Programul teatrelor bucurestene, 27 ianuarie – 2 februarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-27-ianuarie-2-februarie/

Teatrul Metropolis va prezintă, în această săptămână, patru spectacole: Tarelkin, Paris, Mon Amour, Doi pe o bancă şi Sex. Programul teatrelor bucurestene în perioada 27 ianuarie – 2 februarie este următorul:

Un articol de Petre Ivan|27 Ianuarie 2014

Teatrul Metropolis va prezintă, în această săptămână, patru spectacole: Tarelkin, Paris, Mon Amour, Doi pe o bancă și Sex. Programul teatrelor bucurestene în perioada 27 ianuarie – 2 februarie este următorul:

Teatrul Metropolis:luni, 27 ianuarie, ora 19:00 – “Tarelkin” de AV Suhovo-Kobîlin; miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Paris, Mon Amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Paris, Mon Amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Tarelkin” de AV Suhovo-Kobîlin; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Sex” de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga.

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: miercuri, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 30 ianuarie, ora 19:30 – “Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 1 februarie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 2 februarie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor, informează Mediafax.

Sala Atelier: vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 1 februarie, ora 20:00 – “Încă-i bine! de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 2 februarie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Programul teatrelor bucurestene

Sala Mică: vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 1 februarie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Studio: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:30 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; duminică, 2 februarie, ora 19:30 – “Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim;

Sala Media: duminică, 2 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Bulandra, Sala “Liviu Ciulei”: miercuri, 29 ianaurie, ora 20:00 – “Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; vineri, 31 ianuarie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;

Sala “Toma Caragiu”: miercuri, 29 ianuarie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă” de FM Dostoieski, regia Yuri Kordonsky; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Măscăriciul” de AP Cehov, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Măscăriciul” de AP Cehov, regia Horaţiu Mălăele.

teatrelli – theatre, music & more

marţi, 28 ianuarie, ora 20.00 „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; miercuri, 29 ianuarie ora 20.00, Sounds of Brazil; miercuri, 29 ianuarie, ora 20.00 – „SOUNDS OF BRAZIL”, concert de samba și bossa-nova; joi, 30 ianuarie, ora 20.00 „Triunghiul Femeilor“, de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 31 ianuarie,  ora 20.00 Ozana Barabancea & Friends – Ozana Barabancea, Puiu Pascu – pian, Virgil Popescu – chitară bas, Titi Herescu – baterie; sâmbătă, 1 februarie, ora 20.00 – „Dragoste în 3“, Alina Manole – chitară și voce, Raul Kusak – pian, Dan Nicolau – trompetă, Claudiu Purcarin – percuție

Teatrul Odeon, Programul teatrelor bucurestene 27 ianuarie – 2 februarie

Teatrul Odeon Sala Majestic – miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Povestea soldatului”, libretul CF Ramuz, muzica Igor Stravinski, traducerea Şerban Foarţă; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio: vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija, traducerea Luminiţa Voina-Răuţ; duminică, 2 februarie, ora 19:30 – “Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija, traducerea Luminiţa Voina-Răuţ.

Teatrul Mic: marţi, 28 ianuarie, ora 19:00 – “Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Myckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Doamna noastră din Pascagoula” de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Băieţii de aur” de Neil Simon, traducerea Andrei Bantaş.

Programul teatrelor bucurestene

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul de Comedie, Sala “Radu Beligan”: miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Revizorul” de NV Gogol, adaptarea şi regia Horaţiu Mălăele; vineri, 31 ianuarie, ora 18:00 – “Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit” de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade.

Sala Studio: miercuri, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Votează-mă, că te tai!!!” după corespondenţa lui IL Caragiale, adaptarea şi regia Niculae Urs.

Teatrul Apropo

Joi, 30 Ianuarie, ora 20.00: ”Sfârșit, work in progress” de Robert Bălan; vineri, 31 ianuarie, ora 20.00: ”Frigul intermediar” performance senzorial-experimental inspirat de poezia lui Dinu Flamând; sâmbătă, 1 februarie, ora 19.00: ”S-a furat mireasa” de Radu Popescu; duminică, 2 februarie, ora 19.00: ”Pinalti” după Stephen Smith

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Scandal la Operă!” comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – “Roman teatral” de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alicer Barb; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Diana Lupescu.

Sala “George Constantin”: luni, 27 ianuarie, ora 19:30 – “Indispensabilii” de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; marţi, 28 ianuarie, ora 19:30 – “Interviu” regia Bogdan Dumitescu; miercuri, 29 ianuarie, ora 19:30 – “Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; joi, 30 ianuarie, ora 19:30 – “Panică”, Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – “Zelul măcelului” de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:30 – “Hangiţa” de Carlo Goldoni, un spectacol de Ţinu Geirun; duminică, 2 februarie, ora 19:30 – “Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor.

Teatrul Masca, Programul teatrelor bucurestene 27 ianuarie – 2 februarie

Teatrul Masca: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia” adaptare după Neguţătorul din Veneţia, de W. Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin (avanpremieră); duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Neguţătoarea din Veneţia” adaptare după Neguţătorul din Veneţia, de W. Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin (premieră).

Teatrul Evreiesc: joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – “Azilul amanţilor” de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor.

În Culise: luni, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; 30 ianuarie, ora 19:00 – “Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru: luni, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Freak Show” de Florin Piersic jr., un one-man-show cu Florin Piersic jr.; marţi, 28 ianuarie, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice” de Chris Simion, regia Chris Simion (premieră).

Teatrul de Artă: miercuri, 29 ianuarie, ora 20:15 – “Reqviem pentru un iepuraş” de Mihai Ignat, regia Dana Voicu; joi, 30 ianuarie, ora 20:15 – “6 din 49” de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 1 februarie, ora 20.15, Voyeur, cu Alexandra Ioniţă şi Tudor Aaron Istodor; duminică, 2 februarie, ora 20.15 – Doi pe un balansoar, cu Andra Iulia Stoicescu şi Andrei Vasilescu.

Teatrul Act: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan.

Programul teatrelor bucurestene

ArCuB: luni, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Însemnările unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – “Cina cu prieteni”, regia Claudiu Goga; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – “Viţelul de aur” de celebrul duo literar Ilf şi Petrov, regia Eugen Gyemant, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică: luni, 27 ianuarie, ora 10:00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 28 ianuarie, ora 10:00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 29 ianuarie, ora 10:00 – “Pinocchio” adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; joi, 30 ianuarie, ora 10:00 – “Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 31 ianuarie, ora 10:00 – “Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 1 bebruarie, ora 10:00 – “Pinocchio” adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 1 bebruarie, ora 12:00 – “Pinocchio” adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; duminică, 2 februarie, ora 10:00 – “Capra cu trei iezi” adaptare Cristian Pepino, regia Gabriel Apostol; duminică, 2 februarie, ora 12:00 – “Capra cu trei iezi” adaptare Cristian Pepino, regia Gabriel Apostol.

Foto cu Programul teatrelor bucurestene , Tectonica sentimentelor, Doamna noastră din Pascagoula, Fidelitate – wikipedia, TNB, Teatrul Mic, Teatrul Act, Teatrul Metropolis

17
/10
/17

Marele câștigător al Trofeului Transilvania cu „Stockholm”, Rodrigo Sorogoyen, revine cu un thriller pe muchie de cuțit despre doi polițiști ale căror acțiuni devin la fel de suspecte precum cele ale criminalului în serie pe care îl urmăresc. „Dumnezeu să ne ierte”, filmul care a închis ediția de anul acesta a Festivalului Internațional de Film Transilvania, va ajunge în cinematografele din România din 27 octombrie.

16
/10
/17

M-am întors de la Iași, de la cel mai mare festival de literatură și traducere din partea noastră de Europă, cu un voluminos bagaj de amintiri și cu un la fel de voluminos bagaj de cărți. O săptămână mai târziu, amintirile se împletesc în mintea mea cu fragmentele literare. Las aici un scurt colaj.

16
/10
/17

Un studiu realizat în Marea Britanie, cu ajutorul a 3 milioane de participanți, a relevat faptul că oamenii care aveau tendințe de a fi psihopați preferă muzica rap sau heavy metal. Potrivit studiului, melodiile cel mai puțin psihopatice aparțin genului clasic și jazz-ului...

16
/10
/17

Primul nou spectacol al stagiunii de toamnă la Teatrul LUNI: ”Scara Pisicii”, de Thuróczy Katalin, pe 17 & 18 octombrie, în prezența autoarei. Totul începe într-un bar, unde se și termină, pentru că cineva moare și acesta e în general semn clar de final.

16
/10
/17

Un moment special al programului de manifestări culturale oferite publicului în cadrul Festivalului Naţional de Teatru îl va reprezenta dialogul public organizat pe scena Ateneului Român, ce va reuni două personalităţi de prima mărime ale lumii artistice contemporane, doi oameni care trăiesc de mai bine de 50 de ani cu, din şi prin teatru, aducându-şi – fiecare în felul său – contribuţii esenţiale la dezvoltarea artei scenice.

16
/10
/17

"Şi negru şi alb şi gri", de la Teatrul "Metropolis", "Soldatul de ciocolată" de la Teatrul "Odeon" şi "Don Juan" de la Teatrul de Comedie, toate din Bucureşti, sunt cele trei spectacole care au primit cele mai multe nominalizări, dar şi cele mai multe premii la ediţia a 29-a a Festivalului Naţional de Comedie, organizat de Teatrul Dramatic "Fani Tardini".

15
/10
/17

Una dintre cele mai interesante apariții editoriale ale toamnei, „O istorie culturală a nebuniei. De la Biblie la Freud, de la casa de nebuni la medicina modernă”, semnată de Andrew Scull, sociolog şi istoric al medicinei, a fost publicată la Editura Polirom, în colecţia „Plural M”.

15
/10
/17

Joi, 19 octombrie, regizorul Cristian Mungiu va fi decorat de ambasadoarea Franței la București, Michele Ramis, cu însemnele de Cavaler al Ordinului Național Legiunea de Onoare, recunoaștere din partea președintelui Republicii Franceze, a anunțat directorul Institutului Cultural Francez, Christophe Gigaudaut, vineri seară, la deschiderea festivalului Les Films de Cannes a Bucarest.

13
/10
/17

Romanul „Arhipelagul altei vieți” (traducere din limba franceză de Daniel Niculescu) a fost publicat la Editura Polirom în 2017.

13
/10
/17

Omenirea nu mai are nevoie de Dumnezeu și ar putea, cu ajutorul inteligenței artificiale, să dezvolte o nouă formă de conștiință colectivă care va putea să îndeplinească rolul religiei, a declarat joi scriitorul american Dan Brown, autorul seriei literare "Codul lui Da Vinci". Romancierul american a făcut aceste declarații la Târgul de Carte de la Frankfurt unde își promovează noul său roman, "Origin".

Page 1 of 65612345...102030...Last »