie”; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Azilul amanţilor”, de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor; duminică, 30 noiembrie, ora 11.00 – “Mic şi al dracu”, după Ion Pribeagu, Maia Morgensten.

Teatrul Mic:

joi, 27 noiembrie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Volpone”, după Ben Jonson; regia Vlad Cristache; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de plaou Petre Moraru/ Niki Ieremciuc.

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “Numele”, de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Super fericiţii”, un spectacol de Catinca Drăgănescu, scenografia Gabriela Albu; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 24 noiembrie, ora 21.00 – “Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; marţi, 25 noiembrie, ora 18.30 – “Shot sau Comedia relaţiilor”, direcţia scenică Andreea Bibiri; marţi, 25 noiembrie, ora 21.00 – “Hell”, de Lolita Pille, regia Chris Simion; joi, 27 noiembrie, ora 19.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “Dragoste şi căpşuni”, după David Hare; vineri, 28 noiembrie, ora 22.00 – “Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 18.30 – “Hally end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 15.00 – “XXL Fat Pig”, de Neil LaBute”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 21.00 – “Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 30 noiembrie, ora 15.00 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “O seară altfel”, cu Andrei Ciopec; duminică, 30 noiembrie, ora 21.30 – “Ieri, azi, mâine şi oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer.

Teatrul de Artă:

miercuri, 26 noiembrie, ora 20.15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, de Semion Zlotnikov, scenografia Raluca Chelaru, regia Bogdan Budeș; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.15 – “Moartea pentru patrie”, de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei; duminică, 30 noiembrie, ora 20.15 – “Unora le place swingul”, de Donna

Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule?, la Teatrul Act

Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?, la Teatrul Act

Hoke, regia Claudiu Puşcău.

Teatrul ACT:

luni, 24 noiembrie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul “Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; miercuri, 26 noiembrie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul “Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute.

Teatrul În Culise:

luni, 24 noiembrie, ora 20.00 – “Trei piese scurte despre sex”, regia Cristian Bajora; joi, 27 noiembrie, ora 20.00 – “Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 19.00 – “Proştii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora.

Teatrelli

miercuri, 26 noiembrie ora 20.00, Concert Ioan Gyuri Pascu &The Greys; vineri, 28 noiembrie ora 20.00

„Trași la xeorx”, Regia: Dan Tudor; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 20.00 „Filarmonica de comedie”, De Radu Gabriel; duminic[ 30 noiembrie ora 20.00, „Hotel California”, de Neil Simon, un spectacol de: Gelu Colceag.

Teatrul Elisabeta:

marţi, 25 noiembrie, ora 19.00 – “Încurcătura la nivel Înalt!”, adaptare după piesa Out of order a dramaturgului englez Ray Cooney, regia Şerban Puiu; vineri, 28 noiembrie, ora 19.00 – “Sănătatea, suferinţa şi sufletul poporului român!; duminică, 30 noiembrie, ora 19.00 – “Steaua fără nume”.

Teatrul Excelsior:

luni, 24 noiembrie, ora 10.00 – “Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; luni, 24 noiembrie, ora 19.00 – “Azi… sau poate niciodată”, regia Felicia Dalu; marţi, 25 noiembrie, ora 10.00 – “Crăiasa Zăpezii”, dramatizare de Charles Way după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 25 noiembrie, ora 17.00 – “Pinguinii melomani”, regia Anca Zamfirescu, Alexandrina Halic; miercuri, 26 noiembrie, ora 10.00 – “Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; joi, 27 noiembrie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; vineri, 28 noiembrie, ora 10.00 – “Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc-Manea; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 11.00 – “Când jucăriile spun Pa!”, de Sâmziana Popescu, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 17.00 – “În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; duminică, 30 noiembrie, ora 11.00 – “Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Ion Creangă:

Palatul Naţional al Copiilor – luni, 24 noiembrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek; miercuri, 26 noiembrie, ora 10.00 – “Amintiri din copilărie”, după Ion Creangă, regia Peter Kerek.

Opera Comică pentru Copii:

luni, 24 noiembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”, adaptare după Engelbert Humperdinck; marţi, 25 noiembrie, ora 11.00 – “Hansel şi Gretel”, adaptare după Engelbert Humperdinck; vineri, 28 noiembrie, ora 17.00 – “Pygmalion”, balet.

Teatrul Ţăndărică:

Lahovari – luni, 24 noiembrie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; marţi, 25 noiembrie, ora 10.00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 26 noiembrie, ora 10.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; joi, 27 noiembrie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; vineri, 28 noiembrie, ora 10.00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; vineri, 28 noiembrie, ora 18.00 – “Prinţesa şi Broscoiul”, regia Decebal Marin; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 10.00 – “Mica Sirenă”, regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 29 noiembrie, ora 12.00 – “Mica Sirenă”, regia Gabriel Apostol; duminică, 30 noiembrie, ora 10.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; duminică, 30 noiembrie, ora 12.00 – “Fata babei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu.

Foto: Programul teatrelor – facebook

13
/03
/19

Se poate vedea în cinematografe filmul „Să nu ucizi” (scris și regizat de Cătălin Rotaru și Gabi Virigina Șarga, aflați la debut în lungmetraj). Filmul e inspirat din fapte reale – scandalul biocidelor diluate din spitalele românești.

13
/03
/19

Opera Națională București prezintă astăzi, 13 martie 2019, începând cu ora 18:30 spectacolul de balet „Romeo și Julieta” de Serghei Prokofiev. Regia și coregrafia sunt semnate de către Renato Zanella, decorurile au fost create de Alessandro Camera (Italia), costumele de către Carla Ricotti (Italia), iar light design-ul de Vinicio Cheli (Italia). La pupitrul dirijoral se va afla maestrul Tiberiu Soare.

13
/03
/19

Documentarul McQueen, un portret fascinant al vizionarului designer britanic, și cineconcertul The Inferno Unseen, care îmbină spectaculos muzica electronică cu imagini până acum nevăzute din arhiva celebrului film neterminat al lui Henri-Georges Clouzot, Inferno (1964), sunt primele titluri anunţate în selecţia Bucharest Fashion Film Festival, ce va avea loc între 11 și 14 aprilie, la Cinema Elvire Popesco, Teatrul Odeon, Promenada și Fix | Botanical Bar.

12
/03
/19

PREVIEW Cea de-a 12-a ediție a festivalului de film documentar dedicat drepturilor omului One World Romania începe vineri la București. Așa că v-am propus un scurt ghid cu cele mai promițătoare proiecții, care să vă ajute la orientarea printr-un program extrem bogat, cu zeci de filme proiectate pe parcursul a zece zile.

12
/03
/19

Librăria Humanitas de la Cișmigiu (Bld. Regina Elisabeta nr.38) vă invită miercuri, 13 martie, de la orele 19.00, la lansarea romanului „Hemingway și cu mine” de Paula McLain, o emoționantă reconstituire ficțională a iubirii dintre Ernest Hemingway și celebra corespondentă de război și scriitoare americană Martha Gellhorn.

11
/03
/19

‘’Un tip modest şi extrem de simpatic şi interesant, care nu conteneşte să se mire că vine lumea să-l vadă’’, se autocaracterizează Alexandru Andrieș, artistul care va susține un recital special la Gala Premiilor Radio România Cultural, ediția a XIX-a, care va avea loc marți, 19 martie, la Teatrul Odeon.

11
/03
/19

Obsesiv, senzual sau banal de minimalist? Celebrul Bolero semnat de RAVEL - una dintre lucrările care au captivat cel mai mult imaginația publicului de-a lungul timpului - va fi interpretat de Orchestra Națională Radio,  vineri, 15 martie (19.00), la Sala Radio, sub bagheta lui GABRIEL BEBEŞELEA.

10
/03
/19

Actriţa şi cântăreaţa Julie Andrews va fi recompensată cu Leul de Aur onorific, pentru întreaga activitate, la Festivalul de Film de la Veneţia de anul acesta. Cunoscută pentru rolurile din „Mary Poppins” şi „The Sound of Music”, Andrews a jucat în peste 40 de filme, inclusiv „Victor Victoria” (1982), regizat de fostul ei soţ, Blake Edwards.

10
/03
/19

CRONICĂ DE FILM Ca în cazul oricărui gen, există melodrame bune şi melodrame proaste. În ciuda numeroaselor sale nominalizări şi premii, inclusiv la Cannes şi Oscar, „Capernaum” (2018), al treilea film al regizoarei libaneze Nadine Labaki, este din a doua categorie.

Page 3 of 78412345...102030...Last »